Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Mai e un aspect ( legat de Rossi ). Au observat bine si aia de comentau pe BTSports. Cand esti asa de bazat ca Rossi, involuntar ajungi sa te inconjori de o gramada de oameni care iti tot repeta ca esti cel mai bun si ca in tot ceea ce spui tu ai dreptate pana cand ajungi sa crezi chestia asta. Mai bine avea un sfetnic care sa-i spuna sa se abtina de la comentariile pe care le-a facut in conferintele de presa si il tragea de maneca la timp. Jarvis a fost foarte OK in declaratii, imi place din ce in ce mai mult de el. A zis ca n-a stiut inainte de declaratiile respective si ca :

 

“There are always many different ways of addressing a problem. Every action has a consequence. That's life!”


» Post actualizat in 26 Oct 2015 14:45

Eh, nu uita ca inainte de WR-urile alea imbatabile Mansell a condus si carute.

 

N-am zis ca Mansell e naspa. Doar ca in anul cu titlul a avut un avantaj material zdrobitor ( precum Prost in 93 sau Schumacher in titlurile cu Benneton ). El era OK, dar s-a sters Papa Williams cu el la fund ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Câştigă bling-boy titlul numărul 3. Nu are cu cine să se bată: Rosberg se faultează singur (când nu-l lasă maşina), iar Ferrari cu tot talentul lui Vettel sunt prea departe de Mercedes.

Invers .Ferrari e la nivelul Mercedes doar ca are piloti slabi ,vettel si rai

» Post actualizat in 26 Oct 2015 18:52

Se anunta ceva schimbari tehnice in 2016?

Din 2017 .mai multe ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da ce va f...te grija de Rossi si aici!A-ti scris acolo ce crede-ti ura si la gara!

Lasa-ti prostiile ca asa se zicea de Senna si Prost ,iar puristii tipau sa fie exclusi!Au fost nebuni,dementi dar minunati si au creat prin nebunia lor cel mai

mare duel din F1!Le-a stirbit reputatia si renumele cumva nesportivitatea lor!Absolut deloc!

Sportul si istoria au nevoie de legende!Duelul asta va intra in istoria MotoGP si in istoria sportului ca va place sau nu!

Si se va spune ca unul a preferat sa piarda titlul dar sa nu fie batjocorit de unul in cardasie cu altii!Asa se nasc legendele!

Si l-a tras si pe Marc dupa el in istoria viitoare a motoGP-ului!

Crede cineva ca Senna si Prost se luptau doar pentru titlu si atat sau era duelul orgoliilor,a barbatiei a suprematiei vremurilor lor in F1?!

De cursele anoste nu-si aminteste nimeni indiferent ca sunt castigate de Rossi,Lore,Marc,etc!Bucurati-va ca a-ti fost martorii unei file de istorie sportiva!

Si ca sunteti contemporani cu legende numite,Senna,Prost,Schumacher (care a schimbat F1,in rau din punctul meu de vedere,dar la schimbat pentru totdeauna),Rossi!

Vad ca se vorbeste de Mansell(al carui fan am fost),titlul ala a fost meritul unei cariere de pilot adevarat!Ca a avut cea mai tare masina,a avut dar si cei dinainte

si dupa el au avut masini tari!Nu a castigat nimeni cu carute sau rablamente!

Se vorbeste de Hamilton,ca e cocalar ,este.Dar cred ca e si singurul care ar fi avut koaie sa se dueleze cu monstrii de mai sus!

Restul sunt robotei cu Vettel in frunte!

 

@Method:te vad atat de virulent la adresa lui Rossi!Ok,e parerea ta!

Dar i-mi permit sa-ti pun o intrebare:Ce i-ar fi facut Senna lui Marc daca era in locul lui Rossi sau Prost,Schumacher?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Trolek : Da,foarte bine ai spus,Jarvis a fost foarte atent in declaratii si foarte cumpatat.Exact cum trebuie sa fie un sef de echipa,nu a zis nici ca e alba nici ca e neagra.Cinste lui.

