Sari la conținut

Detinatori de Honda 900RR Fireblade


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Suferi de prea multa gindire! E stiut pe forumurile de fireblade de spargerea carterului la 954 929. Sint prea burtoase. Am vazut personal 2 cartere crapate, aici in Bucuresti. Apropo, unul s-a sudat, asa ca aveti grija mare daca cumparati 954, verificati la singe carterul inferior, da-ti carenele jos. Va luati tzeapa!

Acest aspect a cintarit mult in luarea deciziei de a renuntza la 954.

 

intradevar, la 929, viteza f mica, lovit din stanga, motoreta cazuta tot pe st., harshaita juma' de metru si capac, stator, rotor si carteru' inferior praf. nici nu ma mai gandesc prin interior, poa' s-a deplasat ceva de la impact, arbore sau mai stiu io ce... solutia cu sudatu' mi-au dat-o si mie, surprinzator chiar cei de la honda...dar m-am lipsit. motoreta n-a ajuns pe strada, ci si-a donat aproape toate organele...

 

jagi, sapt. viitoare dupa ce recuperez permisul si daca ai timp liber intr-o seara, vin pana la tine la bloc sa dai o tura cu mobra mea? simt ca ceva nu e-n regula la mers f incet, cred ca ti-am mai explicat odata...

 

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Esti complet pe dinafara. La o cazatura destul de ushoara, si 60/h, daca la primul impact cu drumul se afla o pietricica, dimb, 90% capacul de Al se sparge si curge uleiul. Smecheria e sa pui pe dedesubt silicon mult in zona de impact, acesta se comporta ca un amortizor si capacul nu va crapa. Am luat 3 vibratoare pe Amckart si Selena, nu am schimbat capacul de alternator decit cind am vindut motorul, insa am schimbat 4 capace de carbon, bagai pumnul prin ele.

 

 

 

esti unul din cei ce se dau pe SELENA...un mare fas de circuit...nici nu poti numi circuit...este pt carturi

nu va inteleg entuziasmul...as vrea sa ma dau pe circuit dar unu adevarat...special pt motociclete nu pt carturi

am vazut oase rupte si motoare ciufulite rau acolo...nu va linistiti pana cand unu nu se lipeste de zidul de la CET...Doamne fereste

cat despre carbon ,aluminiu si alte materiale nu ai ce sa ma inveti pt k lucrez cu ele pe mana si am facut studiul materialellor...fiecare are ideea lui si nu renunta la ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti complet pe dinafara. La o cazatura destul de ushoara, si 60/h, daca la primul impact cu drumul se afla o pietricica, dimb, 90% capacul de Al se sparge si curge uleiul. Smecheria e sa pui pe dedesubt silicon mult in zona de impact, acesta se comporta ca un amortizor si capacul nu va crapa. Am luat 3 vibratoare pe Amckart si Selena, nu am schimbat capacul de alternator decit cind am vindut motorul, insa am schimbat 4 capace de carbon, bagai pumnul prin ele.

 

 

 

 

esti unul din cei ce se dau pe SELENA...un mare fas de circuit...nici nu poti numi circuit...este pt carturi

nu va inteleg entuziasmul...as vrea sa ma dau pe circuit dar unu adevarat...special pt motociclete nu pt carturi

am vazut oase rupte si motoare ciufulite rau acolo...nu va linistiti pana cand unu nu se lipeste de zidul de la CET...Doamne fereste

cat despre carbon ,aluminiu si alte materiale nu ai ce sa ma inveti pt k lucrez cu ele pe mana si am facut studiul materialellor...fiecare are ideea lui si nu renunta la ea...

 

bai ciprian... esti nebun? iti dai seama ca aia de le fabrica nu sunt prosti. au si ele un scop. nu de a dat banii pe ele aiurea,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti complet pe dinafara. La o cazatura destul de ushoara, si 60/h, daca la primul impact cu drumul se afla o pietricica, dimb, 90% capacul de Al se sparge si curge uleiul. Smecheria e sa pui pe dedesubt silicon mult in zona de impact, acesta se comporta ca un amortizor si capacul nu va crapa. Am luat 3 vibratoare pe Amckart si Selena, nu am schimbat capacul de alternator decit cind am vindut motorul, insa am schimbat 4 capace de carbon, bagai pumnul prin ele.

