Sari la conținut

PERMISIE de' O ZI


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

Exact ianachim, dar ceea ce faci tu nu poate fi numit sacrificiu (cel putin nu daca raportam la sacrificiile altora care mai au motoare si care mai rup de ici si colo ca sa se plimbe).

Este dreptul tau sa traiesti cu impresia ca ai facut un SACRIFICIU, dar fiind un forum si existand dreptul la libera exprimare, da-mi voie sa NU fiu de acord :).

 

Tu ai inteles ce-ai vrut din spusele mele (nu mai zic de altii ca foxbat care sar si fac galagie fara sa stie de la ce s-au luat macar).

Ti-am mai spus si cu alte ocazii ca e de admirat faptul ca te plimbi si ca investesti timp si pasiune in motociclism,dar nu apreciez afirmatiile de genul ala (aia de care m-am legat eu).


Si apropos, era suficient un singur topic gen "Toamna mea" si puneai acolo toate pozele, si updatai topicul zilnic/saptamanal, in loc sa faci jde mii de topicuri pt fiecare iesire.

Crede-ma ca intru si ma uit la pozele tale cand le postezi,chiar m-am uitat si la cateva filmulete (mai ales ala cu Atlantic Road). Ar trebui sa adopti un ton mai putin 'condescending'...

Bafta si la mai multi km in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stau si ma mir (in loc sa-mi vad de treaba)... In ultima vreme, atat cat mai urmaresc (pierd timpul) pe aici, te-am remarcat ca te aprinzi puternic din lucruri aparent banale, neimportante. Din categoria "Procese de gandire". De ce tii anume sa-ti arati superioritatea (nu te cunosc, asa ca nu pot sa contest ca o ai)? Iti doresti o lume mai buna si incerci sa corectezi raul? Ianachim considera (sau, cred eu, glumeste cu juma' de gura) ca face sacrificii (wow, fata de cei din Africa, ar trebui sa ne fie rusine ca avem curent sa ne alimentam laptopul si sa scriem ineptii). Daca el ar crede asta, cu ce anume te afecteaza pe tine? Tsunami incearca sa propovaduiasca 'zen'-ul in mersul cu motocicleta. Ce anume e deranjant in faptul ca el simte si actioneaza asa? Nu vad cum te influenteaza asta in rau (intr-un mod care sa-ti aduca atingere, de genul: zen => minti ratacite => neatentie in conducere => accidente mai multe => 1 leu in plus la RCA => rusine, Tsunami!).

 

Si, la modul cel mai serios: rusine mie, pentru ca nu fac exact ce incerc sa-ti sugerez: sa nu-i judec pe altii si sa-mi vad de treaba...

 

Acu' ma duc sa-mi vad de treaba in continuare. (Uite ca mi-am descoperit si sacrificiul meu, ca tre' sa lucrez 2 nopti sa recuperez timpul pierdut. Si ce-mi mai place sa dorm noaptea!)

 

Cu prietenie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuzati, off-topic, dar eram curios

 

@adrian ce-ai sacrificat de aia 20 kkm?

in bani, inseamna cam 2 keur (benzina + revizii)

in timp, cam 300-350 ore plimbare.

Mi se pare foarte ok. De ce te lauzi ca tu stii ce-i ala sacrificiu?

 

Exact ianachim, dar ceea ce faci tu nu poate fi numit sacrificiu (cel putin nu daca raportam la sacrificiile altora care mai au motoare si care mai rup de ici si colo ca sa se plimbe).

Este dreptul tau sa traiesti cu impresia ca ai facut un SACRIFICIU, dar fiind un forum si existand dreptul la libera exprimare, da-mi voie sa NU fiu de acord :).

 

Tu ai inteles ce-ai vrut din spusele mele (nu mai zic de altii ca foxbat care sar si fac galagie fara sa stie de la ce s-au luat macar).

Ti-am mai spus si cu alte ocazii ca e de admirat faptul ca te plimbi si ca investesti timp si pasiune in motociclism,dar nu apreciez afirmatiile de genul ala (aia de care m-am legat eu).


