Sari la conținut

MotoGP la DIGI; Florin Ion & ceilalti comentatori


evil1
 Share

Postări Recomandate

Eu unul sunt sigur ca pe langa stabilizarea motocicletei pe franare, piciorul ala scos in lateral ii induce unui pilot care tocmai vrea sa depaseasca ideea ca n-o sa fie spatiu si ca o sa loveasca piciorul ala. Instinctiv, la inceput sigur asa a fost.

 

La fel si cu scanteile din scarite, ia du-te tu pe langa unul care mai scoate scantei din alea, o sa ai impresia ca iti vine tie ceva in ochi. Cel putin primele dati, apoi e doar fun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 628
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

recent a fost o cursă în care Sofuoglu (sper că nu mă înșel) a început să scoată fum la un moment dat. Cel din spatele lui cred că s-a căcat pe el - să ai o mobră la câțiva metri în fața ta care scoate fum brusc în timp ce ești înclinat pe viraj :D Tipul din spate a lăsat-o moale puțin apoi a dat blană iar deși Sofuoglu scotea fum din când în când :D La final s-a lămurit treaba că nu era de la motor, era ceva care freca de roată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu unul sunt sigur ca pe langa stabilizarea motocicletei pe franare, piciorul ala scos in lateral ii induce unui pilot care tocmai vrea sa depaseasca ideea ca n-o sa fie spatiu si ca o sa loveasca piciorul ala. Instinctiv, la inceput sigur asa a fost.

 

La fel si cu scanteile din scarite, ia du-te tu pe langa unul care mai scoate scantei din alea, o sa ai impresia ca iti vine tie ceva in ochi. Cel putin primele dati, apoi e doar fun.

Man, oamenii aia asta au trait o viata.. nu mi spune ca vreunul se mai sperie de flacarile celui din fata de pe toba, sau de rateurile pe care le da motorul in decelerare. Astea sunt lucruri noi pentru unii ce nu ii duce capul decat la reglajul platinei pentru a merge motorul rotund.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, m-am exprimat eu greșit mai sus :D Vroiam să spun că un om normal s-ar fi căcat pe el, dar cel din spatele lui Sofuoglu a lut doar puțin din gaz și i-a dat înainte :D

Pai s-a gandit ca-i scuipa ulei si pierde aderenta pe viraj, din precautie s-a indreptat sigur nu de frica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca s-a deschis circuitul de la Adancata, ai de gand sa tragi de manetute putin? Poate ca iti va schimba in bine abordarea comentariului. Poate iti place si te alegi cu un nou hobby. Cauti daca ofera cineva cursuri, inchiriezi o motoreta, poate iti imprumuta cineva un echipament si vezi si tu ce si cum.

 

Haralambie mie mi se pare foarte slab. Da informatii incorecte sau partial corecte si uneori se contrazice de la un tur la altul. Troia mie imi place mai mult, chiar daca nu are comentariul la fel de cursiv ca Haralambie.

Nu merg nemuritorii pe pistele unde se dau turistii:)))....(prieteni stiu de ce)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Multumim domnului putinica care vorbeste aiurea in timpul interviurilor celor 3.nu am inteles mai nimic din ce au spus pilotii.mai bine sa nu vorbeasca si sa comenteze dupa.

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU STIU CARE DINTRE CEI DE LA DIGI AU CONT AICI, DAR VA IMPLOR SA GASITI O SOLUTIE SA NU MAI INTRATI VOCAL PESTE INTERVIURILE DE LA FINAL. COMENTATI LA FINAL SAU CEVA DE GENUL. MAJORITATEA CELOR CARE PRIVESC MOTO GP STIU CEVA ENGLEZA SI AR CAM VREA SA AUDA RASPUNSURILE PILOTILOR INTEGRAL.

VA MULTUMESC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU STIU CARE DINTRE CEI DE LA DIGI AU CONT AICI, DAR VA IMPLOR SA GASITI O SOLUTIE SA NU MAI INTRATI VOCAL PESTE INTERVIURILE DE LA FINAL. COMENTATI LA FINAL SAU CEVA DE GENUL. MAJORITATEA CELOR CARE PRIVESC MOTO GP STIU CEVA ENGLEZA SI AR CAM VREA SA AUDA RASPUNSURILE PILOTILOR INTEGRAL.