Mansell a fost un pilot extrem de talentat,poate nu chiar la nivelul la ce era atunci in F1 la ora actuala,dar foarte tenace si incapatanat (specific british) si a avut si noroc de material tehnic.Papa Williams nush daca s-a sters cu el la fund,Mansell chiar a fost intors si reintors in F1,papa Williams stiu ca s-a sters cu el la fund cand dupa iarna,in testele de primavara,efectiv Mansell s-a ingrasat asa mult ca n-a mai putut intra in masina la propriu.

 

 

Invers .Ferrari e la nivelul Mercedes doar ca are piloti slabi ,vettel si rai

Ferrari nu e la nivelul lui AMG dpdv tehnic,nici povesti.Ar vrea ei sa aiba forta motoarelor AMG.In nici un caz.

AMG se preconizeaza ca are peste 40 de cai fata de Ferrari.

Vettel mi se pare un pilot mai bun decat Hamilton.

 

 

.....

In primul rand,nu ti-o zic cu rautate,dar lumea te va lua mult mai in serios cand vei invata sa scrii corect romaneste.Nu stiu,vad ca iti dai silinta sa pui liniutzele dar nu le pui unde trebuie.Treburile astea se invata in cls. a 8-a sper ca nu ai ramas repetent sau ceva.

Repet,nu e sub forma de batjocura,dar altfel esti privit cand stii sa scrii.

 

Da,sunt virulent impotriva lui Rossi si e o greseala ca fac asta aici pt ca sunt total offtopic si promit ca nu se va mai repeta.Forumul F1 nu e un forum pt galeria de fani ai lui Rossi sau ai lui MM etc.Eu am gresit,recunosc,cand am deschis subiectul.Dar mai discut cu baietii care frecventeaza acest forum despre subiecte adiacente (in principal tehnice) legate de tot ce inseamna motorsport.

Si avand in vedere ca totusi cursele de F1 sunt anoste fata de motogp mai vorbim si despre motogp.Dar,repet,suntem offtopic asa ca hai sa nu o facem lata.

Sunt virulent impotriva lui Rossi pentru ca sunt fan Rossi,si imi pare atat de rau despre el ca dupa o cariera aproape fara pata in care orice duel dur pe care l-a avut a fost in limitele sportivitatii,acum a facut o porcarie demna de Simoncelli sau Marquez cand era la moto2.Si spre deosebire de cei pe care i-am amintit si care erau true,pe fata,el nici nu recunoaste ca a facut o porcarie,si se victmizeaza in fata hoardelor de fani fara creier.Ar fi putut sa ia sau nu titlul asta,nu conta,cariera lui era fara pata si toata lumea l-ar fi respectat,oricum e o legenda.Dar dupa prostia asta nu va mai fi niciodata la fel,e o mare pata pe cariera lui,e dupa cum am spus ca si cotul acela tampit pe care i l-a dat Biaggi cand a venit in motogp.

Ai facut o paralela cu cei din F1,Senna e adevarat ca era extrem de agresiv in dueluri,si Schumacher la fel,dar e o diferenta - cei din F1 nu merg cu cwru in aer la 350kmh.Una e sa dai cu masina in alta masina,alta e sa-i dai cu piciorul peste mana si peste ghidon altuia.

Normal ca sunt riscuri si la F1 dar sunt mai mici.Ce i-a zis Lorenzo lui Simoncelli in conferinta aceea de presa celebra ramane : ei concureaza pe niste motorete foarte grele si foarte puternice,si e foarte usor sa-si piarda viata deci prin urmare trebuie sa fie atenti unul cu altul.Nu poti face asa ceva pentru ca nu e sportiv,e prostesc,periculos si da nastere unui precedent periculos.

Dupa cum a zis si Pedrosa, sunt mii,zeci poate sute de mii de copii care il aduleaza pe Rossi,e un rolemodel,si nu e ok sa dai un asemenea exemplu.

Dar stiu ca e un dublu standard,daca dadea Lorenzo sau MM in Rossi cu piciorul vaaaai,cred ca il omora vreun fan nebun,nu mai zic de penalizari.

Iar conform acceptului tau,daca asta inseamna spectacol,atunci daca se omorau unul pe altul spectacolul era si mai mare,nu?Era beton atunci cursa,macar nu era boring,nu?

Am vazut o filmare din linia boxelor de la Sepang,toti fanii cand il vad pe Rossi ca il loveste pe MM incep sa aplaude,ceea ce mi se pare de-a dreptul hidos ,e ceva de genul "sa moara toti si Rossi sa iasa pe 1".Pai sa-si faca el un campionat atunci singur si sa-l aplaude astia.

