Sari la conținut

Accident Grecia


ktln
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Speram sa nu ma gasesc pe aceasta sectiune dar, here I am. Am fost sapt trecuta in Grecia si am inceput sa inchiriez motoare. Cate un tip de motor la fiecare 2 zile. Aprilia Pegaso (ciclistica excelenta), Yamaha XT660 (perfecta si pe strada si pe offroad), iar in ultima zi o Honda Magna (cu pasager). Neavand experienta pe un cruiser ma asteptam la prima curba sa franeze normal cu 80% putere de franare pe fata. Rezultatul a fost urmatorul: roata fata a pierdut aderenta, si ne-am tavalit pe la 50 la ora. Din asta am invatat urmatoarele:

 

1. Asfaltul doare si in Grecia cand mergi fara echipament corespunzator (noroc cu castile care si-au facut treaba, in rest julituri si arsuri de la toba cat curpinde).

2. Motocicletele de inchiriat nu sunt chiar cele mai bine intretinute.

3. Echipament complet oriunde ai fi pe orice temperatura.

 

Dupa 4 ani de motociclism mi-a pus capac un cruiser. Ce nu inteleg este ce am facut gresit? La cruisere difera distributia puterii de franare fata spate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 4 ani de motociclism mi-a pus capac un cruiser. Ce nu inteleg este ce am facut gresit? La cruisere difera distributia puterii de franare fata spate?

Da :) Stai chiar pe roata, orice ai face, pe spate pierzi aderenta mai greu ca pe fata. Asemanator am comis-o eu (inversat de fapt, eram 'smecher' pe cruiser <daca i se poate spune cruiser unui chinez de 200cc> si am blocat spatele pe SS <kawa de 400, deci nu cine stie ce bestie>, oricum ceva f lejer in cazul meu)

 

Chestia cu starea tehnica a motoretelor am banuit-o si eu, de asta am preferat sa plec cu fierul meu... Voi v-ati facut asigurare de calatorie? Noi nu, dar cand plecam acum sigur ne facem, e vreo 80 de ron, un pret mic pt. a sta linistiti...

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea de calatorie nu e 80 lei ci vreo 25 - 30 lei/saptamana.

 

Echipament moto in Grecia ?

Glumesti, am mers doar in sandale,pant.scurti si tricou,...fara casca...ca la ei nu e obligatorie. E adevarat ca am fost cu mobra mea si ca am ceva mai multa experienta decat tine.

 

Ideal era ca inaintea plecarii la drum cu un motor pe care n-ai mai fost...sa incerci sa te obisnuiesti nitel cu franele.

 

Depinde si pe ce mergeai: nisip, pietris, asfalt, etc!

 

Imi pare rau ca ti-ai stricat concediul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa pricep cum grecii au un trafic pe 2 roti atat de intens, nimeni nu poarta casca ( sa nu mai zic de echipament), ba am vazut si cate 3 persoane pe scuter si culmea e ca nu vezi motociclisti intinsi pe jos la orice colt de strada....

 

@ktln : tu ai incercat sa faci trail braking? Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea de calatorie nu e 80 lei ci vreo 25 - 30 lei/saptamana.

 

Echipament moto in Grecia ?

Glumesti, am mers doar in sandale,pant.scurti si tricou,...fara casca...ca la ei nu e obligatorie. E adevarat ca am fost cu mobra mea si ca am ceva mai multa experienta decat tine.

pai, la 80 ne-a iesit noua in familion (2 persoane) la prima strigare fara a mai cauta si in alta parte :) Acum stau si ma gandesc ca daca se intampla ceva, dar din fericire concediul a fost fara parti negative. Totusi ciudat si cu astia cu politele ca nu poti sa te duci chiar la orice unitate (sau asa am inteles dintr-un text de la astia unde verificasem)

 

Partea cu echipamentul asa e. Insa cand am fost prin 2012 in salonik erau spoturi TV prin care se urmarea purtarea castii pe cap (nu pe mana, nu in topcase, pe sa, etc) insotite de atentionarea ca e amenda de vreo 500 euro? Totusi intreband un grec, cica nu se sanctioneaza nepurtarea castii...

 

Alex, eu nu pot sa inteleg de au mancarea asa buna si noi nu :)))) .

Am mancat o pizza buna in komotini... daca ma intreaba cineva ce mi-a placut in concediu, raspunsul e clar: pizza din komotini :crack:
Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza 'educatiei' rutiere.

Masinile stau cuminti in spatele motociclistilor...si de cele mai multe ori cedeaza terecerea chiar si cand sunt pe un drum cu prioritate.

