Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

@Acuma e clar ca nu vom fi niciodata unanim de acord, dar un inceput ar fi acela de a nu ne ne mai insulta direct sau mascat.

Prin cum ne vorbesti, noua celor de pe forum, prin cum te exprimi la adresa celui decedat, prin cum te plasezi tu deasupra tuturor ca un atoatestiutor, prin atitudinea fata de o parte din motociclisti, prin lipsa de respect fata de orice altceva decat propria ta parere, prin toate astea tu ne insulti noua inteligenta.

Daca nu erai moderator erai de mult interzis pe forum. Daca nu inainte atunci dupa cuvantul "les". Dar, probabil, in vocabularul tau atat de "elevat", cuvantul "les" figureaza in lista de cuvinte pentru lauda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acush se inchid urnele "schimbarii"..la fata... Astia au cerut compensatii la caldura? Aflam unde trebuiesc livrate gigacaloriile, sub ce forma? Sau daca Atilla e rece acum o lasam sa moara asa pe fapta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce aveti mai oameni buni cu aceasta "modernizare" a limbii romane, si ce ma oripileaza e ca nimeni nu pare sa mai sesizeze astfel de exprimari, a intrat in limbajul comun, asa se vorbeste.. :eek:

Limba romana este una maleabila atata timp cat folosesti corect gramatica ei. In cazul lui (si-si va lua o motocicleta) intr-adevar mesajul devine gretos si greu de inteles, dar este de apreciat faptul ca omul spune lucrurilor pe nume si mesajul este tranzmis precum gandeste.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care încă mai spun că țiganii sunt de compătimit:http://www.nationalisti.ro/2014/11/politisti-atacati-cu-bolovani-de-tigani-au-tras-cu-pistolul-pentru-calma-spiritele-dar-sunt-legati-de-maini-de-legislatie/

 

Păi cum să te aștepți să fii în siguranță când nici polițiștii nu sunt ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politistii nu sunt in siguranta pentru ca sunt incompetenti si corupti, in special cei din conducere. Legea folosirii armelor este foarte simpla si clara, tocmai de aceea nici nu a fost modificata.

 

Trebuie insa putina integritate morala si coloana vertebrala (si mai putina burta) pentru aplicarea ei...

 

a) pentru asigurarea apărării oricărei persoane împotriva unor violenţe iminente, prin care se poate provoca moartea sau rănirea gravă ori care constituie ameninţare gravă asupra vieţii sau integrităţii corporale a unei persoane;

 

 

 

 

 

Citat din:

Art. 25 Legea 155/2010 Folosirea mijloacelor din dotare şi uzul de armă

 

CAPITOLUL VI
Folosirea mijloacelor din dotare şi uzul de armă

Art. 25

(1) Poliţistul local dotat cu arme letale de apărare şi pază poate face uz de armă în caz de legitimă apărare, stare de necesitate potrivit legii ori pentru îndeplinirea atribuţiilor de serviciu.

(2) Personalul contractual care desfăşoară activităţi de pază, dotat cu arme letale de apărare şi pază, poate face uz de armă în caz de legitimă apărare ori stare de necesitate potrivit legii.

(3) În sensul prezentei legi, prin uz de armă se înţelege tragerea cu arma letală de apărare şi pază asupra persoanelor, animalelor sau bunurilor.

(4) Atunci când folosirea altor mijloace de imobilizare sau constrângere nu a dat rezultate, poliţistul local poate face uz de armă în îndeplinirea atribuţiilor de serviciu, în următoarele situaţii:

a) pentru asigurarea apărării oricărei persoane împotriva unor violenţe iminente, prin care se poate provoca moartea sau rănirea gravă ori care constituie ameninţare gravă asupra vieţii sau integrităţii corporale a unei persoane;

b ) pentru imobilizarea unei persoane care, după comiterea unei infracţiuni prin violenţă, se opune sau încearcă să fugă, iar rămânerea acesteia în stare de libertate poate pune în pericol viaţa sau integritatea corporală a persoanelor.

(5) Uzul de armă se face numai după somaţia Poliţia, stai!. În caz de nesupunere, se somează din nou prin cuvintele: Stai, că trag!. Dacă cel în cauză nu se supune nici de această dată, se somează prin tragerea focului de armă în sus, în plan vertical.

(6) În cazul în care, după executarea somaţiei legale, potrivit alin. (5), persoana în cauză nu se supune, se poate face uz de armă împotriva acesteia.

(7) Uzul de armă, în condiţiile şi în situaţiile prevăzute de alin. (4)-(6), se face în aşa fel încât să ducă la imobilizarea celor împotriva cărora se foloseşte arma, trăgându-se, pe cât posibil, la picioare, pentru a evita cauzarea morţii acestora.

