Sari la conținut

Detinatori de Honda 900RR Fireblade


emylyo
 Share

Postări Recomandate

o setare de suspensie spate mai soft.

 

Cred ca isi prinde urechile daca se apuca de lucrat la ea si nu stie ce face.

Apar efecte nedorite de la un raport de transmisie prea mare: dat gaz prea tare si prea devreme pe viraj = derapaj spate, highside. tendinta de wheelie accentuata dar, mai ales, la 954, intra voblaj. E obligatoriu sa aiba un amortizor de ghidon pentru siguranta lui.

Foarte important ar fi ca, la 15/45 sa faca motoreta "mai lunga" cu un lant de 110 zale in loc de 108. Va fi mai putin agila la intrarea in viraj dar pe strada nu ar trebui sa se simta.

Combinat cu lantul mai lung, o anvelopa spate cu talon mai inalt - ori 190/55 ori 200/55. Modificarea asta ajuta in special la iesirea din viraje.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna. Am nevoie de niste informatii si sfaturi.

De unde fac rost, de un set de suruburi pt carenajul unui CBR 929RR?

Am probleme cu 2 dintre suruburi, dar m-am gandit ca nu strica sa le schimb pe toate daca ma apuc de cautat.

Trebuie neaparat sa cumpar de la Louise sau Polo, sau gasesc si altundeva la un pret accesibil?

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

Am atasat o poza pe care apar 5 buc de suruburi, cele 2 buc care apar in partea de sus sunt identice, sunt de la carena centrala de jos, cu alea am cele mai mari probleme.

 

Multumesc

 

 



Pai tu cand scoteai cate un surub nu il puneai la loc?

Cum ai ajuns sa ai suruburi in plus?

:P

Hai, nu fi rautacios cu saracul de JAGI, doar stii ca el a fost preocupat tot timpul, cum sa faca cebereul mai usor, asa ca probabil la asamblare a pus inapoi doar suruburile absolut necesare, restul au ajuns collateral damage :P

post-8669-0-16559100-1385138828_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!!!! De curand am schimbat motorul la un 954 pt ca batea din cauza la cuzineti si vibroche si am preferat sa il schimb decat sa il fac, dupa ce am montat noul motor si am schimbat uleiu am facut vreo 200-300km si am decis sa ii dau jos baia de ulei sa vad daca are ceva mizerie si am gasit cateva bucatele de fier( eu presupun ca sunt de la cuzineti), am ascultat motoru si parca ar avea o bataie ca te cuzineti care se aude dar se aude incet , nu sunt sigur.

Intrebarile mele sunt urmatoarele :

1. Daca are uzura la cuzineti a afectat si vibrochenul? Zgomotul se aude in partea stanga jos si trebuie sa il asculti cu atentie sa iti dai seama

2. Se poate ca bucatie alea de fier sa fie si din alta parte?

3. Ce imi recomandati sa fac mai departe( aici ma refer la faptul sa incerc sa il repar sau sa merg cu el asa si cand pica sa ii caut alt motor)

Attachez si o poza cu bucatile de fier care le-am gasit in baia de ulei

Multumesc frumos!!!

post-54852-0-01274600-1385657446_thumb.jpg

post-54852-0-86322400-1385657457_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca asta este riscul schimbului de motor. Il schimbi, dar poti sa ai bafta sa ti iei tot un motor bolnav. Urata treaba :(

E o loterie schimbul de motor, eu macar am putut sa il ascult inainte sal platesc da se pare ca nu lam ascultat suficient de bine....multe tepe ....rar gasesti o motocicleta buna mai ales supersport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!!!! De curand am schimbat motorul la un 954 pt ca batea din cauza la cuzineti si vibroche si am preferat sa il schimb decat sa il fac, dupa ce am montat noul motor si am schimbat uleiu am facut vreo 200-300km si am decis sa ii dau jos baia de ulei sa vad daca are ceva mizerie si am gasit cateva bucatele de fier( eu presupun ca sunt de la cuzineti), am ascultat motoru si parca ar avea o bataie ca te cuzineti care se aude dar se aude incet , nu sunt sigur.

