Sari la conținut

Cat De ,,endurist" Sunteti ?


Ce gen de trasee preferati ?  

125 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

mie imi place sa cred ca le fac pe toate inclusiv hard chiar si very hard uneori numai ca nu ptrea imi permite motoreta sa fac very hard insa tind sa cred ca faptul ca ma straduiesc inseamna destul :bow:) oricum promit pentru urmatorul sezon achizitionare unui exc si a unui trial ca sa ies putin in evidenta:))) lc4 meu deja e prea slabut imi trewbuie ceva mai bun oricum isi mai pot da cu parerea si cei care au mai mers cu mine ...in general nu ma dau inapoi de la nimik :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Soft enduro...mai mult nu pot cu vaca...imi place la munte,mai ales pe trasee mai putin umblate...deci prefer drumetii pe drumuri forestiere si eventual poteci, nu aiurea sa o iau la deal pe unde vad cu ochii...

Ultimile trasee le-am facut la inaltime-1500-2000m, cred ca asta imi place, sa traversez muntii...

Sa vina odata vara aia...

 

 

 

post-7547-1166457459_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am votat hard enduro ca sunt pasionat,mam dat si pe traseu de cross si imi place sa ma dau peste tot,nu am inca carnet,dar am un yamaha dt 175 de 2 ani si m-am dat peste tot,deabia astept in primavara sa iau a1,sa la arat la motociclisti astia de duminica care au aparut ca daca treci de pe piaggio pe motor nu sti cineva

 

 

 

:lol: fare suparare pt cititori,postul de mai sus a fost postat de "Bogdan tm" ,dar am intrat pe id lui tata meu pentru ca nu mai stiu parola de la id meu. :bow: :lol: scuze pt erori ,si pentru cei ce citesc,asta este parerea mea. :bow: apropo si eu am avut piaggio. :bow:

post-14640-1166470469_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am votat hard enduro ca sunt pasionat,mam dat si pe traseu de cross si imi place sa ma dau peste tot,nu am inca carnet,dar am un yamaha dt 175 de 2 ani si m-am dat peste tot,deabia astept in primavara sa iau a1,sa la arat la motociclisti astia de duminica care au aparut ca daca treci de pe piaggio pe motor nu sti cineva

:baldy: fare suparare pt cititori,postul de mai sus a fost postat de "Bogdan tm" ,dar am intrat pe id lui tata meu pentru ca nu mai stiu parola de la id meu. :lol: :baldy: scuze pt erori ,si pentru cei ce citesc,asta este parerea mea. :lol: apropo si eu am avut piaggio. :bow:

 

Mah ! ....... Nu ,,vorbi" asa ! :bow:

 

:bow:

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul prefer touringul... Deshi am ditamai vaca de enduro, nu ma incanta in mod deosebit sa ma bag pe aratura... totushi, din cand in cand cate un drum forestier, fara noroaie, imi face placere... :bow:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

endoro touring,mi-ar place mai hard,dar nu-mi permite "calul"!Cel mai palpitant drum a fost Slanic-Valea Sarii(vreo 30km),drum forestier inchis,cu nevasta , bagaje si pe rezerva(cand am ajuns ,ma dureau mainile de parca as fi mers in ele)!

Editat de mihaisarghe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deabia astept in primavara sa iau a1,sa la arat la motociclisti astia de duminica care au aparut ca daca treci de pe piaggio pe motor nu sti cineva

:lol: fare suparare pt cititori,postul de mai sus a fost postat de "Bogdan tm" ,dar am intrat pe id lui tata meu pentru ca nu mai stiu parola de la id meu. :bow: :lol: scuze pt erori ,si pentru cei ce citesc,asta este parerea mea. :bow: apropo si eu am avut piaggio. :bow:

 

bravo! Sa ai distractie.

Si sa-ti faci din cand in cand timp sa mai citesti cate o carte. Te ajuta sa scrii romaneste ... si pe cei cu care dialoghezi ii ajuta sa inteleaga ce vrei sa le transmiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am votat hard enduro ca sunt pasionat,mam dat si pe traseu de cross si imi place sa ma dau peste tot,nu am inca carnet,dar am un yamaha dt 175 de 2 ani si m-am dat peste tot,deabia astept in primavara sa iau a1,sa la arat la motociclisti astia de duminica care au aparut ca daca treci de pe piaggio pe motor nu sti cineva

:baldy: fare suparare pt cititori,postul de mai sus a fost postat de "Bogdan tm" ,dar am intrat pe id lui tata meu pentru ca nu mai stiu parola de la id meu. :lol: :baldy: scuze pt erori ,si pentru cei ce citesc,asta este parerea mea. :lol: apropo si eu am avut piaggio. :bow:

 

 

Mah ! ....... Nu ,,vorbi" asa ! :bow:

 

:bow:

 

 

Lasa-l Petrica sa spuna ce gandeste.Eu nu ma supar si recunosc ca sunt mobrist de duminica, ca deh, in timpul saptamanii nu am loc de mieji.La fel ca si "Bogdan tm", afirm si eu:"fara suparare pt cititori...si pentru cei ce citesc, asta e parerea mea" despre motoristii de saptamana care nu se mai suporta.

