Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca tot ridicasem fata pe stander pt a inlocui anvelopa, mi-am amintit ca uleiul furcii avea o vechime necunoscuta, asa ca, avand si putin timp astazi...

.post-5325-0-24453500-1487708882_thumb.jpgpost-5325-0-24647400-1487708902_thumb.jpgpost-5325-0-81075500-1487708918_thumb.jpgpost-5325-0-25588400-1487708935_thumb.jpg

Cum furca nu curge si nu prezinta joc m-am limitat strict la schimbarea uleiului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca de atata vreme n-am mai surubarit pe la vreo mobra, am avut ocazia sa ajut un prieten sa isi faca revizia de primavara.

 

- ulei, filtru ulei;

- filtru aer;

- bujii. Si dupa cum se vede din poze, doua dintre ele le-am desurubat cu mana. Pus anti-seize pe cele noi si montat cum trebuie.

- curatat si uns lantul.

 

Am mai gasit o pierdere de antigel de la pompa de apa, un cablu de acceleratie rupt (B ), tubul de la mansonul de acceleratie crapat si niste placute de frana uzate.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp babeta a primit o alta toba,cu adaptor si silencer fabricate de domnul Petru xxl (meserias de nota o mie) si un parbriz doubble bubble care asteapta sa fie montat....mai urmeza revizia la rulmentii de jug,jocul la supape,discul spate,sincronizatul plus schimburile aferente...am lasat-o pe maini bune :)

post-79035-0-82740600-1488119911_thumb.jpg

post-79035-0-74821900-1488119921_thumb.jpg

post-79035-0-89021600-1488119937_thumb.jpg

post-79035-0-11174200-1488119945_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În weekend:

- am văzut ca nu am un surub la cric, după calculele mele, de vreo 3 ani;

- am dat jos rezervorul, l-am scurs de benzina și am văzut niște mizerii în filtru de benzina. Azi am comandat filtrul, al naibii, abia am găsit sa îl aducă într-o săptămână;

- am luat o gura de benzină sufland în filtru;

- am scos uleiul, dar fără sa fac schimbul, pentru ca.... saiba de etanșare de la buson, crush washer -ul ala. Pe la auto, dedeman nimic, 2 zile am cautat. Am găsit la un turc ce are un fel de service lângă mine, vroia 10 r pe ea :)))). Maine ma duc pe la tarabele din autovit sau cum se numește.

 

Pe unde as putea sa mai caut, dar sa și găsesc? Diametrul interior este se 24.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi scos bondarul la aer, spălat, curatat lant, uns lant, si la final futat un nenorocit de surub cu cap imbus de la carena laterala când sa montez bateria...acu astept ziua de mâine sa vad cum splina mea il scot.

Editat de fratzyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În weekend:

- am văzut ca nu am un surub la cric, după calculele mele, de vreo 3 ani;

- am dat jos rezervorul, l-am scurs de benzina și am văzut niște mizerii în filtru de benzina. Azi am comandat filtrul, al naibii, abia am găsit sa îl aducă într-o săptămână;

- am luat o gura de benzină sufland în filtru;

- am scos uleiul, dar fără sa fac schimbul, pentru ca.... saiba de etanșare de la buson, crush washer -ul ala. Pe la auto, dedeman nimic, 2 zile am cautat. Am găsit la un turc ce are un fel de service lângă mine, vroia 10 r pe ea :)))). Maine ma duc pe la tarabele din autovit sau cum se numește.

 

Pe unde as putea sa mai caut, dar sa și găsesc? Diametrul interior este se 24.

 

norauto au diverse tipuri si dimensiuni. sau in vitan, daca merita drumul si tigania de acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La celelalte magazine auto la care am fost nu au cu diametrul de 24.

Nu merita, dar daca trebuie, trebuie. Norauto o sa caut unul aproape de mine.

Mai devreme cand am ajuns acasa am zis sa incerc la un magazin auto, care era inchis ieri, fix langa turcul ala. Asta imi cerea 20 r pe o saiba, fara pic de rusine !!! Nu am fata de mecanic, dar las-o frate nici chiar asa!

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...