Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bineinteles ca nu e nimic rau. Gandeste-te cati absolventi de facultati de facultati moarte sunt, fara viitor,care nu se cauta.

Eu m-am referit strict la medici. Medicina nu e o facultate obisnuita. se face din vocatie. Cand dai examen de admitere si ocupi un loc cu taxa subventionat de statul roman e bine?

Termini medicina si nu vrei sa stai pe salariul de mizerie pe care ti-l ofera Ro si emigrezi? Perfect, e dreptul tau. Fa bine si plateste anii in care s-a investit in educatia ta. de ce sunt eu obligat ca cetatean platitor de taxe sa te sustin eu in facultate pentru ca apoi sa nu beneficiez de serviciile tale atunci cand ma duc la spital?

Mai ai si naivitatea ca sa nu spun tupeul sa spui ca e dovada de prostie sa ramai in tara.

Hamesitilor de bani!

ba eu cred ca tu ai dat la medicina si nu ai luat examenu. De o saptamana o tii pe a ta, cu medicii ai o problema ma baiatule.incearca la spiru, poate iei. Te faci ecologist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba eu cred ca tu ai dat la medicina si nu ai luat examenu. De o saptamana o tii pe a ta, cu medicii ai o problema ma baiatule.incearca la spiru, poate iei. Te faci ecologist

Baiete, daca vrei iti trimit prin posta o carte de gramatica. Vorbesc serios. Încearcă sa articulezi cuvintele, sa incepi propozitia cu litera mare etc.

O sa-ti folosească, crede-ma:).

Si cu asta am terminat cu tine. Sa mi te mai adresezi când inveti sa scrii!

@motorocker

Ai dreptate. Si tu, si ceilalti mi-ati plătit facultatea. Mie si tuturor celor care au facut facultatea la stat, la locurile cu taxa. Dar eu recunosc asta. Ro mi-a oferit educatie. Eu nu arunc cu noroi in tara asta.

Lucrurile sunt departe de perfectiune la noi din toate punctele de vedere, dar parca prea mult raha* se mănâncă.

Aia de afara sunt minunati si aici roti sunt batuti in cap... Sau cum a zis cumătrul @pantera 'p-afara trebuie sa-ti dovedesti valoarea':).

Ce exprimare de manelist trist!

Nu va convine, plecati! E simplu. Nu inteleg ce nu pricepeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba de ''capra vecinului''. Poti sa iti numesti motocicleta sau nevasta cum doresti. Nu este problema mea ca substantivul ''capra'' te duce cu gandul la ele. Nu inteleg de unde nemultumirea vis a vis de tonul discutiei. Momentan, esti singurul care interpreteaza aiurea ce citeste. Din tot ce am scris acolo, pe tine te roade capra. Imi place de asemenea si cum ma faci mitocan din rever. Un subtil, ce sa spun.

 

Nu numai mitocan dar si total lipsit de simtul umorului... dar nu e nici o problema, putem discuta si pe sleau daca asa iti place, fara alte subtilitati si ironii fine.

 

Am spus ''nu neaparat'' prin prisma faptului ca imediat ce vad oameni cu bani, astia ca tine, primul gand care il au, este ca i-au furat sau au invartit, smenuit, tepuit. Nu vad de ce as schimba un anturaj de oameni care muncesc pe rupte pentru una doua sau trei mii de euro pe luna. Eu si anturajul meu suntem departe de a fi multimilionari, stai linistit si vezi-ti de capra ta. Eu nu vorbesc de averi, vorbesc de oameni ''normali'' angajati pe ici pe colo.

 

Nici eu nu puteam sa o spun mai bine! In Romania cei ce castiga "una, doua sau trei mii de euro pe luna" se simt "oameni cu bani" pe cand in tarile civilizate acest venit nu este considerat ceva special, eu unul spre exemplu nu ma consider deloc un "om cu bani". Asta este de fapt unul dintre motivele pentru care romanii "cu bani" nu concep sa-si paraseasca tara, dar nu din cauza "patriotismului", asa cum lasa sa transpire ci pur si simplu din cauza ca in lipsa saraciei si a saracilor nu ma pot iesi in evidenta, nu-si mai pot etala posesiunile si nu se mai pot mandri cu "statutul" de parveniti. Vorba aceea, in tara orbilor chiorul e imparat! Acum am interpretat corect ce citesc, am inteles despre ce "capra" era vorba?

 

Si ca sa fiu sigur ca retorica nu a fost prea "subtila" pentru tine, mentionez ca nu, nu astept un raspuns... eram doar sarcastic. Nu noi, cei care am ales calea pribegiei, denigram Romania prin a spune verde in fata ce e in neregula in tarisoara aia, cu sau fara comparatii ci voi, "patriotii" de mucava care nu isi doresc cu adevarat un trai mai bun si mai civilizat. Ia zi, cat ai platit tu si "anturajul tau" impozit anul trecut la cei 1-2-3 mii de euro pe care ii faceti lunar? Si acum nu mai sunt ironic ci curios!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit tot dar chesti cu medicii e tare de tot, o persoana inainte sa se duca la medicina nu stie ce salarii sunt in romania in ultimii 20 de ani? Pulimea dc e obligata sa dea spaga la orice medic ? Nu iti convine salariu poti sa te faci tinichigiu asa o sa castigi mai mult. Medicii au aceeasi mentalitate ca si politicienii sa suga cat de mult pot de pe prostimea de rand.

Un sistem de (cuvant urat) si bolnav de jos pana sus, uite asa mi-bagat picioarele si am plecat scarbit de toti de la casiera pana la presedinte

Poate o sa spuneti ca sunt un frustrat, da sunt. Nu pot sa am o viata normala la mine in tara din cauza unora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu numai mitocan dar si total lipsit de simtul umorului... dar nu e nici o problema, putem discuta si pe sleau daca asa iti place, fara alte subtilitati si ironii fine.

