Sari la conținut

Foaie de lant confectionata


Postări Recomandate

Salutare,

 

De curand un prieten m-a intrebat daca nu as putea sa ii confectionez o foaie de lant. Am incercat si am ramas impresionat de cat de bine a iesit si ma gandeam sa va arat si voua rezultatul. Este din inox insa cred ca s-ar putea face si din aluminiu...

 

Spor!

 

 

post-14117-0-69284800-1400095190_thumb.jpg

post-14117-0-77388500-1400095200_thumb.jpg

post-14117-0-47355300-1400095214_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inoxul este un material moale daca nu are aliaje. Eu faceam pe vremuri din dur-aluminiu cementat, la o cunostinta ce lucra la fabrica de avioane. Daca aveti prieteni ceva ce lucreaza la fabricile de avioane si pot face diverse piese, e super ok. Ei trateaza aluminiul de-l fac mai dur ca otelul.

Oricum, arata bine.

Editat de tex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un kit de lant costa sa zicem 500 de lei. iar foaia se duce ultima oricum. ar trebui sa fie foarte ieftina astfel incat sa merite sa nu iei de la producator

insa ca si realizare tehnica, e de felicitat

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inoxul este un material moale daca nu are aliaje. Eu faceam pe vremuri din dur-aluminiu cementat, la o cunostinta ce lucra la fabrica de avioane. Daca aveti prieteni ceva ce lucreaza la fabricile de avioane si pot face diverse piese, e super ok. Ei trateaza aluminiul de-l fac mai dur ca otelul.

Oricum, arata bine.

 

muhahahhahahaha

 

le.

 

vezi ca foaia trebuie sa mai fie prelucrata, ia vezi cum arata una noua de motocicleta.

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

curand am sa revin cu mai multe detalii despre material si tratamentul ce as putea eu sa il fac...

 

 

ca si prelucrare e taiat la laser

 

mi se pare important ca ii pot modifica forma in functie de nr de dinti si decupajele interioare deoarece initial il desenez 3D

 

foaia finala are toate prelucrarile necesare adica si tesirile de pe dantura( sper ca la asta te refereai)

Editat de stefanmatryce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foaia finala are toate prelucrarile necesare adica si tesirile de pe dantura( sper ca la asta te refereai)

 

da, exact

 

si pune lead in-out in colturi , nu pe liniile drepte

 

cauta clienti printre stunt-eri, aia au nevoie de foi mult mai mari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifică întâi preţul la care poţi comercializa aceste produse, ca şi reper am cumpărat de pe forum foi JT Sprockets de 42 de dinţi cu 96 lei şi de 45 dinţi cu 100 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos realizata, insa, desi e mai mare .. tot pinion se cheama. "Foaie" e aia de la bicicleta... desi teoretic nici aia nu e nici o "foaie". :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dur-aluminiu cementat

 

Duralul nu se cementeaza, ci otelul.. Duralul vine ca prefabricat deja intr-o "stare" care e definita de tramentul termic la care a fost supus. Sunt si aliaje T0 care nu au fost supuse vreunui tratament. Sau T4, T6, T651 si altele, in urma carora duralul capata niste calitati mecanice.

Tehnologiile pentru cresterea rezistentei la uzura pentru dural sunt eloxarea dura si acoperirea metalica (Cr, Ni 5-10 microni pentru rezistenta crescuta la uzura)

 

Salutare,

 

De curand un prieten m-a intrebat daca nu as putea sa ii confectionez o foaie de lant. Am incercat si am ramas impresionat de cat de bine a iesit si ma gandeam sa va arat si voua rezultatul. Este din inox insa cred ca s-ar putea face si din aluminiu...

 

Spor!

 

Ce curbe ai folosit in programul CAD pentru definirea profilului flancului dintelui? Din poza pare sa fie destul de drept.

Varful dintelui de asemenea se termina prea ascutit. Ai nevoie de un punct de tangenta mai aproape de centrul pinionului. La pinionul din poze punctul de inflexiune e prea departe si vei avea incovoiere prea mare pe dinte.

