Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

Din ciclul gunoiul cuiva poate fi comoara altcuiva, ajutat putin, am reusit sa transform un kit de curatat lantul de la Kettenpflege spart si cu putina viata, in ceva utilizabil.

 

Before and after.

 

Pozele nu au cea mai buna calitate, dar va puteti face o idee. Am lipit un plastic pe care l-am curbat la cald pentru a lua forma cutiei si i-am redat integritatea. Mai apoi, la plasticele prin care se introduc tuburile pentru spray-uri, rupte fiind, am folosit putin ajutor si plascticul a fost transformat in metal.

 

:)

 

 

post-94819-0-06361200-1475945941_thumb.jpg

post-94819-0-02511500-1475945989_thumb.jpeg

post-94819-0-02531100-1475945991_thumb.jpeg

post-94819-0-04359400-1475945993_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bateria este ok , am pozat voltmetru cu farul aprins si motorul oprit .In mers indica 14 volti tensiune cu farul aprins . Legatura s-a facut pe cablajul vechiului indicator analogic .

Ai un voltmetru analog? Nu-l dai? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bateria este ok , am pozat voltmetru cu farul aprins si motorul oprit .In mers indica 14 volti tensiune cu farul aprins . Legatura s-a facut pe cablajul vechiului indicator analogic .

Trebuia sa ma prind cand am vazut becul si pictograma cu telefonul, ca e vorba de chinez, asa era si la mine bordul. Nu ai vreo poza cu el? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am meșterit sambata la un prieten in pădure,i am pus v-coil pe doua filete ce tin capacul de la chiulasa,asta după ce am desfăcut un pic la ea.Nu inteleg cum o motocicleta ieșită din service de numai 3 zile si care nu s-a mers cu ea sa aiba filetele duse în condițiile în care ea a fost dusă pentru rectificarea scaunelor de supapă.Mai avea un filetele dus ,dar ca sa il fac si pe acela trebuie să dau chiulasa jos,iar in pădure nu aveam toate sculele.Si se mai mira lumea de ce sa nu duci motorul in service,plus ca e un service destul de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ieri vreo 2 ore, si azi, am mesterit la carburatorul viroagei... mai exact la nivel. Al dreacu daca a vrut el sa iasa cum trebuie. De cand am schimbat cuiul ponto si scaunul, era cam mare nivelul, probabil am tras eu aiurea de plutitor cand l-am manevrat. Mi-a mancat nervii pana l-am nimerit... ba prea mare, ba inchis de tot. Iar desfa carburatorul, iar regleaza, iar masoara... acum 20 min i-am dat de cap, nici nu l-am mai masurat la final pt ca mobra accelereaza perfect acum.

Bateria e pe moarte (maine iau alta), asa ca ieri m-a lasat, a stat pe redresor peste noapte, bujiile erau negre, le-am ars si le-am curatat. Si daca tot eram acolo, am curatat si papucii de la + si - si i-am dat cu vaselina dielectrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sablon nu m-am gandit... asta e, alta data. Oricum, nu sunt f sigur ca nu e cam mic nivelul acum, dar merge bine mobra, asa ca o las in pace.

In seara asta l-am vizitat pe mexykanu si am pus baterie noua Fulbat. Cea veche incepe sa moara, dupa 2,5 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am.montat tublis

» Post actualizat in 25 Oct 2016 17:45

Cam scump dar o sa fac treaba cu el

» Post actualizat in 28 Oct 2016 16:55

Azi am schimbat kitul de lant la ktm etc 200,am realizat ca presa mea de lant cumpărată cu 100 de lei de pe aliexperss e foarte buna.Am scos 3 zale fara sa pilesc din nitul zilei.Pot să desfac si sa nituiesc un lant fara a avea nevoie de flex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Bine ca nu au pus inca curele de cauciuc dintate (in loc de lant) ca la conserve.

Sa stii ca fiecare modificare (acuma na, majoritatea sa nu exagerez) are ca scop imbunatatirea vreunui aspect (trecand peste cele de imbogatirea a companiei producatoare), asadar nu sunt rele nici curelele astea.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...