Si apropos, era suficient un singur topic gen "Toamna mea" si puneai acolo toate pozele, si updatai topicul zilnic/saptamanal, in loc sa faci jde mii de topicuri pt fiecare iesire.

Crede-ma ca intru si ma uit la pozele tale cand le postezi,chiar m-am uitat si la cateva filmulete (mai ales ala cu Atlantic Road). Ar trebui sa adopti un ton mai putin 'condescending'...

Bafta si la mai multi km in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact ianachim, dar ceea ce faci tu nu poate fi numit sacrificiu (cel putin nu daca raportam la sacrificiile altora care mai au motoare si care mai rup de ici si colo ca sa se plimbe).

Este dreptul tau sa traiesti cu impresia ca ai facut un SACRIFICIU, dar fiind un forum si existand dreptul la libera exprimare, da-mi voie sa NU fiu de acord :).

 

Tu ai inteles ce-ai vrut din spusele mele (nu mai zic de altii ca foxbat care sar si fac galagie fara sa stie de la ce s-au luat macar).

Ti-am mai spus si cu alte ocazii ca e de admirat faptul ca te plimbi si ca investesti timp si pasiune in motociclism,dar nu apreciez afirmatiile de genul ala (aia de care m-am legat eu).

 

Si apropos, era suficient un singur topic gen "Toamna mea" si puneai acolo toate pozele, si updatai topicul zilnic/saptamanal, in loc sa faci jde mii de topicuri pt fiecare iesire.

Crede-ma ca intru si ma uit la pozele tale cand le postezi,chiar m-am uitat si la cateva filmulete (mai ales ala cu Atlantic Road). Ar trebui sa adopti un ton mai putin 'condescending'...

Bafta si la mai multi km in continuare.

crezi ca stiam ca mai ajung iar pe transfagarasan??? a 3 oara in 11 zile .....vorba cuiva

TOAMNA MEA....nu pot fi asa de EGOIST ...... e a TUTUROR CARE STIU SA SE BUCURE DE EA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles si nu inteleg atitudinea asta: de ce m-ar durea pe mine ca altul merge cu motocicleta in jurul lumii sau doar pe Transfagarasan? Am motocicleta, pot oricand sa ma sui in sa si sa merg si eu... chiar daca am bani si timp sa ajung numai pana la Snagov intr-o zi...

 

Motociclismul e o experienta individuala, fiecare se bucura de ea in alt fel. Ieri am gandit si am simtit intr-o zi pe motocicleta cat sa pot scrie o carte. Nu am scris cartea si nu am pus pozele pe forum dar chiar si asa, nimeni nu ar fi putut intelege exact ce a fost in sufletul meu in momentele respective. Nu ma pricep sa "rememorez" in cuvinte un moment care a trecut. Daca nu am un pix si o foaie de hartie atunci, mai tarziu nu se mai leaga. Am scris romane intregi in capul meu (despre calatorii in general, motocicleta e o experienta mai noua) - romane pe care nu le va citi nimeni vreodata. La fel si cu pozele: o fotografie frumoasa face cat 1000 de cuvinte, dar sunetul vantului, mirosurile din casca, perindarea imaginilor... Nu ii invidiez pe altii, experientele mele sunt singurele experiente veritabile. Pentru ca sunt traite de mine.

 

Personal, imi place sa citesc/ascult povestile celor care merg chiar ma bucur odata cu ei. Restrictiile de timp si bani exista dar imaginatia nu are limite. Am "insotit" un prieten cu gandul pana departe, chiar daca nu am fost cu el in saua motocicletei. Am facut calatoria impreuna, in timp ce eu eram pe strada sau la serviciu. E ca si cum ai citi o carte buna. Visezi pe moment iar cele mai multe lucruri raman la stadiul de vis. Dar tot sunt unele, mai putine, care se transforma in realitate, cu efort si vointa. Si sacrificii, uneori. Pasii sunt mici, drumul e lung. "Mai e mult pana departe", cum am citit undeva. Dar te bucuri de fiecare pas in parte, pe masura ce il faci, si asta te tine in viata.