 

 

 

Nici eu nu puteam sa o spun mai bine! In Romania cei ce castiga "una, doua sau trei mii de euro pe luna" se simt "oameni cu bani" pe cand in tarile civilizate acest venit nu este considerat ceva special, eu unul spre exemplu nu ma consider deloc un "om cu bani". Asta este de fapt unul dintre motivele pentru care romanii "cu bani" nu concep sa-si paraseasca tara, dar nu din cauza "patriotismului", asa cum lasa sa transpire ci pur si simplu din cauza ca in lipsa saraciei si a saracilor nu ma pot iesi in evidenta, nu-si mai pot etala posesiunile si nu se mai pot mandri cu "statutul" de parveniti. Vorba aceea, in tara orbilor chiorul e imparat! Acum am interpretat corect ce citesc, am inteles despre ce "capra" era vorba?

 

Si ca sa fiu sigur ca retorica nu a fost prea "subtila" pentru tine, mentionez ca nu, nu astept un raspuns... eram doar sarcastic. Nu noi, cei care am ales calea pribegiei, denigram Romania prin a spune verde in fata ce e in neregula in tarisoara aia, cu sau fara comparatii ci voi, "patriotii" de mucava care nu isi doresc cu adevarat un trai mai bun si mai civilizat. Ia zi, cat ai platit tu si "anturajul tau" impozit anul trecut la cei 1-2-3 mii de euro pe care ii faceti lunar? Si acum nu mai sunt ironic ci curios!

Ai inteles un rahat. Este o chestie de perceptie. Unii spun in tara orbilor chiorul e imparat, altii decat codas la oras mai bine in satul tau fruntas. Totul este relativ. Daca iti imaginezi ca un Philip Morris, Petrom, Nestle, Vodafone, Procter dau salarii la negru, esti ori dus cu pluta, ori cazut in cap de-a dreptul. Trebuie sa admit ca se facura cam 12 ani de cand nu am platit taxe in RO. Sunt expat in Elvetia. Shit. Am incalcat o regula. In loc sa ma dau mare in tara cu salariul meu, am plecat ca un prost sa fiu un nimeni la fel ca tine. Cand am plecat in 2004, aveam cam 800 de euro salariu, in cartea de munca, la o firma care si astazi este in top 3 in domeniul ei de activitate. Soc si groaza, o firma platea un salariu bun pe cartea de munca in 2004. Mai stiam cel putin vreo 10 in situatia aia. Iti dai seama?

Asta nu inseamna ca nu vad cat muncesc pentru salariile lor fostii colegi si actuali prieteni. Spre disperarea ta, impozitele sunt la zi. Patriotii de mucava, aia de au ramas, chiar isi doresc un trai mai bun, singura diferenta este ca incearca sa si.l faca singuri, nu asteapta nimic de la nimeni. In mare parte chiar reusesc. Sunt aia care nu se agita si nu se bat cu pumnul in piept, isi vad de treaba lor, de familiile lor, fara sa ceara nimic. Aia care nu au sorici in loc de obraz. Aia care dau buna ziua la toti vecinii chiar si la aia ciufuti, care poate ajuta niste batrani prin bloc si poate mai fac o colecta de haine pentru niste camine de copii. Dar ce sa stii tu? Niste chiori in tara orbilor. Penibilule.

 

Nu te obosi sa raspunzi, imi dau seama ca singurul lucru in care ai dreptate este semnatura ta. Sa fii sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca exista pe forum/topic in proportie 50% o mentaliate de om SARAC din toate punctele de vedere din ala ofticat rau de tot.

 

Ce conteaza ca te vede Fane sau Veta in seria7 sau Q7 este alegerea ta, gustul tau si problema ta ca persoana. Nu iti intra bani in cont ca te vede frustratul X sau frustrata Y in vila sau in septar, nu nu, nu se autoplateste impozitul sau nu iti intretii posesiunile ca te vede pwlea pe strada, care in mintea lui saraca si proasta LIPSITA DE AMBITIE zice ia uite-l pe asta al dreq *tul in gura, aaaaaahhhhhhh……nu face asta cu X6 o pana, ca sa trec eu mandru si cu nasul pe sus (lipit de geam) pe langa el (eu mergand in tramvai langa acordeon).

Decat sa iti plangi de mila spunand ca unul mai rasarit fura sau este parvenit, (sau mai rau sa zici ca ala epateaza ca sa te impresioneze pe tine pwlea…….E P I C ) mai bine pui osul la treaba si tii ciocul mic. Dupa ce vei avea ceea ce ai vazut la altul, ceea ce ai ravnit o sa il vezi cu alti ochi pe “parvenitul ala” .

 


» Post actualizat in 28 Jan 2016 22:53

In UK(mai ales in UK) statutul financiar nu se reflectar prin doar prisma jobului.

 

In primul rand in UK daca ai peste 2500de lire esti okish, daca ai peste 3000de lire esti ok, daca ai peste 4000 esti bine daca ai +5000 esti linistit. AICI MA REFER LA VENITURI CONSTANTE.

 

Populatia de rand din UK are gen 2000de lire pe luna haiii 2500 sa zicem, aia mai scoliti (PUTINI, raportat la natie) au peste 3000.

 

In UK e ceva ciudat sa ai apartamentul tau sau casa ta, platita deja. Multi nu isi permit un apartament decat in 2 pentru ca daca ar fi sa iei 2000de lire pe luna, media reala a unui salariu, ar fi rata la cotet ( nu casa ) 1000-1200de lire pe luna mancarea 500de lire motorina 200 de lire pt cat ti-ai luat apartament sau cosmelie departe de centrul financiar sau de job…………deci avem pana acum undeva la 1800-1900 de lire pe luna PENTRU A TRAI DOAR, ramai si tu cu 100-200de lire….fereasca Dumnezeu ai o problema ce faci? Call 0800 800 XX we can give you up to 1000pounds in one day with flexible interest.