(8) În cazurile de legitimă apărare sau stare de necesitate se pot folosi armele letale de apărare şi pază, fără somaţie, dacă nu există timpul necesar pentru aceasta.


Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politistii nu sunt in siguranta pentru ca sunt incompetenti si corupti, in special cei din conducere. Legea folosirii armelor este foarte simpla si clara, tocmai de aceea nici nu a fost modificata.

 

Trebuie insa putina integritate morala si coloana vertebrala (si mai putina burta) pentru aplicarea ei...

 

a) pentru asigurarea apărării oricărei persoane împotriva unor violenţe iminente, prin care se poate provoca moartea sau rănirea gravă ori care constituie ameninţare gravă asupra vieţii sau integrităţii corporale a unei persoane;

Nu sunt in totalitate de acord cu tine. Stiu personal un caz in care un politist corect a ranit (destul de usor, dupa spusele lui) un infractor, facand uz de arma in conditiile legii si a fost pus sa dea declaratia aia de peste 20 de ori in aproape 2 ani, desi persoana ranita nu a depus plangere, nimic. Iti imaginezi ce se intampla daca faci uz de arma cand te ataca 20 de albastri si eventual ranesti/omori unul. Poti avea tu ballz, dar daca tot ai tai te freaca si tot tu ti-o furi... mai bine o lasi balta. La SUAlezi ii rade doar daca li se pare ca au o arma (vezi evenimente recente) si extrem de rar sunt acuzati politistii de uz de forta excesiv.

 

Dar nu am inteles de ce ai pus citatul ala, ca sa sustii ca se putea aplica sau nu acel paragraf in acest caz ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu gresesc insa din cate am inteles, in bulversatia creeata cu ocazia accidentului de la Sanzieni a fost la un moment dat implicat si un politist. Nu am auzit insa nici o clipa sa se fi facut uz de armamentul din dotare, fie chiar si numai prin executia unui foc in plan vertical sau ca cineva sa fi fost macar somat.

 

Am subliniat paragraful respectiv pentru a evidentia faptul ca in cazul Sanzieni se intruneau toate conditiile legale pentru justificarea uzului de arma.

 

Nu cred ca are nici o relevanta ce credem noi sau daca suntem sau nu de acord, legea uzului de arma a fost revizuita si aliniata standardului european in 2010. Ca exista probleme de aplicabilitate este o alta discutie ce nu isi are rostul aici, eu ma refeream strict la aspectul legal.

 

Stiu si eu foarte bine ca politistii romani au tocurile pistoalelor "sigilate" insa depinde numai de ei daca vor sau nu sa schimbe aceasta atitudine. Acum exista si suport legal, nu mai tine argumentul legii invechite si ambigue. Parerea mea subiectiva este ca adevaratul motiv il constituie lipsa de profesionalism si statura morala a multor politisti... plus politizarea (a se citi, coruperea sau alinierea la interesele de grup) conducerii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu si eu foarte bine ca politistii romani au tocurile pistoalelor "sigilate" insa depinde numai de ei daca vor sau nu sa schimbe aceasta atitudine. Acum exista si suport legal, nu mai tine argumentul legii invechite si ambigue. Parerea mea subiectiva este ca adevaratul motiv il constituie lipsa de profesionalism si statura morala a multor politisti... plus politizarea (a se citi, coruperea sau alinierea la interesele de grup) conducerii.

 

True that.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

S-a asternut zapada...

Cum o trece familia lui Attila Craciunul fara el?

Daca tot nu le dam foc la ciori... macar de aspectul asta sa ne ocupam(la cei apropiati ma refer evident).

O iarna blanda s-aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva mai sus pomenea de "lege". "Politia", "stai ca trag", foc in aer ... pai ala a sarit gardu' de mult ! Nu frate, intai imobilizat si dupa aia stam de vorba. Partea proasta este, cine aplica legea. Burtosii, incompetentii, coruptii ? Degeaba au aparut si tineri agenti de politie care sunt mai corecti in aplicarea legii daca, in cazul in care se ajunge aici, se tergiverseaza. Nu pot sa uit cazul, filmat, in care un individ arestat, "cazat" in masina Politiei (oare de ce am scris cu p mare ?) a fost scos de acolitii lui pe geamul masinii, de fata cu 3-4 politisti care nu au miscat un deget !!!

Multa compasiune pentru familia lui Attila.

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu frate, intai imobilizat si dupa aia stam de vorba.

Nu prea e funny sa pari suspect si sa te ia pe sus, mufa pe asfalt si dupa luat la intrebari. aka abuz.