 

On topic.Cat de endurist sunt?Nu sunt.Sa incercam sa definim termenul? Am cautat pe net o definitie dar nu m-am lamurit.Ce inseamna pt mine a fi endurist? Simplu: un motociclist care nu e nici "vitezist" nici shoperist, un om iubitor de natura, satul de asfalt si asa zisa civilizatie, un om care desfasoara aceasta activitate pentru el si nu pentru ochii lumii si pentru ca asa-i impune moda,un om care vrea sa fie liber in toata puterea cuvantului,libertatatea aia, a adevaratului turist montan si nu aceea a bazatului de oras scapat, cu atv-ul inchiriat sau cu enduroaica achizitionata ca "hai frate sa vedem cum e si pe coclauri", precum vaca in lucerna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l Petrica sa spuna ce gandeste.Eu nu ma supar si recunosc ca sunt mobrist de duminica, ca deh, in timpul saptamanii nu am loc de mieji.La fel ca si "Bogdan tm", afirm si eu:"fara suparare pt cititori...si pentru cei ce citesc, asta e parerea mea" despre motoristii de saptamana care nu se mai suporta.

 

On topic.Cat de endurist sunt?Nu sunt.Sa incercam sa definim termenul? Am cautat pe net o definitie dar nu m-am lamurit.Ce inseamna pt mine a fi endurist? Simplu: un motociclist care nu e nici "vitezist" nici shoperist, un om iubitor de natura, satul de asfalt si asa zisa civilizatie, un om care desfasoara aceasta activitate pentru el si nu pentru ochii lumii si pentru ca asa-i impune moda,un om care vrea sa fie liber in toata puterea cuvantului,libertatatea aia, a adevaratului turist montan si nu aceea a bazatului de oras scapat, cu atv-ul inchiriat sau cu enduroaica achizitionata ca "hai frate sa vedem cum e si pe coclauri", precum vaca in lucerna.

:bow: :bow: :bow:

bravo. nu m+am putut abtine sa nu te felicit. d-abia astept sa vina vacanta sa ma eliberez pe un munte d tot cacao care ti-l baga pe gat orasu asta/.

 

din pacate nu pot sa votez, dar tin sa precizez ca de cate ori am ocazia ies pe camp, chiar daca motorul nu se preteaza DEOCAMDATA :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l Petrica sa spuna ce gandeste.Eu nu ma supar si recunosc ca sunt mobrist de duminica, ca deh, in timpul saptamanii nu am loc de mieji.La fel ca si "Bogdan tm", afirm si eu:"fara suparare pt cititori...si pentru cei ce citesc, asta e parerea mea" despre motoristii de saptamana care nu se mai suporta.

 

On topic.Cat de endurist sunt?Nu sunt.Sa incercam sa definim termenul? Am cautat pe net o definitie dar nu m-am lamurit.Ce inseamna pt mine a fi endurist? Simplu: un motociclist care nu e nici "vitezist" nici shoperist, un om iubitor de natura, satul de asfalt si asa zisa civilizatie, un om care desfasoara aceasta activitate pentru el si nu pentru ochii lumii si pentru ca asa-i impune moda,un om care vrea sa fie liber in toata puterea cuvantului,libertatatea aia, a adevaratului turist montan si nu aceea a bazatului de oras scapat, cu atv-ul inchiriat sau cu enduroaica achizitionata ca "hai frate sa vedem cum e si pe coclauri", precum vaca in lucerna.

 

,,Votez", cu ce spui tu ! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca nu clasificarea conteraza in primul rand. Trebuie sa recunoastem ca aceasta clasificare implica un grad mare de subiectivism, deoarece ceea ce pentru unii e hard, pentru altii pare soft si tot asa.