Cum foarte bine a evidentiat si CONNEX e la moda sa stai in share house, bai ceea ce e OK(cam riscant dpdv al igienei) sa zicem daca vrei sa strangi bani rapid 1 an, este o decadere pentru noi ca romani obisnuiti cu apartamentul sau casa parintilor in care am copilarit, casa bunicii etc, dar pentru astia din vest este o realitate,satul in share house nu este ceva valabil numai pentru imigranti. Gen stai la camin pana la 40de ani si apoi iti iei sit u o dependinta intr-un sat la mama naibii.

Ce sa mai zic...........sunti unii proprietari care stau locuiesc in casa lor efectiv cu alti straini la share-uit............asta e viata? De ce fac asta? O duc bine?

Adevaratul om bogat in VEST este ala care are case, apartamente, terenuri la inchiriat sau la vanzare, omul ala care profita de fraierii care umfla bula de ajunge sa coste o cosmelie/dependenta (casa de om “vestic’’ domnule) cu deschidere la strada de 5-6m 250.000-500.000 de lire in functie de locatie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Penibilule.

 

 

De obicei oamenii puternici recunosc cand au gresit, cei slabi se transforma in mitocani!

 

Incepe sa se ridice ceata, pana la urma, ca si croasantul tot ce ai vrut a fost sa scoti in evidenta ce baiat destept si frumos esti tu, in ce sfere superioare te invarti si cum invarti tu banii cu lopata. Si chiar daca ar fi asa (bravo tie!), tu si "anturajul" tau ar fi doar exceptiile, grosul este constituit de alta categorie de oameni. Nu neaparat mai prosti sau mai nepregatiti ci poate mai putin oportunisti si nu in ultimul rand, mai putin norocosi. Discutia se opreste aici, e absolut ridicol sa-ti sustii in continuare "patriotismul"... din Elvetia! Sa fii iubit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ai dreptate. Si tu, si ceilalti mi-ati plătit facultatea. Mie si tuturor celor care au facut facultatea la stat, la locurile cu taxa. Dar eu recunosc asta. Ro mi-a oferit educatie. Eu nu arunc cu noroi in tara asta.

Lucrurile sunt departe de perfectiune la noi din toate punctele de vedere, dar parca prea mult raha* se mănâncă.

Aia de afara sunt minunati si aici roti sunt batuti in cap... Sau cum a zis cumătrul @pantera 'p-afara trebuie sa-ti dovedesti valoarea':).

Ce exprimare de manelist trist!

Nu va convine, plecati! E simplu. Nu inteleg ce nu pricepeti.

 

Din cei care pleaca, eu cred ca 50% se intorc cu siguranta. Foarte multi pleaca pentru a face " economie la anii din viata " gen, stai in melanj etnic 2-4 ani si ti-ai rezolvat creditul la casa pe 25 de ani, plus bani de zile negre, plus evident o experienta in plus care iti permite sa iti apreciezi foarte mult tara ta care te-a educat si format. Tara care ti-a oferit o perspectiva, nu neaparat si un loc de munca, tara care ti-a oferit sansa la o viata buna in vest.

Eu sunt optimist referitor la viitorul RO, multi romani pleaca si se intorc acasa, trendul asta o sa creasca cu siguranta in urmatorii 5ani, o sa se schimbe cerintele romanului de rand si o sa se schimbe multe in mentalitatile lor, mai ales atunci cand vad ca sunt CAPABILI. Din punct de vedere social roata se invarte pe plus, NU pe minus.

NO COMMENT la adresa celor care demigreaza RO in ultimul hal.....................n-ai cu cine. MotoRocker a pus foarte bine punctul pe i intr-una din postarile lui anterioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca nu e nimic rau. Gandeste-te cati absolventi de facultati de facultati moarte sunt, fara viitor,care nu se cauta.

 

Pai asta e intrebarea, DE CE? De ce exista facultatile alea cu numarul ala de locuri, mult peste cerere? de ce se au studenti? De ce in loc sa iti petreci 4 ani din viata la filozofie nu te duci sa faci ceva care iti da o speranta la un job? Nu stiu, mecanica auto, romana-chineza, ceva util. Ce fel de idioti dau la facultatile astea, si de ce plateste contribuabilul asa ceva?

 

Eu m-am referit strict la medici. Medicina nu e o facultate obisnuita. se face din vocatie.

 

 

Fii ma serios... sper ca ai 18 ani ca altfel nu se scuza.

Peste tot in lumea asta stimulentul cel mai puternic sint banii. Vrei oameni buni intr-o profesie, oricare ar fi ea, platesti bine.

 

Termini medicina si nu vrei sa stai pe salariul de mizerie pe care ti-l ofera Ro si emigrezi? Perfect, e dreptul tau. Fa bine si plateste anii in care s-a investit in educatia ta. de ce sunt eu obligat ca cetatean platitor de taxe sa te sustin eu in facultate pentru ca apoi sa nu beneficiez de serviciile tale atunci cand ma duc la spital?

Mai ai si naivitatea ca sa nu spun tupeul sa spui ca e dovada de prostie sa ramai in tara.

 

"Fa bine" nu e argument legal sau contractual. Ce ar fi sa faca bine toti aia care nu-si folosesc facultatea sa plateasca pentru ca e fix acelasi lucru. Ai facut sociologie si esti vinzator? Fa bine si plateste facultatea, ca ai facut-o numai ca era gratis.

 

Te-ai gindit la amanuntul ca pe medie parintii medicinistilor au salarii mai mari si copii mai putini ca media? ca atare ei platesc educatia pentru inca citiva copii pe linga a lor prin impozite.