Si nu in ultimul rand, majoritatea automobilistilor au si cate un scuter/motor in curte...deci stiu cu ce se mananca mersul pe 2 roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la ei nu prea se sanctioneaza nimic...ca nu prea vezi politie pe strazi. In plus ai voie sa bei si sa conduci si tot nu au loc accidente oribile la fiecare 100m.

 

@Leon, am observat si eu ca sunt mult mai putin agresivi in trafic decat noi si ca circula destul de incet, mai ales in intersectii.

 

@littlekriminal, :)))) eu nu inteleg cum de sunt asa lenesi si noi nu....ah stai, si noi suntem! :))

Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca e obligatorie si acolo! Amenda e undeva la 700 -1000 euro. Sunt rezonabili polițiștii datorită temperaturii dar prevederea exista. Poate aveți nevoie de informatia asta. Sa nu va usture ... Buzunarul sau pielea

O sa vedeți mulți motoristi cu căștile in mana. Pregătiți sa se echipeze in caz de probleme legale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am apucat sa iau curba. Am redus de la 70 la 50 in linie dreapta, am vazut ca nu tine, m-am infipt in frana si am scapat fata.

 

Urat, imi pare rau! Am patit ceva similar prima data pe un cross...eu ma asteptam sa tina franele ca la SS... :))

 

De curiozitate, ai avut ceva probleme cu cei de unde ai inchiriat motocicleta? A trebuit sa platesti ceva suplimentar?

Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, ai avut ceva probleme cu cei de unde ai inchiriat motocicleta? A trebuit sa platesti ceva suplimentar?

 

Motocicleta nu prea a avut nimic ca n-am fost inspirat sa-i dau drumu si s-a sprijinit de mine :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am apucat sa iau curba. Am redus de la 70 la 50 in linie dreapta, am vazut ca nu tine, m-am infipt in frana si am scapat fata.

 

Eu cred ca e de la lipsa de feed-back. Ai crezut ca nu franeaza pt. ca are suspensiile mai moi,s-a lasat mai mult in telescoape si tu ai crezut ca nu franeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multora le-au pus capac cioperele si cruiserele. Cel mai mult cei cu sportive, stiu pe unu care s-a inclinat in curba, a atins si cu scaritele si cu cricul si a tavalit-o, tot in costum de baie cu prietena in spate in Grecia, deh, cand esti obisnuit sa ai frane si ciclistica de sportiva nu iei curbele la fel cu un cioper! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai luat o tranta si ai facut topic pe mociclism. Sa citeasca si baetii. Astia cu cruisere s-au udat toti cand le-ai zis ca astea-s motociclete greu de condus.

Te asteptai sa franeze 80% fata. Ce roata ziceai ca ai blocat?

Motivul zici tu, este ca nu ai experienta pe cruiser? E ca si cand ai zice ca nu ai experienta pe biciclete rosii dar pe albastre ai mers.

 

Eu zic sa nu mai iesiti pe strada fara ABS, nici ca pietoni si sa bage astia permis de profesionist pe cruiser. Daca ai de cruiser, sa poti conduce orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta de mai sus, ce ai patit? nu ti-a iesit azi maioneza? :)

 

o lectie - cam dura ce-i drept, 50 la ora in curu' gol - ne mai trebuie din cand in cand, altfel ni se urca la cap. sper ca nu s-a julit prea tare femeia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

"

Eu zic sa nu mai iesiti pe strada fara ABS, nici ca pietoni si sa bage astia permis de profesionist pe cruiser. Daca ai de cruiser, sa poti conduce orice."

 

Corect !! Urmeaza logica sanatoasa si ne-corupta de stereotipuri a lu' dani ! Care n-are mobra , da' stie !

Editat de Windfucker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai luat o tranta si ai facut topic pe mociclism. Sa citeasca si baetii. Astia cu cruisere s-au udat toti cand le-ai zis ca astea-s motociclete greu de condus.

Te asteptai sa franeze 80% fata. Ce roata ziceai ca ai blocat?

Motivul zici tu, este ca nu ai experienta pe cruiser? E ca si cand ai zice ca nu ai experienta pe biciclete rosii dar pe albastre ai mers.

 

Eu zic sa nu mai iesiti pe strada fara ABS, nici ca pietoni si sa bage astia permis de profesionist pe cruiser. Daca ai de cruiser, sa poti conduce orice.

 

Am tot cautat sectiunea "Tavaleli" dar se pare ca nu e. Ma gandeam ca poti scrie pe forum pentru ca altii sa invete din greseli (cum am invatat eu destule din sectiunea accidente - si de aceea poate inca n-am nici un os rupt la activ). Poate ar trebui sa stim de la cate oase rupte in sus putem sa postam ca sa nu piarda lumea vremea. Concluzia a fost simpla: nu te sui pe alta categorie de motociclete like a boss daca tu ai experienta pe un singur model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...