Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Sa avem iertare, dar aceeia erau adevaratii piloti. Ayrton Senna, Alain Prost,Nigel Mansell, Nelson Pique, Gilles Vilneuve.... Cei de azi nu se apropie de ei! Cine isi mai aduce aminte de finalul cursei de la Monaco 1992? La finalul acestei curse Mansell era epuizat, nu se mai putea tine pe picioare ...

Daca nu ma insel, cursa asta era in perioada in care in ca Senna avea cutie manuala pe masina (3 pedale si schimbatorul de viteze in podea), in timp ce Mansell avea deja cutie automata pe masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O accelerare cu Senna

S-a spus că nu e spectacol în Formula 1, de parcă show-ul ar fi un scop în sine, ca la Cirque du Soleil, şi n-ar apărea ca urmare a competiţiei, orgoliului şi dorinţei de-a fi cel mai bun. S-a spus că la Monaco n-ar trebui să se desfăşoare un Mare Premiu de F1, pentru că nu se poate depăşi.

Poate că imaginea lui Senna din 1984, zburând pe ploaie, cu un hârb, pe lângă Niki Lauda, a scăpat vederii. La fel şi tururile din ce în ce mai rapide de la calificările din 1988, când a obţinut, pe cel mai scurt traseu din F1, un timp mai bun cu aproape o secundă şi jumătate decât cel al lui Prost, aflat pe grilă pe locul secund. Sau filmarea în care se vede cum părţile laterale ale cauciucurilor umplu literalmente şanţurile curbe ale parapetelor, de-ţi vine să urli că e trucaj.

Ayrton spunea aşa: “Eu nu concurez pentru locul al doilea. Cel care vede un spaţiu pe unde se poate depăşi şi nu încearcă să-l ocupe nu e pilot de curse”. Vi-l imaginaţi semnând acorduri prenupţiale în 1987, cum că-l va sprijini pe Alain Prost?

Nu e spectacol pentru că au reuşit să scoată bărbăţia din piloţi. S-a dat maşinii acel “no man’s land” care trebuia să fie cucerit de om. Ţin minte un alt episod cu Senna, din Canada, când a depăşit pe pistă umedă. Maşina a zvâcnit – avea Nichita Stănescu un vers, “tresărirea bruscă a malului, ca şi cum l-ar trece pişarea” -, dar a rămas miraculos pe asfalt. În acelaşi loc, la manevre asemănătoare, alţi piloţi au ajuns în gard.

Acum totul e bine. Băieţii îşi cer scuze de câte ori ciupesc un eleron şi comunicatele apar în timp real pe micul ecran, “incidentul dintre maşinile x şi y este analizat”, ca şi cum Inchiziţia s-ar fi reunit în şedinţă de urgenţă. Depăşirile sunt cuminţi, identice, benigne, ajutate de flapsuri mobile, în aceleaşi locuri, de parcă ar exista indicatoare rutiere ce permit manevra. Au ajuns să-l penalizeze pe Webber pentru că s-a întors la boxe, după sfârşitul cursei, căţărat pe monopostul lui Alonso. În 1991, în Marea Britanie, Ayrton făcea acelaşi lucru, pe maşina lui Mansell, ba chiar i-a tras un binemeritat şut unui comisar de traseu care încerca să-l împiedice.

Mulţi spun că nu mai urmăresc Formula 1 din ziua în care a murit Senna. Restul cred că ne uităm la “Marele Circ” cu speranţa secretă că acele vremuri s-ar putea repeta vreodată. Nu se mai pot întoarce. Pe 1 mai 1994, a murit o epocă şi a început o alta, a conformismului şi a pilotului asistat. Cine a spus că omul nu mai poate schimba lumea a avut dreptate, pentru că între timp s-a făcut tot ce trebuia făcut pentru a schimba omul.

Încerc să mi-l imaginez pe Ayrton Senna la peste 53 de ani, cuminţit de vârstă şi de noianul de recorduri. E imposibil.