 

Pana una-alta, mai citesc povestile colegului @ianachim... mie nu-mi ies pozele asa frumoase. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CALD..... PREA CALD SA ZACI PRIN BUCURESTI

au realizat o data cu mine inca doi "nebuni " care si au luat PERMISIE DE'O ZI de la job, de la familie si m au insotit intr o frumoasa tura de octombrie pe soselele pline cu frunze ruginii

 

nimic mai frumos decat sa "zburzi printre dealuri si munti pictati in culorile vii ale toamnei, gandintu te la miile de corporatisti cu camasile scrobite stand intre 4 pereti de sticla si beton

 

duminica era inca prea ud pe jos iar frunzele lipite de asfalt nu au vrut sa mi danseze "in poala"

insa azi stromul pilotat EXEMPLAR de Adrian le a trezit la viata pe TRANSFAGARASAN si parca niciodata nu mi a placut sa merg in urma unui alt motociclist dar azi, azi a fost demential sa urmaresc dansul frunzelor aramii in muzica tobelor de strom' , daca Robert nu ar fi avut caramele" sunt sigur ca s ar fi "certat cu Adrian pentru primul loc

 

10 ore UN STROM SI 2 BMW au deranjat ordinea frunzelor satule de atata vand si ploi si cazute la intamplare pe asfaltul gri din curbele de pe cheia, rasnov, poiana marului si da , IAR TRANSFAGARASAN

 

soare, toamna, miros de pamant proaspat intors de plug, fum si miros intepator de campuri arse, brazi si mesteceni, un vant aspru pe creste si "LINISTE de BALEA"

 

ne uitam spre parte de sibiu si nu ne venea sa ne urnim motoarele, desi oprite sa contemple linistea si muntii inca "trosneau" asteptand ca niste catei comanda sa se lanseze intr o noua cursa de urmarire

 

norii se asejazera ca o caciula pe varful muntilor si ne aminteau sa sunt singurii stapani ai inaltimilor

 

vantul TIPA la noi PLECATI, PLECATI de aici....

nu am putut decat sa ne supunem NATURII MARETE si am demarat in tromba spre coborarea pe versantul de arges

 

un autocar parca ratacit in linistea vaii si a facut aparitia umpland zona CASCADA cu turisti zgribuliti si curiosi

 

am pozat si admirat urmandu ne calea in linistea sparta de bubuitul celor 3 tobe incalzite bine la ture joase

 

ma uitam in oglinzi cum nori devin stapani pe varfurile muntilor, apoi pe vai si SURPRIZA .... lacul inca se incalzea cu razele soarelui asa ca am profitat si am mai tras un cadru de amintire cu padure, frunze si raze de soare

autostrada a spart "MONOTONIA"curbelor si ne a readus CU PICIOARELE PE BETON INTRE PERETI DE STICLA.....

 

ASA.... a mai trecut o ZI

post-7144-0-93552000-1382636077_thumb.jpg

:crack: Demult vreau sa pun poza asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai, inca un strop de sirop, sa se faca de-un suc.

hei

bai sa fie cum functioneaza TELEPATIA....

la intrare pe transfagarasan era o remorca... fara husa ....

am crezut ca ti ai adus jucaria pana la poalele muntelui ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de ACORD cu Adrian, se "aruncă" praf în OCHI tuturor de pe forum prin VORBE îngâmfate, cum că SACRIFICIUL îl face unul şi numai UNUL, viitorul SINGURUL MOTOCICLIST al României ( ce-o să-i urmeze la TRON lui DN ).

DACĂ mi-ar permite SALARIUL m-aş plimba de DOUĂ ORI mai mult decât UNII, dar din amărâţii ăia de BANI pe care-i primesc am de PLĂTIT TRAIUL, iar restul merg pe BENZINĂ şi câteodată un SCHIMB DE ULEI, ca să mai meargă MÂRŢOAGA mea veche de 20 DE ANI, pe care mi-am cheltuit TOATĂ VISTERIA în urmă cu un an.

( Poate scris AŞA i-o plăcea CUIVA. Scuze că n-am putut să DAU de multe ori cu pumnul în ENTER şi să molestez tasta "..............................................") )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de ACORD cu Adrian, se "aruncă" praf în OCHI tuturor de pe forum prin VORBE îngâmfate, cum că SACRIFICIUL îl face unul şi numai UNUL, viitorul SINGURUL MOTOCICLIST al României ( ce-o să-i urmeze la TRON lui DN ).

