Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ei şi cum s-a terminat până la urmă filmul? Că nu i-am văzut scenele de final, deşi erau câţiva eroi curajoşi care promiteau multe.

tu ti cu ursu , si ursu-i in copac ..?

» Post actualizat in 26 Oct 2014 05:34

sa treaca alegerile si sa vedem cine iese presedinte

noi nu trebuie sa tinem cont de asta , !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca se pierde.."spiritul" , din nou... abea ce ne-am strans, ne-a aplaudat lumea , ne mangaie cu ""bravo .in presa , ne plimbam vestele ,,venim acasa ,, postam ,, si cam atit , vine iarna,,

Pai nu asta s-a vrut? :) Apoi oamenii au inteles pana la urma EXACT ce s-a intamplat la Sanzieni. Si cauta sa dezlege acum "enigme" mai serioase. Cum va arata viitorul lor de exemplu, simbolul in jurul caruia vom evolua. Normalitatea si evolutia sau in continuare rasismul, dezbinarea, manipularea, impaunarea sterila, furtul gros, minciuna, inclusiv tolerarea tiganiei nereciclate ca avatar etnic si uzanta in societate.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu asta s-a vrut? :) Apoi oamenii au inteles pana la urma EXACT ce s-a intamplat la Sanzieni. Si cauta sa dezlege acum "enigme" mai serioase. Cum va arata viitorul lor de exemplu, simbolul in jurul caruia vom evolua. Normalitatea si evolutia sau in continuare rasismul, dezbinarea, manipularea, impaunarea sterila, furtul gros, minciuna, inclusiv tolerarea tiganiei nereciclate ca avatar etnic si uzanta in societate.

Galen , tu ai spus doar jumatate din, convingerea mea. dar cum ramane cu un angajament asumat, de catre 90% dintre noi , ca nu ""ramane asa"?? la asta ma refer si m-am referit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen , tu ai spus doar jumatate din, convingerea mea. dar cum ramane cu un angajament asumat, de catre 90% dintre noi , ca nu ""ramane asa"?? la asta ma refer si m-am referit :)

Pai sa speram cu totii ca nu va ramane asa. :) Dar umbland la cauze, nu la efecte!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu incepeti aceeasi discutie... Galen e de parere ca viteza a fost de vina, tiganii, pardon rromii, au fost doar marcati de evenimentele din trecut si de asta au reactionat asa... nu ca l-ar fi omorat pe primul, doar l-au zgariat nitel pe al 2lea, nimic grav. Doar e oameni si ei, ca nu putem sa jignim animalele, trebuie intelesi... eventual ajutati sa se integreze, dar nu in absolut.

 

A trecut mult timp de la "accident"... ancheta nu s-a terminat? Nu s-a dat nici un comunicat oficial? Rudele, prietenii... nu mai zic nimic, nu se mai aude nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

Pai cauza sunt tiganii. Ce facem, le dam foc?

 

 

 

donez 50 de litri de benzina si 5 kile de vaselina. se amesteca si iese napalmul saracului. cine se mai baga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu am avut cine a fost Eugen Grigore, dar citind aici si cautand pe net am dat de un articol scris pe acest blog, articol care mi se pare excelent scris!

Da, si eu sunt de acord in parte cu ce zice in cazul ala particular, nu la modul general de facut dreptate singur.

 

Dar cu astea doua si-a dat cu lemnul in moalele capului:

 

Un amarat fura un ou de foame si-si ia 15 ani cu executare. Un nenorocit fura milioane de dolari si-si ia doi ani de puscarie din care face cateva luni pentru ca-i bolnav saracul…

 

Ce aveti mai oameni buni cu aceasta "modernizare" a limbii romane, si ce ma oripileaza e ca nimeni nu pare sa mai sesizeze astfel de exprimari, a intrat in limbajul comun, asa se vorbeste.. :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cauza sunt tiganii. Ce facem, le dam foc?

Gresit! Tiganii si tigania sunt efecte, atitudinea politicienilor fata de infractiuni la modul general este cauza reala, fie ca este vb de viteza sau tiganie. Acesta atitudine se propaga apoi prin exemple si conduita si asupra maselor. Democratia egalitarista actuala permite triumful numarului asupra calitatii. Chiar saptamana viitoare vom avea ocazia sa vedem cum stam sub acest aspect :).

 

In cazul Sanzieni s-au definit clar trei orientari de judecata dpdv. a cauzelor decisive in producerea evenimentului:

1.Culpabilizeaza prioritar tiganii

2.Culpabilizeaza prioritar motociclistii si viteza excesiva

3.Culpabilizeaza sistemul actual (calitatea politicienilor care fac legile si actiunea actuala a organelor care se ocupa de aplicarea si respectarea lor). Ma refer pe de o parte la atitudinea oficialitatilor fata de problema tiganeasca si la fel fata de viteza- lipsa pistelor de viteza si politica de supraveghere (care ar duce la depasirea masiva a vitezei legale chiar in locurile cele mai nepotrivite si periculoase).