Editorial din GSP.ro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine urmarea cursele de Porsche Supercup de dinaintea celor de Formula 1 - Sean Edwards a murit acum doua zile in Australia. Era pasager - instructror pe circuit tot cu o masina Porsche. Elevul pe care il instruia a pierdut controlul si ...

 

Am avut placerea sa-l cunosc personal in primul an de Bucharest Challenge, participa atunci in FIA GT, un tip de milioane. Obisnuia acum cativa ani cand deabia isi facuse intrarea in Porsche Supercup sa se antreneze in simulatoare auto pe PC, concura intr-o liga online alaturi de inca vreo 2 alti piloti plus restul de pasionati. Am avut placerea sa-l am adversar si acolo un sezon, chiar daca doar virtual.

 

Probabil anul asta va fi campion in P-supercup post-mortem. Pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca Massa si-ar fi gasit un loc in F1,il inlocuieste pe Maldonado la Williams,dupa ce acesta a dat cu oistea-n gard in ultimul tur de la Suzuka (cand l-a scos in afara in ultimul viraj pe colegul Botas in timp ce se bateau pt locul...16 :moron: ).

Maldonado e si el cu ochii pe postu liber de la Lotus.

Mai multe aici : http://www.f1today.net/en/news/maldonado-has-run-out-of-patience-at-williams--reports

Treaba nasoala e ca Massa aduce 6mil,cu Petrobras,deci nu era cine stie ce afacere pt Lotus,dar Maldonado aduce 35mil prin PDVSA.Asta ar putea fi o problema daca la Lotus nu se va implica Quantum,dupa cum tot ameninta.

Sper ca Hulkenberg sa fi semnat deja,dupa cum scrie in Bild,cine stie...

Si sper sa ne mai lase obositul de Nicholas Todt cu pilotii lui expirati dar full de bani.Mai nene,totul pe cumetrii : a fost cineva Jean Todt,si este in continuare,dar de aici si pana la a-l impinge pe fi-su care la randul lui ii impinge pe baietii astia care nu prea au nici o treaba pe la tot felul de echipe in cautare rapida de bani,ma enerveaza cumplit cumetriile astea.

Sa le dea o sansa astora tineri care sunt foarte talentati,gen Hulkenberg,Gutierrez,uite si Botas,etc.

Nu sa traga cu dintii ca sa ramana in F1 Massa si Maldonado.Unul a avut tot ce a vrut el si nu a putut profita iar celalalt e pe niciunde.Expirati amandoi inca de la inceput.Sa ne mai lase.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca Massa si-ar fi gasit un loc in F1,il inlocuieste pe Maldonado la Williams,dupa ce acesta a dat cu oistea-n gard in ultimul tur de la Suzuka (cand l-a scos in afara in ultimul viraj pe colegul Botas in timp ce se bateau pt locul...16 :moron: ).

Maldonado e si el cu ochii pe postu liber de la Lotus.

Mai multe aici : http://www.f1today.net/en/news/maldonado-has-run-out-of-patience-at-williams--reports

Treaba nasoala e ca Massa aduce 6mil,cu Petrobras,deci nu era cine stie ce afacere pt Lotus,dar Maldonado aduce 35mil prin PDVSA.Asta ar putea fi o problema daca la Lotus nu se va implica Quantum,dupa cum tot ameninta.

Sper ca Hulkenberg sa fi semnat deja,dupa cum scrie in Bild,cine stie...

Si sper sa ne mai lase obositul de Nicholas Todt cu pilotii lui expirati dar full de bani.Mai nene,totul pe cumetrii : a fost cineva Jean Todt,si este in continuare,dar de aici si pana la a-l impinge pe fi-su care la randul lui ii impinge pe baietii astia care nu prea au nici o treaba pe la tot felul de echipe in cautare rapida de bani,ma enerveaza cumplit cumetriile astea.

Sa le dea o sansa astora tineri care sunt foarte talentati,gen Hulkenberg,Gutierrez,uite si Botas,etc.