 

Marquez,sa nu ma intelegi gresit,chiar nu sunt fan MM,tocmai pentru ca mi se pare prea agresiv,dar e extrem de bun.Marquez e dublu campion mondial,deci nu prea are nevoie sa mai fie "tras" in istoria motogp de nimeni.Daca Hayden e in hall of fame,MM clar e in istorie,deci...

 

Stiu,Rossi e extraordinar,dar e foarte rau atunci cand vezi ca usor usor nu mai poti face fata si titlul iti scapa printre maini.Si pe deasupra nu te poti lupta cu contracandidatul la titlu pentru ca nu il poti ajunge.Si trebuie sa te lupti cu un pusti care se urca pe tine la fiecare curba si care te enerveaza cumplit pentru ca e foarte agresiv.Dar deh,fiecare vrea sa iasa pe 1 si pentru a ajunge pe 1 trebuie sa te bati cu toti.Stiu ca a gresit pe moment,si a facut o prostie.

Pacat,dupa cum am spus,de cariera lui care era fara pata as spune eu.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invers .Ferrari e la nivelul Mercedes doar ca are piloti slabi ,vettel si rai

 

Mă, nu :) De obicei încerc să mai rotunjesc colţurile, dar aici nu ai dreptate. Ferrari nu este la nivelul AMG. Până şi Arrivabene şi Marchionne ştiu asta.

 

Mai e un aspect ( legat de Rossi ). Au observat bine si aia de comentau pe BTSports. Cand esti asa de bazat ca Rossi, involuntar ajungi sa te inconjori de o gramada de oameni care iti tot repeta ca esti cel mai bun si ca in tot ceea ce spui tu ai dreptate pana cand ajungi sa crezi chestia asta. Mai bine avea un sfetnic care sa-i spuna sa se abtina de la comentariile pe care le-a facut in conferintele de presa si il tragea de maneca la timp. Jarvis a fost foarte OK in declaratii, imi place din ce in ce mai mult de el. A zis ca n-a stiut inainte de declaratiile respective si ca :

 

“There are always many different ways of addressing a problem. Every action has a consequence. That's life!”

 

Yup. Mi-a plăcut şi mie de Jarvis. Şi cum a reacţionat reacţionat la comentariile lui JLo și VR46. Cu tact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până şi Arrivabene şi Marchionne ştiu asta.

 

Da ,dar ei sunt platiti de ferrari asa ca parerea lor nu conteaza

» Post actualizat in 27 Oct 2015 16:55

Vettel mi se pare un pilot mai bun decat Hamilton.

 

Ma, nu :) Hamilton ,Alonso,Ricciardo sunt mai buni decat Vettel.Si in curand ...Verstappen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method:Trec peste rautatea gratuita vis a vis de cratimele si clasele mele!Nu te onoreaza,combate ideea nu omul sau gramatica scrisului!

 

Nu cred ca ai vazut la mine dorinta si bucuria ca un motociclist sa cada!

Ce comentam era pe ce s-a intamplat ,nu pe ce as fi vrut sa se intample!Normal ca era bine ca Marc sa mearga la victorie si nu la antijoc!

Era bine ca Rossi sa nu-i dea replica babuinului si sa se gandeasca la exemplul pe care-l invoci!

Dar asta era intr-o lume ideala,cu oameni perfecti aproape robotizati!

Realitate e ca sunt oameni,cu bune si rele!Iar campionii de nivelul asta ,fara un dram de nebunie nu ar fi niciodata ceea ce sunt!

Spui de Rossi ca e idolul a zeci de mii de copii!Asa e !Dar crezi ca-i pasa sau ca si-a dorit asta?I-l bucura dar doar atat!Rossi vrea sa castige curse,titluri,glorie si

multi bani!Ca tu sau altii l-ati pus pe un piedestal de moralitate este greseala voastra!A lui era daca venea si spunea ,,sunt sfantul Rossi cel fara de prihana"!

Maradona a fost si este inca idolul a milioane de copii si a avut bube fara numar!Dar asa sunt randuite lucrurile,supercampionilor li se iarta multe!