 

Personal am trecut de la 2 la 3. Constatand apoi cu regret ca de fapt avem de-a face cu o problema de evolutie sociala si cu un ciclu inchis care se perpetueaza nefericit de 25 de ani in societatea romaneasca.

 

Si anume, oameni bine intentionati de altminteri, dar nedrepti din cauza nivelului lor cultural care ii impiedica sa judece obiectiv faptele si mai ales cauzele lor. Acestia din pacate pot fi manipulati usor de catre politicieni care nu sunt de loc interesati ulterior sa le ridice acest nivel. Iar de pe margine pandesc extremistii care speculeaza in favoarea lor(marirea confuziei) fiecare eveniment controversat. Complicat de iesit din acest ciclu, recunosc.

 

Ca sa punem un capat acestui topic cred ca ar trebui sa generam un poll ca sa vedem cam ce a inteles lumea din aceste evenimente.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa punem un capat acestui topic cred ca ar trebui sa generam un pool ca sa vedem cam ce a inteles lumea din aceste evenimente.

... mda...

pe vremuri ziceam ca sunt inzestrat de la mama natura cu doua maini si doua picioare si nu am nevoie sa car nimic cu mime.

ce am inteles din aceasta intamplare? ca deacuma am la mine ceva care poate fi utilizat cumva la autoaparare. la indemana.

si am mai sedimentat ideea: statu e degeaba, eu trebuie sa-mi port de grija. platesc niste servicii care sunt de o calitate foarte proasta...

si ar mai fi ceva... desi avem impresia ca lucrurile se schimba, ca evoluam... nu se intampla asta. stagnam sau alunecam la vale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit! Tiganii si tigania sunt efecte, atitudinea politicienilor fata de infractiuni la modul general este cauza reala, fie ca este vb de viteza sau tiganie. Acesta atitudine se propaga apoi prin exemple si conduita si asupra maselor. Democratia egalitarista actuala permite triumful numarului asupra calitatii. Chiar saptamana viitoare vom avea ocazia sa vedem cum stam sub acest aspect :).

 

In cazul Sanzieni s-au definit clar trei orientari de judecata dpdv. a cauzelor decisive in producerea evenimentului:

1.Culpabilizeaza prioritar tiganii

2.Culpabilizeaza prioritar motociclistii si viteza excesiva

3.Culpabilizeaza sistemul actual (calitatea politicienilor care fac legile si actiunea actuala a organelor care se ocupa de aplicarea si respectarea lor). Ma refer pe de o parte la atitudinea oficialitatilor fata de problema tiganeasca si la fel fata de viteza- lipsa pistelor de viteza si politica de supraveghere (care ar duce la depasirea masiva a vitezei legale chiar in locurile cele mai nepotrivite si periculoase).

 

Personal am trecut de la 2 la 3. Constatand apoi cu regret ca de fapt avem de-a face cu o problema de evolutie sociala si cu un ciclu inchis care se perpetueaza nefericit de 25 de ani in societatea romaneasca.

 

Si anume, oameni bine intentionati de altminteri, dar nedrepti din cauza nivelului lor cultural care ii impiedica sa judece obiectiv faptele si mai ales cauzele lor. Acestia din pacate pot fi manipulati usor de catre politicieni care nu sunt de loc interesati ulterior sa le ridice acest nivel. Iar de pe margine pandesc extremistii care speculeaza in favoarea lor(marirea confuziei) fiecare eveniment controversat. Complicat de iesit din acest ciclu, recunosc.

 

Ca sa punem un capat acestui topic cred ca ar trebui sa generam un pool ca sa vedem cam ce a inteles lumea din aceste evenimente.

 

Problemele de acest gen nu pot fi rezolvate transant deoarece sunt generate de un cumul de factori. Cazul Sanzieni implica toate cele 3 cauze enumerate de tine anterior, intr-o proportie mai mare sau mai mica. Ma bucur insa sa constat ca macar ti-ai mai moderat tonul si virulenta cu care acuzai unilateral si exclusiv motociclistul pentru producerea accidentului si generarea "evenimentelor" ulterioare.

 

Iar ca sa punem capat acestui topic nu trebuie generat nici un poll (nu pool, vezi ca o cam dai in balta cu termenii preluati din limba engleza, mai bine ai evita... sau i-ai folosi pe cei proveniti din limba rusa, cu care probabil esti mai familiar) ci afisate rezultatele oficiale ale autopsiei si respectiv incheierea anchetei, cu pedepsirea adevaratilor faptasi si "educarea" comunitatii tiganilor pentru ca astfel de evenimente, ma refer in special la cele post-accident, sa nu mai aiba loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problemele de acest gen nu pot fi rezolvate transant deoarece sunt generate de un cumul de factori. Cazul Sanzieni implica toate cele 3 cauze enumerate de tine anterior, intr-o proportie mai mare sau mai mica. Ma bucur insa sa constat ca macar ti-ai mai moderat tonul si virulenta cu care acuzai unilateral si exclusiv motociclistul pentru producerea accidentului si generarea "evenimentelor" ulterioare.