 

Am votat soft enduro, nu stiu daca fac soft sau mai mult. Iubesc drumurile forestiere cu ceva noroi si drumurile de creasta cu stanca. Imi place senzatia de viteza pe teren accidentat si felul unic in care inima iti pompeaza adrenalina in loc de sange in vene. Dpmdv, aste e cel mai important, senzatia de libertate pe care o ai atunci cand ajungi in varf de munte si la prima impresie poti sa numeri 7-8 creste in jurul tau, urmatoarea pe care te vei catara fiind o alegere lasata exclusiv la discretia ta. :finger:

 

La cat mai multe drumuri nebatute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Votat touring enduro....am ales varianta touring mai mult pt ca am reusit sa imbin asfaltu cu ceva off road. As vrea si un Enduro in adevaratul sens dar deocamdata banii ma tin in loc. intr un an jumate-doi poate reusesc sa mi mai iau un motor numai pt enduro :banana: ...chiar si care nu se inscrie..numai pt noroaie si pietre :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu erai tu ala care-i critica pe nesimtitii de enduristi care deranjeaza mama natura? Eu asa tin minte. In caz ca nu gresesc, ce cacao faci tu cu hard enduro? Te vei da pe strada?.....sau iti vei calca pe pricipii si vei ara padurile?

 

Unde dai si unde crapa..... Da, eu am criticat niste nesimtit, care nici enduristi nu erau, ci doar amatori care nu-si stiu limitele. Pentru din aia ca ei, varianta "turisti viteji" mor salvamontisti pe munti. Deci, nu am nimic cu enduristii, din contra, doar cu cei care se dau prin parcuri nationale si alte locuri din astea, unde nu ar trebui nici macar sa rupi o planta.

Daca tot m-ai citat puteai macar sa citesti ce am scris, anume ca m-ar tenta hard enduro, ceea ce nu este egal cu a practica. Se poate sa nu-mi placa si sa o las balta. Si nu in ultimul rind, hard enduro se poate face si in locuri special amenajate, sau da, as ara padurile, dar nu o sa merg pe Vf.Retezat cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, nu am nimic cu enduristii, din contra, doar cu cei care se dau prin parcuri nationale si alte locuri din astea, unde nu ar trebui nici macar sa rupi o planta.

 

Aici iti dau dreptate

 

Daca tot m-ai citat puteai macar sa citesti ce am scris, anume ca m-ar tenta hard enduro, ceea ce nu este egal cu a practica.

 

Aici, nu

 

Daca aveam un motor adecvat probabil ca m-ar fi tentat, chiar si hard enduro.

 

Nu practici deoarece n-ai o motocicleta hard-enduro. Daca ai avea maine una, poimaine ai fi prin paduri. Ramai doar la nivelul de tentatie deoarece nu ai cu ce.

 

Eu am citit ce-ai scris.......tu ai cam dat-o in barci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu treceti voi pe Messenger, sa va rezolvati problemele ?

:finger:

multe drumuri din romania sunt de soft-enduro si restu

 

deci cand te duci pe camp este Hard-Enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multe drumuri din romania sunt de soft-enduro si restu

 

deci cand te duci pe camp este Hard-Enduro.

 

Un drum de camp, nu inseamna hard-enduro !!! Hard-enduro este, ceva ... mai mult !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Un drum de camp, nu inseamna hard-enduro !!! Hard-enduro este, ceva ... mai mult !

ok. un camp denivelat mai mult si cu noroi si crengi. cam ca in fata blocului la mine... eu fac hard-enduro in fiecare dimineata-seara cand o scot/bag din spatele blocului.... noroi..movile de pamant si pietre apoi deseuri de la cei ce si-au demolat apartamentele, scanduri... , apoi mormane de frunze de plopi, apoi o movila mare de nisip, un sant de la cei cu gax\zele lasat asa neastupat... o bordura mare.... 4 trepte .... iarba... si in final in strada.... daca asta nu e hard enduro eu imi iau Piagio si il duc in brate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. un camp denivelat mai mult si cu noroi si crengi. cam ca in fata blocului la mine... eu fac hard-enduro in fiecare dimineata-seara cand o scot/bag din spatele blocului.... noroi..movile de pamant si pietre apoi deseuri de la cei ce si-au demolat apartamentele, scanduri... , apoi mormane de frunze de plopi, apoi o movila mare de nisip, un sant de la cei cu gax\zele lasat asa neastupat... o bordura mare.... 4 trepte .... iarba... si in final in strada.... daca asta nu e hard enduro eu imi iau Piagio si il duc in brate...

Belbody fara suparare dar ar trebui sa-ti iei Piagio si sa-l iei in brate ,hard enduro e cutotul alt ceva . :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belbody fara suparare dar ar trebui sa-ti iei Piagio si sa-l iei in brate ,hard enduro e cutotul alt ceva . :finger:

ok.

vino la mine sa vad daca ajungi in spate :banana: stai sa inceapa si romtelecomu lucrarile si sa nu le mai termine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...