Sau poate la problema ca ar putea fi mai multi medici decit posturi? cu explozia de facultati si scaderea populatiei...

 

 

 

Hamesitilor de bani!

Asta e de bine sau de rau? e bravo sau huo?

» Post actualizat in 29 Jan 2016 07:39

Nu am citit tot dar chesti cu medicii e tare de tot, o persoana inainte sa se duca la medicina nu stie ce salarii sunt in romania in ultimii 20 de ani? Pulimea dc e obligata sa dea spaga la orice medic ? Nu iti convine salariu poti sa te faci tinichigiu asa o sa castigi mai mult. Medicii au aceeasi mentalitate ca si politicienii sa suga cat de mult pot de pe prostimea de rand.

 

 

 

Ai inteles tu ceva, dar numai jumatate.

Daca salariile sint mici la medicina, pe cine o sa atraga facultatea asta?

1. aia care nu nici o problema de morala sa-ti ceara spaga

2. aia care vor sa plece imediat dupa absolvire

3. ce mai ramine o sa se umple cu pr0sti care o sa-ti taie plua in loc de apendic.

 

Noroc bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrajitorule, nu mai am 18 ani din păcate. Sunt sarit de 30.

Faptul ca faci o facultate din pasiune dar pe urma nu practici meseria respectivă,dar ramai in tara si lucrezi in alt domeniu nu înseamnă decât reorientare in cariera. Tot platitor de taxe esti.

'fa bine ' înseamnă ca ar trebui legiferat.

'hamesitilor de bani' este un huo!:)

Evident am avut ocazia sa plec. Am ales sa n-o fac. Nu m-as putea obisnui niciodată cu mentalitatea rece, rigida a vesticilor. A, ca trăiesc mai bine? Asupra acestui aspect presupun ca nu trebuie sa dezbatem, pentru ca este evident pentru oricine. Mai sunt însă cate unii care mai vor si altceva decât bani, bani, bani. Probabil ca sunt niste naivi. Dar prefer oricând 'dolce far niente' care e stăpân la noi, si in general în tot sudul Europei, in detrimentul rigurozitatii vestice.

Eu inteleg perfect decizia celor care hotărăsc sa plece. Este decizia lor si le-o respect. M-a deranjat faptul ca se arunca cu noroi cu o superioritate demna de o cauza mai buna.

In rest, perfect de acord cu @bigfoot. Roata se învârte si lucrurile se îmbunătățesc usor si la noi. Din păcate, lent, ca na..suntem romani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'fa bine ' înseamnă ca ar trebui legiferat.

 

 

Cam greu de imaginat cum faci asta.

Xulescu pleaca din tara, de unde stii ca a plecat?

Sa zicem ca afli, cum il gasesti?

Dupa ce il gasesti ce faci, il dai in judecata acolo?

 

Nu mai zic ca probabil e impotriva unor legi internationale si conventi legate la dreptul de miscare.

 

hamesitilor de bani' este un huo! :)

 

 

Cu mai multi hamesiti de bani Romania ar fi mult mai departe.

 

Faptul ca faci o facultate din pasiune dar pe urma nu practici meseria respectivă,

 

 

Da ce facultatea e hobby? Romanii sint asa bogati ca subventioneaza hobbyurile de la buget? te intereseaza un subiect? citeste wikipedia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei oamenii puternici recunosc cand au gresit, cei slabi se transforma in mitocani!

 

Incepe sa se ridice ceata, pana la urma, ca si croasantul tot ce ai vrut a fost sa scoti in evidenta ce baiat destept si frumos esti tu, in ce sfere superioare te invarti si cum invarti tu banii cu lopata. Si chiar daca ar fi asa (bravo tie!), tu si "anturajul" tau ar fi doar exceptiile, grosul este constituit de alta categorie de oameni. Nu neaparat mai prosti sau mai nepregatiti ci poate mai putin oportunisti si nu in ultimul rand, mai putin norocosi. Discutia se opreste aici, e absolut ridicol sa-ti sustii in continuare "patriotismul"... din Elvetia! Sa fii iubit!

Dupa ce ma faci mitocan fara motiv ar trebui sa te pup sau ce? Nu am spus nicaieri ca, momentan, grosul nu este reprezentat de alti oameni, am spus doar ca in Romania lucrurile se schimba Si se schimba in bine. Incet, dar se schimba. Bag seama ca ai o negura in cap de numa' numa'. Iti este greu sa intelegi ce sustin aici?

Ti se pare ca in UK este altfel? Nu tot aia oportunisti si mai norocosi izbutesc? Cand numesti patrioti de mucava si parveniti oameni pe care nu ii cunosti, este corect? Daca tot esti om puternic, recunoaste ca te-ai inselat si cu asta basta. Nu veni cu OZN-uri si cuvinte rupte din context.

» Post actualizat in 29 Jan 2016 09:20

Da ce facultatea e hobby? Romanii sint asa bogati ca subventioneaza hobbyurile de la buget? te intereseaza un subiect? citeste wikipedia :D

Paradoxul este ca numarul absolventilor de studii superioare din RO este in continuare mult mai mic procentual comparativ cu Vestul chiar si cu ciurda fabricilor de diplome. O facultate ar trebui sa iti mai deschida mintea si sa te mai invete una alta. Personal vad chestia cu deschisul mintii cel putin la fel, daca nu mai importanta decat meseria. Este doar parerea mea. Pe de alta parte, in RO, se cere diploma de facultate pentru orice. Chiar si pentru pozitii in care un curs facut in 3 luni dupa terminarea liceului este arhisuficient. Este un cerc vicios si nu poti condamna oamenii ca incearca sa se adapteze.

