Sari la conținut

Azi era sa ma tavalesc


TrekOut
 Share

Postări Recomandate

https://www.youtube.com/watch?v=p5c0RuhS5jA&feature=youtu.be

Mergeam constant la 10-15 m in spatele lui, am vazut ca nu a semnalizat prima depasire, nici o problema, si deodata m-am trezit cu el oprit. Nu am vazut nici un stop sau semnalizare ( acasa am vazut ca ii functioneaza numai cel de sus).

Am franat, s-a blocat una din roti ca a alunecat, am luat ghidon chiar langa el si am scapat.

Pe viitor mai multa atentie si distanta mai mare sau depasire sa scap de astfel de conducatori auto..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boss,

 

tu n-aveai acolo un cedeaza? Si daca venea masina din stanga, n-ai vazut-o din timp sa incepi sa incetinesti?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era masina de scoala aia....

Sti ca ar cam trebui sa pastrezi o distanta destul de mare fata de ea.

Bine ca nu s-a intamplat nimic.

In plus,ti-as sugera sa faci un upgrade la frana fata,montand etrieri cu 4 pistonase(asta daca nu ai facut-o deja pana acum)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acel semn de cedeaza trecerea cred ca este pt cei care ies din benzinarie.

Inainte de el este un alt semn de drum fara prioritate.

Nu cunosc intersectia. Asta am vazut din filmare , oricum TrekOut esti cam vinovat . Trebuia sa pastrezi distanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Etrieri ca sa ce ?

Avea semn de cedeaza, e vina lui, punct.

Am avut ocazia ca sa ma dau cu un vstrom si am cam fost dezamagit de aspectul asta...

O frana buna te ajuta,zic si eu:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca nu inteleg ce cauta semnul de cedeaza acolo. Ai o banda, cei care vin din stanga au o banda, exista linie continua intre ele (cel cu duba nu avea de ce si trebuia sa trece de linie), cand termine marcajul continu deja se poate aplica reguli normale la schimb de banda.

Si o masina de scoala trebuie sa aibe toate luminiile functionale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, pe viitor pastreaza distanta fata de astfel de soferi sau pisca gazu si depasestei astfel te vei putea concentra mai bine la drum cind nu vei mai fi obligat sa fi atent si sa anticipezi ce are ala in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnul de cedeaza este amplasat in stanga (habar nu am de ce, deobicei sunt pe partea dreapta) se vede inainte de intersectie, acolo unde a oprit si cel cu scoala!

Ai fost distrat dar bine ca ai EVITAT si nu ai incercat sa opresti motorul, in cazul acela ai fi fost pe jos :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucru romanesc, facut fara cap, care mai mult incurca decat ajuta.

In primul rand semnul cedeaza nr.2 este pus aiurea, ca si locatie....trotuarul in dreapta este destul de lat incat sa pui semnul acolo, La cum e pus, se poate intelege ce se adreseaza celor care fac stanga (inaintea bidoanelor de plastic)...e drept ca mai in stanga este un semn de accesul interzis, dar nu se vede prea bine la care banda se refera. Daca nu se poate face stanga inaintea bidoanelor, trebuia linie continua pt banda din dreapta (sa poti merge doar inainte), si intrerupta pt celalalt sens (pt cei care vor sa intre in benzinarie de pe celalalt sens)....asa cum e intrerupta la inceput pt banda din dreapta, eu pot intelege ca ma pot duce pe banda 2 pt un eventual viraj la stanga (si daca nu am unde/voie sa virez la stanga, voi avea o dilema in fata semnului cedeaza nr.2).

 

In al doilea rand, daca cedeaza nr2 se adreseaza celor care merg inainte, care este rostul lui? Drumul pe care intra dubita albastra si masina scoala este cu sens unic, 2 benzi ,fiecare sa isi vada de banda lui.....de ce e pus?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e si un semn de sf de drum cu prioritate, pus pe dreapta.

 

Dupa cum zice si autorul topicului, mai multa atentie. S-ar putea ca ala cu scoala, indirect, sa-l fi salvat de un accident cu cel care venea de pe drumul cu prioritate (l-a obligat sa franeze tare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intelegeam utilitatea lui cedeaza nr2 daca imediat dupa ce se intra pe drumul cu sens unic de la final, era drum in dreapta....asa poate cei care veneau din stanga vroiau sa intre pe ipoteticul drum din dreapta, taind astfel drumul cu sens unic....dar nu exista asa ceva, deci de ce cedeaza? Merge fiecare pe banda lui si gata...mai mult incurca decat fluidizeaza.

Plus ca ala cu duba albastra a taiat linia continua si nu a semnalizat schimbarea benzii.

Sunt curios, in caz de accident, cum ar fi impartita vina.