 

Iar ca sa punem capat acestui topic nu trebuie generat nici un poll (nu pool, vezi ca o cam dai in balta cu termenii preluati din limba engleza, mai bine ai evita... sau i-ai folosi pe cei proveniti din limba rusa, cu care probabil esti mai familiar) ci afisate rezultatele oficiale ale autopsiei si respectiv incheierea anchetei, cu pedepsirea adevaratilor faptasi si "educarea" comunitatii tiganilor pentru ca astfel de evenimente, ma refer in special la cele post-accident, sa nu mai aiba loc.

Merci pt indicatiile lingvistice, am editat (ai si unele avantaje ca moderator ;) ). Eu zic ca poll-ul e necesar.Personal sunt foarte curios ce a inteles lumea dupa atatea valuri de cerneala. Iti sugerez sa o lasi mai moale cu rusa si rusismul (apropo de balta).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit! Tiganii si tigania sunt efecte, atitudinea politicienilor fata de infractiuni la modul general este cauza reala, fie ca este vb de viteza sau tiganie. Acesta atitudine se propaga apoi prin exemple si conduita si asupra maselor. Democratia egalitarista actuala permite triumful numarului asupra calitatii. Chiar saptamana viitoare vom avea ocazia sa vedem cum stam sub acest aspect :).

 

In cazul Sanzieni s-au definit clar trei orientari de judecata dpdv. a cauzelor decisive in producerea evenimentului:

1.Culpabilizeaza prioritar tiganii

2.Culpabilizeaza prioritar motociclistii si viteza excesiva

3.Culpabilizeaza sistemul actual (calitatea politicienilor care fac legile si actiunea actuala a organelor care se ocupa de aplicarea si respectarea lor). Ma refer pe de o parte la atitudinea oficialitatilor fata de problema tiganeasca si la fel fata de viteza- lipsa pistelor de viteza si politica de supraveghere (care ar duce la depasirea masiva a vitezei legale chiar in locurile cele mai nepotrivite si periculoase).

 

Personal am trecut de la 2 la 3. Constatand apoi cu regret ca de fapt avem de-a face cu o problema de evolutie sociala si cu un ciclu inchis care se perpetueaza nefericit de 25 de ani in societatea romaneasca.

 

Si anume, oameni bine intentionati de altminteri, dar nedrepti din cauza nivelului lor cultural care ii impiedica sa judece obiectiv faptele si mai ales cauzele lor. Acestia din pacate pot fi manipulati usor de catre politicieni care nu sunt de loc interesati ulterior sa le ridice acest nivel. Iar de pe margine pandesc extremistii care speculeaza in favoarea lor(marirea confuziei) fiecare eveniment controversat. Complicat de iesit din acest ciclu, recunosc.

 

Ca sa punem un capat acestui topic cred ca ar trebui sa generam un pool ca sa vedem cam ce a inteles lumea din aceste evenimente.

 

mai e e o categorie destul de obositoare

oamenii destul de bine intentionati de altminteri, dar nedrepti din cauza nivelului lor cultural si a anilor de inoculare sistematica a unor idei fundamental gresite intr-un sistem fara legatura cu realitatea unui sistem social viabil

 

ii tot dai cu o tragedie personala care ti-a provocat o epifanie, si acum tu, ajuns la iluminare, incerci sa imprastii cunoasterea dobandita celor din jurul tau asemenea unui soare care incalzeste vecinatatile sale

