Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

Concluzia?Nu se ating de ciori deoarece chiar daca sunt jegosi,analfabeti,plini de boli si salbatici,sunt multi.Si ce e mai important?VOTEAZA,fratilor!Iar aici este vorba de sute de mii de voturi! Tariceanu e motociclist,cica,dar nu am vazut in mandatul lui nimic care sa sustine cu ceva motociclismul in Romania!!!

Editat de MOTORIOUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

hai sa nu le mai luam apararea, ca se pare ca se apara f eficient si singuri...nu stiu cum se face, dar cele mai nesimtite faze care le vad/patesc prin trafic si care sunt pe punctul de a degenera violent sunt cu tigani .

Editat de xander
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

bine spus

 

si cu toata ipocrizia unora sau altora, care participam la aceasta discutie, in final nu putem sa lasam lucrurile pe mana la dobitocii astia(autoritati), pe care oricum tiganii nu-i ''recunosc''.

citeam in observatorul de covasna ca pun 12 camere in Sanzieni. cred ca mai degraba sa-i protejeze pe aia, ca nu poti tine jandarmii acolo la nesfarsit.

Editat de chubby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi pare rău că trebuie să te contrazic, însă succesiunea a fost alta: mai întâi motocicliștii au intrat cu viteză peste cea legală în localitate (nu interesează de ce...), pentru ca, mai apoi, copilul să traverseze prin loc nepermis strada.

 

Retoric: dacă le ieșea un câine în față, iar motociclistul murea din cauza accidentului, cine era vinovat? Câinele sau viteza?

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca copil sau adult trece o strada fara sa se asigure corespunzator (unde in mod regulat se circula cu o viteza, fie motor, fie camion) acea persoana nu are instincte de supravietuire si suporta consecintele.

 

(parere si nu studiu pe care sa il arat) consider ca multe accidente sunt evitate datorita tehnologiei in primul rand (cumva), aicea ma refer la sisteme de siguranta auto/moto si calitatea caucicurilor de azi.

 

Nu am nimic cu copii nimanui dar de la o varsta de peste 5 ani (cu indulgenta) daca te bagi/sari in fata unui autoturism.. zice multe, grecii pe vremuri te dadeau cu capu de-o piatra ca sa nu isi mai piarda timpul cu tine. Oricum azi suntem mult prea multi si toate astea tot datorita tehnologiei din toate domenile.

 

Si ca pana la urma este vorba de tigani.. de-a lungul istoriei au fost mai "multi" care au vrut sa ii curete si din pacate nu au dus treaba pana la capat. Si daca nu ai idee despre ei tot iti ridica intrebarea: oare de ce? Noi care traim infestati de ei stim, cei care nu stiu ori sunt tigani ori au trait sub o piatra.

 

Intr-adevar, foarte bine spus. As mai adauga un lucru: tiganii sunt un popor nomad de origine indiana. Am colegi indieni (din India, nu nascuti/traiti prin Europa) care sunt.. sa zicem mai inapoiati (gen nu se spala pe maini la buda, mai put, etc...) iar astia sunt considerati chiar 'emancipati' (nu doar dupa criteriile lor) iar cand am le-am zis despre tiganii nostri au spus ca 'da, stim de populatiile nomade, dar aia sunt inapoiati si au alt mod de viata, si noi avem probleme cu ei'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Retoric: dacă le ieșea un câine în față, iar motociclistul murea din cauza accidentului, cine era vinovat? Câinele sau viteza?

primul vinovat ar fi fost cel care trebuia sa aibe grija ca rata, gasca, cainele, vaca, bivolul sa nu SE PLIMBE PE CAROSABIL CA PRIN BATATURA...

daca cainele ar fi fost comunitar.. statul...

poti face accident si la 100 si la 40 la ora. depinde de situatia de la fata locului...

 

 

Retoric...

si daca animalele alea jegoase se comportau omeneste si ajutau un om ranit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara reguli suntem ca niste primitivi care cauta solutii sa isi regaseasca dreptatea. Avem un stat fara reguli, sau doar pt unii, ca sa poata fura ceilalti. Mai exact, fara pedepse.

