Sari la conținut

Accident DN2 - Adjud


Mihai32
 Share

Postări Recomandate

In timpul unei scurte plimbari, un prieten foarte apropiat mie a suferit un grav accident la intrare in Adjud dinspre Bacau. Eram in spatele lui, am vazut exact ce s-a intamplat: o turma de oi a intrat pe carosabil, probabil speriate de zgomotul motorului, el a fost surprins de acestea si a intrat in plin in doua.

 

El este foarte grav ranit in zona capului, in prezent internat la spitalul Bagdasar-Arseni din capitala, cu comotie cerebrala gradul 4, fractura la umar si un plaman perforat. Pentru cei din zona: Se numeste M. Buzdugan, nr inmatriculare VN 12 BUM, CBR 919 RR visiniu. Pana nu demult, se dadea cu un Monster de 600.

 

Intrebarea mea este urmatoarea: cine o sa plateasca pentru treaba asta? Ciobanii erau in spatele turmii, pareau sa le impinga pe asfalt. Exista vreo lege care permite traversarea drumurilor national europene de catre oi? (transhumanta, ceva?)

Editat de Mihai32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asigurarea o sa plateasca. ciobanii nici nu stiu daca vor pati ceva. si pana la urma crezi ca-l doare undeva pe cioban ca ar avea un dosar penal? puscarie nu face, ca e Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asigurarea o sa plateasca. ciobanii nici nu stiu daca vor pati ceva. si pana la urma crezi ca-l doare undeva pe cioban ca ar avea un dosar penal? puscarie nu face, ca e Romania.

Ce asigurare?

 

Am avut un prieten care a 'luat' un cal cu masina. Politia a gasit proprietarul, a platit pana la urma o parte din reparatie... Mai nasol ca aici e lovit grav si tipul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asigurarea o sa plateasca. ciobanii nici nu stiu daca vor pati ceva. si pana la urma crezi ca-l doare undeva pe cioban ca ar avea un dosar penal? puscarie nu face, ca e Romania.

care asigurare sa plateasca?asigurarea oii?trebuie sa il dea in judecata pe cioban ca sa isi recupereze paguba iar in caz ca acesta nu are bani i se va pune sechestru pe bunuri,(adica pe miei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce asigurare o sa plateasca?

 

Ce asigurare?

 

Am avut un prieten care a 'luat' un cal cu masina. Politia a gasit proprietarul, a platit pana la urma o parte din reparatie... Mai nasol ca aici e lovit grav si tipul...

 

doar in cazul in care are casco sau mai stiam ca poti fi despagubit si de asigurator. dar asta foarte greu

 

in caz ca acesta nu are bani i se va pune sechestru pe bunuri,(adica pe miei)

numai daca mieii is ai lui. dar cum majoritatea is ciobeni "angajati" o sa-i puna doar pe bata cu care mana oile. pacat de baiat ca acum trage inconstienta unor copaci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul era liber, aveam ceva viteza... casca avea, insa una ieftina, un brand no-name

nu e incepator, dari nu avea echipament.

vizibil, nu avea urme de zgarieturi sau fracturi. pana la urma, singura fractura e la umar.

Editat de Mihai32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica colegului....

mai multe detali drumul cum era ?aveati viteza ,era incepator,ceva echipament

doamne ajuta......sper sa-l arda pe cioban..

sigur avea viteza dupa starea motociclistului si casca luata din bazar de la rusi

 

sincer cand vad turme de animale pe marginea soselii chiar si un caine incetinesc automat si claxon frate(nu o sa credeti ce efect are claxonul incercati butonul ala cu curaj nu curenteaza)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul lui accidentului lui Ovidiu Pavel , proprietarul vacii a primit cu suspendare.

ttp://www.cancan.ro/actualitate/intern/vaca-l-a-bagat-in-puscarie-91950.html

ce au facut ciobanii dupa accident ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incercati sa puneti o intrebare la fpvs - fondul de protectie al victimelor strazii. Este un organism care se ocupa cu despagubiri in cazuri in care cel cu care ai avut accident nu are asigurare. www.fpvs.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Virgil a pus o intrebare elementara, accidentatul avea o PROBLEMA grava cu vederea? Sau, oile erau NINJA(invizibile)? Sau suferea de o mare boala numita LENE? Adica, ii era lene sa frineze? O sa-si plateasca singur toate cheltuielile, poate s-o gasi un cioban cu inima mare, cu credintza adevarata in divinitate , si sa scoata banii de "reparatie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Virgil a pus o intrebare elementara, accidentatul avea o PROBLEMA grava cu vederea? Sau, oile erau NINJA(invizibile)? Sau suferea de o mare boala numita LENE? Adica, ii era lene sa frineze? O sa-si plateasca singur toate cheltuielile, poate s-o gasi un cioban cu inima mare, cu credintza adevarata in divinitate , si sa scoata banii de "reparatie".

:yousuck:

nu e vorba de ceea ce spui, ca s-ar putea sa ai dreptate, e vorba de felul in care o zici. mi-a spus cineva odata o chestie: nu judeca pe nimeni pentru nimic, fiindca nu stii ce lupta poate duce in interior. daca ai ceva de inteles, intelege. daca nu, ramai la prima parte: nu judeca pe nimeni. nu vreau sa fac filosofie de 2 bani. sint curios, si-a pus cineva problema daca i-a mers frana sau nu? ca idee. poate omul a fost inconstient, poate mobra functiona perfect. chiar si asa, ti se pare ca cea mai buna reactie e asta pe care o ai tu? mai urma sa zici: bravo ma, asa-ti trebuie, ai vrut motocicleta, a? na! iti mai trebuie acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Virgil a pus o intrebare elementara, accidentatul avea o PROBLEMA grava cu vederea? Sau, oile erau NINJA(invizibile)? Sau suferea de o mare boala numita LENE? Adica, ii era lene sa frineze? O sa-si plateasca singur toate cheltuielile, poate s-o gasi un cioban cu inima mare, cu credintza adevarata in divinitate , si sa scoata banii de "reparatie".

ai trecut de fraza asta. poate ca tu esti mai bun si poti preveni ori anticipa ce are de gand behaitoarea aia.

