Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Au zis ca analizeaza dupa cursa incidentul.

Lasa ca il pune Kimi la punct pe Alonso anul viitor...

 

Au analizat și cică Alonso e OK

 

* * *

 

Legat de Kimi - nici n-am apucat să citesc bine un interviu cu bossul de la Lotus în care spunea că, în ciuda discuțiilor din presă, Kimi e un tip de treabă și ce mare prietenie au legat ei în ăștia doi ani și că totul e roz deși nu pare bla, bla bla ... că vine declarația lui KImi că nici nu se mai deplasează la restul curselor de anul ăsta fiindcă a fost plătit "zero euros" pentru prestația lui din 2013 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nici nu m-am uitat la cursa si bine am facut.Am iesit la plimbareala.

Am vazut rezumatul - boooooring.Highlitght-ul cursei a fost iesirea lui Kimi din turul 1.Wow,ce spectacol.

Nici nu ma mai uit pana in Brazilia,acolo presimt ca va fi ceva mai frumos.

 

Kimi are dreptate,pai bai nene,banii omului?El le-a cam ridicat echipa.Merita si el macar salariul nu?Plus ca se bate la locul 2 in campionat,plus ca el se bate la locul 3 la piloti,etc,etc.

Parerea mea este ca daca nu ii platesc vor avea de suferit mult mai mult,vor pierde locul 2 la echipe,diferenta intre locul 2 si locul 3 cred ca valoreaza peste 15mil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, m-a bufnit rasul cand l-am vazut pe Webber cum arunca cu sampanie pe arabii aia (nu stiu ce sheikh era ala si mai era o femeie) :D Nu prea am vazut oficialitati stropite cu sampanie. Mai ales Bin-Ladeni d'astia :)

 

Da, distractiv moment.

Din pacate nu e sampanie. E un fel de suc acidulat de fructe. Gen Robby Bubble. Daca ii stropea cu alcool, probabil chiar scoteau un AK de sub sutana.

 

Au analizat și cică Alonso e OK

 

* * *

 

Legat de Kimi - nici n-am apucat să citesc bine un interviu cu bossul de la Lotus în care spunea că, în ciuda discuțiilor din presă, Kimi e un tip de treabă și ce mare prietenie au legat ei în ăștia doi ani și că totul e roz deși nu pare bla, bla bla ... că vine declarația lui KImi că nici nu se mai deplasează la restul curselor de anul ăsta fiindcă a fost plătit "zero euros" pentru prestația lui din 2013 :D

 

Alfonso nu a scapat chiar intreg...

1451386_754331004583779_2084453244_n.jpg

 

In legatura cu Kimi nu cunoastem toate detaliile, dar partea financiara ia prea multa amplaore. Nu cred ca nu a fost platit chiar deloc anul asta. Cel mai probabil au ramas (mult) in urma cu plata bonusului per punct marcat.

In acelasi timp, putem compara situatia lui cu cea a lui Hülk, despre care Vettel a spus ca nu e platit deloc de catre Sauber. Kaltenborn nu a dezmintit, deci informatia este probabil reala.

Dar, ca tot am zis de Kimi...

 

1384352_753001401383406_12159671_n.jpg

 

Nici nu m-am uitat la cursa si bine am facut.Am iesit la plimbareala.

Am vazut rezumatul - boooooring.Highlitght-ul cursei a fost iesirea lui Kimi din turul 1.Wow,ce spectacol.

 

Momentul cel mai amuzant al cursei a fost, cred, la sfarsit.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna caricatura :)

 

Nu cred ca e totul chiar asa de fals, ia uite ce zic astia :

 

The delays to the investment deal that have played a part in the financial issues at Lotus are set to come to an end after the Quantum Motorsports group revealed that the agreement to purchase a stake in the Enstone-based team is now all but done.

Speaking to reporters in Abu Dhabi, where one of the main headlines was the continuing issues between Lotus and Kimi Raikkonen, Quantum chairman Mansoor Ijaz revealed that the deal was now done from his side and was awaiting the necessary signatures from team owners Genii Capital in order to go through.[...]


