Sari la conținut

Accident usor


Ionut Victor Letinu
 Share

Postări Recomandate

Aia de erau in fata lui cum au evitat santul tot asa...schimband banda in acelasi stil ? In ultima instanta am luat gramezi de santuri ( neatent nu le-am vazut din timp sau aveam masina in fata mea, imediat) dar nu am schimbat... sa intru peste cineva pe banda alaturata.Nici nu puteam cu motorul...M-a durut la ficati si a trecut! Asta, cred ca e pe traseul lui zilnic... de ce stiind de sant nu s-a asigurat mai din timp... si apoi cu grija semnal. sa fi schimbat banda, nu are oglinzi sau se scobea in nas ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ fast _arrow

Daca sunt 2 benzi este cum spui. Este posibil banda 1 sa fie legal spatiu de parcare, ceea ce inseamna ca avem o singura banda de circulatie. Cum nu exista marcaje vorbim ca sa discutam. De aceea daca vrea sa intreprinda ceva mai intai sa intrebe cum este impartita strada de fapt.

Oricum ideea motociclistului de a depasi (daca sunt 2 benzi ar veni sa treaca prin dreapta) masina prin dreapta intr-o intersetie, indiferent de cine pe ce banda se afla este o decizie foarte riscanta avand in vedere ca este coloana de masini. Oricand se poate trezi unul sa o ia la dreapta, sau sa faca stanga imprejur, sau sa deschida usa pasagerul. Ideea de a depasi pe orice parte nu este buna. Stai cuminte la rand, mai ales cand e ud pe jos....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina, legal vorbind, cred ca e a soferului. Pe filmare se vede clar ca a tras dreapta. Moral, a motociclistului... am fost si eu azi cu mobra, ca in fiecare zi de altfel, dar am mers mult mai calm decat de obicei pt ca se circula mult mai prost pe ploaie. Toti soferii "de duminica" scot masinile pe vreme urata, se panicheaza de orice baltoaca si pun frane bruste, nu vad bine prin parbrizul stropit... oricum, primul lucru e sa va cautati de sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. tu nu erai pe banda 1 deci n-avea ce prioritate sa-ti dea... erai intre benzi.

 

2. la frana ai cazut pe barba ta, aveai loc de fandare.

 

3. ce atat bip-bip dupa accident?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. tu nu erai pe banda 1 deci n-avea ce prioritate sa-ti dea... erai intre benzi.

 

2. la frana ai cazut pe barba ta, aveai loc de fandare.

 

3. ce atat bip-bip dupa accident?

 

1. sunt curios ce fel de sens e ala de incap 2 masini si jumatate... si nu exista ''intre benzi'', nu stiu de unde ati scos formularea asta...

 

2. de-acord 100%

 

3. pai uita-te mai atent la comportamentul soferului (atitudinea lui de fapt) si intrebarea ''de unde ai aparut'', in situatia in care l-a vazut in oglinda si a franat + faptul ca riderul venea cu viteza melcului..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. tu nu erai pe banda 1 deci n-avea ce prioritate sa-ti dea... erai intre benzi.

 

2. la frana ai cazut pe barba ta, aveai loc de fandare.

 

3. ce atat bip-bip dupa accident?

Uita-te in primele 2 secunde si o sa vezi ca de fapt auto pleaca de pe loc ,nu avea cum sa treaca peste portbagajele celor parcati.Cel putin eu asa vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfirsit , un post pertinent.

 

Stii ca-i ud pe jos, reduci viteza pt ca sa poti evita urmarile unei manevre mai sus vizionate, E regula cea mai simpla.

 

1. tu nu erai pe banda 1 deci n-avea ce prioritate sa-ti dea... erai intre benzi.

 

2. la frana ai cazut pe barba ta, aveai loc de fandare.

 

3. ce atat bip-bip dupa accident?

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu părere de rău!

1.Cunosc zona. O parcurg zilnic. Nu era nici locul, nici momentul de a te gândi, măcar, la o depăşire.

2. Ai căzut "pe mâna ta", fără contact.

3. Învățătură de minte. Atât!