Personal ma bucur ca Mosul ia dat o lectie muciosului!Intre a fi incetinit voluntar si batjocorit de Marc si a merge resemnat si ai da o lectie,a ales sa arate ca nu este din acelasi aluat cu toti ceilalti pe

care Marc ia intimidat prin stilul sau agresiv,pe alocuri neregulamentar si periculos!

Apropo de stilul la intimidare al marchezului!Stiu ca ai remarcat felul in care Rossi ia intors motoreta si la pus jos in Argentina!Dar nu stiu daca ti-ai dat seama de ce a facut-o!

Eu cred ca sa-i arate ca, cu el nu merge la intimidarea!Pe romaneste ia aratat cine-i seful!

Cand m-am referit la tras in istorie pe Marc,era prin lupta si imaginile respective si prin controversa iscata!Astea raman in timp si trec peste numarul de titluri sau victorii peste recorduri si alte statistici!

Iar ca fapt divers siguranta in F1 la sfarsitul anilor 80 era echivalentul de acum a motociclismului!Cel mai bun exemplu e weekendul insangerat de la Monza!

Din punct de vedere a sigurantei masinilor,pilotilor si circuitelor diferenta este uriasa ,prezent vs trecut!

Numai bine, va las sa comentati neperturbati de scrisul meu o competitie moarta de mult timp!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,dar ei sunt platiti de ferrari asa ca parerea lor nu conteaza

 

Nu prea înțeleg logica :) Sunt plătiți de către Ferrari (deși e impropriu spus, mai ales în cazul lui Marchionne), dar recunosc faptul că au o mașină mai slabă decât concurența...? Care ar fi motivul? Să-și apere piloții? Scopul lor este să câștige campionate, nu să plătească foarte scump niște piloți incapabili.

 

Ma, nu :) Hamilton ,Alonso,Ricciardo sunt mai buni decat Vettel.Si in curand ...Verstappen.

 

De obicei nu mă bag în astfel de discuții, pentru că simpatiile față de un pilot sau altul sunt personale și subiective, nu raționale. Totuși, sunt curios de ce l-ai băgat pe Ricci în listă? Pentru că a terminat în fața lui Vettel în campionat anul trecut? Mi se pare destul de puțin relevant și simplist, în sensul în care anul ăsta Kvyat este mai bine plasat decât el în campionat. Asta înseamnă că e un pilot mai bun decât Daniel? Puțin probabil, zic eu :)

 

Și o remarcă legată de #44: este singurul pilot din listă care nu a fost curtat de către Ferrari. Coincidență? Personal nu cred. Hamilton este un pilot foarte rapid (posibil cel mai rapid pe o singură tură), dar nu este un pilot complet, așa cum este #14 sau #5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ady32 : Ce nu pare sa inteleaga nimeni despre subiectul asta,e faptul ca (la motogp) nu ai cum bloca un pilot care e simtitor mai rapid decat tine.Vezi x exemple din curse.Vezi in principal primele tururi din foarte multe curse ale lui Lorenzo,draq,vezi lupta (f.scurta) dintre Lorenzo si Rossi de la inceputul cursei.Deci Lorenzo a trecut marfar pe langa MM (e adevarat profitand si de o greseala a acestuia),dar draq,a plecat glont odata ce l-a depasit.Rossi?wtf?Daca pleca la fel de glont ca Lorenzo sau Pedrosa,pai putea sa stea si-n dinti MM ca nu avea ce-i face.Dar Rossi a fost mai slab simtitor decat Lorenzo si Pedr. si asta l-a facut pe MM sa-l ajunga din nou si sa se bata cu el pt locul 3.

Iarasi,punctul de vedere al celor din galeria Rossi ma da pe spate - nu e dator nici unul din acei piloti sa se dea la o parte si sa cedeze locul lui Rossi sau Lorenzo pt ca ei vezi Doamne,se bat pt titlu.Fiecare e dator dimpotriva,sa-si apere pozitia ba chiar sa incerce sa castige pozitii.La fel a facut si Marquez.Daca ar fi facut treaba asta cu Lorenzo sau Pedrosa - ooo,foarte bine,cand a facut-o cu Rossi,vaaai,a facut antijoc.Ce antijoc?Nu,lumea e nebuna rau,cum sa vezi lucrurile asa?Fiecare are cursa lui,vezi Philip Island,unde iti garantez ca i-a durut in fiund pe MM si Iannone de pretentiile si aspiratiile la titlu ale celor de la Yamaha.Si asta s-a vazut.Poate cea mai true si frumoasa cursa,toti s-au batut ca niste caini pt locul 1.

