Sari la conținut

MotoGP la DIGI; Florin Ion & ceilalti comentatori


evil1
 Share

Postări Recomandate

Ora cand incep Q1 si Q2 e 22:10. La ora aia s-ar mai fi uitat cineva, de exemplu .. io.

Dar la 23:30 nu se mai uita nici naiba, mai ales in reluare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 628
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Va salut domnilor. Legat de acest subiect.... Prin 2003 am facut un astfel de experiment. Fusesem rugat, impreuna cu un coleg care se ocupa de rugby, sa comentez NFL. Bun, frumos, dar eram la inceput, iar regulamentul din fotbalul american nu se invata peste noapte. E nevoie de practica. Dupa o prima interventie au aparut si injuraturile pe mail. Moment in care, l-am abordat si l-am invitat pe unul mai guraliv, care se dadea mare expert, pe bune, mare expert, sa vina si sa ne ajute. OK. A doua saptamana m-am dus, l-am luat cu masina, i-am prezentat perimetrul, studioul, televiziunea (eram la TV SPORT) si am intrat in direct. Am facut prezentarile si in prima jumatate de ora omul nu a spus nimic. Am incerca sa il agat, sa il stimulez cu vorba. Bai frate, nimic.A tacut chitic. Am incheiat, in trei ore omul nu a suflat decat pe ici, pe colo. A treia saptamana tot eu cu colegul de la rugby. Expertul a ramas doar pe mail si ne-am binecuvantat cu alte multe injuraturi pentru ca nu l-am chemat si a doua oara. Din pacate ne lovim de multe astfel de incidente. Experienta s-a repetat, dar de fiecare data a fost un esec total.

 

OK. Și dacă n-a mers cu amatorul respectiv, atunci e clar q.e.d. Mai bine de atât nu se poate :D :D

 

performăm înainte ! :)

» Post actualizat in 09 Apr 2016 17:35

Problema e faptul ca e in reluare, nu ora in sine, toata lumea o sa se dea pe streaming-uri

 

BTsport e pe felie. Colin Edwards o fi mai ok decât Pezevengea ăla ?

Editat de bimbominkia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit la cursa trecuta sau la cea din Qatar un alt comentator. Cred ca Ovidiu îi zicea, în orice caz nu era nici florin ion nici haralambie.

As vrea dacă se poate sa îi dați afară pe cei 2 și sa rămână Ovidiu. Mult mai competent și imparțial omul ăla.

 

A și poate incetati sa răspundeți la toate întrebările idioate de pe email sau Facebook.

 

Multu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit la cursa trecuta sau la cea din Qatar un alt comentator. Cred ca Ovidiu îi zicea, în orice caz nu era nici florin ion nici haralambie.

As vrea dacă se poate sa îi dați afară pe cei 2 și sa rămână Ovidiu. Mult mai competent și imparțial omul ăla.

 

A și poate incetati sa răspundeți la toate întrebările idioate de pe email sau Facebook.

 

Multu

antal putinica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat din Ovidiu (sau o fi fost Putinica?): "Horhe Lorentzo Gherero, razboinicul, gladiatorul, spartanul". Da, sa ramana, zic. Oricare ar fi el. :)

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, la Digi e bine! Am prins pe Eurosport ultima ora din cursa de anduranta si comentatorul a vorbit despre efortul facut de pilot pt a-si mentine pozitia capului si a spus ca o casca (integrala) cantareste... 3-400g! Bun baiat, documentat, habar n-am cum il cheama, dar mi-a placut :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ca tot mi-am adus aminte:

La ultima cursa a fost Antal Putinica.

Eu, de vreo 2 ani locuiesc in Spania, si cu ocazia asta am observat cat de ignorant am fost cu privire la limba spaniola. Limba spaniola nu prea seamana, mai ales la pronuntie cu cea pe care o vedem noi in telenovele la televizor. Alea sunt facute in Argentina si Mexic.

In timp limbile au evoluat diferit, in America de Sud limba spaniola nu mai seamana cu spaniola de baza si subdialectele din Spania de azi. Un spaniol cand aude pe unul din Argentina rade cum radem noi de unul din Republica Moldova.

 

Am observat ca Antal Putinica pronunta numele lui Marc Marquez corect, accentul este pe prima silaba, MAR - quez si asta e indicat prin semnuletul de deasupra lui a. Márquez.

Semnuletul ala exista pentru ca numele lui e o exceptie de la regula. Regula de accentuare a unei silabe e simpla si e asa.

Orice cuvant care se termina in vocala sau n sau s se accentueaza pe penultima silaba. Celelate pe ultima. Daca exista un semnulet, atunci silaba aia se accentueaza.

Luam de exemplu, Salom, Luis Salom. Se termina in m, deci accentul e pe ultima silaba, saLOM cu intarit LOM.

Am observat ca Antal pronunta corect Márquez, dar nu si Salom.

De asemenea, litera Z . In spaniola litera Z nici o auzi, si daca o auzi este o combinatie de J si F...sau th din enfleza mai spre j exact cum pronunta un ceea ce numim noi, sîsîit.

