Sari la conținut

MotoGP la DIGI; Florin Ion & ceilalti comentatori


evil1
 Share

Postări Recomandate

Inca o data, sunt de acord, e frumos sa stii si sa vorbesti asa.

 

Dar niciun popor strain nu o face si nu face deloc caz din asta. Daca voi credeti ca noi trebuie sa fim cei mai cu motz si sa ne documentam...e adevarat ca e nasol la ureche cand te pricepi la un pic de franceza sa auzi mereu Champs Elysee in loc de pronuntia Chans-elysee, dar ma doare la basca pana la urma, e dreptul nostru sa zicem cum se citeste in limba noastra.

 

Nah,ca am gasit motiv de cearta si fara politica! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 628
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu mă uit la nemți la TV. Au niște pronunții foarte mișto ( și redenumiri ): Zuțuchi, Mailand, Turin ... Asta fiindcă așa vrea mușchiul lor ! La noi de ce nu se poate Brîno ? Poate că așa vrem noi. Cehi să-și pronunțe pe ale lor la ei acasă. La noi, le pronunțăm așa cum vrea mușchiul nostru.

 

Era vorba de o simpla regula a limbii romane, care spune ca numele strainesti se pronunta ca in limba de origine.

Cine nu vrea sa o respecte o sa fie considerat de mine si de altii doar un taran incult. Atata tot. :)

 

Tocmai simplul fapt ca avem regula asta ne face mai destepti ca ei. ;) habar nu ai cum se mira diversi strainezi cu care ne apropiem ca si cultura, spaniolo, francezi, italieni ca noi romanii le putem pricepe si vorbi limba foarte usor dar ei nu pot la randul lor sa inteleaga romaneste. Si asta datorita faptului ca stim sa pronuntam in alte limbi, stim sa cautam asemanarile.

 

De exemplu un italian ma intreba cum se zice in romaneste la "casa".

Si i-am zis: "acasa" -

La care el ganditor, hmm, pretty similar....

Daca uni bou de italian ii spui "cum te cheamă" cu ă la urma o sa se uite la tine ca vițelul la poartă nouă. " :|

 

 

Pace voua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba de o simpla regula a limbii romane, care spune ca numele strainesti se pronunta ca in limba de origine.

nu exista asemenea regula!

 

Unele nume de locuri străine cunoscute de mai multă vreme la noi au, pe lângă formele cu grafia şi pronunţarea originare — folosite în lucrări de specialitate (hărţi, studii de limbă etc.) —, şi forme tradiţionale curente, intrate prin intermediul altor limbi şi adaptatelimbii române

a se baga la cap: "Unele", adica regula pica. Zic ca nu gresim oricum am zice Brno: pe romaneste sau ceheste! Poate reusesti sa treci peste problema asta!

 

Pai, tu cum vorbesti cand e vorba de LONDRA? ...London (eng)?

Cum spui? Florenţa sau Firenze? Viena sau Wien?

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista asemenea regula!

 

a se baga la cap: "Unele", adica regula pica. Zic ca nu gresim oricum am zice Brno: pe romaneste sau ceheste! Poate reusesti sa treci peste problema asta!

 

Pai, tu cum vorbesti cand e vorba de LONDRA? ...London (eng)?

Cum spui? Florenţa sau Firenze? Viena sau Wien?

Astea sunt deja cuvinte traduse in limba romana, Brno este forma ceheasca.

Nu citesti London ca Londra, ci il traduci in forma asta romaneasca. Cand o sa gasesti cuvantul Bîrno in limba romana (eu m-am uitat in dictionar si nici urma de asa ceva) atunci sa-l citesti conform regulilor fonetice romanesti.

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BB se plictiseste groaznic :)))

 

Am fost odata in Ucraina. Sa vedeti ce misto e intr-o tara in care nici alfabetul nu e latin. Ucrainienii stiu toti o limba straina - limba rusa :), iar eu nu stiu boaba ruseste.

Si uite ca am supravietuit, nu m-am ratacit, n-am ramas nemancat.


» Post actualizat in 05 Nov 2014 13:30

Eu daca zic Brrno, fara niciun "î" , sunt cult sau incult? :D

 

"ncult"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata bai sa fie cum pronunta comentatorii nostri anumite orase/circuite.sunt alte hibe la care intr-adevar mai au de lucrat.

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

super tare!

 

felicitari pentru toata echipa motorsport de la DIgi. Chiar va straduiti

 

 

As avea o sugestie.

Poate de la anul incercati sa introduceti in grila de programe si ceva legat de Romania / sportivi romani. Stiu, n-avem competitii de nivel mare si nici piloti angrenati in competitii mari, dar fara sustinere nici nu o sa avem vre-odata. Asa, daca apar la TV poate reusesc si ai nostri sa mai atraga sponsori si sa se miste mai lejer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru DVD, a ajuns la mine.

O sa-l vizionez diseara.

Sper sa nu va suparati, dar o sa va rog sa-mi faceti unul si cu Superprestigio, daca se poate.
Merci mult, once again!


» Post actualizat in 17 Dec 2014 11:53

Acum pot sa-mi dau si cu parerea, am vazut DVD-ul aseara, foarte misto emisiunea!

Sincer va spun, nu mi-am dat seama ca a trecut o ora cand s-a terminat, cand ati anuntat ca mai sunt 15 minute pana la final, nu mi-a venit sa cred.

Si nu spun asta doar pentru ca a fost frate-miu acolo, chiar a fost antrenanta, intrebarile super ok, materialele video super misto.
La cat mai multe in stilul asta, si daca se poate, va rog sa nu ma uitati cu DVD-ul Superprestigio.

Acum ma oftic ca nu mai prind Digi.

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

@Florin; daca nu ai apucat sa citesti nota scrisa de catre Sergiu si postata pe FB/Motogp Romania, o poti face de aici.

Sunt cateva intrebari foarte bune ce ar putea fi puse unora ce reprezinta conduceri ale federatiilor din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Degeaba imaginea HD, cand sunetul ramane LQ. Dupa toate explicatiile date de Iannone si jurnalisti de la fata locului, comentatorii nostri tot isi mai dau frau liber imaginatiei si pun gafa lui pe seama softului Magneti Marelli, versiunea de la open pe care nici n-o foloseste Ducati...

Si chiar trebuie sa suprapuna antrenamentelor si calificarilor comentariile si predictiile fiecarui viorel si viorica, de parca ar fi un post radio local?

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...