Sari la conținut

Motociclisti pasionati de Airsoft


Nocturnus85
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 158
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

nu ma pricep la fotbal... :)

 

de pe un forum de vanatoare:

 

Salut,

Pentru a nu fi in eroare, dupa postarea de ieri am luat legatura cu un oficial de la ARME SI MUNITII care mi-a confirmat faptul ca nu este nicio problema utilizare la vanatoare a carabinei PSaL (scuze, dar asa am sunt invatat sa-i spun!). De altfel, am studiat si Legea 295/2004, varianta actualizata la data de 19.12.2011, unde in Anexa sunt prezentate categoriile de arme si regimul lor, carabina in discutie fiind incadrata in categoria II ARME DE FOC SUPUSE AUTORIZARII, pct. 9 si pct. 11. Redau mai jos prevederea legala la care am facut referire:

Anexa

II, pct. 9 Armele de foc lungi semiautomate ale căror încărcătoare şi camere ale cartuşului nu pot ţine mai mult de 3 cartuşe, la care mecanismul încărcătorului este mobil sau pentru care nu există garanţia că nu pot fi transformate cu ajutorul unui utilaj obişnuit într-o altă armă ale cărei încărcător şi cameră a

cartuşului pot ţine mai mult de 3 cartuşe, precum şi muniţia corespunzătoare

 

II, pct. 11 Armele de foc lungi semiautomate care au aparenţa unei arme de foc automate, precum şi muniţia corespunzătoare

 

Sper ca cele postate mai sus sa fi utile listasilor.

 

PS - Inainte de a posta acest mesaj,am sunat la Compania ROMARM si, SURPRIZA ! Mi-au spus ca daca am permis de portarma si sunt vanator cu acte in regula, NU ESTE NICIO PROBLEMA SA-MI TRIMITA O OFERTA DE PRET PENTRU O CARABINA PSL 7,62x54mm (PSL 54).

» Post actualizat in 24 Sep 2014 09:07

 

 

nici, nici. domeniu privat, nici o legatura cu armele, doar un hobby. n-am nici psl, nici pistol letal. am un fort 17r si mai merg sa trag in poligon din cand in cand cu 9mm, de obicei un cz75d...

pai ... cere o oferta de 2 bucati sa vedem un scor

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma pricep la fotbal... :)

 

de pe un forum de vanatoare:

 

Salut,

Pentru a nu fi in eroare, dupa postarea de ieri am luat legatura cu un oficial de la ARME SI MUNITII care mi-a confirmat faptul ca nu este nicio problema utilizare la vanatoare a carabinei PSaL (scuze, dar asa am sunt invatat sa-i spun!). De altfel, am studiat si Legea 295/2004, varianta actualizata la data de 19.12.2011, unde in Anexa sunt prezentate categoriile de arme si regimul lor, carabina in discutie fiind incadrata in categoria II ARME DE FOC SUPUSE AUTORIZARII, pct. 9 si pct. 11. Redau mai jos prevederea legala la care am facut referire:

Anexa

II, pct. 9 Armele de foc lungi semiautomate ale căror încărcătoare şi camere ale cartuşului nu pot ţine mai mult de 3 cartuşe, la care mecanismul încărcătorului este mobil sau pentru care nu există garanţia că nu pot fi transformate cu ajutorul unui utilaj obişnuit într-o altă armă ale cărei încărcător şi cameră a cartuşului pot ţine mai mult de 3 cartuşe, precum şi muniţia corespunzătoare

 

II, pct. 11 Armele de foc lungi semiautomate care au aparenţa unei arme de foc automate, precum şi muniţia corespunzătoare

 

Sper ca cele postate mai sus sa fi utile listasilor.

 

PS - Inainte de a posta acest mesaj,am sunat la Compania ROMARM si, SURPRIZA ! Mi-au spus ca daca am permis de portarma si sunt vanator cu acte in regula, NU ESTE NICIO PROBLEMA SA-MI TRIMITA O OFERTA DE PRET PENTRU O CARABINA PSL 7,62x54mm (PSL 54).

» Post actualizat in 24 Sep 2014 09:07

 

nici, nici. domeniu privat, nici o legatura cu armele, doar un hobby. n-am nici psl, nici pistol letal. am un fort 17r si mai merg sa trag in poligon din cand in cand cu 9mm, de obicei un cz75d...

Presupun ca sunt ok pentru o domnisoara. In ce poligon practici risipa asta inutila de timp si produs minier?

