Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

ce uitati voi ca anul asta parca s-a schimbat producatorul de pneuri pt moto2 iar asta pe unii piloti ii poate afecta mai mult ca pe altii

 

Nu ca ii iau apararea sau cred ca e un star Fermin, dar vom vedea cand ajunge in motogp din ce aluat e facut.

 

cu cei doi Fernandez ne-am lamurit relativ rpd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu de la Augusto Fernandez aveam ceva sperante in trecut, de cand a venit la MotoGP am si uitat ca exista...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu aveam mari sperante si de la Morbido, si de la Gardner (e drept ca de la asta mai mult prin prisma lu tac'su...)

fost-ai-lele, gone with the wind.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergio García avenit cam de nicăieri anul ăsta cu rezultatele, dar Aldeguer este cel puțin la același nivel. Ceilalți piloți din topul clasamentului Moto2 sunt fie inconstanți (Alonso López), fie veterani care stau deja de prea mult timp în clasa intermediară: Roberts este la al șaptelea (!) sezon complet, Ogura și Manuel González la al patrulea.

 

35 minutes ago, B.B. said:

Eu de la Augusto Fernandez aveam ceva sperante in trecut, de cand a venit la MotoGP am si uitat ca exista...

 

Eu nu. Încă un veteran care a avut nevoie de 6 ani ca să devină campion și să promoveze. Cu toate astea, s-a descurcat binișor anul trecut în MotoGP. Din păcate anul ăsta a fost dezastruos, mai ales în comparație cu Acosta. Nu va mai prinde loc la anul.

 

4 hours ago, Cavaleru said:

cu cei doi Fernandez ne-am lamurit relativ rpd.

 

Raúl este probabil ceva mai talentat decât Augusto, dar are un caracter infect și o gură prea mare pentru binele lui. Partea cu caracterul se pare că este trăsătură din familie - și fratele Adrián Fernández a arătat ce fel de pilot este anul trecut, când era să-l scoată de două ori din cursă pe Sasaki în Qatar ca să-i ofere titlul prietenului Jaume Masià (altul care va muri speranță în Moto2 acum). Cum a spus Neil Hodgson: "it’s dirty, it’s disgusting, it’s so unsporting".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, PzKpfW a spus:

Sergio García avenit cam de nicăieri anul ăsta cu rezultatele, dar Aldeguer este cel puțin la același nivel. Ceilalți piloți din topul clasamentului Moto2 sunt fie inconstanți (Alonso López), fie veterani care stau deja de prea mult timp în clasa intermediară: Roberts este la al șaptelea (!) sezon complet, Ogura și Manuel González la al patrulea.

 

Se vede ca urmaresti Moto2.

Cine nu urmareste da verdicte uitandu-se pe clasament. 

Aldeguer n-a avut deloc noroc (in unele cazuri si din vina lui) in acest inceput de sezon.

Schimbarea de anvelope a reamestecat cartile. 

Nu pot sa spun ca m-as fi asteptat ca cele 4 motociclete Boscoscuro sa se bata la primele 4 locuri din clasament. Anul trecut au castigat curse Aldeguer si Lopez, dar nu ma asteptam ca cele 4 motociclete sa fie asa de competitive. Asta in timp ce greii sau mai bine zis, cei asteptati sa devina grei, gen Vietti, Salac sau Arbolino sa nu fie de gasit prin clasament. KTM Ajo si VDS sunt pe nicaieri saptamanile astea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

46 minutes ago, frigider said:

pai si unde?

 

S-ar face loc la HRC pentru el. Mir nu a semnat încă, Marini poate fi dat afară.

 

Apoi mai sunt destule locuri libere la echipele satelit: Pramac și Trackhouse nu au niciun pilot semnat, Gresini are un loc liber. Ar mai fi un loc și la VR46, dar nu-l văd mergând acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Discuții între HRC și Toprak Razgatlıoğlu pentru un loc în MotoGP la anul.

Pe turc il inteleg ca isi doreste sa ajunga in MotoGP, insa faptul ca HRC a ajuns sa negocieze cu el un contract pentru MotoGP, tradeaza disperare si o lipsa totala de directie. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, xt600 a spus:

Pe turc il inteleg ca isi doreste sa ajunga in MotoGP, insa faptul ca HRC a ajuns sa negocieze cu el un contract pentru MotoGP, tradeaza disperare si o lipsa totala de directie. 

top are ceva talent in el.

 

gandeste-te ca Q era cam anonim cand a ajuns sa cante la pian.

ce au de pierdut?

 

HRC au mers pe Mir, campion de GP si nu a iesit nimic, au mers pe marini semi-anonim de GP - nu a iesit nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.06.2024 la 11:01, frigider a spus:

top are ceva talent in el.

 

gandeste-te ca Q era cam anonim cand a ajuns sa cante la pian.

ce au de pierdut?

 

HRC au mers pe Mir, campion de GP si nu a iesit nimic, au mers pe marini semi-anonim de GP - nu a iesit nimic.

Omul este un talent indiscutabil, insa: 

1. nu stie nimic despre competitia asta. In MotoGP totul este muuult mai complex si necesita mult mai mult timp pentru intelegere  si adaptare.. pneuri, electronica, gestiunea pneurilor, comportamentul motocicletei, care este total diferit de cel al unui SBK, presiunea din competitie, care este la alt nivel fata de WSBK, etc. Toprak ajunge prea tarziu in competitia asta, pentru a deveni un pilot capabil de lupta la titlu; 

2. a avut o sesiune de teste cu Yamaha M1 care din pacate nu a mers prea bine pentru el. Daca imi aduc aminte bine, se vehiculau niste timpi (neoficiali) cu vreo 7 zecimi sub cei ai lui Crutchlow, care si el era la cca 1 sec. jumate in spatele pilotului principal de la Yamaha (Q). Daca informatiile sunt corecte, este descurajant de slab. Si atunci M1 nu era chiar atat de praf ca acum; 

Q a trecut prin tot procesul de selectie pe care il urmeaza orice pilot cre viseaza un ghidon la clasa mare, MotoGP (Junior Cup, Moto3, Moto2, MotGP). Stie cu ce se serveste competitia asta, stie circuitele, stie cum sa lucreze cu o echipa de nivelul asta, etc. Plus ca cei care l-au adus la Yamaha au avut acces la niste date de telementrie ale francezului, nu l-au luat cu ochii inchisi. Au vazut ceva in el. Turcul este o imensa necunoscuta. 

Pentru ca Mir sa dea rezuiltate pe motocicleta lor, trebuie ca si ei sa faca o motocicleta! Sunt convins ca Mir nu a uitat sa mearga pe GP si il vad ca se zbate, forteaza limitele, cade, omul vrea, dar trebuie sa aibe si un minim din partea motocicletei. Pe Marini nu l-am suspectat niciodata de prea mult talent, se pare ca este un tip foarte analitic si asta este bine pentru un pilot de teste, dar cam atat... Spre deosebire de Mir, nu cade, dar nici nu a luat vreun punct pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, danypop a spus:

Ciudat cum abia jumate grila e ocupată pana acum 😅

La cata vâlvă a fost ai zice ca totul e batut in cuie 

totul la cei care 'conteaza'.

restul, vedem.

pare ca nu se prea arunca lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, JM89, EB23 si Bez. daca primul a demonstrat ca se poate lupta la compionat, ceilalti doi au aratat ca pot castiga curse. mai ramane ca cei 2 sa faca pasul spre constanta. o perioada au aratat ca pot fi constant in fata, dar amandoi dupa accidentari nu au mai revenit la forma dinainte. 

Editat de ioio_viola
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...