VA MULTUMESC.

 

Salut. Aceasta dorinta a celor ce urmaresc MotoGP-ul mi-am insusit-o de ceva vreme. Voi transmite si colegilor mei ceea ce a scris Maniakmoto. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil. Spun de cate ori e nevoie.

Apai esti pretentios :) Noi astia mai nefamiliarizati nu facem asa diferenta. Pe exemplul de pe wikipedia mie mi se pare ca tipa zice "Bîrno" (cum zic nativii) si tipul (Bno) . Chiar conteaza asa mult daca comentatorii nu zic Magny-Cours cu accent perfect francez?

In aceeasi nota, cred ca doar nativii pronunta "Jerez" corect :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si Yamaha se pronunta cu accent pe prima silaba :D

 

Hai sa tot gasim nod in papura.

 

Eu vreau sa creasca Digi atat de mult incat sa isi poata permite sa trimita reporteri la fata locului.

Poate se va intampla cand se va schimba politica trustului in ceea ce priveste reclamele - poate ati observat ca pe Digi nu sunt reclame in afara de alea cu Belgravistan (care sunt cam de prost gust dupa mine- mai dragute erau alea cu Alex)

 

Poate ia cineva initiativa si cumpara si drepturi pentru NFL si UFC. Sunt mai spectaculoase decat Nascar :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apai esti pretentios :) Noi astia mai nefamiliarizati nu facem asa diferenta. Pe exemplul de pe wikipedia mie mi se pare ca tipa zice "Bîrno" (cum zic nativii) si tipul (Bno) . Chiar conteaza asa mult daca comentatorii nu zic Magny-Cours cu accent perfect francez?

In aceeasi nota, cred ca doar nativii pronunta "Jerez" corect :)

 

Pe mine ce ma deranjeaza este ca desi le atragi atentia cum se pronunta corect ei continua sa spuna cum stiu ei, in loc sa INVETE ceva in plus.

Nici eu nu aveam habar cum se pronunta cand am venit in Cehia, dar am invatat de la ei.

Nu e nici o rusine sa inveti ceva nou, din contra, devii mai cult / destept. Nu trebuie luat ca un afront.

 

De exemplu nemtii ii scpun Bruunn... dar nemtii au denumirea asta incetatenita in limba germana din evul mediu, pe cand in romana nu exista traducerea numelui BRNO.

Bîrno se zice corect, ca si cum ai zice "birna" sau "birlog" ce-o fi asa greu de invatat, mai ales daca esti comentator sportiv si esti nevoit sa folosesti acest nume des. Invata in plm ceva..

 

Mai vine si Haralambie si completeaza ca in limba romana se zice altfel.

Nu bai nenea Haralambie, pentru numele care nu au fost traduse, de exemplu "Londra" - pronuntia se foloseste ca in limba de origine. E regula a limbii romane, spre deosebire de franceza.

 

Corect in romana e sa pronunti Maical Gecsan si nu Misel Jacson cum fac francezii. Noi pronutam NIU IORC si nu NEV iork cum fac francezii. (pt NEW YORK)

La fel si cu BRNO, daca cehii ii zic BIRNO, zi ca ei, ca asa e frumos, nu inventa tu alt cuvant. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt de acord, dar eu zic ca suntem prea galanti, cam singurii care facem chestia asta. Si chiar consider ca nu trebuie ei sa stie toate numele corecte de orase in ceha, mi se pare ca ni se cere prea mult. Cine din lumea asta zice "Bucurest"i in afara de noi? Nu, zic cum li se pare lor, asa ca eu nu as mai fi asa de galant cu toate popoarele astea! :)

Editat de the mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Again, nu asta era ideea.
Eu nu am zis ca de ce nu stiu sau nu stiau cum se numeste, nu au de unde sa stie, dar cand cineva care e in contact direct cu limba respectiva le zice cum se pronunta, nu ar trebui sa fie reticenti, ba din contra, bucurosi ca au invatat ceva nou.

 

Si legat de prostii de straini, daca ei sunt ignoranti si idioti e problema lor, NOI, cu cat stim mai multe despre ei suntem cu un cap deasupra lor. Si crede-ma ca se simt prost cand le zici ca nu stiu diverse chestii. Sunt straini care habar nu au geografie, le poti da peste nas imediat cu asta.

