Sari la conținut

Perna pentru șa din silicon


csman
 Share

Postări Recomandate

Sal, ma gandeam sa imi confectionez o perna din silicon care sa o pun pe sa la drumuri lung. Am vaz pe net ca sunt gel pads dar mi se par subtirele si mici si scumpe. Planul meu sa sa imi fac o matrita de carton (dat cu ulei sa nu se lipeasca) si sa torn silicon in forma/grosimea dorita. Apoi dupa ce s-a uscat o imbrac intr-un material si ii pun niste corzi elastice. Planuiesc sa o fac de vreo 5 cm grosime sa nu ma mai doara nimic la drum lung.

Ce parere aveti ? a mai incercat cineva ? sfaturi ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e buna ideea daca te pricepi la bricolat. Ma uitam si eu anul trecut de o perna cu silicon si era pe louis vreo 50 de eur!!! Am ramas masca.

 

Eu am ales varianta ebay - cumparat sa de rezerva + retapitare cu adaos de burete(sau/si silicon daca vrei). Cand stau in apropiere merg cu saua OEM, cand plec o schimb cu "rezerva de touring".

La mine a functionat si sa usurez preloadul pe spate cu 2 clickuri(aveam la maxim si ma rupea la drum lung), si'a spus cuvantul si treaba asta. Ai putea sa arunci o privire si acolo.

 

Bafta cu confortul! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa un efort si ia un airhawk. E si pe louis.de.

 

Ce vrei tu sa faci, presupune multa munca, si la final, nu o sa iti placa. O sa fii mai sus decat erai de obicei si o sa iti dea o senzatie de instabilitate, pt ca perna ta nu e solida. O sa fii si mai obosit, ca trebuie sa compensezi instabilitatea aia cu muschii spatelui si picioarele. Ori tu vroiai chiar invers-ul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine pui intaritura (corzile legate intre ele oarecum intr'o retea sa aiba rezistenta ) si dupa torni siliconul, astfel incat corzile sa fie integrate in silicon. 5 cm mi se pare mult undeva la 3-4 pare mai ok. Iar toata treaba probabil o sa te coste undeva la 30 lei sau mai putin . Banuiesc ca iti trb 2 tuburi silicon si ceva material textil. Asteptam rezultate daca te apuci de treaba.

Editat de Floryn_k1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am planuit sa imi iau 4 tuburi. Bineinteles, o sa va tin la curent cu poze.



Fa un efort si ia un airhawk. E si pe louis.de.

 

Ce vrei tu sa faci, presupune multa munca, si la final, nu o sa iti placa. O sa fii mai sus decat erai de obicei si o sa iti dea o senzatie de instabilitate, pt ca perna ta nu e solida. O sa fii si mai obosit, ca trebuie sa compensezi instabilitatea aia cu muschii spatelui si picioarele. Ori tu vroiai chiar invers-ul...

Pe mine ma deranjeaza ca buretele de pe seaua stock se comprima si ajung sa stau pe fier/plastic. Imi trebuie ceva mai dens. Inaltimea nu e o problema sunt inalt si genunchii imi sunt flexati cand ating pamantul deci daca seaua e mai inalta cu 10cm nu e nici o problema (mie mi se pare mica mobra ca inaltime).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arunci banii de pomana pe silicon sanitar sau ce vrei tu sa pui acolo, siliconul care se foloseste la shei a cu totul alta mancare de peste.

 

vezi ca sunt cativa baieti pe forum care retapiteaza shei, tot ei iti pun si alta spuma, sau spuma + silicon, daca nu te descurci pe forum ai varianta bagster sau top sellerie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mor prost: ce legatura are siliconul sanitar or whatever cu gelul care se foloseste la sei?

 

Unul se intareste si poate fi compresat doar intr-o anumita masura, celalalt e lichid bagat intr-o punga de plastic si teoretic se muleaza pe poponeata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si e tare ca piatra?

 

Din contra am probleme cu uscarea s-au facut 2 straturi exterioare dar in interior e crud. Cred ca trebuia sa pun in straturi si sa astept sa se usuce unu cate unu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Admin

Multumit pe drak' :-))))

A muncit degeaba..

Siliconul sanitar se intareste si chiar daca nu se face beton tot nu-si face treaba, ramane intr-o forma destul de compacta pentru scopul urmarit.

Gelul folosit la sei este un material cu memorie, soft, care se muleaza pe oasele pubisului (aici este problema si de aici vine durerea) si pe urma isi revine la forma initiala, facand asta de cite ori este aplicata o forta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tind sa cred ca siliconul din husele alea de sa e mai slab calitativ decat pernele de pe louis. Am avut cateva huse de sa si in timp fugea aiurea pe acolo siliconul sau isi pierdea din flexibilitate.

 

Si eu as fi interesat de o sa mai moale la motocicleta. N-am dureri cu sezutul ca merg pe distante scurte dar ar vrea sa mai reduc din socurile care imi vin in coloana si nu ma prea incanta ideea cu perna cu gel.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ca sa nu mor prost: ce legatura are siliconul sanitar or whatever cu gelul care se foloseste la sei?

 

Unul se intareste si poate fi compresat doar intr-o anumita masura, celalalt e lichid bagat intr-o punga de plastic si teoretic se muleaza pe poponeata.

Foarte corect!

Si eu as fi interesat de o sa mai moale la motocicleta. N-am dureri cu sezutul ca merg pe distante scurte dar ar vrea sa mai reduc din socurile care imi vin in coloana si nu ma prea incanta ideea cu perna cu gel.

Nu ai alta solutie decit sa apelezi la producatorii consacrati de sei cu gel, scump..dar calitatea costa!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama aiurea...dar decat sa dau banii pe 4 tuburi de silicon sanitar inefectiv + velcro + material...mai bine trimit saua la refacut in provincie sau in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...