Sari la conținut

Expoziție de motociclete de epocă


retromotor
 Share

Postări Recomandate

În perioada 15.06-05.06.2014, în mallul Sun Plaza (cel de lângă Big Berceni), Retromobil Club România - Secţia Moto Retromotor va organiza una dintre cele mai interesante expoziţii de motociclete de epocă din România din ultimii ani.
Şi pentru că ne respectăm blazonul şi nu vrem să păcălim publicul, noi nu vom expune motociclete fabricate în anii 2000, sub titulatura motocicletelor de epocă.
Vor fi expuse 20 de motociclete, băbăciunile expoziţiei fiind 3 motociclete produse în anii 30, iar cea mai tinerică este fabricată în 1971.

Supriza expoziţie o constituie expunerea în premieră a 7 motociclete de epocă care nu au mai fost prezentate până acum la manifestările Retromobil Club România.
Pe lângă motociclete, vor fi expuse şi uniforme sau obiecte specifice anilor de fabricaţie a motocicletelor.

Încercăm prin organizarea acestui tip de expoziţie să conducem la creşterea numărului de persoane interesate de fenomenul motocicletelor de epocă.

 

leg.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asta se incadreaza ? :))

E din 1956 .

Stiu ca nu , mai trebuie sa o restaurez in sensul aspectului ( a culorii) in rest este functionala 100% .

post-66150-0-05752200-1399624916_thumb.jpg

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afisul a fost optiunea celor e la Sun Plaza si nu am avut cum sa intervenim asupra aspectului.

 

Ctrad, motocicletele care vor fi expuse au fost deja selectate. Te astept la o viitoare expozitie RCR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ctrad, motocicletele care vor fi expuse au fost deja selectate. Te astept la o viitoare expozitie RCR.

Am inteles .

Multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat de pe topgear.ro: Gazda evenimentului, Roxana Ciuhulescu, a deschis evenimentul într-un mod inedit, făcându-și intrarea spectaculoasă pe motocicleta Suzuki VL 1500 C. Roxana a realizat o incursiune în istoria motociclismului, prezentând cele 20 de motoare expuse in cadrul expozitiei „Legende pe două roți la Sun Plaza“. În cadrul evenimentului de lansare a expoziției de motociclete de epocă, Dan Cazacu, preşedinte fondator al Retromobil Club România, a vorbit celor prezenți despre pasiunea lui pentru motociclete. Dan Cazacu a realizat, începând cu anul 1998, cel mai mare club de vehicule istorice din România. Pasionat în egală măsură de automobile cât şi motociclete de epocă, Dan Cazacu deţine un Triumph 500 CTT, o motocicletă istorică aflată în plin proces de restaurare.

 

2670_Legende+pe+doua+roti+la+Sun+Plaza_3

 

2670_Legende+pe+doua+roti+la+Sun+Plaza_4

Îi mulţumesc prietenului Jean Taxi pentru că şi-a răpit din timpul alocat serviciului pentru a participa la conferinţa de presă, aducând-o pe Roxana pe cruiserul său impresionant. Mai multe o să ne povestească el, după ce îi trece tracul. :)

 

Alte poze mai pe seară. AdrianS are nişte poze tare faine pe motorist.ro.

Editat de m72ihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am înţeles de ce n-a răspuns maestrul Jean la telefon. Doream sa-l întreb de MG-ul ala de 350 daca mai e de vânzare.

On topic:

Felicitări organizatorilor si succes la ediţiile viitoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Recool, mulţumim pentru aprecieri. Pentru cei care nu-s din Bucureşti, o să postăm zilele viitoare cât mai multe fotografii. Oricum, tot vizualizarea directă face toţi banii.

O altă "ediţie" nu cred că va mai fi organizată sau cine ştie, Sun Plaza poate va aprecia aceste vehicule minunate şi vom mai fi solicitaţi.

 

Până atunci, câteva fotografii din culise.

IMG_1755.JPG



IMG_1773.JPG



IMG_1772.JPG



IMG_1778.JPG



IMG_1780.JPG



IMG_1760.JPG



Mai multe pe blogul motocicletedeepoca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, Aran, mi-ai luat-o înainte, deşi îţi furasem articolul de la pagina 6 de pe pro-bike. Şi ai şi cu AutoMoto, când o să mai postez fotografii cu moto în cauză o să postez şi articolul tău.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trecut, vazut, placut! Motocicletele expuse si cele cateva elemente de decor te ajuta sa treci in acele vremuri demult apuse. Telefonasul cel viteaz nu a facut poze bune pentru a fi postate, dar exponatele merita vazute acolo 3D. Felicitari organizatorilor!

Editat de lostheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere @m72ihai :).

Expozitia de la Bruxelles din 1926 , la care a fost prezentata printre altele si motocicleta La Mondiale, a fost vizitata si de Regele Albert I al Belgiei. Un alt vizitator care a fost prezent la expozitia din 1926 de la Bruxelles, a fost pilotul roman George Burianu.

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super ... mai sint poze ? Asa pentru delectarea ochilor celor care nu au trecut pe acolo ... :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu aseara pe acolo, am pozat cu telefonul din dotare.

 

Frumos domnilor, frumos! Felicitari pentru eforturile depuse si la cat mai multe evenimente de genul!

 

https://picasaweb.google.com/112902650352495000648/LegendePe2Roti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, nu aveţi cu cine sta de vorbă (în sensul că nu este nici o persoană abilitată/angajată pentru explicaţii), doar dacă vă întâlniţi cu vreun prieten mai aplecat spre zona vehiculelor istorice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...