Sari la conținut

Accident Barbu Vacarescu, 16.10.2014


pestritu
 Share

Postări Recomandate

Bai, baieti! ...

 

Art. 103

Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axul drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

.. din cat vad eu in poza, acolo este o singura banda pe sens (juma' daca parcheaza unul prost) deci, teoretic poti merge pe linia de tramvai, asta cat timp nu depasesti refugiul prin stanga. Eu am fost oprit de politie mergand pe linia de tramvai pe un drum cu 2 benzi pe sens si am fost rugat sa intorc si sa ocolesc refugiul prind dreapta. Ma bagasem ca un meltean prin stanga pentru ca mi-a fost frica sa nu alunec pe sina incercand sa ma repliez. Am vorbit cu politistul si mi-a zis ca nu e nici o problema sa mergi pe linia de tramvai cat timp drumul are maxim 2 benzi pe sens. Acum, nu stiu ce sa zic, poate ma insel eu, poate s-a inselat si el ...

 

@LKss: Sanatate maxima si recuperare rapida si completa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan, daca-n fractiunea aia de secunda, metrul ala cat te repliezi, nu faci nimic cu franele, gazul, nu esti prea inclinat sau nu bagi cine stie ce imput brusc in directie, fii fara grija ca nu aluneci, pot fi acoperite si cu gheata sinele...

recuperare corecta si grabnica LKss, sigur vei fi mai atent pe viitor. priveste partea buna, o sa treci la Repsol 1000 RR ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi altfel, cand vii de la galati in bucuresti, e GREU , mai ales cu intorsul !

 

#conservardecacat

nu cred ca toti taximetristii din Buc vin din Galati :))) si alte specii pentru care condusu' e rocket science. Sanatate maxima si atentie la toti inteligentii care-si cauta scuze pentru ca le e greu sa gandeasca preventiv!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca toti taximetristii din Buc vin din Galati :))) si alte specii pentru care condusu' e rocket science. Sanatate maxima si atentie la toti inteligentii care-si cauta scuze pentru ca le e greu sa gandeasca preventiv!

 

 

Omu nu era taximetrist, n-am nimic cu GL, daca asa s-a inteles imi cer scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, baieti! ...

 

Art. 103

Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axul drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

.. din cat vad eu in poza, acolo este o singura banda pe sens (juma' daca parcheaza unul prost) deci, teoretic poti merge pe linia de tramvai, asta cat timp nu depasesti refugiul prin stanga. Eu am fost oprit de politie mergand pe linia de tramvai pe un drum cu 2 benzi pe sens si am fost rugat sa intorc si sa ocolesc refugiul prind dreapta. Ma bagasem ca un meltean prin stanga pentru ca mi-a fost frica sa nu alunec pe sina incercand sa ma repliez. Am vorbit cu politistul si mi-a zis ca nu e nici o problema sa mergi pe linia de tramvai cat timp drumul are maxim 2 benzi pe sens. Acum, nu stiu ce sa zic, poate ma insel eu, poate s-a inselat si el ...

 

@LKss: Sanatate maxima si recuperare rapida si completa!

Cam asa:

post-2950-0-10780800-1413538143_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moral vina e 50/50 daca motociclistul mergea pe linia de tramvai, legal a soferulu ca nu s-a asigurat. Acum pe bune, cati se asigura si din spate daca esti pe B2 si faci stanga peste liniile de tramvai? Pentru mine e o placere sa crosetez printre masini, macar acolo stiu la ce sa ma astept.

nu este nici moral...daca in locul motociclistului era tramvaiul ce facea ? zambea la el ? cunosc zona si ai voie sa mergi pe linia de tramvai. nu iti niterzice nimeni asta. deci, ar trebui sa o lase moale cu gura aia mare si sa se gandeasca la posibilitatea intalnirii cu tramvaiul de 46T..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca urarile de sanatate ar grabi sudarea oaselor, ar reduce durerile, as face urari din astea non stop. Realitatea e ca daca nu esti in stare sa opresti in timp util, in orice conditii, ti-o cauti singur, ajungi in carje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baieti a fost pe contrasens ce nu intelegeti masina facuse aproape intoarcerea nu a iesit brusc in fata lui

Daca nu cunosti zona sau nu cunosti accidentul mai bine taci, inseamna ca nu locuiesti in bucuresti. M-am saturat de oamenii care comenteaza fara sa aibe habar de situatie sau se baga in seama ca sa stranga postarea mai multe commenturi... daca "aproape facuse intoarcerea" dc plm e lovit in aripa fata ??logic si firesc nu era sa fie lovita masina in spate sau ma rog.. aripa spate ? oricum in momentul de fata este irelevant ce a facut moldoveanu', ideea este ca a bagat in spital un om care mergea regulamentar.

Observ cu parere de rau ca forumul asta nu mai e demult pt motociclisti, aici toti se strang toti pt a comenta aiurea sau sa faca, caterinca de patania unora... motociclisti de tastatura.. Insanatosire grabnica Cosmin si multa sanatate iti doresc !!

Editat de skizzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt în viata. Fracturi multe. Cap, coloană ok

Cap . . . nu esti ok , ca altfel nu erai motociclist :) . Sanatate si refacere usoara sa poti desface singur cadourile de craciun :) . Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

plm, cum scad temperaturile cum incep accidentele. Primavara si toamna se numara "bobocii"

 

Draga xsebi, ca pasager eu am mers cam 10 000 de km cu "bobocul" asta. Consider ca stiu mai bine ca orice "parerist" ce si cat poate. Este uimitor cati asi ai soferiei se gasesc in spatele tastaturii. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga xsebi, ca pasager eu am mers cam 10 000 de km cu "bobocul" asta. Consider ca stiu mai bine ca orice "parerist" ce si cat poate. Este uimitor cati asi ai soferiei se gasesc in spatele tastaturii. Multumesc!