Editat de connex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ma faci mitocan fara motiv ar trebui sa te pup sau ce? Nu am spus nicaieri ca, momentan, grosul nu este reprezentat de alti oameni, am spus doar ca in Romania lucrurile se schimba Si se schimba in bine. Incet, dar se schimba. Bag seama ca ai o negura in cap de numa' numa'. Iti este greu sa intelegi ce sustin aici?

Ti se pare ca in UK este altfel? Nu tot aia oportunisti si mai norocosi izbutesc? Cand numesti patrioti de mucava si parveniti oameni pe care nu ii cunosti, este corect? Daca tot esti om puternic, recunoaste ca te-ai inselat si cu asta basta. Nu veni cu OZN-uri si cuvinte rupte din context.

 

Nu eu te-am facut mitocan, eu doar te-am numit asa datorita limbajului suburban si mai ales a arogantei de care ai dat dovada. Repet, dialogul nostru se termina aici, nu am ce discuta cu un ipocrit, caruia ii era asa de bine in Romania ... de a ales sa plece in Elvetia!

 

 

 

In incheiere o sa postez un citat din declaratiile unui emigrant roman din UK care a surprins excelent profilul romanului "patriot" (interviul intreg poate fi consultati aici: http://www.ziare.com/diaspora/romani-marea-britanie/romania-dar-ma-dezamageste-constant-povestea-unui-game-designer-care-a-reusit-in-uk-1237011)

 

 

 

Romanii, patrioti spre detrimentul lor

 

Romanii sunt patrioti, dar spre detrimentul lor...

 

"Eu nu pot sa vad patriotismul ca pe o calitate admirabila, ideea ca o tara sau cultura e speciala doar pentru ca s-a intamplat sa ma nasc eu acolo e ridicola. In romanii cu care vorbesc nu vad decat efecte negative ale patriotismului.

 

Intoleranta fata de alte rase, culturi si religii (sau lipsa ei), xenofobie, ura si gandire tribala sunt toate chestii care sunt justificate prin prisma asta si zac neexaminate in psihicul lor pana se confrunta cu presiune sociala.

 

Totusi, romanii care au fost expusi societatii de aici fac, in experienta mea, 180 de grade foarte repede. Pentru ca nu e loc in societatea britanica de asa ceva. Anecdota auzita de la un prieten despre un roman care a spus un banc cu negri in pauza de masa la Microsoft pentru ca apoi sa devina invizibil in firma mereu ma face sa zambesc"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu te-am facut mitocan, eu doar te-am numit asa datorita limbajului suburban si mai ales a arogantei de care ai dat dovada. Repet, dialogul nostru se termina aici, nu am ce discuta cu un ipocrit, caruia ii era asa de bine in Romania ... de a ales sa plece in Elvetia!

 

Suferi de dubla personalitate? Doua posturi mai devreme, spuneai ca aia de castiga bine in RO nu pleaca din tara ca nu mai au cui sa se laude cu realizarile lor. Am plecat si lucrez in acelasi domeniu. Este o evolutie a carierei. Nu am plecat in pribegie cum foarte frumos spui tu. Ce trebuia sa fac, sa fie yo4hgx de pe forum, multumit?

Aroganta? Vorbeam mai devreme de anturaj. Asta este realitatea mea. Nu ti-o bag pe gat. Din nefericire, nu esti in stare sa vezi evidenta nici macar cand ti se arata. Eu, prietenii mei, suntem aia normali catre care trebuie sa tinda lumea. Astia similari mie, care au ramas in RO, sunt normalitatea pe care o doresti tarii. ''Prostii'' platiotori de impozite babane pentru ca au avut sansa sa aiba un job bine sau foarte bine platit, pe masura competentelor lor. Trebuie sa vina un destept sa ii numeasca patrioti de mucava si chiori in tara orbilor. Nu, el nu este un mitocan. Este lumina si adevarul absolut.

Incep sa cred ca de fapt te roade faptul ca Romania incepe sa se ridice si incepe sa fie populata cu ''aroganti'' din astia ca mine care indraznesc sa o duca mai bine decat cei plecati ''in pribegie''... Stai linistit, sunt din ce in ce mai multi, si or sa fie din ce in ce mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa cred ca de fapt te roade faptul ca Romania incepe sa se ridice si incepe sa fie populata cu ''aroganti'' din astia ca mine care indraznesc sa o duca mai bine decat cei plecati ''in pribegie''... Stai linistit, sunt din ce in ce mai multi, si or sa fie din ce in ce mai multi.

 

E treaba ta ce crezi tu despre mine, aici nu e vorba de o confruntare de orgolii ci de o realitate pe care unii refuza sa o perceapa ca atare. Am mai spus-o si o repet, Bucurestiul nu este Romania si nici "baietii destepti" ce dau tunuri in multinationale nu sunt poporul roman. Am un prieten in varsta de 57 de ani, profesor universitar, care face aceasta meserie cu pasiune si dedicatie. Sau cel putin, incearca... asta vara cand am fost in vizita in Romania am vazut accidental unul dintre payslip-urile sale, putin peste 1200 lei. Cand "aroganti" ca astia vor "indrazni" sa o duca mai bine atunci voi fi de acord ca in Romania lucrurile se misca cum trebuie, pana atunci permite-mi de rog sa ma indoiesc. Si hai sa fim de acord... sa nu fim de acord!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yo4hgx

Sunt de acord ca salariile profesorilor din Romania sun mici, ca fac parte din sistemul preuniversitar sau universitar, dar 1200 lei pentru un profesor universitar la 57 de ani este imposibil!!

