Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

Stai ca n-am inteles eu prea bine...

Cand actionezi maneta,franeaza doar un disc din cele 2 de pe fata si cel de pe spate?Am zis bine?

Stiu ca e tarziu citeste mai atent, pedala 2 discuri fata+spate, maneta 1 disc fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumoasa foc, a fost de politie?

Da, polizia municipale scrie pe coburi.

» Post actualizat in 24 May 2015 06:09

:)))

cititi mai atent! pedala frana spate= 1 disc spate si un disc fata

frana de fata= celalalt 1 disc fata

...eu asa am inteles

Corect.

Cel 'de fata', adica maneta la ghidion, e pentru forta de frana aditionala cand cele de pedala nu sunt suficiente, sau cel putin asa am citit undeva. Si intradevar, franeaza bine cu pedala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am facut decat vreo 280-300 ieri, cu vaca... am plecat tarziu, pe la ora 16, pana la Busteni, prima tura la munte pe anul asta. I-am facut consumul din nou, am iesit pe la 7,1%, cu viteza de croaziera 120-130 si cu vreo 2 varfuri de aproape 200. Se plafoneaza la viteza aia, lipseste clar treapta a 6a. Suficient oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, eu am incercat sa fac ceva, dar nu prea mi-a iesit :) Am incercat sa schimb placutele spate, totul frumos si simplu pana la montarea etrierului, surubul de sustinere sa rupt in cadrul de aluminiu, cred ca era cumva fisurat pentru ca nici nu am apucat sa il strang pana la capat ... din pacate nu am reusit sa il scot de acolo, am incercat sa bat in el cumva, l-am miscat dar pozitia lui acum nu imi permite sa fac asta, practic nu am cum sa il apuc intr-un fel si sa il rasucesc. Exista cineva aici care ma poate ajuta, evident contra cost ? ... Surubul l-am gasit la un magazin online si o sa il cumpar zilele urmatoare. Atasez o poza care din pacate nu este cea mai clara ... telefonul fiind unul mai vechi, insa se intelege cat de cat despre ce este vorba. Multumesc.

post-41945-0-25589300-1432467142_thumb.jpg

Editat de sfert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaura cu bormasina la diametru mai mic, pe centru si cu atentie, si dupa aia extractor.

Sau, in lipsa de asta, o daltita mica cu care sa il invarti lovind in diagonala ramasita de surub.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care mai e ideea de CHOPER cu VELA aia de plexic?????

 

afara nu am vazut BARCI din astea .....

merg oamneii cu CHOPERUL sa simta vantul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, eu am incercat sa fac ceva, dar nu prea mi-a iesit :) Am incercat sa schimb placutele spate, totul frumos si simplu pana la montarea etrierului, surubul de sustinere sa rupt in cadrul de aluminiu, cred ca era cumva fisurat pentru ca nici nu am apucat sa il strang pana la capat ... din pacate nu am reusit sa il scot de acolo, am incercat sa bat in el cumva, l-am miscat dar pozitia lui acum nu imi permite sa fac asta, practic nu am cum sa il apuc intr-un fel si sa il rasucesc. Exista cineva aici care ma poate ajuta, evident contra cost ? ... Surubul l-am gasit la un magazin online si o sa il cumpar zilele urmatoare. Atasez o poza care din pacate nu este cea mai clara ... telefonul fiind unul mai vechi, insa se intelege cat de cat despre ce este vorba. Multumesc.

de cand am avut o prob similara si m a ajutat MARE mester ZIDU, dar in alta parte surubul am un set de extrudere

daca te pot ajuta cu ele da un semn pe PM

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sfert

cum ti-au explicati baietii mai sus, poti incerca sa dai gaura cu burghiu pentru metal si apoi bagi extractor. Eu am scos asa un surub M5 de la prinderea bateriei, dadusem gaura in surub cu burgiu de 2 sau 3.

 

Acum ce am mesterit eu azi:

Am scos rulmentii de pe spate cu un surub ancora. Metoda simpla, costuri aproape de zero, deh berea ca-s multumit de cum lucrez :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care mai e ideea de CHOPER cu VELA aia de plexic?????

 

afara nu am vazut BARCI din astea .....

merg oamneii cu CHOPERUL sa simta vantul

îți zic io. La 10 grade e foarte ok vela :) oricum io am dat-o jos pana mai la toamna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care mai e ideea de CHOPER cu VELA aia de plexic?????