Era vorba ca se inmultesc foarte mult accidentele cum vine frigul, nu am zis nimic de accidentat. Ti-ai facut cont doar ca sa ma mustrezi? :))

As al soferiei chiar sunt, aici mai nimerit insa pe motocicleta am doar 25000 in 2 ani.

Editat de xsebi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba ca se inmultesc foarte mult accidentele cum vine frigul, nu am zis nimic de accidentat. Ti-ai facut cont doar ca sa ma mustrezi? :))

As al soferiei chiar sunt, aici mai nimerit insa pe motocicleta am doar 25000 in 2 ani.

Cred ca am citit eu gresit, mi s-a parut ca l-ai incadrat pe accidentat in categoria "boboci".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un accident este un accident, de-aia se numeste asa. In opinia mea, in orice accident sunt amandoi vinovati. Nu in egala masura, dar amandoi.

Urmeaza parerile mele, nu trebuie sa fiti de acord cu ele, doar sa le respectati. Eu respect parerile altora, chiar daca nu sunt de acord cu ele sau imi sunt defavorabile.

Ma grabeam, m-am pus intr-o situatie periculoasa ca un idiot. Nu a fost primul care mi-a taiat calea in viata asta, aveam 40-50 desi traficul era incet. Am gresit enorm. Eu nu ma grabesc in oras !! Am citit pareri si cu unele sunt de acord, cu altele, nu. Nu, Xsebi, nu sunt boboc. Sunt mai modest ca si caracter, dar am ani multi si km multi pe diferite vehicule. E usor sa spui o vorba cand nu cunosti omul.

Intoarcerea a fost scurta, am apucat sa reactionez dar mergeam prea repede. Piatra cubica, linie de tramvai, franele nu au fost rai in conditiile in care am tras cat am putut stanga sperand pana in ultima secunda ca ma vede si opreste; as fi trecut prin fata lui undeva intre banda 1 si 2 de pe contrasens. Da, putea sa nu se intample deloc...DAR, putea fi mult mai rau. Masina era combi, la 30 - 40 km/h, daca trupul meu se oprea acolo, nu mai eram aici. Sunt sigur de asta. Evitarea spre stanga m-a ajutat enorm. Am lovit masina la roata stanga fata si am zburat peste. Dupa zgomotul infernal de fiare, m-am trezit pe asfalt. Mi s-a povestit ca am facut tumbe, etc; nu imi amintesc nimic.

Am incercat sa ma ridic, ma gandeam ca sunt ok, n-a fost cine stie ce. Cand am vrut sa pun mana dreapta jos, am vazut ca nu mai e la fel. Era usor intoarsa si radius calca pe incheietura. Atunci a inceput un pic cosmarul, incepeau dureri, eram agitat. Pt o fractiune de secunda chiar am crezut ca e ultima zi. Mi-era frica de leziuni interne.

Multumesc enorm celor ce au fost acolo si au ajutat. Psihicul meu era intr-un colt intunecat ce nu-l pot descrie.

Ambulanta, UPU, taiat toate hainele, radiografii multe, cusaturi. Si-apoi dureri. Multe.

2 fisuri radius mana stanga, fractura mana dreapta cu deplasare, fractura calcaneu drept cu deplasare, laceratii si contuzii bazin. Ieftin! Pot sa scriu pe forum!

Acum, stiu ca s-a super discutat subiectul asta, dar tin mortis sa pun si eu accent pe el. ECHIPAMENTUL!

Casca Shoei XR1100, Geaca piele Astars SP-1, brau Astars si manusi Icon Pursuit; atat. Daca aveam ghete puteam sa merg acum, daca aveam manusi GP care strang incheietura cred ca scriam cu ambele maini. Stiu aspectul financiar. Unii fac mai multi bani, altii, mai putini. Chiar si asa, cumparati-va echipament de calitate !!! si purtati-l ! Sunt mult mai scumpe operatiile decat echipamentul; trust me!

Ma asteapta o recuperare lunga, costisitoare si dureroasa, DAR pot sa scriu, sa zambesc, sa tzopai intr-un picior pan' la baie.

Sanatate multa multa va doresc la toti, nu va grabiti, fiti atenti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti doresc o recuperare usoara...am incercat sa dau de tine cand erai intr-o operatie.

 

Vad ca zici de echipamentul GP...ai fi dispus sa transpiri ca un porc pentru niste protectie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti doresc o recuperare usoara...am incercat sa dau de tine cand erai intr-o operatie.

 

Vad ca zici de echipamentul GP...ai fi dispus sa transpiri ca un porc pentru niste protectie?

Te salut, cu respect. După ce am tras în ultimele 2 săptămâni si gândindu-mă cât mai am, da, clar prefer sa transpir ca un porc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai spune-le si altor "saraci" cum e cu echipamentul. Mai ales cu mersul in adidasi sau ciubote "race". Nu mai zic de manusi "de vara"

 

Renunti la 2-3 iesiri pe an si ai bani de cel putin cizme.


» Post actualizat in 02 Nov 2014 13:13

Si nu in ultimul rind:Respect pt concluziile tale, se vede ca esti realist.

 

Sa nu te lasi rapus de durere la recuperare, fa -o cit mai curind posibil.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...