OMUL ASTA NU DEPASEA ! Omul asta era intr-o situatie de DEVANSARE DESTEPTILOR ! Are alte pacate... dar nu a depasit, Venea clar din urma inca de cand incepe filmarea pe banda 1 banda lui. Nu a lovit din spate de nebun, a lovit datorita ca ala i-a luat fata cand a schimbat banda si l-a surprins, iar daca dadea semnal boul din timp, omul stia ce sa faca: sa reduca, sa accelereze, sa ...! Sunteti teribili, voi sunteti partenerii mei de trafic !? Taceti din gura ca va faceti de ras daca nici acum nu e clara...situatia...ce sa mai zic! Motociclistul a avut si un concurs de imprejurari nefavorabil intr-adevar ! E drept si viteza un pic mai mica daca avea era mai ok dar nu a avut cred peste limita legala . De cand ai permisul, cati km pe motor, cate accidente ai mai avut, asta m-ar interesa !? Acum va las, mai analizati... vorbim mai pe seara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu inteleg eu ce insemana adaptarea vitezei de rulare la conditiile meteo insa nu cred ca aveam mai mult de 20 km/h, am tot revazut filmuletul si nu inteleg unde nu stau pe prima banda, daca cineva de pe banda a 2 merge incet este cumva ilegal sa il depasesti pe prima banda? asa cum am spus mai sus am spus ca m-am speriat... am franat cum am vazut ca se baga pe prima banda si am laut astazi motocicleta ca sa ajung la munca ca deh din anumite motive nu a sunat desteptatorul...la 8:45 eram de ceva timp la munca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DACA acolo sunt 2 benzi de circulatie, legal e vina soferului.....daca e o singura banda, e vina ta.

Desi spatiu de 2 benzi este, cine stie cum e incadrat drumul ala...am vazut si drum cu o banda lata cat china, si spatiu de ala de "rezerva" , si drum cu 2 benzi ingramadite.

Din punctul meu de vedere soferul trebuie ars pt comportamentul lui...cum pana mea sa nu traga pe dreapta sa te intrebe cum te simti, cum e prietena, alea alea.....pt asta trebuie ars.

Daca poti trai si fara moto 1-3 luni (nu stiu cat e suspendarea daca te scoate pe tine vinovat), bine ar fi sa te duci sa reclami accidentul...daca el nu il reclama, vorba pe aici este ca ii suspenda automat nu stiu cat permisul. Iti dai seama ca asta e genul de om care da peste pieton pe trecere, si daca e noaptea si nu e nimeni, pleaca mai departe ca si cum nimic nu s-a intamplat.

 

De obicei nu imi dau cu parerea la accidente, dar in pana mea...comportamentul mitocanului chiar ca m-a enervat.

 

Apropo, filmarea se accepta ca proba, daca e neprelucrata...asa zicea cineva pe aici, ca i-au acceptat-o si judele si politaiul.

Am vazut undeva si anunt al politiei rutiere arad (parca) unde se facea apel catre toti care surprind cu camera video incalcari ale regulilor de circulatie sa le trimita la nu stiu ce adresa, si se vor analiza si se pot amenda surprinsii.

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bip-bip-ul vine inainte sa se dea jos domnul din masina

 

pai tu nu vezi vreun motiv sa-l injure? repet, trecem peste greseala riderului care si-a provocat partial cazatura (bruscand frana), dar idiotul ala a schimbat directia de deplasare fara sa semnalizeze si fara sa se asigure..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine-ai venit in randurile noastre Ionut ,poti folosi mana dreapta cat sa tii o bere si stanga sa folosesti desfacatorul? Este suficient .Sanatate si prietenei.Nu-ti mai fa griji ,,intotdeauna este loc de mai rau.Bine ca n-a fost.


» Post actualizat in 20 Aug 2015 16:49

Numa de la camera aia ti se trag toate


» Post actualizat in 20 Aug 2015 16:49

Restul filmarii a iesit bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permis de 3 ani prima moto anul asta prim martie...aprox 7000km din care 5000 km in Bucuresti. drumul asta in parcurg zilnic 10 km dus- intors de luni pana vineri din aprilie...

 

Bine ca nu a fost mai rau. Motociclismul se invata pe parcurs :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfarsitul primului sezon moto e un monment in care creste prea mult increderea in cele doua roti.Combinat cu mersul pe ploaie frana fata pe ud si pe vopsea face buf.

Uneori mai trebuie sa mai lasi motorul acasa.

Un accident din asta iti face foarte bine pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfarsitul primului sezon moto e un monment in care creste prea mult increderea in cele doua roti.Combinat cu mersul pe ploaie frana fata pe ud si pe vopsea face buf.

Uneori mai trebuie sa mai lasi motorul acasa.

Un accident din asta iti face foarte bine pe viitor.

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. sunt curios ce fel de sens e ala de incap 2 masini si jumatate... si nu exista ''intre benzi'', nu stiu de unde ati scos formularea asta...