Nu sa traga cu dintii ca sa ramana in F1 Massa si Maldonado.Unul a avut tot ce a vrut el si nu a putut profita iar celalalt e pe niciunde.Expirati amandoi inca de la inceput.Sa ne mai lase.

 

Adevarat. Incepe sa ma scarbeasca familia Todt: de la tatal care strica incet-incet F1 (ca sa nu mai vorbim de WRC), la fiul care incearca sa-si tina pilotii expirati pe grila doar pentru gologani. Nico mai are insa posibilitati: nici locul lui Perez la McLaren nu a fost confirmat, iar Whitmarsh s-a aratat putin dezamagit de mexican.

 

In other news, pentru cei interesati de subiect, Ayrton Senna va fi "prezent" in urmatorul joc din seria Gran Turismo (GT6) care va fi lansat pe 6 decembrie. Nu este confirmat inca sub ce forma (masini, echipament, etc.), dar continutul de tip "Senna" va fi probabil disponibil in DLC-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi pacat sa plece Perez de la McLaren.Mi se pare un pilot de mare viitor,oricum mult superior lui Button.

Massa a semnat un contract cu Williams pe 5 ani.Mult timp 5 ani.Massa e expirat de pe acum,peste 5 ani...Cred ca le e foame rau de tot celor de la Williams.

FP in India,Vettel si Redbull sunt strong,nici o surpriza acolo.Cred ca va fi cam boring sfarsitul asta de campionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vettel campion !!!

 

Mi-a placut cursa F1 de astazi, a fost chiar interesanta. Cu intrarea lui Vettel la boxe dupa doar 3 tururi, si pana la locul 3 obtinut de Grosjean, plecand de pe locul 17 la start. Si mi-a placut si energia pozitiva de pe podium. Se vedea ca toata lumea reactioneaza normal, se bucurau si zambeau cu totii. Nu a mai fost tristetea de alta data.

 

Felicitari Vettel si Redbull ! Bravo lor. Sper ca de anul viitor sa existe si alte echipe la fel de competitive, ca anul asta parca au stat pe loc comparativ cu Redbull. Mai ales McLaren.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma avem o dilema?

Oare Vettle e campion mondial sau masina lui ?

If you know what i mean?(because usually even i don't know what i mean) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genial schimbul de replici de la Lotus :

 


"Kimi, get out of the f***ing way," warned an unidentified member of the Lotus crew, after Raikkonen refused to give way.

"Don't f***ing shout at me," shot back Raikkonen, as the radio communication broke up - probably fortuitously - to prevent the war of words building further.

 

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut discutia dintre comentatorii Digisport spre finalul cursei... spuneau de Vettel, ca va castiga si cursa, va iesi campion mondial, si are si record pe tur in cursa. Imediat dupa aia se aude mesajul radio primit de Vettel: "Sebastian, vezi ca a intrat Kimi la boxe si pune softuri, deci o sa faca fastest lap". Si asa s-a si intamplat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am prins cursa,m-am uitat la start si vreo 4-5 tururi si am taiat-o la plimbare sa profit de primavara asta.

Cele 4-5 ture pe care le-am vazut mi s-au parut extrem de boring si cu un final predestinat.(cum a si fost).Vettel pe 1 campion dar Webber cu masina stricata.Cum se intampla tot timpul chestiile astea doar la Webber si la Vettel nu,n-am sa inteleg neam.Nu dau de inteles ca l-ar lucra pe Webber,nu au nici un interes sa faca asa ceva,banuiesc ca masina lui e cea pe care pun piesele proaspat dezvoltate,si daca tine in cursa si dau rezultate bune le baga si la printz,daca nu,asta e,ghinionul lui Webber.

Lotus sunt convins ca dezvolta in continuare masina actuala pt a impusca locul 2 la constructori si banii grei aferenti.Restul deja sunt relaxati si sunt pe acad cu masina din 2014.Dar Lotus nu mi se pare ca procedeaza rau deloc.Sunt foarte multi bani in joc si ei incearca sa-i inhate,mai ales daca ne gandim ca nu sunt intr-o situatie tocmai roza din acest punct de vedere.