Si, presupun ca ai vazut net-ul, nu? Un profesor debutant din preuniversitar la primul an in sistem, fara definitivat, are un net de 1256 lei. In cazul unui profesor universitar la peste 50 de ani, si repet titlul de profesor, netul este in jur de 3000 lei la norma de baza. Daca mai are si ore suplimentare, cu usurinta ajunge la 4500 lei lunar, am colegi din universitar si stiu foarte bine despre ce este vorba. Discutam in jur de 1000 euro/luna. Posibil/cred ca ai vazut un fluturas/rest de plata pe o secventa de ore/ore suplimentare, sau plata de la a doua facultate sau a treia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dedant68, probabil ai dreptate, cum spuneam, singura mea scuza e ca am vazut fluturasul accidental si nu am discutat despre el deloc. Chiar si asa insa, tot mi se pare putin, cel putin in comparatie cu UK, ca pana la urma despre asta e vorba in acest topic. Vorbeam cu un prieten pe care apropo, l-am cunoscut datorita acestui topic, student la University of Derby - Motorcycle Engineering, ca nivelul salariilor profesorilor lui sunt undeva la 60-100.000 de lire sterline pe an. Schimband putin zona geografica, mama sotiei mele este profesoara universitara in Brazilia unde, cu tot cu veniturile suplimentare provenite din cursurile guvernamentale pentru copiii defavorizati depaseste echivalentul a 4.000 de dolari americani pe luna. Ori Brazilia a fost considerata tara bananiera pana mai ieri...

 

Insa nu numai saracia este marea problema in Romania, ci ca aceasta merge mana in mana cu un sistem politic si administrativ corupt si birocratie axfisianta. Si din pacate, oamenii s-au resemnat si fiecare incearca sa-si gaseasca drumul prin labirintul creeat in mod intentionat ce a devenit normalitate. Ce exemple sa mai dau? Am cumparat acum vreo 3 luni o masina si am ramas consternat de "procedura" de vanzare-cumparare: vanzatorul completeaza datele pe un formular, rupe partea cu datele tale si ti-o da tie, dupa care pana in 2 luni vei primi acasa, prin posta, un fel de talon pe numele tau. In toata perioada asta taxa de drum, asigurarea, etc., le platesti direct pe net, pe baza declaratiei pe propria raspundere ca tu esti noul proprietar. Ca fapt divers, in cazul meu fostul proprietar al masinii nu a trimis respectivul formular la DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), sau sa zicem ca s-a pierdut pe drum, asa ca atunci cand am sunat la DVLA ma asteptam la o gramada de complicatii... nici pomeneala. Completezi frumusel din nou formularul cu datele masinii si datele tale personale si il trimiti prin posta dupa care astepti linistit pana la 2 luni noul "talon" care iti vine tot prin posta, acasa. Fara proces verbal de vanzare-cumparare, apostile, legalizari notariale si alte dracii... nu e nevoie nici macar de o chitanta de mana precum ca vanzatorul a primit banii. Cu acest exemplu am vrut sa evidentiez cum este respectat cetateanul intr-o societate civilizata si ce mult conteaza cuvantul acestuia. Un pic diferita cultura fata de cea din Romania, nu?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E treaba ta ce crezi tu despre mine, aici nu e vorba de o confruntare de orgolii ci de o realitate pe care unii refuza sa o perceapa ca atare. Am mai spus-o si o repet, Bucurestiul nu este Romania si nici "baietii destepti" ce dau tunuri in multinationale nu sunt poporul roman. Am un prieten in varsta de 57 de ani, profesor universitar, care face aceasta meserie cu pasiune si dedicatie. Sau cel putin, incearca... asta vara cand am fost in vizita in Romania am vazut accidental unul dintre payslip-urile sale, putin peste 1200 lei. Cand "aroganti" ca astia vor "indrazni" sa o duca mai bine atunci voi fi de acord ca in Romania lucrurile se misca cum trebuie, pana atunci permite-mi de rog sa ma indoiesc. Si hai sa fim de acord... sa nu fim de acord!

Omule, sunt de acord ca Bucurestiul nu este Romania. In aceeasi masura Londra nu este Jaywick. Ca si comparatie, judetul Constanta singur are PIB-ul Republicii Moldova. Este normal sa ai centre regionale. Clujul, Timisoara, Iasi Constanta se dezvolta si se dezvolta bine. Daca tu vezi doar Liverpool, nu insemana ca toate satele uitate in camp din Anglia o duc bine. Nu stiu ce preda profesorul tau, dar, de exemplu, pe aia de prin ASE ar fi ultimii carora le-as plange de mila. Sunt consultanti, consilieri, membrii prin consilii de administratie. Chestiile astea sunt platite gras. In anul scolar petrecut in Geneva nu am avut nici un profesor de cariera. Singurul care nu lucra in afara catedrei era cel de statistica, venit din Germania de la Mercedes. Omul a trecut la catedra sa faca o pauza de vreo 2 ani de zile dintr-un mediu stresant, dupa cum spunea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dedant68, probabil ai dreptate, cum spuneam, singura mea scuza e ca am vazut fluturasul accidental si nu am discutat despre el deloc. Chiar si asa insa, tot mi se pare putin, cel putin in comparatie cu UK, ca pana la urma despre asta e vorba in acest topic. Vorbeam cu un prieten pe care apropo, l-am cunoscut datorita acestui topic, student la University of Derby - Motorcycle Engineering, ca nivelul salariilor profesorilor lui sunt undeva la 60-100.000 de lire sterline pe an. Schimband putin zona geografica, mama sotiei mele este profesoara universitara in Brazilia unde, cu tot cu veniturile suplimentare provenite din cursurile guvernamentale pentru copiii defavorizati depaseste echivalentul a 4.000 de dolari americani pe luna. Ori Brazilia a fost considerata tara bananiera pana mai ieri...

