Sari la conținut

ATENTIE! Caprioarele nu iubesc motociclistii!


smire
 Share

Postări Recomandate

Vineri ma intorceam cu sotia dintr-o vacanta de 3 saptamani pe meleaguri straine, dupa 6000 km fara peripetii. Eram veseli ca totul a decurs bine, ne-am distrat si nu am avut neplaceri, dar mai ales ca urma sa ne petrecem noaptea intr-un loc frumos si drag noua, la conacul Haller. Era in jur de ora 21:30, intre Cluj si Tg. Mures, aproape de Iernut si ma grabeam sa prind ultima comanda la restaurant. Afara se intunecase, trafic relativ leger, mai aveam 10 minute pana la destinatie si deja ma gandeam la pulpa de rata pe care urma sa mi-o comand. Deodata, in fata motocicletei la cativa metri vad o caprioara, statea perpendicular pe mijlocul benzii mele si se uita la mine. Cred ca am surprins-o cu farurile, ca nu se misca. M-am infipt in frane, in claxon si am tras stanga, gandindu-ma ca daca tot intru in ea, macar impactul sa nu fie in zona posterioara, ci mai degraba inspre cap. In ultimul moment a sarit pe picioarele din fata si s-a intors pe loc, eu reusind sa trec pe langa ea, fara sa o ating. Nu mi-a venit sa cred, eram convins ca o sa o lovesc si eram pregatit de impact, insa...nimic. Ea a sarit inapoi in camp si noi ne-am continuat drumul, speriati dar si fericiti ca am avut noroc. Imediat mi-am amintit de intamplarea unei motocicliste de aici de pe forum care a reusit sa evite un cal ce tragea o caruta, dar dupa 40 km a dat de altul si nu a mai avut acelasi noroc. Cu gandul asta in minte, am lasat-o usor pana la destinatie.

 

Dar...povestea nu se inchide aici pentru ca...caprioara nu si-a spus ultimul cuvant.

 

A doua zi am plecat destul de tarziu, in jur de 12, ne-am oprit la Villa Vinea unde am stat de vorba cu niste oameni simpatici si ne-am luat o sticla de vin pe care aveam de gand sa o bag la rece cum ajungeam acasa si sa o bem pe seara. Vremea era foarte frumoasa, drumul bun, asa ca aveam chef de mers. Dupa Sighisoara, inainte de Rupea, dau sa depasesc o coloana de masini, dupa care...drum drept si liber. Doar o fractiune de secunda l-am vazut pe frati-su mai mare al caprioarei de ieri seara, statea pe marginea drumului si astepta. Exact, nu stiu ce, insa am tras de ghidon sa ma indepartez de el si am claxonat, gandindu-ma ca o sa ia exemplul suratei si o sa se intoarca. Insa nu a fost asa...a sarit probabil cu gand de razbunare direct catre noi. Impactul a fost lateral, in dreptul piciorului meu drept si al pasagerei. Am simtit o durere puternica, motocicleta s-a dezechilibrat si imediat am auzit in intercom tipatul de durere al sotiei, spunand ca a lovit-o. Am reusit sa redresez motocicleta, dupa ce ne-a trimis pe contrasens si am franat imediat. In oglinda retrovizoare am vazut cardul de masini pe care tocmai le depasisem ca s-au oprit. Astept sa se dea jos sotia, care plangea de durere si ma dau jos si eu. Ea se aseaza pe jos si imediat vad sange pe cizma si pe motocicleta. O linistesc spunandu-i ca nu este de la ea, fiind pe exteriorul cizmei si pe motocicleta, si ii ridic pantalonul sa-i arat ca asa este. Mi-am bagat toate cele cand am vazut doua gauri in picior, din care iesea sange. Se pare ca ar fi intrat cu coarnele in 5 locuri prin pantalon, fix deasupra cizmei. In doua locuri a patruns in profunzime, si in alte doua doar a zgariat-o. Nu au atins nici un vas principal de sange pentru ca nu siroia, insa durerea era foarte mare, asa ca am oprit imediat o masina care ne-a dus la Rupea la dispensar. Dupa ce ne-au acordat primul ajutor, am ajuns la spitalul din Brasov, unde am facut radiografie la picior sa nu fie vreo ruptura sau fisura de os.

