Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Ma intereseaza si pe mine sa scap de camere. Vreau o rezolvare simpla si rapida in caz de pana. Din ce am citit pana acum cred ca voi opta pentru adezivul de geamuri. Mai trebuie sa vad cum e cu adezivul respectiv pana sa ma incumet eu.

In cautarile pe net mai gasisem o rezolvare ingenioasa dar cam scumpa pentru valoarea mobrei. Este vorba despre solutia patentata de Alpina.

http://www.alpinaraggi.it/wp-content/uploads/2013/11/FORMAT_SLIDE_STS_EN_BASSA.pdf

 

http://www.ktmtwins.com/alpina-ktm-950-990-tubeless-wheel-kit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ne dai un link la adezivul asta?

 

Nu ma pricep la termopane ... :what:

 

Eu folosesc de cativa ani adeziv pt geam termopan monocomponent, izolirband pt protectie si un spaclu cu forma convenabila de unica folosinta. Fara greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreb si eu... nu-i mai complicata procedura decat facutul penei in caz de nevoie?

 

Depinde ce noroc ai. Nu e deloc fun sa schimbi roti pe frig sau pe intuneric, la lumina lanternei. Mi s-a intamplat de mai multe ori si de aia m-am saturat.

 

Ma intereseaza si pe mine sa scap de camere. Vreau o rezolvare simpla si rapida in caz de pana. Din ce am citit pana acum cred ca voi opta pentru adezivul de geamuri. Mai trebuie sa vad cum e cu adezivul respectiv pana sa ma incumet eu.

In cautarile pe net mai gasisem o rezolvare ingenioasa dar cam scumpa pentru valoarea mobrei. Este vorba despre solutia patentata de Alpina.

http://www.alpinaraggi.it/wp-content/uploads/2013/11/FORMAT_SLIDE_STS_EN_BASSA.pdf

 

http://www.ktmtwins.com/alpina-ktm-950-990-tubeless-wheel-kit

 

Am citit si eu despre astia de la alpina, dar am inteles ca un set te cam usureaza de pana la 1000 de iepuroi :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, tu ai mare dreptate :D

 

Dar, uite cum gandesc eu. (dupa cum am vazut, cam asa gandesc si restul de pe aici). Pentru o camera reparata, am nevoie de petice, scule pt demontat, eventual o camera de rezerva si leviere. Astea toate trebuie sa le ai la tine. Deci le cari pe moto, daca esti paranoia ca mine. In schimb, pentru un tubeless ai nevoie doar de un kit de reparatie. Nu mai demontezi, si nu ai nevoie de scule. In 5 min. ai terminat. Si daca nu ai facut bine, alte 5 min. Nu iara desfacut ... etc. etc.

 

 

intreb si eu... nu-i mai complicata procedura decat facutul penei in caz de nevoie?

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, tu ai mare dreptate :D

 

Dar, uite cum gandesc eu. (dupa cum am vazut, cam asa gandesc si restul de pe aici). Pentru o camera reparata, am nevoie de petice, scule pt demontat, eventual o camera de rezerva si leviere. Astea toate trebuie sa le ai la tine, daca esti paranoia ca mine. In schimb, pentru un tubeless ai nevoie doar de un kit de reparatie. Nu mai demontezi, si nu ai nevoie de scule. In 5 min. ai terminat. Si daca nu ai facut bine, alte 5 min. Nu iara desfacut ... etc. etc.

 

o camera de 21 + 2 leviere + o pompa?

» Post actualizat in 11 May 2015 20:09

ca sanu mai zic ca, exceptand o pana facuta de un ghimpe de cactus (sa ridice mana la care li s-a intamplat)... faci pana de la reziduuri umane... deci in civilizatie. deci gasesti un nene s-o faca etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult, dom'le. :D

 

La mine nu prea am unde sa le tin, decat in coburile unde sunt lucrurile personale. Acolo ma deranjeaza sa fie. Si de ce sa imi ocupe locul degeaba? Kitul de reparatie incape in trusa de scule care e sub sa. Pot sa il port la mine si cand am demontat coburile. Si daca ies la suc, si daca ma duc in Vama, tot acolo e.

 

Pana acum am avut o gentuta (rola de piele) cu toate astea. Dar vreau sa scap de ea.

 

o camera de 21 + 2 leviere + o pompa?