 

afara nu am vazut BARCI din astea .....

merg oamneii cu CHOPERUL sa simta vantul

îți zic io. La 10 grade e foarte ok vela :) oricum io am dat-o jos pana mai la toamna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva poate iesi prin spate, ce a mai ramas din surub? Daca da, aunge sa pui un burghiu mic si mai putin ascutit, cu cun pic de noroc invarti surubul pana iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, eu am incercat sa fac ceva, dar nu prea mi-a iesit :) Am incercat sa schimb placutele spate, totul frumos si simplu pana la montarea etrierului, surubul de sustinere sa rupt in cadrul de aluminiu, cred ca era cumva fisurat pentru ca nici nu am apucat sa il strang pana la capat ... din pacate nu am reusit sa il scot de acolo, am incercat sa bat in el cumva, l-am miscat dar pozitia lui acum nu imi permite sa fac asta, practic nu am cum sa il apuc intr-un fel si sa il rasucesc. Exista cineva aici care ma poate ajuta, evident contra cost ? ... Surubul l-am gasit la un magazin online si o sa il cumpar zilele urmatoare. Atasez o poza care din pacate nu este cea mai clara ... telefonul fiind unul mai vechi, insa se intelege cat de cat despre ce este vorba. Multumesc.

daca te hotarasti sa dai gaura cu burghiu mai mic (apoi extractor) din mana o sa fie mai greu - si o sa ajungi cu burghiul in suport (aluminiu). poate mai bine dat jos si dus la cineva cu strung unde poate fi fixat/centrat. daca este iesit de la nivelul suportului - prins cu un crocodil sau poate reusesti cu i pila subtire/panza bomfaier sa ii tai o crestatura pe mijloc si apoi desfacut cu o surubelnita mare.

foarte ciudat ca s-a rupt - o fi fost sectionat de mai demult.

daca nu reusesti - oricum cred ca suportul acela cu etrier nissin este comun la mai multe mobre si sigur gasesti eftin deci nu e stres.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat mai demult asta: http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-20-Pcs-Kit-Solid-Carbide-Bur-Burr-Double-Cut-Set-suits-for-Dremel-320/1096871495.html

 

Am scos cu ele un surub rupt, nu la motor. Un "dremel" Panzer e 50 de lei la Dedeman, daca nu le incalzesti tin destul.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care mai e ideea de CHOPER cu VELA aia de plexic?????

 

afara nu am vazut BARCI din astea .....

merg oamneii cu CHOPERUL sa simta vantul

De Guzzi spui?

Nu e chopper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaura cu bormasina la diametru mai mic, pe centru si cu atentie, si dupa aia extractor.

Sau, in lipsa de asta, o daltita mica cu care sa il invarti lovind in diagonala ramasita de surub.

 

 

 

@sfert

cum ti-au explicati baietii mai sus, poti incerca sa dai gaura cu burghiu pentru metal si apoi bagi extractor. Eu am scos asa un surub M5 de la prinderea bateriei, dadusem gaura in surub cu burgiu de 2 sau 3.

 

Acum ce am mesterit eu azi:

Am scos rulmentii de pe spate cu un surub ancora. Metoda simpla, costuri aproape de zero, deh berea ca-s multumit de cum lucrez :)

 

 

Sfert, in ce zona din Bucuresti esti? Eu sunt in Berceni, vin cu sculele si rezolvam!

 

 

Nu cumva poate iesi prin spate, ce a mai ramas din surub? Daca da, aunge sa pui un burghiu mic si mai putin ascutit, cu cun pic de noroc invarti surubul pana iese.

 

 

daca te hotarasti sa dai gaura cu burghiu mai mic (apoi extractor) din mana o sa fie mai greu - si o sa ajungi cu burghiul in suport (aluminiu). poate mai bine dat jos si dus la cineva cu strung unde poate fi fixat/centrat. daca este iesit de la nivelul suportului - prins cu un crocodil sau poate reusesti cu i pila subtire/panza bomfaier sa ii tai o crestatura pe mijloc si apoi desfacut cu o surubelnita mare.

foarte ciudat ca s-a rupt - o fi fost sectionat de mai demult.

daca nu reusesti - oricum cred ca suportul acela cu etrier nissin este comun la mai multe mobre si sigur gasesti eftin deci nu e stres.

 

numai bine,

paul

 

Multumesc pentru sfaturi ! Din pacate ruptura are o forma ciudata, un fel de inghetata la cornet, ascutita si rasucita. In prima faza am incercat cu un fel de freza mica si un ciocanel sa il misc si am reusit un pic, dupa care pozitia esapamentului nu mi-a mai permis. Azi incerc din nou cu niste daltile mai lungi iar daca nu reusesc apelez la varianta cu gaura + extractor cum ati spus voi. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbat gumele. Cu ocazia asta tipul de unde am schimbat pneurile a descoperit ca placutele de frana spate erau pa. Le-am schimbat si pe alea.

Si reprezentanta suge. Acu 500 de km am facut servicele, si i-am intrebat, E ok Lantu? Is ok Franele .. au zis ca da.

Astea is placutele vechi .

 

post-66943-0-43468200-1432640533_thumb.jpg

post-66943-0-10508500-1432640561_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...