Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lorenzo si-a mai schimbat discursul.

 

Anul trecut a tot dat vina pe cauciucuri si pe motocicleta

Acum a zis ca de fapt la inceputul sezonului trecut nu prea era in forma fizica buna si de aia n-a reusit mai nimic, ca in partea a doua s-a antrenat mai mult si au inceput sa apara si rezultate - conform spuselor lui a fost pilotul cu cele mai mute puncte adunate in ultima jumatate a sezonului. Chestia e ca unele puncte le-a luat din noroc chior pentru ca au cazut aia din fata lui, dar asta e mai putin important acum.

 

Pe de-o parte poate i-au zis cei care se ocupa de imaginea lui ca nu e bine sa vorbesti urat despre Bridgestone ca nu se stie niciodata cum se poate intoarce impotriva ta.

Pe de alta parte poate chiar nu era pregatit fizic. Daca acum e si se simte capabil sa se bata de la egal la egal cu MM cu atat mai bine pentru spectacol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lorenzo si-a mai schimbat discursul.

 

Anul trecut a tot dat vina pe cauciucuri si pe motocicleta

Acum a zis ca de fapt la inceputul sezonului trecut nu prea era in forma fizica buna si de aia n-a reusit mai nimic, ca in partea a doua s-a antrenat mai mult si au inceput sa apara si rezultate - conform spuselor lui a fost pilotul cu cele mai mute puncte adunate in ultima jumatate a sezonului...

N-a schimbat niciun discurs, si nu e cam devreme pt comploturi si scenarii cu Bridgestone?

E veche de un an "stirea". Asa a explicat si atunci, la inceputul lui 2014, ca n-a putut sa se antreneze in presezon (2013-2014), cu trei interventii chirurgicale.

 

Monday, March 3rd 2014, 11:56 GMT

"I underwent three surgery operations," Lorenzo told Gazzetta dello Sport.

"I'm not in shape, I haven't had time to recover from the three general anaesthesia.

"I began gym work late and I'm far from last year's condition.

"I struggle to ride and a simulation destroys me."

http://www.autosport.com/news/report.php/id/112745

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Asta e pt BB? :)

Ce sa fie, LMA-ul? Cam tirzior daca e pt mine, a trecut. :P

 

La multi ani lui Valentino, sa fie sanatos si sa o duca si mai mult in motoGP, sa ne minuneze cu talentul lui pe pista. (chiar nu sunt ironic acum)

Si poate se insoara si-si vede si de familie! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

2016 MotoGP Rules Clarified: 7 Engines, 22 Liters, 157kg, & Performance Balancing

The Grand Prix Commission have filled in the last question marks over the 2016 MotoGP regulations.

While the decision on the amount of fuel the bikes would be allowed to run had already been decided last year, the rules on a minimum weight, the number of engines to be used, and how and whether the concessions allowed to manufacturers without a win would be extended into 2016 and beyond.

All of these questions were settled at Qatar.

The GPC meeting, where Dorma, the FIM, the manufacturers and the teams meet to agree a set of rules, confirmed that all bikes in MotoGP next year will use 22 liters of fuel.

They also agreed that the minimum weight would be 157kg, and that each rider would be allowed a maximum of 7 engines to last the year.

Both these measures were compromises: originally, there was a proposal to reduce the minimum to 156kg, but after a reduction to 158kg for this year, it was felt that may be too fast.

As for the number of engines, the Italian manufacturers found themselves pitted against the Japanese. Honda, Suzuki, and Yamaha all wanted the number reduced to 6 engines per season, while Ducati and Aprilia lobbied for 9 engines.

As the MSMA could not reach a unanimous conclusion, Dorna proposed a compromise, and the figure of 7 engines a season was accepted. Engine development will remain frozen, as before.

This does not apply to all of the manufacturers, however. Factories without a dry win between 2013 and 2015 will still be allowed to use 12 engines, as well as the other concessions currently granted to Ducati, Aprilia and Suzuki.

Those factories will be free to test as often as they like with contracted riders, and engine development will still be allowed.

Manufacturers can lose concessions, however, and a more formal system of point scoring has been introduced. With 3 points for a win, 2 for second and 1 for third, any manufacturer racking up a total of 6 concession points will lose the right to unlimited testing with immediate effect, and all concessions for the following season.

If, for example, Ducati do not win a dry race in 2015, and score a total of 6 concession points in 2016, then they will have to compete with 7 engines, no development and restricted testing from the 2017 season onwards.