"I met with Kimi's manager Steve Robertson last night," Ijaz said. "I've apologised to Steve, we've apologised to Kimi. We intend to not only make sure that they are made whole, and then some. I am confident that [Raikkonen] will run the last two races, fulfil his professional obligations to us and us to him

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am spus ca e fals. E clar ca au ramas in urma cu plata lui Kimi pe 2013 (la fel cum s-a intamplat si in 2012), dar nu cred ca nu a vazut chiar nici un gologan anul asta.
De asemenea, cred ca se exagereaza prea mult cu povestea in presa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am spus ca e fals. E clar ca au ramas in urma cu plata lui Kimi pe 2013 (la fel cum s-a intamplat si in 2012), dar nu cred ca nu a vazut chiar nici un gologan anul asta.

 

 

Eu am vazut asta intr-o declaratie de-a lui

 

"Everybody has their own view and own ideas of everything and sometimes it's not very nice when you hear that you don't have the interest of the team. Then you've been paid zero Euro the whole year, it kind of doesn't put you in the best place. That's the way it goes and hopefully we've found an understanding on both sides as to how we should deal with the situation right now and fix the issues."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A incercat si Pol Espargaro un monopost din World Series by Renault. A facut si buf cu el :D

 

http://www.motogp.com/en/videos/latest+videos#Pol+Espargaro+samples+World+Series+by+Renault+car

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol atunci. In astfel de conditii nu imi dau seama cum au putut sa negocieze cu el ramanerea la echipa.

 

Probabil că i-au zis că-și ia banii la sfîrșitul anului, ca în 2012. Din ce am văzut au motivat că au preferat să investească banii în dezvoltare în loc să plătească un salariu.

 

Nu zic acum că orice declarații de-ale lui Kimi sînt literă de lege dar nici nu mi se pare genul care să mănînce rahat cu chestiuni serioase doar pentru publicitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e clar. Nu e genul. E nemultumit si are de ce. Dar nu stiu ce vrea sa rezolve. Nu ii vad pe cei de la Lotus vrand sau putand sa il plateasca iminent. Iar ca sa il inlocuiasca au de ales intre un pilot care aduce bani si unul care (daca il credem pe Vettel) concureaza pe gratis. Nu e ca si cand situatia financiara i-ar descurazaja pe oricare dintre ei sa isi doreasca locul lasat liber de Kimi.

Si pentru ca am pomenit de banii PDVSA, ar fi foarte trist ca finantarea de la Quantum sa nu vina pentru cei de la Lotus iar acestia sa fie nevoiti sa il accepte pe Maldonado. Nu doar ca ar fi penibil pentru el - in sensul in care Bouiller a spus clar ca prima optiune ar fi Hülk (mai pe romaneste: "Nico e mai bun decat tine"), dar mai ales pentru ca ar fi a 2-a oara in 5 ani cand Maldonado l-ar scoate din schema pe Nico, exclusiv din considerente pecuniare. In 2011 la Williams avea cel putin beneficiul indoielii, dar acum e clar care e cel mai bun dintre ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceau,dar nu e semnat inca negru pe alb nimic nici cu Quantum nici cu Hulk.

Hulk declara ca le-a dat termen pana la sf lui octombrie ca sa-i spuna daca il iau sau nu,ca altfel el isi cauta alta echipa ca sa nu ramana iar pe dinafara in 2014.Nu s-a mai declarat nimic din octombrie insa despre treaba asta.



Raikonnen e pa pe anul asta : http://www.planetf1.com/driver/3213/9019153/Back-surgery-sidelines-Raikkonen

 

Operatie la coloana din cauza unor accidentari mai vechi din perioada Sauber care au recidivat la Singapore.

Prea cade treaba pe scandalul cu Lotus si amenintarea lui de a nu mai participa la ultimele 2 curse din cauza neplatii,cred ca trebuia oricum sa faca acea operatie si a facut-o impuscand 2 iepuri dintr-un foc : face si operatia si are si un motiv solid de a nu mai participa la ultimele curse.Sunt convins ca daca se afla in lupta pt titlu mai tragea de el,asa s-a fofilat elegant si le-a dat si peste nas celor de la Lotus,care nu prea mai au ce sa comenteze.

Treaba e nasoala pt Lotus pt ca nu prea ii mai vad bine in lupta pt locul 2 la constructori.Om trai si-om vedea ce se va intampla.