Spaniolii nu sunt sîsîiți, pur si simplu asa se pronunta. CI si CE la fel. Nu se pronunta ca in romana sau in italiana ci exact ca TH-ul din engleza.. THI si THE.. exact ca cineva care e sîsîit.

E foarte greu sa pronunti cuvinte care contin si CE si CI si litera S pentru ca ai tendinta sa-l sîsîi si pe S, ceea ce nu e corect. Spaniolii reusesc perfect.

 

Deci Marquez si oricare alt "ez" se pronunta Márquethj

 

Adica voiam sa zic ca daca cineva se strofoaca sa pronunte accentul corect macar sa pronunte corect pana la capat toate numele si toate literele. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevar graiesti dar e greu; mai bine sa fii consecvent si sa pronunti romaneste. Pana la urma pronuntam Paris romaneste si nu cu "r"-ul frantuzesc si "s" mut, nu?

Daca ii asculti si pe englezii dela BT Sport te ia rasul ... dintr-un motiv necunoscut mie incearca sa pronunte Jerez corect ... Herethj (dupa fonetica ta de mai sus) dar la restul o dau complet in bara, nici cea mai mica incercare.

Apropo, de ce Marquez pronunta Jerez ca si italienii ... "gerez"? asa se pronunta acolo la tara la el in Catalunia? :)

Editat de stokerel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde stau eu se vorbeste castilliana. (adica aia oficiala de stat). Posibil sa fie pronuntia un pic diferita in Catalunia. Dar l-am auzit pe MM vorbind in spaniola de multe ori si nu mi se pare ca are vreun accent diferit. Sau poate unde l-am vazut eu se chinuia sa pronunte corect. Asa cum la noi n-o sa vorbesti cu accent moldovenesc daca esti invitat la televizor.

 

Sunt si eu de acord cu tine, de-aia n-am zis nimic de Vlad Haralambie, care pronunta pur in romaneste cum stie el.

Ziceam de Putinica, care se screme sa accentueaze corect, dar o face doar pe jumatate.

 

p.s., da, Jerez e Herethj

 

p.s. - mi-am adus aminte de Guerrero lui Lorenzo, (care e Lorenthjo btw), G tot H se pronunta, dar un H mai moale. "Herrero.".

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place foarte mult sa vad MotoGP la Digi si sa savurez comentariile lui Ion, Putinica si Pezevenghea, sa fumez doua-trei tigari in pauza de reclame si sa ascult cu dublaj interviul cu ultimul clasat pe podium. Pentru toate celelalte exista Digipass. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place foarte mult sa vad MotoGP la Digi si sa savurez comentariile lui Ion, Putinica si Pezevenghea, sa fumez doua-trei tigari in pauza de reclame si sa ascult cu dublaj interviul cu ultimul clasat pe podium. Pentru toate celelalte exista Digipass. :P

:10:

 

Mie imi place uneori sa trimit si mailuri!

Oricum, Florin il bate pe Putinica.. imi place mai mult de el. Putinica e doar un arogant plin de el care habar nu are motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Mah, astia sunt zoofili?!? Am prins o reluare fp2 Singapore si, in timp ce aia se dadeau cu masinile pe acolo, comentatorii vorbeau de vulturul barbos, pterodactil si alte lighioane. Si au batut campii ceva vreme. Poate o fi infestata climatizarea din cabina lor cu aurolac, cine stie! Propun sa-i trimita la animalu' planet in schimb de experienta, sau macar la Antipa :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:10:

 

Mie imi place uneori sa trimit si mailuri!

Oricum, Florin il bate pe Putinica.. imi place mai mult de el. Putinica e doar un arogant plin de el care habar nu are motociclism.

Putinica a anticipat mutarea lui Dall'Igna la Misano (inlocuirea lui Cannone cu Pirro), precum si posibila victorie a lui Dani. Ion in schimb adopta politica tabloidelor: o da in barfe despre gagicile pilotilor.

Oricum, Pezevenghea e al mai tare. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie cel mai mult imi place cum isi dau cu parerea despre unde franeaza cate un pilot sau despre trasa. Vorbesc ca si cum isi amintesc cum era cand concurau si se pun in pielea personajelor. Ma intreb cate ture de circuit a dat vreunul dintre ei pe mobreta, fie si pe Adancata. Macar Haralambie s-a dat ...

Editat de bimbominkia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una peste alta fac un comentariu excelent baietii de la Digi, nota 10!

 

Nu stiu cat de des ascultati comentariul din feedul oficial MotoGP, dar ma exaspereaza Nick Harris si celalalt tembel iar cel care transmite 'noutati' de la boxe mai mult se balbaie decat sa vorbeasca ceva coerent. VAR-ZA!

 

Mi-as dori ca baietii de la Digi sa mai filtreze putin din mailurile/mesajele pe care le citesc pe post. Unele intrebari sunt putin retardate gen "cat consuma o motocicleta de motogp?" wtf, pe bune??!? :))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...