Degeaba au aparut si tineri agenti de politie care sunt mai corecti in aplicarea legii daca, in cazul in care se ajunge aici, se tergiverseaza.

oameni si oameni. Cunosc agenti tineri care numai corecti nu sunt... niste curvari si betivani cu uniforma. Macar de ar fi doar in timpul liber, dar asa fac si haina de rusine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate ai ales doar partea negativa, ce nu ti-a convenit, din ce am scris. Daca raspunzi, fa-o pentru toata fraza, vezi riscul de abuz. Nu spun ca nu ai dreptate intr-un anumit sens dar, se pare ca fara politica fricii nu se poate. Daca citesti cu atentie nu am generalizat cand m-am referit la agentii tineri. Asa cum ai spus, "oameni si oameni", treaba valabila pentru orice subiect. Te rog nu-mi rastalmaci vorbele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

la primavara, ar trebui orgaizat inca un mars de comemorare si de deschidere de sezon.....

sa nu se uite cele intamplate!

 

PS: stie cineva ceva noutati? in ce stadiu sunt cercetarile, dosarele?

azi s-a dat o sentinta, vezi link-ul de mai sus

dar e referitor la procesul lui Pal Tamas care a oprit sa ajute

inculpatul (unul singur) a primit 3 ani si 6 luni plus vreo 12.000 de lei si 13.000 euro de plata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi s-a dat o sentinta, vezi link-ul de mai sus

dar e referitor la procesul lui Pal Tamas care a oprit sa ajute

inculpatul (unul singur) a primit 3 ani si 6 luni plus vreo 12.000 de lei si 13.000 euro de plata

Unde e linkul?

» Post actualizat in 25 Jan 2015 00:58

 

 

Am gasit, scuze!

 

Dar ancheta pentru stabilirea conditiilor in care a decedat motociclistul?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar ancheta pentru stabilirea conditiilor in care a decedat motociclistul?...

n-am gasit...

o fi confidential, ca sa nu provoace tensiuni

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, eu am ajuns sa va cunosc si ca mod de a fi si mai ales ca mod de a judeca (inclusiv pe xander "the macho man" ;) ). Nu am fata de voi nici resentimente, dar nici remuscari pentru modul in care v-am definit pe intinsul acestui topic. Astia sunteti, confundati inca puterea cu adevarul si legea cu abuzul sau interesele voastre.

 

Sentintele din cazul Sanzieni sunt normale pentru o justie care nu arde ciori cum ati vrut voi, ci aplica codul penal asa cum e el la ora actuala, incercand sa fie europeana si obiectiva, desi are de-a face cu niste "cetateni" mai particulari. Aici insa nu este vina justitiei, puterea politica trebuia de mult sa se implice si sa-i puna la punct, dar n-a avut interes.

 

Sunt mult, mult mai curios ce s-a intamplat in cazul vitezistului care s-a sinucis spectaculos lichidandu-si in acelasi timp si fanii, oare cum s-o fi solutionat acea speta penala?

 

Sau daca colegul care a fost intins pe asfalt in marsul de Sanzieni a aflat pana in ziua de azi cine i-a "coafat" motorul.

In rest nu-mi doresc decat ca data viitoare (care din pacate sigur o sa vina) sa aveti norocul va puna cineva la punct cel putin cum v-am pus eu, ca sa nu va faceti rau nici voua nici altora.

 

cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, eu am ajuns sa va cunosc si ca mod de a fi si mai ales ca mod de a judeca (inclusiv pe xander "the macho man" ;) ). Nu am fata de voi nici resentimente, dar nici remuscari pentru modul in care v-am definit pe intinsul acestui topic. Astia sunteti, confundati inca puterea cu adevarul si legea cu abuzul sau interesele voastre.

 

Sentintele din cazul Sanzieni sunt normale pentru o justie care nu arde ciori cum ati vrut voi, ci aplica codul penal asa cum e el la ora actuala, incercand sa fie europeana si obiectiva, desi are de-a face cu niste "cetateni" mai particulari. Aici insa nu este vina justitiei, puterea politica trebuia de mult sa se implice si sa-i puna la punct, dar n-a avut interes.

 

Sunt mult, mult mai curios ce s-a intamplat in cazul vitezistului care s-a sinucis spectaculos lichidandu-si in acelasi timp si fanii, oare cum s-o fi solutionat acea speta penala?

 

Sau daca colegul care a fost intins pe asfalt in marsul de Sanzieni a aflat pana in ziua de azi cine i-a "coafat" motorul.

In rest nu-mi doresc decat ca data viitoare (care din pacate sigur o sa vina) sa aveti norocul va puna cineva la punct cel putin cum v-am pus eu, ca sa nu va faceti rau nici voua nici altora.

 

cele bune!

Sincer .... nu inteleg ce se petrece cu tine ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...