Nici o veste n-am mai auzit,a semnat Hulk cu Lotus sau nu?

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

News:

- Massa semneaza un contract pe mai multi ani cu Williams. Bottas este si el confirmat pentru urmatoarele sezoane. Maldonado spera deci exclusiv la locul lasat liber de Räikkönen.
- Hülkenberg refuza sa il inlocuiasca pe Kimi pentru ultimele 2 curse din 2013; se pare ca Lotus il va scoate pe Kovalainen de la naftalina in acest sens.
- Perez va fi cel mai probabil inlocuit la McLaren cu Kevin Magnussen (fiul lui Jan) in 2014.
- Masinile din 2014 vor fi cel mai probabil urate. Rau.

1384270232.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Perez va fi cel mai probabil inlocuit la McLaren cu Kevin Magnussen (fiul lui Jan) in 2014.

 

Perez pleaca sigur.

 

Apropo de McLaren. Ce perversa e viata - anul trecut ma gindeam cit de dobitoc poate sa fie Hamilton sa se transfere la Mercedes. Apoi vine 2013 si McLaren merge de rupe :D

Editat de bibi.audiofil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de design... masinile din 2008 au fost cele mai frumoase, dupa parerea mea. Iar cea mai tare mi s-a parut asta:

 

Nava spatiala!

 

Ai zis bine "nava spatiala". Prea incarcata. Mi se pare ca e in liga cu alte ciudatenii.

williams-williams-fw26-bmw-schumacher-611145938.jpg

 

Si Ferrari a pacatuit cu elementele aerodinamice in acea perioada, dar uniformitatea culorii i-a dat parca putina eleganta... Chiar si cand conducea Massa!

felipemassa_ferrari_magnycours_2007.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,si mie mi-au placut bmw-urile acelea,mai ales cel cu "coltii" in jos.

Si sunetul...priceless.

 

Da,am citit si eu pe f1.com,3 vesti proaste din punctul meu de vedere :

1.Massa la Williams pe 5 ani - nu scapam de el.Va mere si in baston la F1.

2.Magnussen junior l-a scos pe Perez din schema.

3.Viitorul post al lui Hulk e foarte amenintat de Maldonado cu banii lui PDVSA.

Ca de obicei,banii si relatiile primeaza iarasi in F1.Si pilotii buni sunt impinsi afara de cei cu bani si/sau cei cu relatii si tatici semi-foste-vedete.Treaba de calcat.

Marele Magnussen senior a fost ca ceaiul,iar juniorul,oricat de talentat ar fi,nu il vad la nivelul lui Perez ca valoare.Astea sunt cazuri deja clasice de relatii si cuscrisme.De ce draq nu l-au scos din schema pe Button?British partz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi vine greu sa cred ca Massa are contract pe 5 ani. Todt a spus doar "multi year contract". Asta inseamna doar "mai mult de 1 an", dar oricum un contract in F1 nu mai inseamna nimic in ziua de azi. Cu bani se poate rezilia si reface orice act. Vezi Räikkönen cu Ferrari in 2009 sau Maldonado cu Williams anul asta.
Despre Maldonado, se pare ca a fost in vizita la Hinwil (aka Sauber HQ).
Nu imi pare neaparat bine de plecarea lui Perez, dar sunt chiar curios de Magnussen. Sigur a vazut McLaren ceva la el - mai ales ca vine fara sponsori majori, si dupa doar 3 sezoane internationale... Remember Kimi?

...Si un episod foarte amuzant din Tooned:



Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi vine greu sa cred ca Massa are contract pe 5 ani. Todt a spus doar "multi year contract". Asta inseamna doar "mai mult de 1 an", dar oricum un contract in F1 nu mai inseamna nimic in ziua de azi. Cu bani se poate rezilia si reface orice act. Vezi Räikkönen cu Ferrari in 2009 sau Maldonado cu Williams anul asta.

Despre Maldonado, se pare ca a fost in vizita la Hinwil (aka Sauber HQ).

Nu imi pare neaparat bine de plecarea lui Perez, dar sunt chiar curios de Magnussen. Sigur a vazut McLaren ceva la el - mai ales ca vine fara sponsori majori, si dupa doar 3 sezoane internationale...