Bun, e clar ca motociclistul era un pic distrat de nu a vazut scoala oprita, dar nici duba albastra nu a fost usa de biserica....e foarte probabil ca scoala sa fi oprit tocmai ca instructorul sa ii explice intersesctia cursantului, instructorul stiind poate ca semnul cedeaza nr2 nu li se adreseaza lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca eu as fi mers mai pe stanga benzii, niciodata pe mijloc.

In cel mai rau caz, mai castigi ceva distanta de franare.

Ala cu masina albastra nu trebuia sa intre pastrandu-si banda pe care era? Si apoi, dupa asigurare si semnal sa intre pe banda 1?

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo e chiar linie continua. Parerea mea este ca nu au ce cauta semnele de cedeaza in astfel de situatii. Marcajul pe drum indica cu totul alceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pe strada cu prioritate de pe care vine duba albastra de obicei este semnificativ mai aglomerat decat cea cu cedeaza, atunci cei care vin de acolo sa intre pe doua benzi.

 

Inca un exemplu din Bucuresti

 

attachicon.gifUntitled.jpg

Pai exemplu tau este cel mai bun privind inutilitatea semnului cedeaza...Cui ii cedezi? Aia care vin din stanga au linie continua o gramada....deci teoretic nu au cum sa intre peste tine pe banda, fara sa tai linia continua...deci cui cedezi?!?! In caz de accident cine e de vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca ai ajuns in situatia asta

bine ca ai reusit o manevra frumoasa de evitare.

 

anticiparea si prevenirea sunt cele mai bune skilluri.

 

atentia trebuie sa avem in prezenta oricarui alt conducator, in special cand sunt masini de scoala sau incepatori.

 

cred ca a pompat adrenalina in tine de puteai sa duci mobra in carca pana acasa dupa evitare. bravo pentru manevra, si mai multa atentie pe viitor. ai intrat in incurcatura intr-un mod banal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pe strada cu prioritate de pe care vine duba albastra de obicei este semnificativ mai aglomerat decat cea cu cedeaza, atunci cei care vin de acolo sa intre pe doua benzi.

Atunci trebuie si desenat benziile asa, sa ai o banda intrerupta perpendicular cand vii de unde ai cedeaza, de exemplu.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pe strada cu prioritate de pe care vine duba albastra de obicei este semnificativ mai aglomerat decat cea cu cedeaza, atunci cei care vin de acolo sa intre pe doua benzi.

 

Inca un exemplu din Bucuresti

 

attachicon.gifUntitled.jpg

Merg zi de zi pe drumul asta cand ma intorc de la munca stau acolo , am mers pe jos de nenumarate ori cand ma duc in centrul vechi, si nu am vazut semnul de cedeaza trecerea de e trotuar unde sunt parcate nenumarate masini , in general dubite, aici este ceva ce nu inteleg, sunt 4 benzi, 2 iesire din pasaj 2 vin pe langa pasaj dinspre unirii(una e ocupata de masini parcate) si fiecare cu banda lui inainte(apoi schimbare de banda cum zicea cineva) , cum sa pui cedeaza trecerea in jumatatea unei strazi , nu este nicio intersectie. Este valabil acel semn de cedeaza trecerea? si daca da cui cedezi ca daca te opresti acolo nu vezi masinile care ies din pasaj cu 100+ pentru ca vin din groapa si nu se vede in pasaj de zidul paasajului.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miketek, daca nu oprea sau nu era cel cu scoala, aveam suficient timp sa merg inainte.

Da e nitel ciudat acel semn cu cedeaza, inainte de refacerea intersectiei nu era acolo.

Asa arata inainte din parte opusa si unde e desenat, este actual din partea stanga de unde vine cu duba.

Da, a fost greseala mea ca eram asa aproape, dar daca ii functionau stopurile , le-as fi vazut, viteza era mica ( sub 50)

post-47564-0-36050900-1440768615_thumb.jpg

post-47564-0-05108500-1440768620_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://goo.gl/bI3OQ9

si reversul situatiei, unde semnul de cedeaza e ignorat de foarte multi... nu e saptamana sa nu dau peste un prost care-l ignora si nu acorda prioritate celor care coboara de pe pasaj si semnalizeaza dreapta.

din cauza explicatiilor de genul: tu schimbi banda fara sa te asiguri, tu schimbi pe banda mea, eu merg drept, etc am ajuns sa schimb banda mai brusc, exact unde se termina hasura in dreptul semnului de cedeaza ca sa nu am probleme ca omul a intrat deja pe drum.

un taximetrist a fost atat de imbecil incat sa-mi spuna ca aia care coboara de pe pod trebuie sa opreasca daca vor sa faca dreapta, ca sa treaca masinile de pe bretea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...