Inca odata mi se pare ca Boullier procedeaza foarte bine.Bun manager.Profita de faptul ca restul s-au culcat si dezvolta deja masinile din 2014 si incearca sa impuste iepurele cel mare.Locul 2 la constructori pt ei ar fi fantastic din toate punctele de vedere si ar atrage si sponsori.Bravo lor.

 

Mie mi-a placut discutia dintre comentatorii Digisport spre finalul cursei... spuneau de Vettel, ca va castiga si cursa, va iesi campion mondial, si are si record pe tur in cursa. Imediat dupa aia se aude mesajul radio primit de Vettel: "Sebastian, vezi ca a intrat Kimi la boxe si pune softuri, deci o sa faca fastest lap". Si asa s-a si intamplat :)

Epic. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genial schimbul de replici de la Lotus :

 

 

"Kimi, get out of the f***ing way," warned an unidentified member of the Lotus crew, after Raikkonen refused to give way.

 

"Don't f***ing shout at me," shot back Raikkonen, as the radio communication broke up - probably fortuitously - to prevent the war of words building further.

 

 

:crack:

 

Cam trista urmarea, totusi:

 

Lotus has apologized after an expletive-laden exchange on the radio with Kimi Raikkonen during the Indian grand prix.
When the Finn was struggling for pace but dueling with his much-faster teammate Romain Grosjean, chief engineer Alan Permane told Raikkonen in no uncertain terms: "Get out of the f***ing way!"
Raikkonen replied: "Don't f***ing shout at me."
It is believed Permane received death threats against himself and his family in the wake of the radio message, ostensibly from angry Raikkonen fans.

 

In rest, good guy Vettel. Sunt poate subiectiv, dar genul asta de comportament este de dat ca exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest, good guy Vettel. Sunt poate subiectiv, dar genul asta de comportament este de dat ca exemplu.

 

Ești sigur subiectiv :)

 

Adică i s-a spus și lui prin radio "Get out of the f***ing way !" și el a răspuns "with pleasure !" ?

 

Țin minte că atunci cînd ar fi trebuit să o facă în fața lui Webber (din cavalerism) nu s-a întîmplat. Și s-a mai acroșat cu Webber prin sezoanele trecute, de exemplu prin Turcia.

Editat de bibi.audiofil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ești sigur subiectiv :)

 

Adică i s-a spus și lui prin radio "Get out of the f***ing way !" și el a răspuns "with pleasure !" ?

 

Țin minte că atunci cînd ar fi trebuit să o facă în fața lui Webber (din cavalerism) nu s-a întîmplat. Și s-a mai acroșat cu Webber prin sezoanele trecute, de exemplu prin Turcia.

 

Pai am zis good guy Vettel, nu nice driver, good chap, team player Vettel.

^_^

 

Pe aceasta cale, ati fi interesati sa facem o intalnire pentru a viziona cursa de duminica la o bere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am vazut decat ultimele 10-15 tururi. Insa am prins o faza foarte interesanta... iesirea lui Alonso de la boxe, care din punctul meu de vedere, numai regulamentara n-a fost. Grosjean a fost penalizat cu Drive-through pentru

. Acum, s-a asteptat o gramada pana s-au hotarat in sfarsit sa se analizeze incidentul dupa cursa :huh: , cand era atat de evident ca Alonso l-a depasit pe Vergne in afara circuitului (parca Vergne era, sper sa nu gresesc).

 

Mi-ar fi parut rau sa fie penalizat Alonso, dar imi doresc ca pe viitor, si altii care gresesc chiar mai putin (asa cum a facut Grosjean pe Hungaroring) sa aiba parte de acelasi tratament ca si Alonso.

 

Apropo, m-a bufnit rasul cand l-am vazut pe Webber cum arunca cu sampanie pe arabii aia (nu stiu ce sheikh era ala si mai era o femeie) :D Nu prea am vazut oficialitati stropite cu sampanie. Mai ales Bin-Ladeni d'astia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...