pentru cineva care a lucrat in domeniu teoria compensarii riscului iti pare straina in tot ceea ce spui atunci cand dai tot felul de solutii gen interzicerea motoarelor sport
de asemenea si diferenta dintre fondul unei intamplari si actiunea initiatoare
un om e flamand (fondul) si fura o paine (actiunea)
este iertat din cauza fondului?
da, motociclistul a gresit prin viteza lui (asta este fondul intamplarii)
da, tiganii au fost calcati cu ceva ani inainte de un gipan bengos (tot fondul intamplarii)
da, copilul a traversat printr-un loc interzis (actiunea care a initiat intamplarea)
si, da, probabil primul motociclist a fost ucis (e o poza pe topicul asta care cam inchide discutia asta)
acum, tu o poti da sus si tare cu influente externe si forte oculte, cu manipulari si alte perdele de fum
nimeni nu intelege ce vrei si pentru cine, sau daca ai vreun motiv sau pur si simplu esti gica contra
dar pe mine unul ma oboseste retorica asta din zile de mult apuse
cum ea pare sa mearga in continuare printre pensionari si oameni de la sate propun sa iti muti replicile astea pe un forum de specialitate, acolo nu o sa te mai conteste nimeni, te vor alege in unanimitate la al 14-lea congres al forumului pensionari.ro in functia de secretar general si te vei putea retrage in glorie
si toata lumea castiga
mai putin ala care a murit, ala a pierdut, si dupa aia i-ai mai dat si tu cu sutul un pic
de ce?
1. ca era ungur si nu-ti plac ungurii
2. fiindca avea motor sport si religia ta le interzice
3. findca aveai nevoie de o cutie de pe care sa-ti strigi ideile
felicitari, ai avut dreptate, ai castigat, tiganii scapa, ala e declarat singurul vinovat
s-a facut justitie, ultimul stinge lumina
Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ parafrau

Perdelele de fum lansate directionat de useri fara date de contact n-au cum sa ma impresioneze, dar nici sa-mi schimbe concluziile proprii.

Vinovatia obiectiva e greu de definit intr-o lume subiectiva. Sub acest aspect vinovati de producerea evenimentului sunt 80% motocilistii vitezomani. In privinta efectelor accidentului e clar ca vinovatia apartine in buna masura tiganilor, dar si unei conjuncturi particulare care a avut un rol zic eu hotarator(accidentul precedent).

 

Iar daca incercam sa studiem problema la nivel de cauzalitate primara, de vina sunt in primul rand autoritatile care nu au gestionat corect nici problema vitezei si nici problema tiganeasca.

 

Acuma e clar ca nu vom fi niciodata unanim de acord, dar un inceput ar fi acela de a nu ne ne mai insulta direct sau mascat. Dar si acesta atribut va apartine din pacate unui viitor pe care eu il sper cat mai apropiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ufff!!! Iar ai dat drumul la masina de aburi si consideratii pseudo-filozofice... de pahar.

 

Vinovati de "producerea evenimentului in proportie de 80%" nu sunt "motociclistii vitezomani" ci TOTI motociclistii, laolalta cu scuteristii, soferii si toti ceilalti participanti la traficul rutier. In proportie de 100%... pentru ca circula pe strazi. Daca nu ar circula, nici accidente nu s-ar produce. Cum la fel de bine principala cauza a mortalitatii este ... insasi viata. Ne mai invartim mult in jurul cozii?

 

Chiar si in viziunea ta, autoritatile sunt vinovate, dar in prinicipal nu pentru ca nu au gestionat "corect" problema vitezei. Cum ar fi putut sa o faca altfel decat prin restrictionarea vitezei legale din localitati si semnele indicatoare aferente? Punand cuie pe strada? Sau revenind la gropile din asfalt de pe vremuri?! Daca ar fi ceva de reprosat autoritatilor, ma refer la prevenire, ar fi principala cauza si anume lipsa autostrazilor. Daca aceasta problema, fundamentala pentru discutia noastra, nu are o rezolvare imediata datorita saraciei generate de furtul legalizat, macar la efecte s-ar putea lucra un pic. Spre exemplu, in localitatile tranzitate de catre drumuri judetene ar putea fi instalate pasarele pentru traversarea strazii care ar anula automat si prezenta zebrelor si respectiv a ideii prezentei legale a pietonilor pe strada. S-ar reda asadar strada celor pentru care a fost construita de fapt, celor ce se deplaseaza pe roti!

 

Umbland hai-hui prin lume am observat ca fiecare tara are probleme specifice, culturale, geografice, climaterice... etc. pe care incearca sa le rezolve cat mai eficient posibil. Mai multa indolenta ca in Romania din punctul de vedere al infrastructurii rutiere nu am intalnit nici in republicile bananiere! Pur si simplu nu exista vointa, sau mai rau, exista dar este folosita distructiv.

 

O sa evit insa sa cad si eu in pacatul lamentarilor, ce ma intereseaza pe mine este atitudinea societatii si in particular a motociclistilor fata de tigani. Nu ma refer la acte de vandalism sau violenta gratuite ci pur si simplu imi doresc mai mult curaj si atitudine! Imi doresc sa stiu ca TU, Galen, cu toata aversitatea ta fata de vitezomani si motoarele sport, daca ma vezi pe jos vei opri sa ma ajuti fara sa-ti fie frica ca vei fi injunghiat pe la spate de tigani. Si daca cineva ar incerca, in loc sa astepti cuminte si increzator in autoritati rezultatele autopsiei... ai lupta pentru viata ta si eventual a mea. Putina verticalitate mai omule!

 

Vorba imnului national... "desteapta-te romane (ca prost ai fost o viata)"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...