 

Afara, daca te prinde cu peste 100km/h in localitate (50kmph) ai urmatoarea pedeapsa :

-3 luni de inchisoare

-3750 euro

- permis suspendat 3 ani.

 

Cum va suna? Ireal?

 

Daca e si cu accident, ca in cazul de fata, atunci treaba se impute, indiferent de vinovat.

Ai dauna 75000euro plus 5 ani de inchisoare daca se lasa cu deces.

Si asta chiar daca e vina pietonului.

Daca se demonstreaza ca ai violat in mod intentionat regula, atunci ai 7 ani si 100000euro amenda.

 

Vreti si voi reguli?

 

- Nuuuu! Noi vrem libertate, sa o ardem dupa placul nostru, indiferent de consecinte,ca le ''suportam'' noi in caz de ceva. Vrem salbaticie, ca stim noi mai bine cum se ruleaza un motor. Fraierii care comenteaza (soferi, pietoni, etc.) sa taca, e dreptul nostru, al celor ''bravi'' !

O p***...

Va spun eu: cand o beliti, nu stiti cum sa va scoateti.

Mereu sunt alte scuze de 2 bani.

Daca viteza era legala, erau toti acasa teferi si sanatosi.

 

In ceea ce ii priveste pe tigani, e aceeasi problema. Nu ai reguli, deci iti permiti orice. Pe moment nu avem ce face, fara unelte. Justitie si politie nu avem. Sa punem mana pe pietre ? Altceva nu vad.

 

De aceea revin la primul punct...mai bine sa previi decat sa te lupti (daca mai ramai in viata) sa iti castigi dreptatea.

Viata e una singura. Nu avem nimic mai de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred, însă, că gradul de civilizație pălește în fața suferinței copilului pe care îl vezi împrăștiat pe jos...

???

1. sa-si traga un topor in creier. si sa nu mai lase puredeu' sa bantuie pe sosea ca prin ograda

2. hai sa fim cinstiti. realizezi ca exista o sansa ca fetita sa fi fost "scolarizata" sa se arunce in fata masinii / motorului? ar fi prima data?

3. daca tot isi iubesc asa de tare copii... de ce le beau alocatiile, ii trimit la cersit, ii tin in zdrente? nu-i trimit la scoala?

4. cat de ranita a fost... fetita? ca presupun ca daca a sters-o cu codita sau cu toba la 100km/h a zburat aia 25-30 de metrii prin aer, si-a rupt mainile si picioarele.. etc? sau? cumva era aproape nevatamata? nu de alta dar NU AM AUZIT NIMIC despre ranile groaznice suferite de un copil lovit de 200 kil + pilot si pasager la 100km/h ...!!!

» Post actualizat in 02 Oct 2014 12:46

.........................

Cum va suna? Ireal?..

........................

cati km de autostrada are franta?

cate drumuri nationale IMPORTANTE si IMPOSIBIL de evitat tranziteaza 100 de sate in 300 de km?

DE CE DRAQU sa merg 100km/h in sat cand am drum expres, autostrada... etc...

hai sa ne comparam cu francezii...

ca si la noi sunt alternative... cate vrei.

ai idee cate cacaturi de sate, localitati si catune am avut intre Sibiu si Sanzieni?

 

am condus in franta.

mi-a cazut fata cand am realizat ca undeva la draqu sub mine este statiune dupa statiune si eu merg la cucurigu pe jumatea versantului muntelui din tunel in tunel...

da nah... NORMAL ca daca te prinde cand ai optiuni facand cacaturi te arde...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara reguli suntem ca niste primitivi care cauta solutii sa isi regaseasca dreptatea. Avem un stat fara reguli, sau doar pt unii, ca sa poata fura ceilalti. Mai exact, fara pedepse.

 

Afara, daca te prinde cu peste 100km/h in localitate (50kmph) ai urmatoarea pedeapsa :

-3 luni de inchisoare

-3750 euro

- permis suspendat 3 ani.

 

Cum va suna? Ireal?

 

Daca e si cu accident, ca in cazul de fata, atunci treaba se impute, indiferent de vinovat.

Ai dauna 75000euro plus 5 ani de inchisoare daca se lasa cu deces.

