Sari la conținut

Ce facem cu ursii din Transfagarasan/Transalpina?


Lucian Lazar
 Share

Postări Recomandate

s-a explicat ca bucegii sunt caz special, ursii sunt obisnuiti sa fie hraniti de oameni si nu se mai tem de ei

se plimba ursii la gunoiul cabanelor pe ambele parti ale bucegilor dar atacurile sunt destul de rare

 

in rest ce ai scris tu pe acolo sunt tampenii

ar ajuta daca ai zice de unde stii chestiile alea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imagineaza-ti cum e sa stai singur pe intuneric , intins intr-un cort micut , despartit de aerul rece al noptii doar de cativa microni de nailon tremurator , ascultand cum un urs de 200 de kg umbla prin preajma . Il auzi cum mormaie incet si adulmeca cine stie ce , auzi zdranganitul caserolelor ravasite si clefaiturile ursului , pasii apasati si respiratia grea , fasaitul cortului cand il atinge in trecere . Capul mormaitor impunge iar cortul , de data asta aproape de umerii tai . Cortul se clatina si mai tare . Apoi liniste , o liniste foarte lunga si - stai ..... sentimentul de eliberare imposibil de exprimat in cuvinte , atunci cand iti dai seama ca ursul s-a intors in padure tarandu-si picioarele . Ai putea suporta asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imagineaza-ti cum e sa stai singur pe intuneric , intins intr-un cort micut , despartit de aerul rece al noptii doar de cativa microni de nailon tremurator , ascultand cum un urs de 200 de kg umbla prin preajma . Il auzi cum mormaie incet si adulmeca cine stie ce , auzi zdranganitul caserolelor ravasite si clefaiturile ursului , pasii apasati si respiratia grea , fasaitul cortului cand il atinge in trecere . Capul mormaitor impunge iar cortul , de data asta aproape de umerii tai . Cortul se clatina si mai tare . Apoi liniste , o liniste foarte lunga si - stai ..... sentimentul de eliberare imposibil de exprimat in cuvinte , atunci cand iti dai seama ca ursul s-a intors in padure tarandu-si picioarele . Ai putea suporta asta ?

Imaginează-ți cum e: el geme afară, tu înauntru.... :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ani de zile în urmă am petrecut câteva nopți, la cort, prin zona Cabanei Diham. Alegem noi locul ideal, peste pârâu, spre pădure. Am pus mâncarea la câțiva zeci de metri de cort într-o pungă, într-un pom, pe marginea pârâului. Noapte am tot auzit zgomote dubioase.

La ziuă am constatat că Moș Martin păpase tot ce putea, conservele pe care nu le putuse deschide (uitase desfăcătorul în bârlog) miroseau a urs, deci necomestibile. Niște vecini (la vreo 15-20 de metri) de pajiște, după ce le-am adus la cunoștință pățania, ne-au povestit că ei ascunseseră mâncarea de frica urșilor sub cort. :crack:

Dimineața, pe răcoare, cine mergea spre oraș să cumpere mâncare?!


» Post actualizat in 03 Aug 2015 19:00

Numai zgomote de containere răvășite se auzeau noaptea de ziceai că e bear party prin tot Dihamul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu lipsa ursilor in golul alpin e vrajeala, nici partea cu hibernarea se pare ca nu e intotdeaua adevarata. Eu am vazut urs umbland de nebun in mijlocul iernii foarte aproape de varful Negoiu, pe la peste 2400m, probabil ca se plictisise de somn si iesise la putina miscare, mancare sigur nu gasea acolo....

La Balea am dormit o data cu cortul si n-am avut probleme. Alte dati am lasat motorul acolo toata ziua cat am fost plecat pe munte, a fost ok.

Ideea de baza e sa nu ai absolut nimic de mancare in cort si nici in topcase sau coburi :)

Daca n-ai copaci in zona( la Balea nu sunt) , cauta macar niste bolovani sa-i pui deasupra mancarii la ceva distanta de cort. Bolovanii nu-ti vor proteja mancarea de un urs flamand dar poate nu ti-o fura primul caine care trece pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a explicat ca bucegii sunt caz special, ursii sunt obisnuiti sa fie hraniti de oameni si nu se mai tem de ei

se plimba ursii la gunoiul cabanelor pe ambele parti ale bucegilor dar atacurile sunt destul de rare

 

in rest ce ai scris tu pe acolo sunt tampenii

ar ajuta daca ai zice de unde stii chestiile alea

 

 

Ce tampenii,ca ursul nu umbla in golul alpin?Ursul umbla peste tot in cautarea de hrana,de vina suntem noi oamenii ca i-am invadat habitatu' iar de atacat nu ataca el fara motiv toata chestia e sa nu ai mancare in jurul cortului.Uite dovada de atac de urs la peste 2000m,si mai sunt destule, anul acesta 2 sportivi au fost fugariti 1km pe la Piatra Arsa de un urs in amiaza mare.

 

Editat de Minu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut pt inchiriere blana naturala de urs completa .cu cap si labe (identica cu cele folosite de uratori)

pt cateva zile.

 

 

 

Unde ziceati ca vreti sa instalati corturile si in ce perioada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut pt inchiriere blana naturala de urs completa .cu cap si labe (identica cu cele folosite de uratori)

pt cateva zile.

 

 

 

Unde ziceati ca vreti sa instalati corturile si in ce perioada?

+1 !!!!

 

Eu încă aştept intervenția lui mos_bear pe acest topic

chiar asa, unde e colegul @mos_bear? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...