DACĂ mi-ar permite SALARIUL m-aş plimba de DOUĂ ORI mai mult decât UNII, dar din amărâţii ăia de BANI pe care-i primesc am de PLĂTIT TRAIUL, iar restul merg pe BENZINĂ şi câteodată un SCHIMB DE ULEI, ca să mai meargă MÂRŢOAGA mea veche de 20 DE ANI, pe care mi-am cheltuit TOATĂ VISTERIA în urmă cu un an.

( Poate scris AŞA i-o plăcea CUIVA. Scuze că n-am putut să DAU de multe ori cu pumnul în ENTER şi să molestez tasta "..............................................") )

SA PLANG SAU SA RAD ......

MA MAI GANDESC .......

 

cand citesc ce scrii..... IMI DAU SEAMA CAT DE MICI" sunt GRIJILE MELE.....

 

ps . ia si tu un TUCISCRIN" sa nu mai dai cu pumnul in taste.....

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai...sunteti criminali, se vede ca se apropie finalul de sezon...oare o sa o tine-ti asa toata iarna..!!?

LOGIC ... la iarna se linistesc spiritele ca nu mai pun poze si nu se mai deranjeaza nimeni.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

love bre, mi ati facut ziua.

de 5 ore alerg. cu miros de gutui proaspat culese. bagati mare pe forum , jos ponta, base, ianachim

 

 

ca asfaltul nu plange, nu cere de macare si de discutii.

 

si eu recunosc, " mor de grija altora"

 

ca de drum lung...moare ianachim

 

'tiar ai naibii de simpatici.

 

bai a lu' Andry, te credeam om serios ( africanist). tu nu l stii pe ianachim, asa e el, laudaros, da'i baiat bun

pe restul insa..

ce bine ca nu se curata forumul de "fitze", am ramane 10 maxim.

bine, 11 cu tine :)

 

respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

love bre, mi ati facut ziua.

de 5 ore alerg. cu miros de gutui proaspat culese. bagati mare pe forum , jos ponta, base, ianachim

 

 

ca asfaltul nu plange, nu cere de macare si de discutii.

 

si eu recunosc, " mor de grija altora"

 

ca de drum lung...moare ianachim

 

'tiar ai naibii de simpatici.

 

bai a lu' Andry, te credeam om serios ( africanist). tu nu l stii pe ianachim, asa e el, laudaros, da'i baiat bun

pe restul insa..

ce bine ca nu se curata forumul de "fitze", am ramane 10 maxim.

bine, 11 cu tine :)

 

respecte

bula

nu ma uita cu un borcan de peltea din gutuile alea.......

sarut mana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Stau si ma mir (in loc sa-mi vad de treaba)... In ultima vreme, atat cat mai urmaresc (pierd timpul) pe aici, te-am remarcat ca te aprinzi puternic din lucruri aparent banale, neimportante. Din categoria "Procese de gandire". De ce tii anume sa-ti arati superioritatea (nu te cunosc, asa ca nu pot sa contest ca o ai)? Iti doresti o lume mai buna si incerci sa corectezi raul? Ianachim considera (sau, cred eu, glumeste cu juma' de gura) ca face sacrificii (wow, fata de cei din Africa, ar trebui sa ne fie rusine ca avem curent sa ne alimentam laptopul si sa scriem ineptii). Daca el ar crede asta, cu ce anume te afecteaza pe tine? Tsunami incearca sa propovaduiasca 'zen'-ul in mersul cu motocicleta. Ce anume e deranjant in faptul ca el simte si actioneaza asa? Nu vad cum te influenteaza asta in rau (intr-un mod care sa-ti aduca atingere, de genul: zen => minti ratacite => neatentie in conducere => accidente mai multe => 1 leu in plus la RCA => rusine, Tsunami!).

 

Si, la modul cel mai serios: rusine mie, pentru ca nu fac exact ce incerc sa-ti sugerez: sa nu-i judec pe altii si sa-mi vad de treaba...