Si asta chiar daca e vina pietonului.

Daca se demonstreaza ca ai violat in mod intentionat regula, atunci ai 7 ani si 100000euro amenda.

 

Vreti si voi reguli?

 

- Nuuuu! Noi vrem libertate, sa o ardem dupa placul nostru, indiferent de consecinte,ca le ''suportam'' noi in caz de ceva. Vrem salbaticie, ca stim noi mai bine cum se ruleaza un motor. Fraierii care comenteaza (soferi, pietoni, etc.) sa taca, e dreptul nostru, al celor ''bravi'' !

O p***...

Va spun eu: cand o beliti, nu stiti cum sa va scoateti.

Mereu sunt alte scuze de 2 bani.

Daca viteza era legala, erau toti acasa teferi si sanatosi.

 

In ceea ce ii priveste pe tigani, e aceeasi problema. Nu ai reguli, deci iti permiti orice. Pe moment nu avem ce face, fara unelte. Justitie si politie nu avem. Sa punem mana pe pietre ? Altceva nu vad.

 

De aceea revin la primul punct...mai bine sa previi decat sa te lupti (daca mai ramai in viata) sa iti castigi dreptatea.

Viata e una singura. Nu avem nimic mai de pret.

 

Esti cu chevre la pascut de nu intelegi ca nu e vorba de accident ci ce s-a intamplat DUPA!?

 

Arata-mi un sat in Franta in care traiesc 900 de tigani care s-au declarat la ultimul recensamant germani si zi-mi ce se intampla unui om daca intoarce spatele unuia aflat in nevoie critica de asistenta medicala nemaivorbind de a pune mana pe lopata, par, scandura si a-i da in cap ca sa nu mai mearga cu viteza altadata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SubInfluentza

 

Ce zici tu e asa si asa.. Nu merge sa pui amenzi atat de mari pe care nu le poate plati nici a 4-a generatie, mai alea care sunt acuma dar sa se aplice, personal nu sunt cel mai mare fan dat blana(1-orice fraieri poate sa o faca, 2-mi tarsa de ameni si carnet luat, 3-este periculos rau la noi in tara in 97% din drumuri).

 

Franta are ce are ca a avut colonii pe care le-a stors pana la ultima picatura, si noi cand dadeam bir turcilor, ne bateam cu ei si mancam cartofi aia faceau palate la care salivam azi..(din bani furati mai pe scurt). Daca nu exista Romania sau treceau turcii prin noi ca prin branza si se duceau ca rusii tot inainte cred ca ii viloau grav si pe francezi si nu mai era ca azi situatia. Dar toate astea sunt daca si cu laca.

 

Plus ca acuma este reversul medaliei la ei cu toate cioriile din cauza carora ies si iei in strada si la un moment dat, inevitabil va fi ceva nasol legat de etnie culaore si alea alea.

 

Vad ca stai in Fr, deci esti al zi cu tot, asa sper; ca sa nu zici ca vorbesc aiurea, am contact cu tara asta de copil mic si acuma am ajuns sa lucrez pentru/ei/la ei/cu ei.. deci vorbesc din vazute.

 

Daca te dai tare, oriunde, automat te expui la riscuri (fie carnet fie accident).

Si da, cum zicea jerry_ nu aveam infrastructura (pentru ca a fost furata de politicieni exact ca si calea ferata de tigani), asa ca te dai/simti bine/descarci pe unde poti. Nu e ok, da se intampla. Abea in 2014 tarziu a aparut un circuit in Ro..In Fr. Nl. De. GB etc sunt la discretie.

 

Si ce ma dezgusta la Fr e ca sunt absoluti nebuni cu camerele de viteza, radare si viteza in general, parca pentru ei este De Nazista II, plus ca vor sau au facut (lege) ca motoarele sa aibe max 100cai.. wtf

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mișto și foarte simplu să cauți scuze sistemice.

 

Probabil că un motociclist care a mierlit-o din cauza vitezei ȘI a unui câine care i-a ieșit în față (evident din vina stăpânului sau a statului!) va fi fericit pe norulețul lui, printre zei, că a murit cu dreptatea de partea lui.