Intrebarile mele sunt urmatoarele :

1. Daca are uzura la cuzineti a afectat si vibrochenul? Zgomotul se aude in partea stanga jos si trebuie sa il asculti cu atentie sa iti dai seama

2. Se poate ca bucatie alea de fier sa fie si din alta parte?

3. Ce imi recomandati sa fac mai departe( aici ma refer la faptul sa incerc sa il repar sau sa merg cu el asa si cand pica sa ii caut alt motor)

Attachez si o poza cu bucatile de fier care le-am gasit in baia de ulei

Multumesc frumos!!!

bun venit in club :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut! Am reînceput sezonul de reparat motocicleta(954) și am zis să investighez ledul roșu de pe bord. Ledul MIL indica eroarea 34.. nu zice prea multe dar in general manualul ma pune sa verific contacte imperfecte, fire intrerupte, servo motor defect sau ECM defect.. in seara asta am să verific tot ce pot cu aparatul de masura dar mai mult imi este peste puteri.. Voi ati mai întâlnit eroarea asta? Ce efecte are sau ce posibile imperfecțiuni arată? Precizez ca este vorba de ledul Roșu de pe bord.. FI-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am reînceput sezonul de reparat motocicleta(954) și am zis să investighez ledul roșu de pe bord. Ledul MIL indica eroarea 34.. nu zice prea multe dar in general manualul ma pune sa verific contacte imperfecte, fire intrerupte, servo motor defect sau ECM defect.. in seara asta am să verific tot ce pot cu aparatul de masura dar mai mult imi este peste puteri.. Voi ati mai întâlnit eroarea asta? Ce efecte are sau ce posibile imperfecțiuni arată? Precizez ca este vorba de ledul Roșu de pe bord.. FI-ul.

Probleme cu servomotorul de la exup.

Ideea este ca acelasi servomotor deschide si admisia .Vezi care este problema cu el, explicatiile in manual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit o gramada de articole despre servo motor si daca unele m-au lamurit, altele au contrazis diametral primele articole.. Eu tot am ramas cu intrebarea.. ce pierd daca nu functioneaza servo motor-ul ?!



am aflat cum se "repara" problema dar tot nu stiu care sunt avantajele si care sunt dezavantajele pe langa nivelul de zgomot.. adica se va simti diferit motocicleta? in ce fel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca ai citit atat despre functionarea lui ar fi trebui sa intelegi ce se intampla si daca nu functioneaza!

Dupa cum am spus,el deschide sau inchide clapeta din evacuare cat si cea din admisie,asa ca daca de ex. clapetele raman inchise,este destul de usor sa se inteleaga ce se va intampla cu un motor care are ambele "gauri" acoperite.

Asta legat de parte mecanica,dar mai exista si o parte de software si anume:

In momentul in care este declarata o defectiune in sistemul de injectie ecu intra in stare de avarie(limp mod) ceea ce se traduce prin o limitare a functiilor si performantei.Acest fenomen este mai putin sau mai mult simtit in functie de ce restrictii a fost puse de fiecare producator in parte.

Unii producatori de autovehicole merg pana la imposibilitatea de a te mai deplasa in functie de defectul si componentul din sistemul de injectie care s-a defectat.

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut faza cu condensatorul si rezistentele, am resetat erorile si TADAAA!!! Nu se mai aprinde ledul rosu!

Azi doar am testat.. maine ma apuc serios de desfacut si o fac definitiv. Nu-mi dau seama cum atasez poze ca as pune niste poze.

Editat de marian.herciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari , Craciun fericit tuturor va doresc si toate cele bune in primul rand !! Ce as dori sa va intreb , poate cunoasteti unii . Isi merita acesti bani 954RRul asta http://www.kapaza.be/fr/motos/honda-cbr-900-rr-954-sc50-80194695.htm ??? Care ar fi sansa ca acesti km sa fie reali ..

Editat de Stefkw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...