Sari la conținut

Motociclisti pasionati de Airsoft


Nocturnus85
 Share

Postări Recomandate

Si aia nu e nimic... sa vezi masini si cladiri amenajate special pt sportul asta,

Am vazut ca erau si aia cu masinutele cu camuflaj pe ele...

 

De curiozitate, sa nu mor prost, cum naiba se joaca asta? Iti iei bile de plastic in freza pana nu mai poti sa te tii pe picioare si atunci castiga alalalt? Sau care e faza? :tomato: Ca sa fugi sa dai cu o bila dupa unul si ala sa dea cu o bila dupa tine dupa, nu prea mi se pare f fun. Dar oricum eu cica sunt o fire serioasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

nu trebuie sa ameninti cu ea, in rest poti sa porti arma in spate legal sau pistolul in toc. asta desigur, daca vrei sa fii penibil...

 

Nu ai voie sa mergi cu replica la vedere, decat daca ai incarcatorul separat. Asa s-a gandit un baiat cu fruntea lata. Deci chiar ai sansa sa arati penibil cu un pistol fara incarcator in toc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

nu trebuie sa ameninti cu ea, in rest poti sa porti arma in spate legal sau pistolul in toc. asta desigur, daca vrei sa fii penibil...

Nu poti sa o porti in spate decat daca este in husa de protectie / geanta; la fel si cu pistolul in toc / holster. Replicile de airsoft pot fi transportate legal doar ca nu la vedere, neincarcate (fara incararcator/bile) si cu bateriile scoase (in cazul AEG-urilor), dar asta stie deja orice practicant de airsoft serios. Cei care nu fac asa sunt doar cocalarii si baietzashii de cartier. Exista legi care de vreo 2 ani reglementeaza airsoftul si jocurile de airsoft :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca erau si aia cu masinutele cu camuflaj pe ele...

 

De curiozitate, sa nu mor prost, cum naiba se joaca asta? Iti iei bile de plastic in freza pana nu mai poti sa te tii pe picioare si atunci castiga alalalt? Sau care e faza? :tomato: Ca sa fugi sa dai cu o bila dupa unul si ala sa dea cu o bila dupa tine dupa, nu prea mi se pare f fun. Dar oricum eu cica sunt o fire serioasa...

Nu e asa mai Banzay... e cum joci tu MOH sau COD...dar un pic mai real asa. Se fac niste echipe, se stabileste un scenariu si o harta, apoi se incepe partida, care este limitata de timp sau obiectiv. Reguli sunt clare si multe...distanta minima angajare, echipament protectie obligatoriu, etc. Diferenta intre paintball si airsoft este ca aici, trebuie sa recunosti onorabil daca ai fost lovit. Si in general asa se intampla. Iar ca diferenta intre replici...cele de airsoft rullz, pentru ca sunt mult mai realistice decat cele de paintball. In rest...pofta de fun sa ai...si energie...ca te distrezi sigur. Pana nu incerci o data, nu iti dai seama despre ce vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu incerci o data, nu iti dai seama despre ce vorbim.

Tocmai ca nu cred ca ma atrage. M-am mai inselat si alta data, dar spun pas. Probabil ca are si jocul farmecul lui si nu e obligatoriu sa te mascaresti ca aia :rusinica: .

 

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da :)) cred ca stiu cine esti... si eu folosesc manusi moto la joc

:) Nu cred...ca eu nu folosesc manusi moto....dar...sigur ne-am vazut pe acolo. M41A...

» Post actualizat in 23 Sep 2014 11:43

Tocmai ca nu cred ca ma atrage. M-am mai inselat si alta data, dar spun pas. Probabil ca are si jocul farmecul lui si nu e obligatoriu sa te mascaresti ca aia :rusinica: .

Nu....nu trebuie...echipamentul iti este necesar pentru protectie in primul rand, ca este de camuflaj...ajuta clar mai tare decat sa o arzi pe un camp cu tufisuri imbracat in portocaliu fosforescent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-o in scarmaz de treaba! Inteleg ca ai nevoie de un oarecare echipament, dar sa te murdaresti cu smecleu pe fata si sa porti bandane rupte la 'asorte' cu echipamentul si alte faze din astea mi se par penibile.

In orice caz, e de vreo 98 de ori mai distractiv decat fotbalul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Nu cred...ca eu nu folosesc manusi moto....dar...sigur ne-am vazut pe acolo. M41A...