Iar în locul câinelui pot fi puși politicienii - că nu au construit autostrăzi, conservarii - că nu au fost atenți/belit ochii/vorbit la telefon, etc....

 

Cam ciudată scuza, nu credeți?

 

Eu, unul prefer să fac tot posibilul încât să anticipez tot ceea ce se poate întâmpla pe stradă, în drumul meu (înjurându-i, pe rând, pe toți cei enumerați mai sus, câini, stăpâni, politicieni, șoferi, pietoni, bicicliști, etc...,), cu obiectivul de ajunge întreg acasă. Chiar dacă asta înseamnă să merg, nu cu viteza legală, ci sub.

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati voi autostrazile. Astea sunt pentru a face distante de sute de km. Pentru 100km nu merita sa platesti 8euro pentru a castiga un sfert de ora. Nemtii isi permit, francezii viseaza si ei la mai bine.

Motoarele si nu numai, circula pe celelalte drumuri care trec prin centrele sutelor si miilor de sate. Pentru ca autostrada iti dubleaza costul deplasarii. In plus, motoarele le avem pentru placere, nu ?

La urma urmei, cea mai mare parte a deplasarilor sunt in zona unde locuim, adica zeci de km.

Acum ca e clar, sa revenim la reguli.

Era clar ca primii vor sari impotriva cu argumente puerile ca nu avem banii din vest.

Nu trebuie sa coste la fel. Ci sa fie de 3 ori mai ieftine amenzile si v-as vedea cum circulati ca niste miei.

Apoi cand e de mers la bulau, nu o sa va incalzeasca faptul ca amenda e la pret romanesc.

Ideea discutiei nu a fost si nici nu este istoria. E vorba de pedepse.

Nu poti cere cuiva sa respecte niste reguli elementare (e vb de viata voastra) cu vorba buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti cere cuiva sa respecte niste reguli elementare (e vb de viata voastra) cu vorba buna.

Asta nu se aplica si la ... injunghiat ??? sau la omorat un om ranit si neajutorat?

» Post actualizat in 02 Oct 2014 14:07

Eu, unul prefer să fac tot posibilul încât să anticipez tot ceea ce se poate întâmpla pe stradă, în drumul meu (înjurându-i, pe rând, pe toți cei enumerați mai sus, câini, stăpâni, politicieni, șoferi, pietoni, bicicliști, etc...,), cu obiectivul de ajunge întreg acasă. Chiar dacă asta înseamnă să merg, nu cu viteza legală, ci sub.

si cam toti facem acelasi lucru.

la draqu mai si gresim... ca suntem oameni nu androizi...

si cand gresesc.. vreau sa fiu SALVAT (pe banii platiti de mine in impozite) NU omorat de salbatici!

si dupa... platesc amenda, daune, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intelegi diferenta, acuma pot sa arat cu ajutorul lui goagle si ce vorbeam

 

In Fr. cel mai mare deliciu il am cand trec prin sate, la noi mai putin (sunt si la noi multe si fumoase si intretinute si cu oameni gospodari, dar ca sa ajungi la ele sau cand strabati distante bune dai ce se dicuta in topicul asta)

post-41997-0-19450500-1412258773_thumb.jpg

post-41997-0-45689600-1412258785_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aceea revin la primul punct...mai bine sa previi decat sa te lupti (daca mai ramai in viata) sa iti castigi dreptatea.

Viata e una singura. Nu avem nimic mai de pret.

 

Da ba ,odata sa nu mergi preventiv , sa fi implicat intr-un accidenT si pentru asta sa primesti un topor in cap ~!!! Ti-ar conveni ?Ca apoi autoritatile sa musamalizeze totul ?ti/ar conveni ?iti zic eu ca nu ..

Editat de Fatal Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca vreau sa respect absolut toate legile in toate conditiile imi luam scuter sau motor de max 250 cm si max 30 cai cai doar atata poti folosi. nu V-uri su 4L sau altii 3L cu cai si cuplu destul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,da, e bine si asta cu mersul la bulau pentru viteza dar inainte de toate nu mai bine ii bagam acolo pe salbaticii care iti dau cu toporul in cap ??