 

Acu' ma duc sa-mi vad de treaba in continuare. (Uite ca mi-am descoperit si sacrificiul meu, ca tre' sa lucrez 2 nopti sa recuperez timpul pierdut. Si ce-mi mai place sa dorm noaptea!)

 

Cu prietenie.

 

 

Sunt un tip coleric si ma aprind usor din orice,mai ales din chestii banale. Insa acceptiunea ta fata de termenul "a se aprinde' difera de a mea. M-am pu.lit cu multi de pe forum ,oameni cu care ulterior am baut o bere si-am ras. Cred ca cei care ma privesc din exterior,pe forum, o iau ei insisi prea personal...

 

Pana la urma de aia e forum, sa ne dam cu parerea , sa ne mai certam,contrazicem, etc..

 

Nu inteleg totusi de ce ti-e asa greu sa accepti faptul ca nu-s de acord cu afirmatia aia a lui ianachim. EU stiu de ce m-am aprins,daca altii nu inteleg,nu pot sa-i fac sa inteleaga cu forta.

 

Apreciez fluenta ta in exprimare si pertinenta postului tau.

 

scuzati, off-topic, dar eram curios

 

@adrian ce-ai sacrificat de aia 20 kkm?

in bani, inseamna cam 2 keur (benzina + revizii)

in timp, cam 300-350 ore plimbare.

Mi se pare foarte ok. De ce te lauzi ca tu stii ce-i ala sacrificiu?

 

Tocmai unul ca tine nu o sa inteleaga niciodata pe unul ca mine, din moment ce ma intrebi ce-am sacrificat eu in aia 20k km.

 

Prietene eu nu ma laud cu nimic. Dar atunci cand dintr-un salariu de nimic, reusesc sa fac un numar de KM si sa merg cu mobra si sa mai fac si una si alta, ala e sacrificiu.

 

Daca aveam 1000 eur pe luna si o motoreta care sa-mi pape 4%,probabil ca puteam sa fac si 30.000 km ca tot nu era sacrificiu.

 

Voi nu stiti sau nu vreti sa raportati faptele voastre la puterea voastra (financiara, in cazul de fata in discutia noastra).

 

 

 

STIMA si RESPECT merita cei care au mai PUTIN DECAT NOI si care reusesc sa faca MAI MULT DECAT am putea face NOI IN SITUATIA LOR.

 

LOGIC ... la iarna se linistesc spiritele ca nu mai pun poze si nu se mai deranjeaza nimeni.....

 

pai de ce? iti scad outele pe zapada? Un motociclist vero,mai ales cu mobra strasnica precum e a ta nu sta locului nici iarna..

 

bai a lu' Andry, te credeam om serios ( africanist). tu nu l stii pe ianachim, asa e el, laudaros, da'i baiat bun

pe restul insa..

ce bine ca nu se curata forumul de "fitze", am ramane 10 maxim.

bine, 11 cu tine :)

 

respecte

 

scoate-ti bre limba din funduletu' lui ianachim ca-l inunzi...

 

Nu-l stim noi pe ianachim, e valabil, noi restul.......suntem doar pulimea ©. (care murim de ciuda si invidie ca unii are bani si se plimba si le cautam nod in papura + bonus: nu suntem in stare sa facem sacrificii ca sa ne dam cu mobra pe transfagarasan :)) )

 

mi-a placut aia cu "am ramane" :)) auto-includerea aia in cei 10 a fost cireasa.....

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina "permisie". La cata armata ai e de inteles.

PS @...

Hadriane, ne lasi mah sa ne bucuram dreacu la astia care nu dau geaba bani tot anul pe asigurare?

Facem o cheta sa-ti luam o tastatura noua daca promiti ca taci mai des, bine?!..

 

Sei Hail!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Pentru ca am voie

Pentru ca pot

Pentru ca ma tine

Pentru ca te oftici tu

Pentru ca sa tin topicu sus

Pentru ca nu dorm la ora asta

s.a.m.d.

 

Tot din motivele astea scriu si eu :) (bine, mai putin ala cu ofticarea, pentru ca esti prea neinsemnat ca sa te oftic :))) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...