Two interesting twists have been added to the new concession points system. The first is that concessions can be granted as well as lost. Any manufacturer not scoring a single podium (and therefore no concession points) during a season will have the full set of concessions granted for the following season.

And to level the playing field a little, podiums scored in the wet will count towards losing concessions or not. So far, only results in they dry have counted.

The aim of the concession system is clear. By allowing factories that have so far been unsuccessful free development, more engines and more testing, they have the chance to catch up with the factories which are winning.

Successful factories will not be able to extend their advantage over the rest too far during the season. It is a rather broad scale form of performance balancing, but implemented over the medium term, rather than the short term.

The GPC also discussed the matter of electronics. Honda and Yamaha had reportedly been unhappy with the current state of development, and had wanted more input into the spec software which is due to be introduced for 2016.

The three manufacturers who in 2014 accepted the proposal to introduce of spec software for 2016 – Honda, Yamaha, and Ducati – have been given a veto over the software.

Any changes which Magneti Marelli wishes to make to the software must be unanimously agreed to by the three factories. Conversely, if the three factories unanimously propose a change to the software, then that change must be made. The cost of doing so, however, must be borne by the three factories.

The change means that the spec software is likely to be more complex than was envisaged originally. The real intrigue will come from whether the three factories will remain unanimous in their demands.

Over the past couple of years, Ducati has shown itself to be more than willing to break ranks with Honda and Yamaha, while the Japanese factories have always acted as a single front. This arrangement puts a lot of power into the hands of Ducati, and its racing boss Gigi Dall’Igna.

http://www.asphaltandrubber.com/motogp/2016-motogp-rules-clarified7-engines22-liters157kgconcession-points-performance-balancing-introduced/

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vorbea despre Dovi, nu mai stiu pe ce topic, dar readuc discutia aici... 9fingers spunea ca nu e chiar printre pilotii de top (la fel si Ianone), ceea ce inseamna ca motocicleta Ducati e chiar peste concurenta. Sunt de acord. Dovizioso nu e la acelasi nivel cu Marquez, Rossi, Lorenzo... nici cu Pedrosa (aici vorbesc de talent. Din pacate problemele fizice din ultima vreme ale lui Dani, il face sa fie mai slab ca Dovi in momentul de fata, din punctul meu de vedere). Dar chiar daca nu e printre pilotii de top, Dovi e genul de pilot capabil sa obtina podiumuri, chiar si victorii de etapa (de ce nu), chiar si cu o motocicleta ceva mai slabuta. Imi aduc aminte cand era la Tech3, ce rezultate bune avea. Mie intotdeauna mi s-au parut motocicletele Tech3 foarte aproape ca performante de modelele de uzina. E drept, acea diferenta dintre ele era si este suficienta cat sa mentina balanta inclinata spre uzina. In momentul de fata, cred ca diferenta e tot cam aceeasi, doar ca acum Tech3 nu mai are pilotii capabili sa scoata maximul din motocicleta aia. Smith e clar ca nu se ridica la nivelul lui Dovi, Crutchlow, Ianone sau Aleix Espargaro. E sub ei. Dezamagire iarasi vad si la Pol Espargaro. Ma asteptam sa fie mai competitiv. Cred ca frac'su daca ar fi mers cu motocicleta aia, ar fi fost mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in programul lor apare motogp-ul, dar cursa este pe digisport 3, iar vineri si sambata nu vor difuza toate antrenamentele.

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un clasament cu cele mai populare sporturi din lume.

 

MotoGP e mai pe la coada - locul 25. Asa ca sa nu mai comentati ca da Digi sau nu da si cand da de ce nu da tot. Sa zicem sarumana ca da pentru ca ar putea sa cumpere alte programe pe banii pe care i-a dat pe MotoGP si ar scoate audienta mult mai mare cu ele.

 

E adevarat, unele pozitii sunt discutabile. Poate ca in mod curent la MotoGP se uita mai multa lume decat la sporturile olimpice, dar cred ca 10 sezoane la rand de MotoGP nu egaleaza audienta unei Olimpiade.

Clasamentul e dictat si de popularitatea de care se bucura anumite sporturi in India si China. Deh, tarile astea 2 la un loc fac cam 1/3 din populatia pamantului. Probabil ca MotoGP e mai in fata daca ar fi date statistice doar pe Europa, dar nici asa nu e sport principal decat in Italia si Spania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un clasament cu cele mai populare sporturi din lume.

