Jump to content

Formula 1

Jorge Lorenzo
 Share

Recommended Posts

Faină și intensă sesiunea de quali azi. Pentru cine nu a văzut, o găsiți aici

7 hours ago, danypop said:

Pffff, ce "cadou" oferă Sainz  ca urmare a prelungirii contractului🤦‍♂️ Mare păcat 

Sainz nu se înțelege cu mașina de anul ăsta, pe când lui Leclerc îi convine de minune. Merge la limită pentru a compensa și greșește. Cam mult și cam des. Este destul de clar că anul ăsta va deveni locotenentul lui Leclerc.

• Replies 6.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 7 ore, PzKpfW a spus:

Sainz nu se înțelege cu mașina de anul ăsta, pe când lui Leclerc îi convine de minune. Merge la limită pentru a compensa și greșește. Cam mult și cam des. Este destul de clar că anul ăsta va deveni locotenentul lui Leclerc.

Leclerc s-a invartit cu masina de cateva ori, in una din dati la viteza mult mai mare. A avut noroc sa nu dea de parapeti, spre deosebire de Sainz, care cu cel mai bun timp in acel moment a cresit si a fost over.

Mercedesu pe nicaieri, credeam ca poate pe ud, devin mai competitiv, dar dimpotriva. Inseamna ca motoru doar compenseaza un design dezastru.

Cred ca fi interesanta cursa de Sprint si cursa in sine de duminica

Am vz doar ultima fază, am crezut că godbless & co au treabă prin altă parte și nu s-au deplasat la etapa asta. 😈

Băi, dar ăștia sunt cu muja?!? Adică wax prinde steag galben pe un sector dar i se ia în considerare timpul? 😳 Cum plm merge treaba asta? 

Acum 10 minute, ENEOS a spus:

Am vz doar ultima fază, am crezut că godbless & co au treabă prin altă parte și nu s-au deplasat la etapa asta. 😈

Băi, dar ăștia sunt cu muja?!? Adică wax prinde steag galben pe un sector dar i se ia în considerare timpul? 😳 Cum plm merge treaba asta? 

Regulamentul spune ca trebuie sa incetinesti doar...ceea ce a si facut, regia chiar a aratat cateva reluari in care se vedea destul de clar cum ia gazu si retrogradeaza treptele de viteza.

Doar ca Verstappen avea in momentul acelui steag galben, 1.5 sec inaintea lui Leclerc...a terminat turu la 0.7 sau ceva de genu. Si Leclerc si-ar fi inbunatati timpul, dar au bagat steagu rosu inainte ca el sa apuce sa termine tura.

Manelaru s-a luat la hartza cu Toto dupa calificari...greu ii cand nu ai masina cea mai rapida de pe grid

Edited by Bulldog46

Hsmbp, ce reguli... "Să încetinească", asta e ca radaru' albanez dintr-un banc antic, iese milițianul din șanț și îi zice contravenientului întorcând din cap spre exemplificare, prima dată încet și apoi rapid: "toți treceau vâââââââj, tu ai trecut vâjjjjjjjj!" :moron:

Troubles in țoțo's paradise? Se lasă cu catfight? 😈 Dar unde e pilotu' ăla magistral de care tot auzeam p-aci? :huh: Era unul mai bronzat, așa, parcă... 🤔

Pffff, și eu care mă gândeam să-mi iau mergedes... D'ăla cu motor de Logan, bineînțeles. 🤭

Edited by ENEOS

4 hours ago, Bulldog46 said:

Leclerc s-a invartit cu masina de cateva ori, in una din dati la viteza mult mai mare. A avut noroc sa nu dea de parapeti, spre deosebire de Sainz, care cu cel mai bun timp in acel moment a cresit si a fost over.

Leclerc s-a învârtit pe ud, era în practice și căuta ritm. Sainz a pierdut-o pe o pistă care se usca (trasa era practic uscată) într-un moment în care forța pentru a face un timp bun înainte de ploaie. Lucru pe care l-a reușit.

4 hours ago, Bulldog46 said:

Mercedesu pe nicaieri, credeam ca poate pe ud, devin mai competitiv, dar dimpotriva.

Într-un mod ciudat, monopostul le-a țopăit și mai rău pe ud. Se poate vedea la sfârșitul liniei drepte, înainte de Tamburello. În același timp le-a lipsit puțin și norocul cu steagul roșu de la sfârșit de Q2. Nu s-ar fi bătut clar pentru pole, dar ar fi ajuns probabil în Q3.

3 hours ago, ENEOS said:

Pffff, și eu care mă gândeam să-mi iau mergedes... D'ăla cu motor de Logan, bineînțeles.

Ar fi stupid să te oprească performanța lor din F1. Fac mașini de stradă bune, iar Renault (și francezii în general) sunt cunoscuți pentru motoarele fiabile (la cilindree mici și medii).

Stau mai bine pe uscat, da. Dar suntem în antrenamente. Fiecare are program specific. Vezi Verstappen care pe Medium este la 81 de miimi de Russell pe Soft.

Acum 22 minute, PzKpfW a spus:

Ar fi stupid să te oprească performanța lor din F1. Fac mașini de stradă bune, iar Renault (și francezii în general) sunt cunoscuți pentru motoarele fiabile (la cilindree mici și medii).

Mă gândeam că de aia cheltuie bani la F1, să le crească vânzările. Mă oprește vârsta, aștept să împlinesc 70 și îmi iau atunci. + tricou alb cu burtă pe care să lase volanul dungă. 😜 Le cric nu m-a convins cu nimic, în afară de consumul mic al 1.5dci nu am găsit nici o altă calitate la marca asta. 