Mai poluez fonic din cand in cand cu Taurus PT 24/7 Tactical si fiind feshior de haiduc dar nu dotat ca Terente cu o carabina Merkel RX Helix Noblesse, asta este mai fun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

pai ... cere o oferta de 2 bucati sa vedem un scor

multam

 

era un quote de pe un forum, nu am permis de vanatoare...

 

Presupun ca sunt ok pentru o domnisoara. In ce poligon practici risipa asta inutila de timp si produs minier?

Mai poluez fonic din cand in cand cu Taurus PT 24/7 Tactical si fiind feshior de haiduc dar nu dotat ca Terente cu o carabina Merkel RX Helix Noblesse, asta este mai fun.

 

in constanta, am niste prieteni acolo, de la ei am luat "virusul". taurus-ul e al tau sau il inchiriezi in ceva poligon?

 

ca tot veni vorba de 30-06, e din aceeasi gama cu 7.62x54r dar mai puternic si cu balistica superioara. si tot legal in romania... :) ca tot se agatau unii p-aici de "calibru"...

 

Asa ai fost "invatat" sa ii spui? :))

 

n-am inteles exact ce ai vrut sa spui. crezi cumva ca este imposibil pentru un civil sa achizitioneze niste arme semiautomate sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in constanta, am niste prieteni acolo, de la ei am luat "virusul". taurus-ul e al tau sau il inchiriezi in ceva poligon?

pe persoana fizica, in braila nu prea ai ce inchiria...

As vrea sa trag cu un AK-47,SR-556/762,VEPR,Korobov 408/517(am auzit ca sunt faine) da nu stiu incotro sa o iau pentru inchiriere si tata singur cu bebe+job nu-mi permite sa cutreier prea mult prin tarisoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

era un quote de pe un forum, nu am permis de vanatoare...

 

 

 

in constanta, am niste prieteni acolo, de la ei am luat "virusul". taurus-ul e al tau sau il inchiriezi in ceva poligon?

 

ca tot veni vorba de 30-06, e din aceeasi gama cu 7.62x54r dar mai puternic si cu balistica superioara. si tot legal in romania... :) ca tot se agatau unii p-aici de "calibru"...

 

 

 

n-am inteles exact ce ai vrut sa spui. crezi cumva ca este imposibil pentru un civil sa achizitioneze niste arme semiautomate sau cum?

O "Ramona" ar fi spus "asa am fost invatata sa spun". Nu inteleg de ce...

Whatever, e interesanta discutia despre puscoace...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti off-topic de doua pagini! Faceti un topic pentru artilerie grea daca vreti, sau prastii cu fursecuri, sau cu ce va mai laudati ca trageti. Aici vorbiti despre airsoft, daca aveti ce zice. Tipic romanesc, pe orice topic se bat campii cu gratie despre orice altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehh...telefonul, bata-l vina...nu am vazut ca e highlight textul...si am crezut ca tu ai adaugat in paranteza "asa am fost invatat sa spun..."...

 

Mea culpa...acum vad ca e copy-paste....

 

Dar asta nu inseamna ca sunt convins ca esti Ramona... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti off-topic de doua pagini! Faceti un topic pentru artilerie grea daca vreti, sau prastii cu fursecuri, sau cu ce va mai laudati ca trageti. Aici vorbiti despre airsoft, daca aveti ce zice. Tipic romanesc, pe orice topic se bat campii cu gratie despre orice altceva...

Daca nu sunt prea multi pasionati de airsoft sa ne impartaseasca din experienta lor.

E chiar pacat sa inchidem topicul dupa 1-2 pagini... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JG G36E + echipament Bundeswehr (BDU+ham si centura)

 

A trecut aproape un an de la ultimul joc...eu bagam duminica dim la ferme cu Iron Sky

Chiar ca ma gandeam sa mai biluesc si eu, ca tot a trecut vara... sa vad daca mai tine acumulatorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă tot e topic dedicat: întreprinderea unde prestez administrează cinci vile sus, la Vidra. Am scris despre asta aici.

Vrem să organizăm un adventure camp, în care să poată fi adunate diverse chestii specifice: tiroliană, sporturi acvatice pe lac, tir cu arcul, etc.

 

De aceea, mă tot gândesc că zona e OK și pentru amenajarea unui teren de airsoft, având la dispoziție o clădire multietajată neterminată, care poate fi inclusă, pădure, zone descoperite, etc.

Nu mă pricep la airsoft (deși sigur m-ar prinde, după ce, în tinerețe am practicat tir sportiv niște ani buni, iar perioada în care am fost în armată chiar mi-a plăcut!) deci nu știu ce trebuie pe acolo pentru a fi atractiv.