Si bineinteles,dupa ce MM a iesit pe 1 dupa o batalie crancena,retrogradandu-l astfel pe Lore pe 2 si luandu-i 5 puncte,5 puncte vitale in duelul cu Rossi,Rossi ce-a zis : MM il favorizeaza pe Lorenzo :moron:

Cum e logica asta?Pai daca il favoriza pe Lorenzo,iesea pe 2.Si Rossi belea pwla ca a ajuns si asta sa ia campionatul in functie de rezultatele altora,ca el n-a mai castigat o cursa de cand erau ciresele in floare.Si pe deasupra tampitul de Iannone a fost atat de impertinent incat l-a depasit si i-a luat podiumul.

Pai scuza-ma,dar cu treburi din astea poate chiar nu merita sa iasa campion mondial - iesi tata pe 1 in curse,nu iesi pe 3 si 4 si stai la milogeala la rezultat,iar cand nu iti iese pasienta dai vina pe oricine dar pe tine nu,nuu,tu esti sfant.Iar pe deasupra,orice tampenie din asta scoate pe gura,fanii inraiti i-o sorb si devine slogan.Nimeni nu se gandeste - ba ce-a zis asta,o fi adevarat,n-o fi?Nuu,e preluata si ragaita mai departe.Nu,sunt satul.

In fine,dupa cum am spus,n-are rost sa poluam topicul.La Valencia fie ca cel mai bun sa castige campionatul.Si cine il pierde,inseamna ca a fost mai slab decat cel care a castigat,sau ca s-a pus in situatii in care a cazut,a fost incomodat,s-a accidentat,etc.Si aia e.

 

 

De obicei nu mă bag în astfel de discuții, pentru că simpatiile față de un pilot sau altul sunt personale și subiective, nu raționale. Totuși, sunt curios de ce l-ai băgat pe Ricci în listă? Pentru că a terminat în fața lui Vettel în campionat anul trecut? Mi se pare destul de puțin relevant și simplist, în sensul în care anul ăsta Kvyat este mai bine plasat decât el în campionat. Asta înseamnă că e un pilot mai bun decât Daniel? Puțin probabil, zic eu :)

Și o remarcă legată de #44: este singurul pilot din listă care nu a fost curtat de către Ferrari. Coincidență? Personal nu cred. Hamilton este un pilot foarte rapid (posibil cel mai rapid pe o singură tură), dar nu este un pilot complet, așa cum este #14 sau #5.

Hai ma,cum sa nu-l bage pe Ricci in lista?I-a tras-o lui Vettel in 2014 all day long.Nu punctele,faptul cum l-a dominat pe
Vettel.

Nu stiu daca Kvyat e mai capabil decat Ric,dar e un pilot al naibii de bun.

 

Cu Hamilton sunt si eu de acord,nu este un pilot complet.Si pe deasupra,e instabil pshic,in sensul ca nu cred ca ar rezista presiunii.E ok cand se bate in realitate doar cu colegul mai retardatzel Rosberg,dar un razboi all out cu cineva la pe care nu-l poate intimida sau forta in vreun fel - nu-i dau nici o sansa primadonei.

S-ar putea ca Ferrari la anul sa-i arate treaba asta prin Vettel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma,cum sa nu-l bage pe Ricci in lista?I-a tras-o lui Vettel in 2014 all day long.Nu punctele,faptul cum l-a dominat pe Vettel.

 

Just. Iar asta îl face un pilot foarte bun. Dar colegul concluziona de aici faptul că este mai bun ca Vettel. Iar de asta nu sunt sigur :)

» Post actualizat in 28 Oct 2015 15:16

Limbajul colorat a lui Niki (și o analiză corect a frustrării lui Rosberg):

 

Lauda recalls his own efforts at the Dutch Grand Prix in 1985, where his victory over Alain Prost meant his French team-mate had to wait to secure the crown.

