Sari la conținut

How to die on a motorcycle


Trandafir
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dar tu de ce crezi ? :D

 

offtopic - s-a discutat în comentariile videoclipului despre "imaginea motocicliștilor" și s-a spus că e stricată prin filme ca acesta, apoi s-a replicat cum că "nu există așa ceva, o imagine a motocicliștilor", că fiecare e pe barba lui, etc ...

 

Eu cred că există o "imagine a motocicliștilor" fiindcă știu sigur că există o "imagine a taximetriștilor" care e foarte foarte nașpa. Știu că e o prejudecată și că sunt cazuri și cazuri (am întâlnit în trafic taximetriști de treabă) dar, frate, când văd taximetrist în cale primul impuls este să nu-l las dacă stă la cedează, să-l blochez dacă vine prin stânga (pe linia de tramvai) și vrea să se bage în coloană, etc ( conduc dubă așa că-mi permit :D )

 

Așa că, indiferent dacă vă place sau nu să credeți, există și o "imagine a motocicliștilor" concretizată în primul gînd inconștient care-i vine cuiva în cap când vede un motociclist în oglindă. În cazul meu, când văd un taximetrist, primul gând e o înjurătură ...

 

În altă ordine de idei, în ochii mei, "imaginea Poliției Rutiere" s-a îmbunătățit serios în ultimii cinci ani.

Editat de bibi.audiofil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba.. "How to push your luck on a motorcycle", urmat de topic-ul pe forum "He ran out of luck!(on a motorcycle)". Imi place ca se ia totusi de "Lady on red", oare unde am ajunge daca nu ar mai respecta nimeni regulile de circulatie :)

 

Sper sa nu ma trezesc niciodata in spatele meu cu un dare-devil de genul acesta, care incinge GoPro-ul pe autostrazile patriei.



 

offtopic - s-a discutat în comentariile videoclipului despre "imaginea motocicliștilor" și s-a spus că e stricată prin filme ca acesta, apoi s-a replicat cum că "nu există așa ceva, o imagine a motocicliștilor", că fiecare e pe barba lui, etc ...

 

Așa că, indiferent dacă vă place sau nu să credeți, există și o "imagine a motocicliștilor" concretizată în primul gînd inconștient care-i vine cuiva în cap când vede un motociclist în oglindă. În cazul meu, când văd un taximetrist, primul gând e o înjurătură ...

 

Ezakt! Am colegi care imi reproseaza ca nu pot evita o motocicleta care circula cu viteza mare in oras, indiferent de cat s-ar asigura. Imaginea generalizata e cea de "inconstienti".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca nu exista vreunu care n-a facut macar o faza asemanatoare cu cele prezente in clip.Sa zicem ca e si treaba de noroc.Ideal ar fi sa se stea la limita ca sa fie bine pentru toata lumea.Eu unu vreau sa ma apuc de touring ca sa nu mai existe tentatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cap0ne merge mai bine decat 90% din cei prezenti pe forum.

Nu are nici-o treaba "experienta" lui cu ceilalti participanti la trafic.Cand ti-e lumea mai draga risti sa fi pus jos.Eu unu,am permis de aproape 6 ani si peste 35000 km facuti si tot ma consider incepator.Sa nu mai zic ca am mers in conditii in care multi doar isi imagineaza...cum ar fi sa conduci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Fiecare merge cum vrea, doar este viața lui!

Dacă mergi tare și intri la japcă strici "imaginea" motocicliștilor, dacă mergi normal și respecți regulile de circulație ești începător...

Păi cum naiba să mai mergem pe motor?

Vine unu și se asează sapt trecută lângă mine la semafor (un englez ascultător de manele), se uită la mine și îmi zice: "Văd că mergi încet și stai în coloană la semafor, ești începător?"

Mă uit la el și am vrut să îi răspund câteva, dar după aia m-am gândit că nu are rost și i-am zis: "Ieri mi-am ridicat permisu și asta-i prima ieșire."

La care tipu se mai uită odată la motor și zice: "Mă gândeam eu să respectați voi așa vreo regulă...", după care trage geamul și dă maneaua mai tare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare merge cum vrea, doar este viața lui!

Dacă mergi tare și intri la japcă strici "imaginea" motocicliștilor, dacă mergi normal și respecți regulile de circulație ești începător...

Păi cum naiba să mai mergem pe motor?

Vine unu și se asează sapt trecută lângă mine la semafor (un englez ascultător de manele), se uită la mine și îmi zice: "Văd că mergi încet și stai în coloană la semafor, ești începător?"

Mă uit la el și am vrut să îi răspund câteva, dar după aia m-am gândit că nu are rost și i-am zis: "Ieri mi-am ridicat permisu și asta-i prima ieșire."

La care tipu se mai uită odată la motor și zice: "Mă gândeam eu să respectați voi așa vreo regulă...", după care trage geamul și dă maneaua mai tare. :)

De acord.Dar macar cei care vor sa faca "ce vor" ei,sa o faca singuri,nu si cu pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că există o "imagine a motocicliștilor" fiindcă știu sigur că există o "imagine a taximetriștilor" care e foarte foarte nașpa

( conduc dubă așa că-mi permit :D )

 

Lafel cum exista si o imagine a conducatorilor de duba.

 

Cap0ne merge mai bine decat 90% din cei prezenti pe forum.

Pai se vede in film nu trebuia sa ne spui tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi dintre motociclisti (printre care ma includ), avand o "viziune" mai preventiva, li se va parea periculos acest fel de mers.

La acei motociclisti care merg la risc tot timpul, filmul li se va parea o copie a ceea ce fac ei.

La motociclistii cu foarte multa experienta pe sosea si extrem de multe situatii critice, depasite cu bine, stilul respectiv de mers este unul normal, cu mici situatii interesante :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect spus este ASA:

 

CAPONE ....MERGE....FATA DE CEI PREZENTI PE FORUM!!!!!!!

:10: Mai bine si mai simplu nu putea fi spus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...