» Post actualizat in 23 Sep 2014 11:43

Nu....nu trebuie...echipamentul iti este necesar pentru protectie in primul rand, ca este de camuflaj...ajuta clar mai tare decat sa o arzi pe un camp cu tufisuri imbracat in portocaliu fosforescent...

Depinde, daca nimeresti pe un teren adevarat de vanatoare, e mai bine cu vesta colorata pe tine :eek: Pai am si zis mai sus "Inteleg ca ai nevoie de un oarecare echipament" ca mai gandesc si eu, dar nu inteleg vopseaua de pe fata si toate accesoriile de tip 'punisher'.

 

In orice caz, e de vreo 98 de ori mai distractiv decat fotbalul :)

Gizaz, decat fotbalul (si mai ales divizia A) si statul pe loc si fixat un punct pe perete e mai interesant. Si cand te gandesti ca odata eram chiar bun la asta si acum mi-e cam scarba...

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cat despre aberatiile cu preturi la arme va sugerez sa studiati un pic piata : www.impactguns.com

 

Ca sa nu existe dubii cand spun arme ma refer la arme si nu la replici. Chiar daca filmuletele sunt cu airsoft s-a aberat pe topic si despre arme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la noi preturile sunt cam la jumate...

 

 

numai romanii ii spun pistol mitraliera, in orice alta tara este o pusca de asalt. da, este aceeasi arma numai ca n-are selector pentru foc automat, e doar semi...

 

 

7.62 e doar un calibu si da, ai voie.

 

 

nu trebuie sa ameninti cu ea, in rest poti sa porti arma in spate legal sau pistolul in toc. asta desigur, daca vrei sa fii penibil...

ma indoiesc sincer ca poti detine arme semiautomate sau automate in RO fara sa faci parte dintr-o structura militarizata. chiar si asa, probabil ca doar sri si alte putine structuri se pot plimba pe strada cu ele.

si nu poti cumpara arme militare cu permis de vanatoare; chiar daca exista arme de vanatoare cu glont , alea nu sunt pistoale mitraliera, nici psl-uri

si ba da, pistolul mitraliera are foc automat

si nu suntem in america

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

ma indoiesc sincer ca poti detine arme semiautomate sau automate in RO fara sa faci parte dintr-o structura militarizata. chiar si asa, probabil ca doar sri si alte putine structuri se pot plimba pe strada cu ele.

si nu poti cumpara arme militare cu permis de vanatoare; chiar daca exista arme de vanatoare cu glont , alea nu sunt pistoale mitraliera, nici psl-uri

si ba da, pistolul mitraliera are foc automat

si nu suntem in america

 

n-ai intles nimic. varianta civila este semiautomata si da, se vinde si in romania vanatorilor. intra pe un forum de vanatoare de curiozitate... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai intles nimic. varianta civila este semiautomata si da, se vinde si in romania vanatorilor. intra pe un forum de vanatoare de curiozitate... :)

 

 

Draga Ramonica...

 

Ministrul agriculturii, alimentatiei si padurilor,

in conformitate cu prevederile art. 8 alin. (1) lit. v) si z) si ale art. 10 lit. a) din Legea fondului cinegetic si a protectiei vanatului nr. 103/1996, republicata,

in temeiul prevederilor art. 3 lit. B) si ale art. 5 alin. (1) lit. B. m) din Hotararea Guvernului nr. 362/2002 privind organizarea si functionarea Ministerului Agriculturii, Alimentatiei si Padurilor,

avand in vedere Avizul Consiliului National de Vanatoare nr. 1/2002,

emite urmatorul ordin:

 

Art. 1

Ca urmare a faptului ca armele semiautomate de tip AKM si SKS, calibrul 7,62 x 39 mm, derivate din pistolul-mitraliera Kalasnikov, fabricate de societatile comerciale "Sadu" - S.A. si "Cugir" - S.A., nu au fost omologate potrivit prevederilor legale ca arme de vanatoare, folosirea la vanatoare a acestor tipuri de arme este interzisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai cauta, s-a schimbat legea... :)

tot eu sa mai caut?! :)))

Sustine ti argumentele cu dovezi, asa se procedeaza! Si cu ocazia asta, pe langa subiectul topicului mai invatam lucruri noi.

 

ps. Apreciez femeile care se pricep la motoare, arme si... fotbal :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sunt curios daca sunt pasionati/jucatori de airsoft.

 

De curand mi-am achizitionat prima arma de airsoft. Este vorba de un A&K Dragunov Spring Sniper Rifle Full Metal impreuna cu luneta de 3 x.