Mamă ce săreau mașinile alea în antrenamente! Nu-mi amintesc să mai fi văzut d'astea la F1, dar e drept că nici nu prea mă mai uit de ceva vreme. :crack:

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Stau mai bine pe uscat, da. Dar suntem în antrenamente. Fiecare are program specific. Vezi Verstappen care pe Medium este la 81 de miimi de Russell pe Soft.

Intradevar acele updaturi care au fost aduse (cu toata ca Toto spunea ca nu schimba nimica la Imola) par sa functioneze oarecum pe uscat. Vom vedea in Sprint Race daca sunt cu adevarat rapizi

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Mă gândeam că de aia cheltuie bani la F1, să le crească vânzările. Mă oprește vârsta, aștept să împlinesc 70 și îmi iau atunci. + tricou alb cu burtă pe care să lase volanul dungă. 😜 Le cric nu m-a convins cu nimic, în afară de consumul mic al 1.5dci nu am găsit nici o altă calitate la marca asta. 

Mamă ce săreau mașinile alea în antrenamente! Nu-mi amintesc să mai fi văzut d'astea la F1, dar e drept că nici nu prea mă mai uit de ceva vreme. :crack:

Ia si tu Mercedes cu motor de Mercedes :D...

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Ceva efect secundar aerodinamic, pe care unii il tin mai bine sub control decat altii. Is deja sute de ore de videori cu explicatii pe youtube.

2 hours ago, danypop said:

E la aproape o secundă 😕

Pérez față de Russell*

2 hours ago, ENEOS said:

Le cric nu m-a convins cu nimic, în afară de consumul mic al 1.5dci nu am găsit nici o altă calitate la marca asta.

Fac motoare bune, la restul nu mă pronunț.

Edited by PzKpfW

Acum 3 ore, danypop a spus:

Hai ca se pare ca au găsit ceva mercedesarii. Vedem mai târziu în cursă

Da ☺️☺️☺️☺️. Inovatiile care merg in proportie de 100% ca "doar nu e motogp" ca sa citez un expert al forumului... 

inteleg ca laBarcelona vin cu ceva radical schimbat.

pana atunci, marele campion, un anonim. Pare. A merge mai bine Russel cu masina asta.

Recunosc că am dat bine cu 🐷, dar am vz startul și 2 ture la final, nu era nici un blm pe acolo, nici dreaduri, ciudat tare. :stuck:

Acum 19 minute, damager a spus:

pana atunci, marele campion, un anonim.

Asa ar fi fost din totdeauna dacă nu nimerea la merc, cu racheta din ultimii ani 

PS. "ezpertul" de care zici nu mai da pe-aici 😂😂 sa ne explice cum ca mercu e departe în față doar ca nu se vede asta cu ochiul liber 🤣🤣🤣

51 minutes ago, damager said:

inteleg ca laBarcelona vin cu ceva radical schimbat.

Majoritatea vor veni, dar mai sunt două curse până atunci. Iar șansele să rezolve acolo în mod subit problemele de extreme porpoising pe care le au (Russell zicea de exemplu că ieri trebuia să ridice piciorul din gaz pe linia dreaptă) sunt destul de reduse. Sezonul pare deja compromis pentru ei. Dacă vor să revină la vârf probabil vor începe să se concentreze pe monopostul de anul viitor.

Monopostul Williams mai are puțin și vine cu fibra de carbon goală:

image.thumb.png.8638aeaf04dba9ea0a504140918368bc.png

Faină prima cursă de sprint a sezonului. De observat cât de puțin țopăie Red Bull-ul față de Ferrari. Șanse destul de mari de ploaie și pentru cursa principală de mâine:

image.thumb.png.81705bc6ea274df108ff7530b181fed9.png

Edited by PzKpfW

Acum 47 minute, PzKpfW a spus:

Majoritatea vor veni, dar mai sunt două curse până atunci. Iar șansele să rezolve acolo în mod subit problemele de extreme porpoising pe care le au (Russell zicea de exemplu că ieri trebuia să ridice piciorul din gaz pe linia dreaptă) sunt destul de reduse. Sezonul pare deja compromis pentru ei. Dacă vor să revină la vârf probabil vor începe să se concentreze pe monopostul de anul viitor.

Monopostul Williams mai are puțin și vine cu fibra de carbon goală:

image.thumb.png.8638aeaf04dba9ea0a504140918368bc.png

Faină prima cursă de sprint a sezonului. De observat cât de puțin țopăie Red Bull-ul față de Ferrari. Șanse destul de mari de ploaie și pentru cursa principală de mâine:

image.thumb.png.81705bc6ea274df108ff7530b181fed9.png

deci aveam dreptate cand ziceam ca sunt sanse 50-50 ca sa nu mearga inovatiile astea :). 
sau tu cand ziceai ca de la un test la altul au venit cu ceva total diferit☺️

frumoasa depasirea lui max. Si curata. E bine pt spectacol in campionat, desi as fi preferat sa castige Leclerc. Poate maine🙏🙏🙏

Edited by damager

Da, și eu îl prefer pe Leclerc dar deja a luat viteza în clasamentul general. Nu vreau sa vedem ce am văzut în ultimii ani asa ca îmi doresc sa se strângă puțin clasamentul sa fie acolo 4-5 piloți in 20pct.

Da, frumoasă depășire, și curată, nici măcar nu l-a strâns să-l oblige să frâneze. 👍

Din ce am vazut ieri din calificari au fost multe abandonuri

O sa fie o cursa dificila daca va fi ploaie ca in sesiunea de calificari

Acum 6 minute, danypop a spus:

16:00

Ora României 

Mersi danypop