 

 

 

 

esti unul din cei ce se dau pe SELENA...un mare fas de circuit...nici nu poti numi circuit...este pt carturi

nu va inteleg entuziasmul...as vrea sa ma dau pe circuit dar unu adevarat...special pt motociclete nu pt carturi

am vazut oase rupte si motoare ciufulite rau acolo...nu va linistiti pana cand unu nu se lipeste de zidul de la CET...Doamne fereste

cat despre carbon ,aluminiu si alte materiale nu ai ce sa ma inveti pt k lucrez cu ele pe mana si am facut studiul materialellor...fiecare are ideea lui si nu renunta la ea...

 

 

Deci, daca pe fis-fisul de selena se intoarce motocicleta prin aer, inchipuie-ti cum se roteste pe Panonniaring. Esti fustrat? Scoate banu si du-te la circuit. Eu anul asta deja mi-am facut incalzirea la greci. Ai sa zici ca si ala e circiut de cacao? Bine, ca sa te oftic , in aprilie merg sigur la Brno, am si bilet de avion deja. Daca si Brino nu-i circuit....! Anul trecut am iesit afara la circuit de doar 3 ori. Si m-am dat de vreo 150 ori pe selena si amck, aproape 5000km in total. Ai ceva impotriva?

 

Concluzie: daca faci sticaciuni la moto de 1000 2000euro pe amckart, asteapta-te la dauna totala pe un circuit mare.

Du-te pe www.rosbk.ro si cauta acolo la galerii video serres 2. Ai sa-l vezi pe Laurentiu Mocanu cum s-a accidentat. Trage o concluzie. Degeaba ai bani sa mergi la circuite mari, daca nu stii sa mergi! Risti sa te faci praf din prima! Cit priveste zidul CET-ului, slabe sanse, doar daca si numai daca ai marele ghinion sa ti se rupa furtunul de la frine, sau sa te-mpuste unul din greseala! Practic este imposibil. Da-te o data sa te convingi. Lasa logica pt filozofi.

 

Meseria-i meserie, nu toti antrenorii buni au fost si sportivi de top.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i iau apararea lui Jagi, pentru ca nu are nevoie, dar

1 si eu am cazut usor si capacul s-a spart, defapt am cazut de trei ori cu 954 si niciodata n-a scapat capacul.

2 Selene e perfect pentru antrenament, cine merge acolo si-l depaseste pe Jagi se poate considera gata pentru pista cu aia mari

3 zidul CET, aceasi parere, imposibil de nimerit

 

Mac, multam de cauciucuri, saraca maica-mea depoziteaza deja pe balcon doua seturi, am prostit-o ca sunt pentru masina......

Marius, cand dai o tura cu motorul pe la mine? am fi deja 3 954..... doua rosii si una galbena :scratch:

Mertane, luni te apuci de treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i iau apararea lui Jagi, pentru ca nu are nevoie, dar

1 si eu am cazut usor si capacul s-a spart, defapt am cazut de trei ori cu 954 si niciodata n-a scapat capacul.

2 Selene e perfect pentru antrenament, cine merge acolo si-l depaseste pe Jagi se poate considera gata pentru pista cu aia mari

3 zidul CET, aceasi parere, imposibil de nimerit

 

Mac, multam de cauciucuri, saraca maica-mea depoziteaza deja pe balcon doua seturi, am prostit-o ca sunt pentru masina......

Marius, cand dai o tura cu motorul pe la mine? am fi deja 3 954..... doua rosii si una galbena :scratch:

Mertane, luni te apuci de treaba?

 

100% vrei si rimstripurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dope, primul lucru dupa ce-mi recuperez permisul si fac rost de bani de benzina, e o tura pana la cluj. prin tg. mures, evident. si cred ca de la tg mures o sa ma-ntorc inapoi la bv, dupa care iar fac cale-ntoarsa....ma-nnebuneste bucata aia de drum mai ales ca sapt viit o sa scot prima oara motoreta anu' asta...

as vrea s-ajung si la ciuc, sa stau macar cateva zile. si-na lea cateva zile sa ma trezesc de dimineata (in timpul saptamanii sa nu fie trafic) si inainte de prima tigara sa ma echipez si sa ma duc pana la odorhei...si-napoi...si tot asa...sa ma obosesc cat pot 2-3 zile...da, tre sa gasesc on dum mai ok pana acolo...ca de la bv. e cam nasol...

of, innebunesc, toata ziua trec la motoristi p'aici...la naiba. as schimba lichidu' de frana...ai idee ce sa bag? la ulei tot pe motul o sa merg, ce zici?

 

pe langa asta, vreau sa-mi imbrac rezervorul...i-mi place f mult cum arata pe horneata care-o am de la hellicks... si i-as face si-o masca din acelasi material...batman o fac, hehehe.