"I delayed Prost’s championship at Zandvoort in 1985 - just to say, 'fuck you, guy'."

 

Sursă

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Incerc sa ma uit la Marele Premiu al Braziliei.... dar nu am nici un chef, n-am nici o tragere....

La jumatea cursei, mai exact lap 46/71 clasamentul e astfel: ros ham vet rai...

Nimic nou...

 

Sper ca nu e in reluare.... in coltul dreapta sus scrie ''direct''

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ca fan a lui Rosberg pot sa spun ca am fost dezamagit de prestatia lui din ultimii ani...cu toate astea a demonstrat in ultimele curse ca are talentul si potentialul unui campion.

Eu cred ca nu talentul ii lipseste, ci mai degraba taria mentala.

 

Sunt curios ce o sa aduca noul sezon, 2015 a fost cam plictisitor, mult sub Moto GP.

Imi doresc o echipa Honda mai puternica (f1) si concurenta mai mare la varf, din ce am inteles Ferrari au sanse bune la anul.

Editat de Marc87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa se treaca la motoare cu capacitate de doar 1000cc, rezervor micsorat, un singur rind de gume. Cistiga cel care are startul mai bun, ca de depasiri nu va putea fi vorba, creste consumul de benzina prea mult si esti penalizat.

 

Anul acesta, e primul in care am reusit "performanta" de a nu vedea nici macar o singura tura de circuit al marelui "circ". Pe vremea lui Schumacher, chiar si cind era pilot de pluton, mai vedeam citeva curse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoare de 1000 în f1?prin anii 80 au mai fost motoare mici turbo

 

oricum f1 e în declin puternic de câțiva ani,iar spectacolul oferit nu justifica nici pe departe bugetele investite

 

până și un campionat oarecare de turisme e mai spectaculos ca f1,acolo măcar mai vezi depășiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi era sarcastic.

Nu o sa se treaca probabil niciodata la motare de 1000cmc in F1.

La anul raman pe aceasi motorizare de 1.6 V6 cu turbo, probabil o sa devina mai performante, nu stim cu cat.

 

Trebuie sa recunosc ca e prea putin interesant de urmarit F1 in stadiul actual, trebuie sa aduca ceva interesant altfel pierd audienta si mai mult.

 

Din 2017 o sa fie iar schimbare drastica de regulament.

 

 

Una peste alta, am fost impresionat de noii veniti in F1, mai ales cei de la Toro Rosso, sunt tineri, neexperimentati si totusi se bateau des cu echipe mult mai puternice, de ex. de multe ori terminau inaintea celor de la Red Bull, bravo lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt asa de buni pe cat ii recomanda rezultatele.Mai degraba au o echipa tehnica foarte buna in spate.

Efectiv nu se mai vede pilotul,pentru ca nu mai depinde aproape nimic de el.

Echipa manageriaza toate problemele de la gume,strategie,timpi pe tur,totul.Pilotul este doar o unealta care asculta si indeplineste ordinele echipei.

Pilotii tineri merg foarte bine pentru ca sunt ascultatori si indeplinesc ordinele intocmai si la timp.

Daca piloti din astia de 17-18 ani ar fi venit acum 10 ani in F1,nici nu ar fi fost in stare sa termine cursele.

 

In sfarsit,e foarte boring F1,nici nu m-am mai deranjat sa ma uit la vreun mare premiu din vara,pentru ca efectiv nu are rost.

Pilotii buni sunt ingropati daca nu le mere masina,vezi Alonso,Ric,iar pilotii care au avut norocul sa aiba o masina buna iau campionate mondiale.Aproape poti prevedea din teste deznodamantul unui campionat.

Sunt foarte curios ce audiente va avea f1 la anul.Cred ca 0 virgula ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

audienta era ok pana acum cativa ani .semn cu nu f1 e problema ci directia in care merge ...1.6 turbo pus pe mute ar fi una din probleme ...apoi reglementarile astea drastice ,a doua problema .DRS-ul iarasi o porcarie fara margini ....f1 nu a atras niciodata prin duelurile roata la roata ci mai degraba prin inovatiile tehnologice,piloti f f buni ,care faceau diferenta etc .ori reglementarile astea drastice nu prea ajuta f1:fanii vechi sunt dezamagiti ,fanii noi nu prea vin ...pacat ,au distrus spiritul f1 ,cam asta ar fi problema

Editat de Fatal Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba esti nebun?