De aceea caut să închei un parteneriat cu cineva interesat/priceput.

 

Sfaturi? Păreri?

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ blorin

 

Vezi ca in TM sunt mai multe cluburi de airsoft. Exista si forum dedicat: airsoft-timisoara.ro

Poti sa iei legatura cu ei, poate te duci duminica la un joc si vezi cum arata, sunt multi care joaca de ani de zile si probabil pot sa-ti dea un sfat OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De văzut cum arată e OK, am cam văzut (chiar îmi pun problema că dacă mă duc...mă apucă și nu mai scap!).

 

Problema mea e de ”higher level”, caut pe cineva capabil să proiecteze un astfel de teren, care să dețină know-how de management și să facă parte din mediul specific. De felul meu acționez pe principiul conform căruia ”faci ce știi mai bine, iar pentru ce nu știi - angajezi sau te asociezi cu alții care știu”.

 

Noi facem turism, iar activitățile cu caracter specific le externalizăm.

În ultimă instanță, dacă nu găsesc ceva potrivit, ne implicăm noi, cu sprijinul de la voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine punctat... exact ce zici tu am vazut la Arsenal (din punctul unui client).

Am fost la un team-building si aveam si tras la tinta cu pistoale de airsoft si acest event era organizat de niste baieti membrii in clubul local.

Mai ai si forumul mare ASR.ro. Sunt baieti care joaca serios si au fost si in strainatate sau la evenimente gen Boreder-wars si sigur au idei cum sa faci un teren interesant.

 

apropo... offtopic airsoft (ontopic arme) cine vrea sa traga cu AK-u contactati firma : http://www.firmedeva.ro/1-Agricultura-Piscicultura-Vanat-Deva/10-Vanat-Deva/491-S-C-GEORGE-FIREARMS-S-R-L-.html si puteti sa mergeti la poligonul de langa arsenal.

 

si ontopic:

Am avut: Bereta M9 BB, Kalash tactical, MP5, G36.

Momentam am mai ramas doar cu un Dan wesson de 8" folosit la tras la tinta.

Trage precis si e puternic dar parca totusi imi lipseste reculul :D... ce stiti de 1911 cu recul?? Am vazut is pe gaz si pe Co2.

+ am de vanzare un veston + pantalon uniforma nemteasca si 2 baterri NiMH :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ontopic:

Am avut: Bereta M9 BB, Kalash tactical, MP5, G36.

Momentam am mai ramas doar cu un Dan wesson de 8" folosit la tras la tinta.

Trage precis si e puternic dar parca totusi imi lipseste reculul :D... ce stiti de 1911 cu recul?? Am vazut is pe gaz si pe Co2.

+ am de vanzare un veston + pantalon uniforma nemteasca si 2 baterri NiMH :)

Daca nu vrei musai full metal, mai bine ia un Walther P99 DAO. Are metal slide, recul ok, putere cacalau, destul de precis. Este pe co2 si e la 349 ron pe un site de la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu DAO doar tras la tinta! N-ai voie cu el pe teren, e prea puternic pt un pistol.

Pai Dan Wesson-u de 8" e la fel. La 150 m/s trage ca un sniper

Deocamdata m-am lasat de mers la jocurile de airsoft, ramane doar tirul: cu pistol de airsoft si arc. :)

 

Cine mai are pe acii ceva pistoale puternice si ce parere are? ... Inca mai caut pistolul perfect de airsoft pentru tir !

 

Incep eu cu 2 review-uri:

 

Beretta M9 - full metal, BB, green gas:

pro: - full metal, aceasi greutate ca si cel real

- blow back destul de puternic

- trage cu 100-105 m/s si precis

- hop-up reglabil

contra: - manca mult gaz

 

Dan Wesson 8" CO2

pro: - putere mare, 150 m/s

- sentiment de realism: 6 cartuse dupa care reincarci ca sau fara quick-loader :)

- precizie buna

- consum bun la CO2

contra: - mai greu de reincarcat

- pentru unii poate e un pic cam mare

- nu este permis cam la nici un joc

- doar o chestie personala ...lipsa reculului :(

Editat de dragonlord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

care "recul" nene la airsoft? ala e "recul" e... asa, ceva sa nu zici ca nu se misca ceva pe arma aia si sa mai piarda din "putere". si din gaz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... chestia aia care se misca... se cheama recul.

Ai tras cu airsoft cu recul? Nimeni nu a zis ca e "real". E doar mai misto :)
Am tras cu arme reale si stiu care e diferenta. Dar intre 0 recul si "ceva ce se misca acolo" am ajuns la concluzia ca e mai misto cu "recul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...