 

Nu prea ma pricep , asadar as dori sa va stiu parerea referitoare la pusca mai sus amintita. Pe net are review-uri bune.

 

Momentan nu am un grup de prieteni tragatori si pana ma familiarizez cu animalul, as vrea sa exersez la tinta. Daca aveti recomandari pentru zone mai izolate pe langa Bucuresti, nu ezitati sa le treceti!

 

Orice sfat este bine venit!

 

 

 

 

Cheers,

Dupa cateva jocuri ,vei ramane cu trasul la tinta sau o vei vinde.Iti vei da seama imediat ca sniperul din airsoft nu are nici o legatura cu cel din filme sau jocuri. Rolul unui sniper pe terenul de airsoft este unul ingrat,plictisitor,costisitor,trebuie sa-ti placa enorm ceea ce faci,sa ai indemanarea si cunostintele necesare si nu in ultimul rand...bani. Vor fi jocuri in care nu vei face nici macar o victima,vei sta singurel in boscheti,te va ploua, vei ingheta , te vei zgaria prin desisuri cu speranta ca s-ar putea sa treaca un inamic pe langa tine. Ai cumparat replica, ai bani de upgrade?Va aparea din boscheti unul cu un AK (care trage la fel de departe ca replica ta) dar cu muuuuuult mai multe bile si cu o cadenta muuuuult mai mare.Sa vezi atunci ce amuzant este rolul de sniper... In Bucuresti sunt cateva cluburi de airsoft,iti recomand sa iei legatura cu baietii si sa mergi la joc(vezi ASR forum) si ca o recomandare din partea mea,echipa HAT. ;) Bafta si astept impresii de la joc. Si un bonus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cam asa e...nici eu nu prea am m-am dat in vant dupa pozitia de sniper. E ingrata...si lipsita de fun. DMR rullz. O sa intelegi dupa prima partida/training ce e.

De obicei se recomanda sa vii la o zi de joc..sa te dai cu mai multe replici...si sa iti alegi apoi cum/ce vrei sa joci.

Dar acum ai ales...baga asa cateva partide...si mai vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

tot eu sa mai caut?! :)))

Sustine ti argumentele cu dovezi, asa se procedeaza! Si cu ocazia asta, pe langa subiectul topicului mai invatam lucruri noi.

 

ps. Apreciez femeile care se pricep la motoare, arme si... fotbal :)))

 

nu ma pricep la fotbal... :)

 

de pe un forum de vanatoare:

 

Salut,

Pentru a nu fi in eroare, dupa postarea de ieri am luat legatura cu un oficial de la ARME SI MUNITII care mi-a confirmat faptul ca nu este nicio problema utilizare la vanatoare a carabinei PSaL (scuze, dar asa am sunt invatat sa-i spun!). De altfel, am studiat si Legea 295/2004, varianta actualizata la data de 19.12.2011, unde in Anexa sunt prezentate categoriile de arme si regimul lor, carabina in discutie fiind incadrata in categoria II ARME DE FOC SUPUSE AUTORIZARII, pct. 9 si pct. 11. Redau mai jos prevederea legala la care am facut referire:

Anexa

II, pct. 9 Armele de foc lungi semiautomate ale căror încărcătoare şi camere ale cartuşului nu pot ţine mai mult de 3 cartuşe, la care mecanismul încărcătorului este mobil sau pentru care nu există garanţia că nu pot fi transformate cu ajutorul unui utilaj obişnuit într-o altă armă ale cărei încărcător şi cameră a cartuşului pot ţine mai mult de 3 cartuşe, precum şi muniţia corespunzătoare

 

II, pct. 11 Armele de foc lungi semiautomate care au aparenţa unei arme de foc automate, precum şi muniţia corespunzătoare

 

Sper ca cele postate mai sus sa fi utile listasilor.

 

PS - Inainte de a posta acest mesaj,am sunat la Compania ROMARM si, SURPRIZA ! Mi-au spus ca daca am permis de portarma si sunt vanator cu acte in regula, NU ESTE NICIO PROBLEMA SA-MI TRIMITA O OFERTA DE PRET PENTRU O CARABINA PSL 7,62x54mm (PSL 54).

» Post actualizat in 24 Sep 2014 09:07

Jandarmerita, politista?

 

nici, nici. domeniu privat, nici o legatura cu armele, doar un hobby. n-am nici psl, nici pistol letal. am un fort 17r si mai merg sa trag in poligon din cand in cand cu 9mm, de obicei un cz75d...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...