 

Da,nush sigur daca pe 5 ani.Oricum si pe un an e de ajuns pt el,ce era el slab si inconstant pe Ferrari,sa vezi pe Williams.Oricum,bine ca Frank inca mai are un gram de minte in cap si l-a pastrat pe Bottas,in ciuda dificultatilor financiare.

Maldonado,nici asta nu ne lasa,tot insista si el.Se prea poate sa vina in locul lui Hulk.Iarasi,sper sa nu-l sara pe Guttierez.

Checo mi se parea un pilot exceptional.Da,nu are calmul lui Button,e mult bataios si de aici si problemele si punctele mai putine.Dar ca si talent,mie mi se pare material de campion mondial.Cine stie,sa-l vedem si pe Magnussen asta in actiune,dar dupa cum am mai zis,eu am o prejudecata in legatura cu odraslele fostilor piloti.

 

... Remember Kimi?

 

Iti aduci aminte de ta-su lu Kimi?Nici eu.

Kimi a fost si este raw talent,a fost promovat foarte devreme exact pe acest considerent si nimic altceva.

Copiii cu nume mari au relatii,etc care deschid usi.

Lui Kimi nu i-a deschis nimeni nici o usa.In opinia mea aceste situatii nu sunt deloc similare.

 

In alta ordine de idei,se pare ca Ferrari si-ar fi bagat coada pt ca Hulk sa nu piloteze in ultimele 2 curse pt Lotus.Care e schema :

Hulk a fost abordat de cei de la Lotus pt a-l inlocui pe Raikonnen cel putin in astea 2 curse ramase.Hulk n-ar fi zis nu,mai ales ca contractul lui cu Sauber nu mai era valid din moment ce am inteles ca Sauber nu l-a platit.Deci la o adica era cam liber din cauza neplatii.

Ferrari a auzit de schema,avand legaturi stranse cu Sauber (motoare Ferrari) si intelegand amenintarea ce venea din partea lui Hulk si a Lotus pt lupta la echipe,i-au platit ei salariul integral lui Hulk.Sursa spunea ca banii au venit instant direct de la Maranello.

Astfel Hulk a redevenit legat de contract la Sauber (dupa cum declara managerul lui) si nu va mai putea activa cel putin in astea 2 curse pt Lotus.Nu sunt prosti deloc cei de la Ferrari,cu Kovalainen,Lotus va face un mare partz.Plus ca se speculeaza ca tot ei l-au "sfatuit" pe Iceman sa-si faca acea operatie (de care intr-adevar se pare ca avea nevoie,dar putea foarte bine sa si-o faca dupa terminarea sezonului) pt a le taia avantul celor de la Lotus in lupta pt locul 2 la echipe.

Foarte multi bani in joc si de aici aceste jocuri perverse de culise.Haios ar fi ca in ciuda acestor manevre,Lotus sa ia locul 2 :P

 

P.S. : Voi observati ca de disputate ce sunt cursele,noi vorbim mai mult de politica si jocuri de culise aici decat de actiunea de pe pista? Bine,e normal pe de o parte,ce actiune sa fie pe pista? :-L

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E nasol ce i-au facut lui Perez. Nu prin faptul ca l-au inlocuit, ci prin faptul ca (se pare) ca a aflat foarte recent. E tarziu si s-ar putea sa ramana pe bara in 2014.

In legatura cu "... Remember Kimi?": alaturarea pe care am vrut s-o fac intre el si Kevin Magnussen este legata doar de faptul ca amandoi au facut un salt important ca sa ajunga in F1: Räikkönen a venit dintr-un campionat national (Formula Renault britanica) direct la varf. Nu vreau sa ma pronunt in legatura cu influenta lui Jan asupra debutului lui Kevin in F1, dar stiu ca tatalui nu i-a placut deloc "marele circ". Sau cel putin asa spune Alex Lloyd.

Offtopic: Kimi & Rami Raikkönen. Prezenta sticlei din spate nu este (probabil) accidentala.

tumblr_lqgfmiqzcM1qbfbyzo1_500.jpg



EDIT:

"The chances are the worst at Lotus. If you believe the rumours, Maldonado is already there." - Nico Hülkenberg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...