» Post actualizat in 11 May 2015 20:28

Mda. M-am intalnit cu un scuterist pe un drum de 10 km intre 2 orase. El era pe la jumatatea drumului. Nu era tipenie de om pe acolo, vara, caldura.... Omul impingea de zor. M-am oprit, sa vad ce are. Ce sa vezi? Roata spate dezumflata. Mi-a cerut pompa. I-am dat. Cand sa bage aer, a inceput sa sufle ... pana. Kit pt tubeless nu am avut ... asa ca .. pass. Ne-am continuat drumurile in directie opusa. Noroc ca era ziua.

 

De ce sa ma bazez pe altii cand pot sa ma bazez pe mine? Mai ales ca de multe ori merg singur pe motocicleta. E bine sa ai ce iti trebuie. Ca necazurile te gasesc tocmai cand esti nepregatit.

 

 

» Post actualizat in 11 May 2015 20:09

ca sanu mai zic ca, exceptand o pana facuta de un ghimpe de cactus (sa ridice mana la care li s-a intamplat)... faci pana de la reziduuri umane... deci in civilizatie. deci gasesti un nene s-o faca etc...

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplitatea ta e prea complicata pt mine :D

 

 

io gandesc asa simplist... camera rezolva tl-ul....kitul de tl nu camera. camera e sfanta atunci. 21 e mama lor :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de carat nu-i problema, de obicei imi lipseste fix ce-mi trebuie. La camera iti trebuie mai mult timp sa remediezi pana si e foarte posibil sa nu iasa cum iti doresti. Am asistat si la asa ceva. Dupa toata manopera am zis ca operatia a reusit, dar "pacientul" si-a dat toata suflarea. Toate manevrele au fost in zadar. Astfel continuarea calatoriei in plan teluric devenise imposibila. Are si divinitatea caile ei de ai pedepsi pe bikerii satanisti. Practic simteam ca nu mai are aer, cerul se prabusea.

Timpul pierdut pentru remedierea unei pene cu camera ar putea fi petrecut la o terasa, cautand cazare. Pana mea ... zic si eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si kit-ul de reparatie contine patent sa scoti cuiul/ghimpele? Si pompa? Sau cartus de umflat rapid? Si daca gaura e mai mare decat snurul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si kit-ul de reparatie contine patent sa scoti cuiul/ghimpele? Si pompa? Sau cartus de umflat rapid? Si daca gaura e mai mare decat snurul?

 

 

asta e o intrebare... cu dute vino :P

 

 

Cu sau fara camera probabilitatea de a face o pana e la fel. Diferenta consta in usurinta cu care repari pana. Camere o sa port in continuare cu mine asa ca sa ma simt eu in siguranta, chiar daca am tubeless acum. Plus ca la tubeless nu mai e pericol de explozii. Am avut pe spate explozie si nu i-as dori nimanui asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa... de ce asa suparat? :crack:

 

Pompa normal ca iti trebuie, cum iti trebuie si in cazul in care ai camera. La fel si patent, ca doar n-oi lasa cuiul in anvelopa cu camera, nu?

 

Daca gaura e mai mare, bagi mai multe snururi.

 

 

 

Si kit-ul de reparatie contine patent sa scoti cuiul/ghimpele? Si pompa? Sau cartus de umflat rapid? Si daca gaura e mai mare decat snurul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o camera de 21 + 2 leviere + o pompa?

» Post actualizat in 11 May 2015 20:09

ca sanu mai zic ca, exceptand o pana facuta de un ghimpe de cactus (sa ridice mana la care li s-a intamplat)... faci pana de la reziduuri umane... deci in civilizatie. deci gasesti un nene s-o faca etc...

 

+ cheie pentru roti, si eventual inca o pereche de maini.

Iar nene gasesti daca nu esti la 20 km departare de cel mai apropiat oras. Ca sa nu zic sat. Si daca e pana in ora 20:00.

 

Eu am avut succes cu sprayurile de pana de la louis. Prima oara nu am strans bine furtunu si a iesit toata spuma pe afara. A doua oara am ajuns de la Cluj la Bucuresti, si de atunci am mai mers niste km pe care nu i-am mai numarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ cheie pentru roti, si eventual inca o pereche de maini.

 

neah. cheie + leviere in one - http://www.motionpro.com/motorcycle/tools/category/t-6_combo_lever/

 

Iar nene gasesti daca nu esti la 20 km departare de cel mai apropiat oras. Ca sa nu zic sat. Si daca e pana in ora 20:00.

 

maroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...