 

 

daca meri la amst, poa bagi un ochi si pe la parcu lor de distractii, sa-mi zici si mie cum a fost...ca noi cand am fost, din cauza a "nu-stiu ce si nu-stiu cate (in ce cantitate :scratch: ), am uitat complet de el....

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, daca pe fis-fisul de selena se intoarce motocicleta prin aer, inchipuie-ti cum se roteste pe Panonniaring. Esti fustrat? Scoate banu si du-te la circuit. Eu anul asta deja mi-am facut incalzirea la greci. Ai sa zici ca si ala e circiut de cacao? Bine, ca sa te oftic , in aprilie merg sigur la Brno, am si bilet de avion deja. Daca si Brino nu-i circuit....! Anul trecut am iesit afara la circuit de doar 3 ori. Si m-am dat de vreo 150 ori pe selena si amck, aproape 5000km in total. Ai ceva impotriva?

 

Concluzie: daca faci sticaciuni la moto de 1000 2000euro pe amckart, asteapta-te la dauna totala pe un circuit mare.

Du-te pe www.rosbk.ro si cauta acolo la galerii video serres 2. Ai sa-l vezi pe Laurentiu Mocanu cum s-a accidentat. Trage o concluzie. Degeaba ai bani sa mergi la circuite mari, daca nu stii sa mergi! Risti sa te faci praf din prima! Cit priveste zidul CET-ului, slabe sanse, doar daca si numai daca ai marele ghinion sa ti se rupa furtunul de la frine, sau sa te-mpuste unul din greseala! Practic este imposibil. Da-te o data sa te convingi. Lasa logica pt filozofi.

 

Meseria-i meserie, nu toti antrenorii buni au fost si sportivi de top.

 

 

 

se vede cine e frustrat ...ai inceput sa insiri ce ai facut ,pe unde ai mers si pe unde o sa mergi fara sa te intrebe cineva traba asta..nu am nimik importiva cu tine si ce o sa faci dar ai luat-o prea personal...la sfarsit ai cam exagerat cu selena de 150 de ori....poti sa ajungi si campion mondial ...ba chiar ma bucur k este un roman...in concluzie avem alte preocupari nu circuitul de la selena pt carturi...aceea a fost o parere proprie si nu un atac la persoana dar se pare k ai inteles total eronat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa fac eu sa va distrati.... sa nu va mai luati la cearta.... m-am saturat sa tot aud de curbe si viraje si trase si de astea....

 

dopeman... ia zi-ne noua cat ai mers tu cu 919 atunci? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi, ori n-au motoretele, ori n-au permisu' la-ndemana...ca altfel ar fi la plimbari pe vremea asta...

 

 

 

:scratch: e vremea

e frig la noi si bate vantu...poate mai tarziu

la noi nu a ramas nici un motociclist fara permis iar motoarele sunt pregatite :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa fac eu sa va distrati.... sa nu va mai luati la cearta.... m-am saturat sa tot aud de curbe si viraje si trase si de astea....

 

dopeman... ia zi-ne noua cat ai mers tu cu 919 atunci? :scratch:

am mers mult cu 919rr, dar aia se numeste excursie... puneam pilot sport de la mac si mergeam 8.000km cu un set. am stricat 3seturi intr-un sezon. anul asta daca stric un set de "cau. racing" o sa fiu cel mai fericit, n-am timp aproape deloc pentru motor. criza.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers mult cu 919rr, dar aia se numeste excursie... puneam pilot sport de la mac si mergeam 8.000km cu un set. am stricat 3seturi intr-un sezon. anul asta daca stric un set de "cau. racing" o sa fiu cel mai fericit, n-am timp aproape deloc pentru motor. criza.....

 

 

vezi ca maine iti fac alea da? :scratch: vrei si rimstripes? daca da... +50 de ron la socoteala noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dope, primul lucru dupa ce-mi recuperez permisul si fac rost de bani de benzina, e o tura pana la cluj. prin tg. mures, evident. si cred ca de la tg mures o sa ma-ntorc inapoi la bv, dupa care iar fac cale-ntoarsa....ma-nnebuneste bucata aia de drum mai ales ca sapt viit o sa scot prima oara motoreta anu' asta...

as vrea s-ajung si la ciuc, sa stau macar cateva zile. si-na lea cateva zile sa ma trezesc de dimineata (in timpul saptamanii sa nu fie trafic) si inainte de prima tigara sa ma echipez si sa ma duc pana la odorhei...si-napoi...si tot asa...sa ma obosesc cat pot 2-3 zile...da, tre sa gasesc on dum mai ok pana acolo...ca de la bv. e cam nasol...

of, innebunesc, toata ziua trec la motoristi p'aici...la naiba. as schimba lichidu' de frana...ai idee ce sa bag? la ulei tot pe motul o sa merg, ce zici?