 

e drum de 2 benzi. ca-s parcate sau nu masini pe aia din dreapta e altceva. mobristul vine printre benzi... daca omul s-a asigurat cand a trecut pe langa masina aia neagra exact dinaite de trecerea de pietoni... mna... ar trebui ca daca vi cu motoru sa fi prevazator si sa te astepti ca se baga pe unde are loc...

 

2. de-acord 100%

 

3. pai uita-te mai atent la comportamentul soferului (atitudinea lui de fapt) si intrebarea ''de unde ai aparut'', in situatia in care l-a vazut in oglinda si a franat + faptul ca riderul venea cu viteza melcului..

 

bip bip a aparut pana sa se ridice de jos... comentariul meu se refera la chestia asta care n-o s-o vezi pe unde oamenii sunt mai civilizatii... chiar in caz ca cineva face o greseala, lumea e mai civilizata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e drum de 2 benzi. ca-s parcate sau nu masini pe aia din dreapta e altceva. mobristul vine printre benzi... daca omul s-a asigurat cand a trecut pe langa masina aia neagra exact dinaite de trecerea de pietoni... mna... ar trebui ca daca vi cu motoru sa fi prevazator si sa te astepti ca se baga pe unde are loc...

 

 

bip bip a aparut pana sa se ridice de jos... comentariul meu se refera la chestia asta care n-o s-o vezi pe unde oamenii sunt mai civilizatii... chiar in caz ca cineva face o greseala, lumea e mai civilizata...

 

Am intrebat ce fel de drum e ala pt ca mi se pare ciudat de lat doar pt o banda (e doar o intrebare, nu dau cu paru si nici nu emit teorii). Nu m-au interesat masinile parcate..

 

Repet printre CARE BENZI vine mobristul? eu ma refer strict la ce se vede in clip? Nu exista o fasie GAZA magica de 30 cm INTRE benzile de circulatie. Exista doar banda 1,2,3,4 etc si liniile care le separa (iar el nu mergea perfect drept pe linia aia groasa de15-20 cm....

 

Ma frapeaza faptul ca tu ca motociclist, te miri ca omul l-a injurat pe imbecilul ala... Nu stiu cum puteti lua cu atata calmitate o atentare la viata si sanatatea voastra... E sindromul bunului samaritean? sau intorsul obrazului pt a doua palma?

 

Nu zic sa se dea jos sa-i futa doi pumni, ci pur si simplu nu vad atata caz pt ca l-a injurat in casca. Nici macar nu s-a dus la el sa-si dea jos casca sa-l injure tete-a-tete...

 

DA, MOTOCICLISTUL a cazut PILAF, in mare parte din cauza ca n-a stiut sa gestioneze o situatie usoara, dar va rog, nu mai cautati scuze la sofer sau alte circumstante atenuante boului din masina....

 

pretentiile astea cu civilizatia intr-adevar, in alta parte unde nu orice participat la trafic da peste tine de parca nu existi...

Editat de Bogdan03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e drum de 2 benzi. ca-s parcate sau nu masini pe aia din dreapta e altceva. mobristul vine printre benzi... daca omul s-a asigurat cand a trecut pe langa masina aia neagra exact dinaite de trecerea de pietoni... mna... ar trebui ca daca vi cu motoru sa fi prevazator si sa te astepti ca se baga pe unde are loc...

 

 

bip bip a aparut pana sa se ridice de jos... comentariul meu se refera la chestia asta care n-o s-o vezi pe unde oamenii sunt mai civilizatii... chiar in caz ca cineva face o greseala, lumea e mai civilizata...

Iti respect parerea insa cand cineva iti pune viata in pericol din neatentie sau ca inumara banii la volan sau ca e beat sau ca vorbeste la telefon nu poti sta cu mainile in san...sau trebuia sa il felicit a reusit sa ma sperie? Ce se intampla daca mai venea cineva pe banda 1 in spatele meu? MA CONSIDER O PERSOANA CIVILIZATA SI RESPECTUOASA insa in momentele asta efectiv nu am cum sa stau calm....daca se intampla mai rau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel cu masina trage discret dreapta,tu vii mult prea tare pentru conditiile de drum plus experienta,te sui pe frane si cazi. Eu nu vad partea unde "conservarul" rupe regulamentul pe genunchi. Ochii mai mari si viteza mai mica data viitoare.7000 km in 3 ani reprezinta un modest inceput. Spor la adunat experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...