 

MotoGP e mai pe la coada - locul 25. Asa ca sa nu mai comentati ca da Digi sau nu da si cand da de ce nu da tot. Sa zicem sarumana ca da pentru ca ar putea sa cumpere alte programe pe banii pe care i-a dat pe MotoGP si ar scoate audienta mult mai mare cu ele.

 

E adevarat, unele pozitii sunt discutabile. Poate ca in mod curent la MotoGP se uita mai multa lume decat la sporturile olimpice, dar cred ca 10 sezoane la rand de MotoGP nu egaleaza audienta unei Olimpiade.

Clasamentul e dictat si de popularitatea de care se bucura anumite sporturi in India si China. Deh, tarile astea 2 la un loc fac cam 1/3 din populatia pamantului. Probabil ca MotoGP e mai in fata daca ar fi date statistice doar pe Europa, dar nici asa nu e sport principal decat in Italia si Spania.

 

Ma indoiesc ca motogp e pe locul 1 in Spania si Italia, pe primul loc e fotbalul.

 

25 MotoGP - sport popular în Europa, în special în Spania și Italia. Este urmărit de asemenea și în Brazilia și Australia. Deși se încearcă popularizarea acestui sport și în USA și Asia prin organizarea de curse în acele zone, audiența este foarte limitată. Curios este faptul că cele mai multe vânzări de motociclete sunt tocmai în Asia și USA,

» Post actualizat in 17 Apr 2015 23:18

Am cautat pe vreo 10 site-uri despre sportul cel mai popular in Spania (site-uri spaniole si internationale) si e motorsportul este undeva pe locurile 6-7 sau nici nu e mentionat. Automobilismul este in fata motogp-ului.

 

Fotbal, basket, tennis, golf, etc astea sunt in topuri.

 

In Italia, la fel.

http://www.top10-italy.com/2012/01/03/top-10-sports-in-italy/

 

 

Ce stiti voi sunt doar clisee, motorpsportul nu se poate compara la popularitate cu celelate sporturi, e LOW tare de tot.

Da, normal ca in alte tari interesul fata de motorsport e MAI MARE ca in Romania, dar in interiorul tarilor respective e departe rau in top fata de FOTBAL, TENIS, ATletism si alte alea, ca si la noi, multi oameni habar nu au ce e aia motogp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai articolul eu l-am scris. Nu trebuie sa citezi :)

 

Dar clasamentul e pe bune, nu am inventat nimic.

M-am uitat pe mai multe site-uri care au facut clasamente in functie de audientele TV. Dar am facut o pondere si cu puterea de cumparare (PIB / cap de locuitor) pentru ca asa mi se pare ca e mai real. Ideea e ca sportul profesionist se sustine si cu bani nu numai cu numar de oameni care se uita de pe margine si vor numai mocangeala. Daca ar fi strict dupa numarul de telespectatori hochei pe iarba ar fi pe locul 3 si cricket pe locul 2 ceea ce ar fi totusi aberant.

Si asa clasamentul e un pic distorsionat, adica ies mai in fata sporturile populare in USA, Japonia si Europa de Vest, dar o formula mai buna nu mi-a trecut prin cap.

 

Sport principal nu inseamna ca e sportul numarul 1. Iseamna doar ca oamenii sunt foarte interesati de sportul respectiv.

Si aici sunt nuante. De exemplu, dupa audienta baseballul e cel mai urmarit sport din USA. Deci number 1. Dar e un pic inselator. De fapt cel mai iubit sport in USA e fotbalul american numai ca sezonul e mai scurt si sunt mai putine meciuri decat la baseball. Cand se aduna audientele pe un sezon intreg iese baseball ca sport numarul 1. Atunci se foloseste eticheta asta de sport principal (major sports) ca sa impace si capra si varza.

 

Iar cu MotoGP cam asta e realitatea. Daca pe circuitul din Brno se desfasoara curse cu tribunele arhipline, pe circuitele americane cam bate vantul in tribune. Probabil de aia a si sarit Laguna Seca din calendar, desi era un circuit spectaculos.

 

Uite, sa nu dati cu oua, dar eu personal as prefera ca Digi sa nu mai transmita Motogp si in loc de asta sa transmita NFL si UFC. Ca spectacol merita mai mult sa le vezi in direct decat sa vezi curse moto. Ideal ar fi sa transmita si UFC si NFL si Motogp si eventual sa renunte la Indycar si Nascar (eu inca n-am reusit sa ma entuziasmes de sporturile astea 2 desi m-am straduit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...