Sari la conținut

Spray curatat frane ?


Postări Recomandate

Berner.. 15 lei un spray de 500 ml, sau ~18 lei litru.

 

Nu stiu de unde il poti cumpara, dar o cautare pe google rezolva problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se spune ca nu e recomandat sa dai cu smirghel pe pistoanele de la etrieri .

 

Salut, eu am curat pistioanele si etrierii cu benzina....suflate...smirgheluite putin...ele fiind scoase...garniturile fiind curatate delicat cu un servetel! La sf pistoanele unse cu o vaselina speciala... Nu este greu!

Vasilica , spray de curatat se gaseste in brico, praktiker.

Editat de defcon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu am curat pistioanele si etrierii cu benzina....suflate...smirgheluite putin...ele fiind scoase...garniturile fiind curatate delicat cu un servetel! La sf pistoanele unse cu o vaselina speciala... Nu este greu!

smirgeluieshte-le bine....cu hartie granulatie 80...

Editat de Bica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi curat etrieri si pistoanele, cred (daca nu e prea complicat) .

 

De ce? :huh:

 

Cu un jet de-apa ce-are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa vad si eu ce spray de frana iti curata tie jegul de pe pistonase intarit. Se foloseste altceva, dar ii las pe mecanici sa spuna. Eu raman la ideea ca spray-ul de curatat frana e bun doar la degresat lucruri usoare. Dupa demontarea de piese si curatarea lor cu alte substante, la sfarsit se clatesc cu spray-ul asta de frana inainte de a le monta la loc.

 

E si la Fabory cu 7 roni 500ml. Trebuie firma.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jetul de apa nu dizolva mizeria.

Ba da.

 

Eu n-am inteles, tu ai etrierii demontati si de pe etrieri demontate pistonasele?

 

Sau vrei sa cureti cu ei montati pe motocicleta? Daca sunt pe motocicleta curata cu un jet de apa puternic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da.

 

Eu n-am inteles, tu ai etrierii demontati si de pe etrieri demontate pistonasele?

 

Sau vrei sa cureti cu ei montati pe motocicleta? Daca sunt pe motocicleta curata cu un jet de apa puternic.

Vreau sa dau jos.

Am cumparat ceva degripant, Coca Cola, vedem ce iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , recent (acum o ora) am terminat si eu de curatat pistonul la etrierul spate. Din porpria experienta pot sa zic ca jegul ala nu am reusit sal dau jos cu nimic decat cu "forta". Am dat si cu spray, si motorina, si bnezina (a stat o noapte) si pana la urma am luat o bucata de plastic mai ascutita si am reusit sa dau jos depunerile.

Ce aveam pe cilindru semana mai degraba a ciment fin, care nu reuseam nicidecum sal dau jos doar cu carpa.

 

In schimb partea pe care am omis-o este ungerea cu vaselina a cilindrului.

Cine stie in loc de vaselina, Ulei de lant este ok ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pistonasele /-ul se curata cu o bucata de lemn de esenta tare prin raschetare ; operatia dureaza un pic si in prealabil trebuie tinut pistonasul la inmuitat in motorina, petrolul lampant sau MOS2 - merge si cu WD40&Co .

Daca dai cu smirghel pe pistonas, se curata mizeria dar si stratul protector se duce ; in concluzie rugineste si blocheaza roata - daca ai dat cu smirgel pe el ,sa ai la tine o inelara cotita de 8 ,WD40 ,vocabularul cu cele 100 injuraturi 'the best'si dupa ce ai deblocat roata (dai drumul la aerisitor un moment) sa eviti folosirea franei asociata ei .

Vano ,ca regula generala ,piesele la montaj necesita ungere cu lichidul cu care lucreaza sistemul :la pistonas/-e de frana la montarea in etrier cu lichid de frana,la filtrul de ulei pe motor cu ulei ,la pistoane motor in motor cu ulei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Pistonasele /-ul se curata cu o bucata de lemn de esenta tare prin raschetare ; operatia dureaza un pic si in prealabil trebuie tinut pistonasul la inmuitat in motorina, petrolul lampant sau MOS2 - merge si cu WD40&Co .

Daca dai cu smirghel pe pistonas, se curata mizeria dar si stratul protector se duce ; in concluzie rugineste si blocheaza roata - daca ai dat cu smirgel pe el ,sa ai la tine o inelara cotita de 8 ,WD40 ,vocabularul cu cele 100 injuraturi 'the best'si dupa ce ai deblocat roata (dai drumul la aerisitor un moment) sa eviti folosirea franei asociata ei .

Vano ,ca regula generala ,piesele la montaj necesita ungere cu lichidul cu care lucreaza sistemul :la pistonas/-e de frana la montarea in etrier cu lichid de frana,la filtrul de ulei pe motor cu ulei ,la pistoane motor in motor cu ulei .

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat operatiunea.

Am folosit degripant, spray de disc, vaselina, cutit, carpe, periuta de dinti hard.

A durat cam mult dar data viitoare stiu la ce sa ma astept.

Editat de VasileGrigore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...