Nu stiam ca stie si pe moto musiu Alonso.

Bravo lui.

 

 

audienta era ok pana acum cativa ani .semn cu nu f1 e problema ci directia in care merge ...1.6 turbo pus pe mute ar fi una din probleme ...apoi reglementarile astea drastice ,a doua problema .DRS-ul iarasi o porcarie fara margini ....f1 nu a atras niciodata prin duelurile roata la roata ci mai degraba prin inovatiile tehnologice,piloti f f buni ,care faceau diferenta etc .ori reglementarile astea drastice nu prea ajuta f1:fanii vechi sunt dezamagiti ,fanii noi nu prea vin ...pacat ,au distrus spiritul f1 ,cam asta ar fi problema

Ai zis bine,era ok pana acum cativa ani,adica pana la perioada RB-Vettel.De atunci s-a dus draq.

Ai dreptate,1.6 turbo ar fi una din probleme,drs la fel,e fake,si reglementarile impuse pe dezvoltare si acele token-uri,iata,se vede foarte bine ca nu isi ating scopul,pentru ca beneficiem pe de o parte de dominatia mai mult decat clara a unei echipe iar pe de alta parte de costuri foarte mari de intretinere ale echipelor tradus prin falimentul unora.Deci treaba nu mere.

Dar te contrazic,F1 a atras prin duelurile roata la roata,eu eram mic dar stiu ca se uitau ai mei si aia chiar se depaseau la sange.Cauta si uita-te la sezoanele 86-93-95 sa vezi scandaluri si dueluri acolo.

Da,s-a distrus spiritul F1 si asta din vina sefilor si a lui Bernie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba esti nebun?

Nu stiam ca stie si pe moto musiu Alonso.

Bravo lui.

 

 

Ai zis bine,era ok pana acum cativa ani,adica pana la perioada RB-Vettel.De atunci s-a dus draq.

Ai dreptate,1.6 turbo ar fi una din probleme,drs la fel,e fake,si reglementarile impuse pe dezvoltare si acele token-uri,iata,se vede foarte bine ca nu isi ating scopul,pentru ca beneficiem pe de o parte de dominatia mai mult decat clara a unei echipe iar pe de alta parte de costuri foarte mari de intretinere ale echipelor tradus prin falimentul unora.Deci treaba nu mere.

Dar te contrazic,F1 a atras prin duelurile roata la roata,eu eram mic dar stiu ca se uitau ai mei si aia chiar se depaseau la sange.Cauta si uita-te la sezoanele 86-93-95 sa vezi scandaluri si dueluri acolo.

Da,s-a distrus spiritul F1 si asta din vina sefilor si a lui Bernie.

 

pai eu am vazut live sezonul 1995 si multe altele asa ca nu trebuie sa caut nimic .decat in memorie :)

prima cursa de f1 pe care o tin minte ...1992 spa-franchorchapms. la 9 ani :D

nici nu se compara cu ce era atunci si prin anii 2000 si ce e acum :o porcarie sinistra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai cu ceva activitate pe aici:

Alonso nu apreciază.

qIn2xbK.jpg


» Post actualizat in 22 Dec 2015 16:33



Veste relativ tristă legată de un subiect discutat aici la un moment dat: după ce, după cursa de 24 ore de la Le Mans, Nissan a anunțat că-și retrage prototipul LM GT-R NISMO din campionatul mondial de anduranță (WEC) 2015 pentru a-l face mai competitiv și a se concentra pe sezonul următor, își anunță acum retragerea completă din acest campionat, punând astfel sfârșit interesantei inițiative de a construi un prototip de anduranță de tip FF (Frent engined - Front wheel drive).

 

După eșecul parteneriatului cu DeltaWing, este a doua tentativă majoră eșuată a celor de la Nissan de a veni în anduranță cu idei ieșite din tipar. Și s-ar putea să fie ultima. Păcat.

Nissan_GT_R_LM_NISMO_07.jpg2015-nissan-gt-r-lm-nismo-lmp1-race-car_nrm_1423156628-naked-gtr-lm-nismo.jpgNissan-GT-R-LM-Nismo-1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...