Uite aici un articol cu care sa-ti calibrezi matematica din spatele proiectului CAD/CAM.

http://www.gearseds.com/files/design_draw_sprocket_5.pdf

 

Ce inox s-a folosit? Exista aliaje de inox foarte rezistente dar extrem de pretentioase la prelucrare.

 

Foarte folosit este la momentul actual 7075 T6 eloxat dur. 7010 e un aliaj chiar mai tare dar nu am vazut inca pinioane facute din acesta ca sa stiu cum rezista la uzura.

 

Succes in continuare si, daca mai produci ceva, posteaza :)

 

 

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duralul nu se cementeaza, ci otelul.. Duralul vine ca prefabricat deja intr-o "stare" care e definita de tramentul termic la care a fost supus. Sunt si aliaje T0 care nu au fost supuse vreunui tratament. Sau T4, T6, T651 si altele, in urma carora duralul capata niste calitati mecanice.

Tehnologiile pentru cresterea rezistentei la uzura pentru dural sunt eloxarea dura si acoperirea metalica (Cr, Ni 5-10 microni pentru rezistenta crescuta la uzura)

 

 

Ce curbe ai folosit in programul CAD pentru definirea profilului flancului dintelui? Din poza pare sa fie destul de drept.

Varful dintelui de asemenea se termina prea ascutit. Ai nevoie de un punct de tangenta mai aproape de centrul pinionului. La pinionul din poze punctul de inflexiune e prea departe si vei avea incovoiere prea mare pe dinte.

Uite aici un articol cu care sa-ti calibrezi matematica din spatele proiectului CAD/CAM.

http://www.gearseds.com/files/design_draw_sprocket_5.pdf

 

Ce inox s-a folosit? Exista aliaje de inox foarte rezistente dar extrem de pretentioase la prelucrare.

 

Foarte folosit este la momentul actual 7075 T6 eloxat dur. 7010 e un aliaj chiar mai tare dar nu am vazut inca pinioane facute din acesta ca sa stiu cum rezista la uzura.

 

Succes in continuare si, daca mai produci ceva, posteaza :)

 

 

Programul are un minisoft ce genereaza rotile de lant ..eu nu prea pot sa modific parametrii decat daca ma apuc sa il desenez de capul meu....oricum si mie mi se par cam ascutiti dintii dar sesi nu se vede in poze au o curbura in partea superioara .....

 

ca si material eAisi 304 2b.....momentan se comporta destul de bine.

 

 

Ms de Pdf e super util....de curiozitate o sa incerc una sa o fac si manual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca ziceai ca aia din poze nu e forma finala, e sau nu e?

Pai ce fel genereaza softu ala dinti daca ii lasa ascutiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Softul pare a fi SolidWorks

Sa vad daca am nimerit :))

 

Si daca te gandesti sa mai confectionezi si altele, incearca sa folosesti materialul 42CrMo4

Este un aliaj de otel, deja tratat si cu proprietati bune pentru ce ai tu nevoie

Zic si eu...

Editat de MirceaRM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu ce e mai buna decat alea care se gasesc prin toate magazinele? Sunt destui producatori de pinioane care au diverse dimensiuni din otel si aluminiu. De ce sa confectionezi ceva ce gasesti peste tot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Softul pare a fi SolidWorks

Sa vad daca am nimerit :))

 

Si daca te gandesti sa mai confectionezi si altele, incearca sa folosesti materialul 42CrMo4

Este un aliaj de otel, deja tratat si cu proprietati bune pentru ce ai tu nevoie

Zic si eu...

asa este, e solidul......si ca soft auxiliar am folosit Mechsoftu pentru generarea danturii dar are si un fel de biblioteca pentru asa ceva....

 

42CrMo4.... sa vedem daca gasesc material..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa oamenii sa aibe pasiuni, chiar ceva de apreciat. Tu daca ai Honda, mai ales F4i, normal ca ti-au murit toate pasiunile. :blbl:

Si cu ce e mai buna decat alea care se gasesc prin toate magazinele? Sunt destui producatori de pinioane care au diverse dimensiuni din otel si aluminiu. De ce sa confectionezi ceva ce gasesti peste tot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...