 

Dupa ce am vazut ca totul e bine cu piciorul sotiei, am trecut la analizat si motocicleta, care a scapat relativ nesifonata din toata povestea. Impactul fiind pe centru, nu s-au spart carene, doar scarita de la pilot s-a rupt. Capriorul...am inteles ca a fost lovit si de masina din spatele meu, iar cand soferul s-a dat jos sa vada ce e cu ea, s-a ridicat in picioare si a fugit in camp. Nu stiu daca a mai supravietuit dupa doua lovituri, mai ales ca motocicleta mea are urme de sange pe partea pe care s-a lovit. Sper ca daca a supravietuit, sa nu ma tina minte si sa ma astepte a doua oara, s-ar putea sa nu am asa noroc ca acum.

 

Asadar, atentie mare la salbaticiuni in zona aceea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accidentul a fost la 12 ziua sau la 12 noaptea ?

si eu mai merg ca bezmeticul noaptea ca sunt singur pe drum dar nu mi-am pus niciodata problema caprioarelor, exceptandu-le pe cele cu 2 picioare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era sa zic Bambi's Revenge, da e ceva intre "final destination" si un film cu animale bantuite/ turbate (nu-mi vine unul in minte acum)

 

Imi pare rau pt pataniile tale, e foarte neplacut, si mai ales pt sotie, care va dezvolta o usoara fobie pt subiect, pe viitor.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cunva xenon ? eu patesc cand merg noaptea cu UTV ( am 2 mega proiectoare cu led ) si cand dau peste cate o caprioara pur si simplu o orbesc (sau cel putin asa observ ) Sa imi plece din cale sting proiectoarele , las doar farurile normale si observ ca pleaca . Am dedus ca poate sunt mai sesibile la anumite nuante de lumina ( in cazul meu de 5000 5500 K )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul a avut loc sambata, in jur de 14:00 cred. De cea pe care am intalnit-o noaptea, am scapat teafar. Nu am xenon, dar nu cred ca conteaza. Am auzit de povesti cu accidentat caprioare noaptea, cu masina, se pare ca incremenesc cand le intra lumina puternica in ochi. Dar sa sara intentionat in tine de la 1-2 metri...ziua, in amiaza mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulie-august este perioada de rut pentru capriori. Probabil acesta e motivul pentru care v-a atacat masculul in miezul zilei. Dintre toti participantii la trafic erati cel mai aproape de un potential "contracanditat" ;)

Ciudat totusi ca asta s-a intamplat pe un drum destul de circulat.

 

Sanatate sotiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulie-august este perioada de rut pentru capriori. Probabil acesta e motivul pentru care v-a atacat masculul in miezul zilei. Dintre toti participantii la trafic erati cel mai aproape de un potential "contracanditat" ;)

Ciudat totusi ca asta s-a intamplat pe un drum destul de circulat.

 

Sanatate sotiei!

Da, se prea poate sa fie adevarat ce spui, are sens. Multumesc pentru gandul bun.

» Post actualizat in 13 Jul 2015 19:54

Nu mai sunt paduri.. datorita drujbei Lui Dumnezeu..

Da, asa e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija si pe langa Bucuresti, mai ales noaptea. Pe bucata aia dintre Ciolpani si El Capitan m-a prins noaptea si prin padurile alea m-au intampinat un porc mistret si o caprioara. Era ditamai porcul, noroc ca l-am vazut din timp ca nu era nimeni pe sosea si mergeam cu faza lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija si pe langa Bucuresti, mai ales noaptea. Pe bucata aia dintre Ciolpani si El Capitan m-a prins noaptea si prin padurile alea m-au intampinat un porc mistret si o caprioara. Era ditamai porcul, noroc ca l-am vazut din timp ca nu era nimeni pe sosea si mergeam cu faza lunga.

he he, si eu am vazut unul măricel pe șosea in fața unei mașini oprite pe banda 1... anul trecut undeva prin Octombrie, pe înserat, chiar la ieșire din Tîncăbești, pe sensul de mers spre Ploiești...

râdeam gândindu-ma cit alergăm eu și colegii mei de grupa (de vânatoare) după unul pe câmpuri...

după întâmplare i-am dat telefon șefului și i-am zis că nu mai e cazul sa mergem pe camp, mai bine facem o pânda la șosea :)...

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Titlul este incorect: caprioarele iubesc mobristii. Ati scapat ieftin, deci v-au iubit.

Eu pe Valea Doftanei, intre statia de apa si Campina, era sa iau un mistret cat capota masinii.

In Austria, pe un "judetean" de prin munti, era sa intru intr-un grup de vreo 6-7 caprioare cu cerb cu tot care traversau soseaua dinspre rau spre padure.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...