 

o turma de oi a intrat pe carosabil, probabil speriate de zgomotul motorului, el a fost surprins de acestea si a intrat in plin in doua.

restul, cred ca esti destul de mare sa intelegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noutati!!!

 

a miscat cateva degete si a fost dus de urgenta la tomograf. s-a stabilit ca raspunde la tratament, e posibil ca maine sa fie nevoie de sange A2 + , in vederea efectuarii unei operatii. am strans deja o mica armata gata sa doneze.

 

nu avea nici o problema cu vederea si motocicleta functiona ireprosabil.

 

in ceea ce priveste fpvs, am o oarecare experienta cu acestia, si nu se aplica aici nici una din conditiile lor de despagubire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apel umanitar:

Intrucat Marian a dat semn ca vrea sa revina printre noi (in momentul de fata este in coma), dar a miscat o mana in timp ce una din rude vorbea cu el, este mare nevoie de sange pentru o operatie care cel mai probabil va avea loc maine.

Este internat la spitalul Bagdasar Arseni (Spitalul 9), sectia Terapie Intensiva, conectat deocamdata la aparate.

Toti cei care pot da un strop de sange pentru o viata sunt asteptati maine, intre 07:30 si 14:00 la INSTITUTUL DE HEMATOLOGIE TRANSFUZIONALA PROF. DR. C.T. NICOLAU, Bucuresti, Sector 1, Str. Constantin Caracas, Nr. 2-8, Telefoane: 021.319.31.62, 021.212.81.26.

Foarte important:

La donare precizati ca donarea se face pentru Buzdugan Marian, pacient internat la Bagdasar Arseni, sectia Terapie Intensiva.

O sa vi se dea o hartiuta pe care va rugam sa o pastrati pentru eventualitatea in care o sa fie nevoie de datele de pe ea.

Daca donati va rog sa dati un PM ca sa va pot contacta.

 

Rog un moderator sa prioritizeze acest topic!


noutati!!!

 

a miscat cateva degete si a fost dus de urgenta la tomograf. s-a stabilit ca raspunde la tratament, e posibil ca maine sa fie nevoie de sange A2 + , in vederea efectuarii unei operatii. am strans deja o mica armata gata sa doneze.

 

nu avea nici o problema cu vederea si motocicleta functiona ireprosabil.

 

in ceea ce priveste fpvs, am o oarecare experienta cu acestia, si nu se aplica aici nici una din conditiile lor de despagubire.

 

Atentie! Nu conteaza grupa de sange a donatorului, Marian are intradevar A2, insa Institutul de hematologie functioneaza ca si o banca de sange, se poate dona orice grupa, el va primi ceea ce are nevoie!

Maine dimineata la 07 30 o sa fiu acolo,

Bogdan.

Editat de greenhorn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sănătate multă motociclistului, Doamne ajută să se facă bine repede și fără urmări serioase.

Cât despre tipul ăsta de accident, am fost într-o mașină care a intrat în plin în două vaci, noaptea după o curbă, la marginea pădurii. Cornul uneia dintre ele a intrat până la noi în habitaclu, prin parbriz. Șeful de post din comuna cea mai apropiată a sosit la câteva minute deși era aproape miezul nopții, a identificat proprietarul vacilor cu toate că acestea dispăruseră cu tot cu văcar în noapte (știa cam cine își paște vacile pe acolo de obicei) și l-a chemat să dea declarație. Ulterior, după câteva telefoane mai hotărâte și o vizită, deși zicea că e sărac lipit, proprietarul celor două vaci a găsit totuși 50 milioane (cam jumătate din costul reparației mașinii). Fvps a răspuns oficial că nu are competență în asemenea cazuri.

Sănătate și putere de recuperare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce veste...pe baiat l-am vazut vineri ultima oara sambata dimineata,a venit pe la magazinul Mymoto din Bacau sa ia niste ulei si chiar am stat de vorba cat timp l-am ajutat sa puna uleiul,tocmai ce ii explicam motivele pentru care eu am renuntat la motoare sport si am trecut la chopper..din pacate se pare ca am fost pocit la gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urat! Sper sa-si revina ...

Legat de despagubiri....e un caz pierdut din start. Singura data cand am facut accident cu masina a fost cand am lovit un caine pe autostrada. Oile pe drum si vacile sunt pericole iminente daca treci pe langa ele cu viteza pe principiul prioritatii. Eu cand le vad trec pe langa ele ca pe bicicleta, sa pot opri daca una se suceste si se hotaraste sa traveseze. E de groaza cu animalele pe drumuri publice in tara asta. Vineri m-au alergat si pe mine 2 haite de caini pe bd ala care merge de la Cora Lujerului spre bd Timisoara la Plazza Mall....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar in cazul in care are casco sau mai stiam ca poti fi despagubit si de asigurator. dar asta foarte greu

 

numai daca mieii is ai lui. dar cum majoritatea is ciobeni "angajati" o sa-i puna doar pe bata cu care mana oile. pacat de baiat ca acum trage inconstienta unor copaci.

Casco da, dar parca mai era odata vorba de ceva cu 'fondul pt. victimele strazii' sau ceva de genul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...