 

Insa nu numai saracia este marea problema in Romania, ci ca aceasta merge mana in mana cu un sistem politic si administrativ corupt si birocratie axfisianta. Si din pacate, oamenii s-au resemnat si fiecare incearca sa-si gaseasca drumul prin labirintul creeat in mod intentionat ce a devenit normalitate. Ce exemple sa mai dau? Am cumparat acum vreo 3 luni o masina si am ramas consternat de "procedura" de vanzare-cumparare: vanzatorul completeaza datele pe un formular, rupe partea cu datele tale si ti-o da tie, dupa care pana in 2 luni vei primi acasa, prin posta, un fel de talon pe numele tau. In toata perioada asta taxa de drum, asigurarea, etc., le platesti direct pe net, pe baza declaratiei pe propria raspundere ca tu esti noul proprietar. Ca fapt divers, in cazul meu fostul proprietar al masinii nu a trimis respectivul formular la DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), sau sa zicem ca s-a pierdut pe drum, asa ca atunci cand am sunat la DVLA ma asteptam la o gramada de complicatii... nici pomeneala. Completezi frumusel din nou formularul cu datele masinii si datele tale personale si il trimiti prin posta dupa care astepti linistit pana la 2 luni noul "talon" care iti vine tot prin posta, acasa. Fara proces verbal de vanzare-cumparare, apostile, legalizari notariale si alte dracii... nu e nevoie nici macar de o chitanta de mana precum ca vanzatorul a primit banii. Cu acest exemplu am vrut sa evidentiez cum este respectat cetateanul intr-o societate civilizata si ce mult conteaza cuvantul acestuia. Un pic diferita cultura fata de cea din Romania, nu?...

Ai dreptate, nu pot sa te contrazic, am avut contact cu sistemul/viata din UK de trei ori in domeniul invatamant, de altfel cu mai multe din Europa, practic la noi este un dezastru in tot ceea ce inseamna sanatate si educatie, probabil ca asa se vrea de 27 ani. Controlezi foarte bine o minte "scurta" intr-un corp bolnav. Nu am vazut in nicio tara atatea farmacii cate vad in fiecare zi pe o strada intr-un oras mic ca Tgv. Totusi nici in UK raportat la viata, salariile in invatamant nu sunt satisfacatoare, un profesor cu 5 ani vechime la un colegiu tehnic din Plymouth castiga in 2014, 1900 lire /luna, nu prea era incantat, oricum incomparabil cu noi. Dar, isi platea toate taxele/facturi fara stres inclusiv chiria, avea o viata decenta si concedii planificate. In schimb, noi romanii avem un simt al proprietatii peste masura, am cunoscu la fel un roman care lucra in invatamant in UK, avea un post bun pe o perioada de ani, din anul 3 isi facuse imprumut la banca pentru casa, toti banii ii lasa la banca, o alta mentalitate de a muncii toata viata pentru o casa, de a te lega cu totul de "glie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paradoxul este ca numarul absolventilor de studii superioare din RO este in continuare mult mai mic procentual comparativ cu Vestul chiar si cu ciurda fabricilor de diplome.

 

 

Asta nu insemna ca ala nu e un sistem prost.

Vestul a diluat educatia pre-universitara si ii impinge pe toti in facultati, ca sa ai lustruitori de pantofi cu facultate. Filozofia era ca pentru tehnologia moderna ai neoie de studii, dar s-a exagerat.

» Post actualizat in 02 Feb 2016 07:19

Ca si comparatie, judetul Constanta singur are PIB-ul Republicii Moldova.

 

 

Au numarat tva-ul si vama pe toata marfa care intra pentru tara ca fiind parte din pib-ul constantei. Si republica modldova nu e o stacheta asa inalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu insemna ca ala nu e un sistem prost.

Vestul a diluat educatia pre-universitara si ii impinge pe toti in facultati, ca sa ai lustruitori de pantofi cu facultate. Filozofia era ca pentru tehnologia moderna ai neoie de studii, dar s-a exagerat.

» Post actualizat in 02 Feb 2016 07:19

 

 

Au numarat tva-ul si vama pe toata marfa care intra pentru tara ca fiind parte din pib-ul constantei. Si republica modldova nu e o stacheta asa inalta.

Exact ce spuneam. Romania mai are drum lung pina sa ajunga la prostia vestului cu studiile superioare. :D

Legat de PIB, am oferit doar o compratie. Probabil Republica Moldova nu este o stacheta prea inalta dar, da o idee despre ce se intampla in Romania. Incercam doar sa pun in lumina un centru regional. Toata lumea se plange ca Bucurestiul nu este Romania. Dar, toti se plang din Londra, Liverpool, Manchester, Madrid, Paris Milano. Unu nu s-ar plange de la Cucuietii de Campie sur Mer sau din Aricestii Rahtivani on the Sea din fundul Angliei.

» Post actualizat in 02 Feb 2016 16:21

O fi bine, o fi rau...

http://www.profit.ro/stiri/economie/romania-a-achitat-imprumutul-de-la-fmi-14720783

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam greu de imaginat cum faci asta.

Xulescu pleaca din tara, de unde stii ca a plecat?

Sa zicem ca afli, cum il gasesti?

Dupa ce il gasesti ce faci, il dai in judecata acolo?

 

Nu mai zic ca probabil e impotriva unor legi internationale si conventi legate la dreptul de miscare.

 

 

 

Cu mai multi hamesiti de bani Romania ar fi mult mai departe.