Am intalnit oameni care pronunta BUCURESTI sau daca le zici cum se pronunta se chinuie sa pronunte corect.

Cum ziceam, nu e o rusine pentru nimeni sa invete ceva nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Again, nu asta era ideea.

Eu nu am zis ca de ce nu stiu sau nu stiau cum se numeste, nu au de unde sa stie, dar cand cineva care e in contact direct cu limba respectiva le zice cum se pronunta, nu ar trebui sa fie reticenti, ba din contra, bucurosi ca au invatat ceva nou.

 

Si legat de prostii de straini, daca ei sunt ignoranti si idioti e problema lor, NOI, cu cat stim mai multe despre ei suntem cu un cap deasupra lor. Si crede-ma ca se simt prost cand le zici ca nu stiu diverse chestii. Sunt straini care habar nu au geografie, le poti da peste nas imediat cu asta.

Am intalnit oameni care pronunta BUCURESTI sau daca le zici cum se pronunta se chinuie sa pronunte corect.

Cum ziceam, nu e o rusine pentru nimeni sa invete ceva nou.

 

Mah, eu de cand eram mic am auzit de Brîno nu de Bîrno... asa se zice in romana. Considera ca e ca Londra si nu mai face atata caz.

Nu cred ca se poate lega pronuntia unui cuvant de cultura generala. Ce sa le facem daca nu si-au pus si ei vocale prin cuvinte. Are dreptate the mentalist, n-ar trebui sa fim atat de galanti si nici pedanti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca doar il avem model pe Vanghelie, om cultivat si mare amator de almanahe. Daca nici el nu-si bate capul cu pronuntia corecta, de ce am face-o noi?

Lon-gi-nes si goagal. Da-i incolo de pedanti si galanti, care ne invata pe noi cum sa vorbim in tara noastra...

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, eu de cand eram mic am auzit de Brîno nu de Bîrno... asa se zice in romana. Considera ca e ca Londra si nu mai face atata caz.

Nu cred ca se poate lega pronuntia unui cuvant de cultura generala. Ce sa le facem daca nu si-au pus si ei vocale prin cuvinte. Are dreptate the mentalist, n-ar trebui sa fim atat de galanti si nici pedanti

 

Da nu e vorba de nici o galanterie, e vorba de a sti ceva sau a nu sti. Cu cat stii mai multe cu atat ai mai multe avantaje, oriunde, oricand.

 

Cand te duci intr-o tara straina si vrei sa, de exemplu, intrebi localnicii unde se afla orasul XXXX, daca o faci pronuntand pocit in limba ta nimeni nu o sa inteleaga.

 

Cehii sunt in stare sa nu priceapa "brino" .. am patit de multe ori. Cu Brno hai ca e usor, nu e diferenta asa de mare, dar daca o sa te duci in toate tarile de influenta slava la vest de Romania (Serbia, Bosnia, Cehia, Polonia, Croatia, Slovenia, Macedonia) si o sa pronunti in numele de localitati "ce" si "ci" cum pronuntam noi, n-o sa inteleaga nimeni la ce te referi pentru ca in limbile respective "c" se pronunta "tz".

Vrei sa intrebi de Pardubice si zici Pardubice n-o sa inteleaga nimeni pt ca e Pardubitze pronuntia..

 

and so on.

 

E in avantajul tau sa stii, nu al lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mă uit la nemți la TV. Au niște pronunții foarte mișto ( și redenumiri ): Zuțuchi, Mailand, Turin ... Asta fiindcă așa vrea mușchiul lor ! La noi de ce nu se poate Brîno ? Poate că așa vrem noi. Cehi să-și pronunțe pe ale lor la ei acasă. La noi, le pronunțăm așa cum vrea mușchiul nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mă uit la nemți la TV. Au niște pronunții foarte mișto ( și redenumiri ): Zuțuchi, Mailand, Turin ... Asta fiindcă așa vrea mușchiul lor ! La noi de ce nu se poate Brîno ? Poate că așa vrem noi. Cehi să-și pronunțe pe ale lor la ei acasă. La noi, le pronunțăm așa cum vrea mușchiul nostru.

Stii de ce, pt ca atunci cand pronunta fiecare cum vrea o sa ai haos. Cand ai un singur cadru de referinta, limba de origine, ne putem intelege intre noi indiferent unde suntem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...