 

pe langa asta, vreau sa-mi imbrac rezervorul...i-mi place f mult cum arata pe horneata care-o am de la hellicks... si i-as face si-o masca din acelasi material...batman o fac, hehehe.

 

 

daca meri la amst, poa bagi un ochi si pe la parcu lor de distractii, sa-mi zici si mie cum a fost...ca noi cand am fost, din cauza a "nu-stiu ce si nu-stiu cate (in ce cantitate :scratch: ), am uitat complet de el....

 

Marius, poti veni de la bv spre tg mures si la Balauseri sa o iei spre sovata odorhei ciuc, e super drumul.

Am fost ma in parcul de distractii dar n-aveam nici o treaba, eram altundeva, daca intelegi ce vreau sa zic. peste 3sapt ma duc din nou..... in Amsterdam, nu in parcul ala...... :friends:

 

baga si rimstripe nenea, da rosii, nu verzi..... :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius, poti veni de la bv spre tg mures si la Balauseri sa o iei spre sovata odorhei ciuc, e super drumul.

Am fost ma in parcul de distractii dar n-aveam nici o treaba, eram altundeva, daca intelegi ce vreau sa zic. peste 3sapt ma duc din nou..... in Amsterdam, nu in parcul ala...... :scratch:

 

baga si rimstripe nenea, da rosii, nu verzi..... :kiss:

 

 

se face nenea. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca intelegi ce vreau sa zic.

 

 

nu mai inteleg nimic...e duminica, n-am permis, si de-aseara au venit tovarasii sa ma consoleze....incat nu mai intelegem nici unu' nimic...fug neuronii unu' cate unu'...bine ca avem miliarde (cred). "daca ma-ntelegi ce vreau sa zic". hehehe

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o baterie eftinuta pt.-al meu 954 aveti idee de unde iau si eu?

tocmai am vb cu cineva si m-a troznit c-un pret de 98 de euro....

fara sa-mi dau seama i-am dat 919-le lui hellicks cu bateria noua de pe 954 :scratch:, am uitat si ma tot intrebam ce dreaq poa sa aiba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai inteleg nimic...e duminica, n-am permis, si de-aseara au venit tovarasii sa ma consoleze....incat nu mai intelegem nici unu' nimic...fug neuronii unu' cate unu'...bine ca avem miliarde (cred). "daca ma-ntelegi ce vreau sa zic". hehehe

 

bafta

:scratch:

cu bateria da-i un pm la romi13, eu de la el am, foarte ieftin.

Editat de dopeman1979
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat la 50euro...s'a potrivit un model care cei de la service nu credeau ....e top lite parca(zicea ca e facuta de yuasa si scrie pe ea undeva..)

Editat de alexutzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai inteleg nimic...e duminica, n-am permis, si de-aseara au venit tovarasii sa ma consoleze....incat nu mai intelegem nici unu' nimic...fug neuronii unu' cate unu'...bine ca avem miliarde (cred). "daca ma-ntelegi ce vreau sa zic". hehehe

Hea, hea... da-i in gura la Horneta, ca iti revin neuronii la loc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hea, hea... da-i in gura la Horneta, ca iti revin neuronii la loc :cheers:

 

 

hehe, ce sa-i dau, ca fara permis nu ma risc. mai am 2 zile si-o scot, o pun la punct si vin sa-ti vad 919-le. pana-n tg mures nu ma opresc

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taci Ca si eu sunt cu permisul in aceasi situatie... Sa nu mai zic ca trebuie sa fac asigurarea si itp-ul care imi expira pe 14 luna care vine.... si nici nu am apucat sa dau o tura cu mobra.... Sper sa o reusesc sa o termin...

Mertane Vezi ca nu am reusit so vopsesc lipsa de fonduri... Dar poti sa te apuci de stikare ca de alea sunt fonduri :bounce: si vreau sa imi trimiti parbrizul si oglinzile alea de care am vb noi...vb pe mess

 

O intrebare intrebatoare am si eu :cheers:

Vreau sa pun semnale pe led... Dupa cate stiu eu daca skimbi becul cu led.. nu mai clipoceste sau ma insel... Au aparut unele misto la luis si cum nu am semnale.. ma bate gandul.. si asa ca nu imi dau aia itp-ul fara semnale... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...