Sari la conținut

Fara cuvinte... Numai imagini...


Postări Recomandate

Pai nu poti sa pui asa poze si sa nu dai detalii... :D

Deci? Cu ce aparat le-ai facut? Sunt si editate, sau asa le-a scos camera?

 

Oricum, nu stiu daca am vazut poze mai reusite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea mult editate, pentru gustul meu. Una-două mergeau editate, ca să fie ceva aparte cu ele.

Cam aşa stă treaba cu pozele editate: vede omul, se minunează, se dă peste cap să ajungă în acel loc să vadă şi el minunea şi descoperă acelaşi peisaj de acasă.

 

Şi pentru cei care vor detalii : mai citiţi de două ori titlul. Defapt, de trei ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea mult editate, pentru gustul meu. Una-două mergeau editate, ca să fie ceva aparte cu ele.

Cam aşa stă treaba cu pozele editate: vede omul, se minunează, se dă peste cap să ajungă în acel loc să vadă şi el minunea şi descoperă acelaşi peisaj de acasă.

 

Şi pentru cei care vor detalii : mai citiţi de două ori titlul. Defapt, de trei ori.

:funny: !True!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident editate, dar au un farmec aparte, de poveste. Chiar ma intereseaza daca exista un filtru final post editare ad-on, sau sunt folosite efectele standard.

Aparatul, ma pot hazarda(luand in seama cromatica) ca este un Nikon... :)

Daca te uiti mai atent ai sa descoperi ca este chiar un Canon (vezi extensia .CR2)

 

In ceea ce priveste editarea, si mie mi se pare putin exagerata. More photography less, photoshop ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"mult prea editate" auzi. Este fotografie HDR, asta inseamna aspect putin ireal. Intr-adevar nu toata lumea gusta, dar nu face orice pozac asa ceva :)

 

"...produce images with preserved or exaggerated local contrast for artistic effect" - wikipedia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"mult prea editate" auzi. Este fotografie HDR, asta inseamna aspect putin ireal. Intr-adevar nu toata lumea gusta, dar nu face orice pozac asa ceva :)

 

"...produce images with preserved or exaggerated local contrast for artistic effect" - wikipedia

Nu face "pozacul", asta e problema. Fotografia e putin mai mult decat "pozatul" si "photoshopatul". Eu (nu) am apreciat din perspectiva unui om care a lucrat in domeniul fotografic si are ceva experienta. Cateva fotografii sunt reusite si au potential. Ceea ce iti place tie nu trebuie sa imi placa si mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"mult prea editate" auzi. Este fotografie HDR, asta inseamna aspect putin ireal. Intr-adevar nu toata lumea gusta, dar nu face orice pozac asa ceva :)

 

"...produce images with preserved or exaggerated local contrast for artistic effect" - wikipedia

Daca este facut prost...

 

Scopul (wiki - http://en.wikipedia.org/wiki/High-dynamic-range_imaging):

 

 

"High-dynamic-range imaging (HDRI or HDR) is a set of techniques used in imaging and photography to reproduce a greater dynamic range of luminosity than possible using standard digital imaging or photographic techniques.

HDR images can represent a greater range of luminance levels found in real-world scenes, from direct sunlight to faint nebula. It is often achieved by capturing and then combining different exposures of the same subject matter.[1][2][3][4]

Non-HDR cameras take photographs with a limited exposure range, resulting in the loss of detail in bright or dark areas. HDR compensates for this loss of detail by capturing multiple photographs at different exposure levels and combining them to produce a photograph representative of a broader tonal range."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu punctului de vedere a lui florinelu07 vis-a-vis de tehnica HDR.

HDR nu înseamnă fotografii exagerate ( asta este un trend nou al instagramiştilor şi facebookiştilor ) ci egalizarea nivelului luminozităţii într-o fotografie, astfel încât să fie bine reprezentat tot conţinutul cadrului. Asta din ce poate un amator de amator ca şi mine să înţeleagă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poza se poate edita suficient de mult incat sa rezolvi problemele de luminozitate fara sa scoti HDR. Degeaba faci HDR daca nu se observa putin acel aspect ireal. Ok, userul pune multa culoare, exagereaza cu un blur de miniaturizare.. dar pozele sunt bune. Am vazut poze de nunta(pt fotografii care se bat cu pumnii in piept) care erau praf si extra-mega editate ca sa acopere puuuutin incompetenta pozacului.

 

Ati vazut si voi 3 poze mai spre profi si v-ati strans sa aruncati cu noroi. Puneti va rog fotografii HDR facute de voi sa vedem cu ce va laudati... ca oricine poa' sa critice si de fapt sa nu fie bun de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poza se poate edita suficient de mult incat sa rezolvi problemele de luminozitate fara sa scoti HDR. Degeaba faci HDR daca nu se observa putin acel aspect ireal. Ok, userul pune multa culoare, exagereaza cu un blur de miniaturizare.. dar pozele sunt bune. Am vazut poze de nunta(pt fotografii care se bat cu pumnii in piept) care erau praf si extra-mega editate ca sa acopere puuuutin incompetenta pozacului.

 

Ati vazut si voi 3 poze mai spre profi si v-ati strans sa aruncati cu noroi. Puneti va rog fotografii HDR facute de voi sa vedem cu ce va laudati... ca oricine poa' sa critice si de fapt sa nu fie bun de nimic.

 

O fotografie HDR pe care am facut-o acu vreo 3 ani. Tehnica HDR e folosita ca sa poti vedea in acelasi timp si soarele si ceata care se ridica de pe culmile respective.

 

IMG_9844-Edit.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate pozele sunt facute cu telefonul si editate tot cu telefonul.HDR nu are nicio legatura cu realitatea.Cand vreodata vezi cu ochiul liber asa ceva?:))

Editat de NePlace
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea mult editate,

 

 

In ceea ce priveste editarea, si mie mi se pare putin exagerata.

 

. Mi se strepezesc ochii de la imaginile astea...

 

nu sunt editate, daca facea operatiunea asta taia din cadru catava mizerii care strica subiectul fotografiei.

 

Nu-mi plac deloc fotografiile. Probabil daca erau fara HDR ar fi fost mai placute! Locatia, drumul, peisajul: superb!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...