 

 

 

Da ce facultatea e hobby? Romanii sint asa bogati ca subventioneaza hobbyurile de la buget? te intereseaza un subiect? citeste wikipedia :D

uite ca au inventat ceva ai nostrii,ca sa ne taxeze-

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20432363-cum-vor-plati-contributia-asigurari-sociale-cetatenii-romani-domiciuliul-tara-care-afla-lucru-strainatate-diaspora.htm

http://newsar.ro/s-a-confirmat-romanii-din-strainatate-taxati-in-tara-prin-noul-cod-fiscal/

 

iar de aici se poate obtine certificatul de rezidenta fiscala-

https://online.hmrc.gov.uk/shortforms/form/PT_CertOfRes

 

@dedant68, probabil ai dreptate, cum spuneam, singura mea scuza e ca am vazut fluturasul accidental si nu am discutat despre el deloc. Chiar si asa insa, tot mi se pare putin, cel putin in comparatie cu UK, ca pana la urma despre asta e vorba in acest topic. Vorbeam cu un prieten pe care apropo, l-am cunoscut datorita acestui topic, student la University of Derby - Motorcycle Engineering, ca nivelul salariilor profesorilor lui sunt undeva la 60-100.000 de lire sterline pe an. Schimband putin zona geografica, mama sotiei mele este profesoara universitara in Brazilia unde, cu tot cu veniturile suplimentare provenite din cursurile guvernamentale pentru copiii defavorizati depaseste echivalentul a 4.000 de dolari americani pe luna. Ori Brazilia a fost considerata tara bananiera pana mai ieri...

 

Insa nu numai saracia este marea problema in Romania, ci ca aceasta merge mana in mana cu un sistem politic si administrativ corupt si birocratie axfisianta. Si din pacate, oamenii s-au resemnat si fiecare incearca sa-si gaseasca drumul prin labirintul creeat in mod intentionat ce a devenit normalitate. Ce exemple sa mai dau? Am cumparat acum vreo 3 luni o masina si am ramas consternat de "procedura" de vanzare-cumparare: vanzatorul completeaza datele pe un formular, rupe partea cu datele tale si ti-o da tie, dupa care pana in 2 luni vei primi acasa, prin posta, un fel de talon pe numele tau. In toata perioada asta taxa de drum, asigurarea, etc., le platesti direct pe net, pe baza declaratiei pe propria raspundere ca tu esti noul proprietar. Ca fapt divers, in cazul meu fostul proprietar al masinii nu a trimis respectivul formular la DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), sau sa zicem ca s-a pierdut pe drum, asa ca atunci cand am sunat la DVLA ma asteptam la o gramada de complicatii... nici pomeneala. Completezi frumusel din nou formularul cu datele masinii si datele tale personale si il trimiti prin posta dupa care astepti linistit pana la 2 luni noul "talon" care iti vine tot prin posta, acasa. Fara proces verbal de vanzare-cumparare, apostile, legalizari notariale si alte dracii... nu e nevoie nici macar de o chitanta de mana precum ca vanzatorul a primit banii. Cu acest exemplu am vrut sa evidentiez cum este respectat cetateanul intr-o societate civilizata si ce mult conteaza cuvantul acestuia. Un pic diferita cultura fata de cea din Romania, nu?...

Romania nu se va schimba radical,decit in momentul in care vor disparea generatiile educate in anii comunismului....adica chiar si generatia noastra,care mai avem inca unele reminiscente de educatie comunista.

 

Ai dreptate, nu pot sa te contrazic, am avut contact cu sistemul/viata din UK de trei ori in domeniul invatamant, de altfel cu mai multe din Europa, practic la noi este un dezastru in tot ceea ce inseamna sanatate si educatie, probabil ca asa se vrea de 27 ani. Controlezi foarte bine o minte "scurta" intr-un corp bolnav. Nu am vazut in nicio tara atatea farmacii cate vad in fiecare zi pe o strada intr-un oras mic ca Tgv. Totusi nici in UK raportat la viata, salariile in invatamant nu sunt satisfacatoare, un profesor cu 5 ani vechime la un colegiu tehnic din Plymouth castiga in 2014, 1900 lire /luna, nu prea era incantat, oricum incomparabil cu noi. Dar, isi platea toate taxele/facturi fara stres inclusiv chiria, avea o viata decenta si concedii planificate. In schimb, noi romanii avem un simt al proprietatii peste masura, am cunoscu la fel un roman care lucra in invatamant in UK, avea un post bun pe o perioada de ani, din anul 3 isi facuse imprumut la banca pentru casa, toti banii ii lasa la banca, o alta mentalitate de a muncii toata viata pentru o casa, de a te lega cu totul de "glie".

vorbesc din exemplu concret-in UK se pare ca un invatator de clasa primara nu trece de 1500lire,ceea ce este f putin daca nu stai cu parintii(cheltuielile lunare sint in zona 1000-1100lire),nu ramai cu mare lucru(daca mai ai si rata la banca....si f multi tineri asta fac,se baga in credite,mai ales daca au copil)...asa ca, a renuntat la predat si si-a facut firma de curatenie,impreuna cu sotia,(care si ea era asistent medical si lua 1200lire).

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

E rau! Si ai fi realizat singur asta daca ai fi citit si continutul articolului, nu numai titlul.

 

Banca Națională a plătit ultima tranșă din împrumutul de la Fondul Monetar Internațional, luat în 2009, după declanșarea crizei economice. Cele 13 miliarde de euro împrumutate au pus la adăpost România de un eventual default, dar n-au adus și reformele asumate de politicieni.

 

Între timp, datoria publică a crescut de la 13,2% din PIB în 2008, la 40% din PIB în 2014, ultimele date anuale confirmate de Eurostat.

 

În schimbul banilor de la Fond, România ar fi trebuit să facă “reforme structurale” și să reducă deficitul la bugetul de stat. Dacă deficitul a scăzut, inclusiv cu prețul reducerii salariilor bugetarilor cu 25% și a creșterii inflației, după creșterea TVA de la 19% la 24%, reformele au întârziat să apară, lucru notat în evaluările Fondului.

 

Ultimul (acord - nota mea), semnat în toamna lui 2013, nu a fost încheiat cu succes de autoritățile locale și a expirat în septembrie 2015

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...