Apoi cand e de mers la bulau, nu o sa va incalzeasca faptul ca amenda e la pret romanesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Celor care mai sustin ca nu viteza era relevanta le propun un exercitiu de imaginatie:

Tu, Xulescu, mori la Sanzieni, omorat in urma acrosarii unui copil, de catre familia/vecinii lor.

Ajuns in rai, ti se da o a doua sansa, asa ca se reseteaza totul pana la momentul intrarii in localitate.

Ce faci, PRIMUL LUCRU, stiind ce s-a intamplat deja ?

 

Dai telefon la toti cei 5000 de motocilisti sa vina sa ii bata pe tigani, ca sa poti trece linistit cu suta prin sat ?

 

@Altair - Nu am sustinut ce au facut tiganii. Lasa tu caprele, ca nu despre ele e vorba.

Daca te duci tu sa ii rezolvi, cotizez si eu in contul tau. Dar astea sunt doar palavre trantite pe forum. In realitate nu prea ai ce sa faci, decat sa-ti imaginezi ca i-ai taia, rupe, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Celor care mai sustin ca nu viteza era relevanta le propun un exercitiu de imaginatie:

Tu, Xulescu, mori la Sanzieni, omorat in urma acrosarii unui copil, de catre familia/vecinii lor.

Ajuns in rai, ti se da o a doua sansa, asa ca se reseteaza totul pana la momentul intrarii in localitate.

Ce faci, PRIMUL LUCRU, stiind ce s-a intamplat deja ?

o dam in sf-uri?

o sa evit obstacolul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Celor care mai sustin ca nu viteza era relevanta le propun un exercitiu de imaginatie:

Tu, Xulescu, mori la Sanzieni, omorat in urma acrosarii unui copil, de catre familia/vecinii lor.

Ajuns in rai, ti se da o a doua sansa, asa ca se reseteaza totul pana la momentul intrarii in localitate.

Ce faci, PRIMUL LUCRU, stiind ce s-a intamplat deja ?

 

Meștere, chapeau bas!

» Post actualizat in 02 Oct 2014 14:38

o dam in sf-uri?

o sa evit obstacolul....

 

Daaa....ciuciu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg de ce va ''certati'' atat. nu se intelege conceptul de CULPA COMUNA?! nu poti sa spui ca unul e mai vinovat ca altul, in privinta producerii accidentului. asta e incadrarea cea mai justa.

problema e cum ramane cu crima si cu tentativa de crima. nebunie temporara, din culpa, calificat, dracu' stie cum se mai incadreaza, numai sa incadreze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,da, e bine si asta cu mersul la bulau pentru viteza dar inainte de toate nu mai bine ii bagam acolo pe salbaticii care iti dau cu toporul in cap ??

 

clar, intai ar trebui bagati la mititica criminalii....

si dc mai ramane loc liber hotii, si politicienii corupti....

si uite ca s-au umplut toate inchisorile din tara!!

......pt vitezisi nu ar mai ramane loc liber :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, ne certăm sau facem schimb de opinii, dar de schimbat nu schimbăm nimic... Nici în mentalități, nici în sistem.

 

Ceea ce s-a întâmplat rămâne la fel de obscur, iar la acest lucru contribuie demersurile pe care le-au făcut (sau nu) cei implicați: soția lui Attila, colegul lui și pasagerele. Până la urmă cu toții au avut de suferit de pe urma celor întâmplate, cu vinovați terți - cel puțin ultimii. Însă de aici, de acasă, pare că ei nu prea au făcut mare lucru pentru aflarea adevărului, în afară de declarația lui Tamas. Ori se păstrează totul low...

 

E evident faptul că țiganii nu vor avea de suferit, ”prinde orbul, scoate-i ochii”! Iar când organele sunt și impotente, rezultatul e mai ușor de intuit.

 

Bănuiesc că există un certificat medico-legal scos de Tamas, în care se poate vedea gravitatea rănii, dacă i-a pus în pericol viața, sau nu...

Cele declarate de martorul ”aproape ocular” sună apocaliptic.

Au fost susținute și de cele două fete? Mai mult ca sigur există martori și dintre localnicii din zonă.

 

Toate astea pot face obiectul unor acțiuni penale, mă gândesc... INMHO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...