Sari la conținut

Detinatori de Honda 900RR Fireblade


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Radu vb de clientii romani :laugh: Hai sa numaram impreuna cate persoane si-au cumparat anu asta 954(din anturaj) si cate isi doresc unu. Nu vreau sa sune aiurea dar mai sunt si alte motoare de 1000 in afara de Fireblade sau Honda :laugh:

 

Eu unu mi-as lua un SP1-2 sau un Gixxer k4,doar de fun...Pana la alte planuri sunt super multumit si de actuala motocicleta :lol:

 

O poza cu toba scurtata

ai scurtat termignioni ala sau ai schimbat-o cu alta toba??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am nevoie de ajutorul vostru :laugh:. De ceva vreme, imi merge aiurea turometrul, nu mai indica corect turatiile si presupun ca e de la vreo mufa in care a intrat apa ori de la vreun cablu. Pentru ca planuiesc sa fac cateva drumuri si nu am timp acum sa o despachetez complet si sa analizez/remediez problema, as vrea sa aflu niste detalii legate de viteze.

 

Asa ca va rog sa imi spuneti, cei care au modelul SC33 (96 & 97 dar si 98 & 99) care sunt vitezele in bord ce corespund turatiei de 10.500 rpm in fiecare treapta, ca sa imi dau seama care sunt limitele si sa stiu exact cand trebuie sa schimb atunci cand merg mai sportiv. Din cauza ca inca nu-s obisnuit 100% cu livrarea puterii dar si cu sunetul corespunzator anumitor turatii, toba fiind sport, inca nu am apucat sa memorez pana acum in cei 4500km facuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca sunt relevante vitezele in functie de treapta in care esti si turatia, pentru simplul fapt ca nu toti avem pinioane standard pe motoare. Daca ti-ai luat motorul cu -2 pe spate pierzi din demaraj dar ti se lungesc treptele.

Sa ma corecteze baietii care stiu cu ce se mananca acestea, daca gresesc. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de ajutorul vostru :bounce:. De ceva vreme, imi merge aiurea turometrul, nu mai indica corect turatiile si presupun ca e de la vreo mufa in care a intrat apa ori de la vreun cablu. Pentru ca planuiesc sa fac cateva drumuri si nu am timp acum sa o despachetez complet si sa analizez/remediez problema, as vrea sa aflu niste detalii legate de viteze.

 

Am avut aceeasi problema , nu e de la mufa sau vreun cablu, e chiar din turometru , a imbatranit cositorul pe acolo prin el si nu face contact ca lumea , la mine cand indica normal , cand o lua razna .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Asa facea si la mine iar cand stingeam luminile isi revenea. Insa de la un punct, s-a stricat de tot. Acum sare de la 1000 la 12.000 apoi la 6.000 , ca un loco. Tu l-ai reparat?

 

Nu cred ca sunt relevante vitezele in functie de treapta in care esti si turatia, pentru simplul fapt ca nu toti avem pinioane standard pe motoare. Daca ti-ai luat motorul cu -2 pe spate pierzi din demaraj dar ti se lungesc treptele.

 

Ai dreptate. Ma adresez celor cu kit de lant stock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu zeno in tot ce spune!

in ceea ce priveste consumul (dupa ce am schimbat filtru de aer) am facut 550km de la buc - transfagarasan - buc cu 90 ron benzina

dupa un calcul mi-a rezultat un consum de aprox 4,25%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Asa facea si la mine iar cand stingeam luminile isi revenea. Insa de la un punct, s-a stricat de tot. Acum sare de la 1000 la 12.000 apoi la 6.000 , ca un loco. Tu l-ai reparat?

 

Dap, a fost aceeasi problema, si am rezolvato, daca vii prin Constanta da un semn si o rezolvam si pe a ta daca nu o faci intre timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4,25% fi serios... am si eu si am avut 919 si cu carburile stok si mers lin abia daca scoteam sub 10 mai ales ca la 919 poti face multe modificari usoare la motor..pentru mai multi caluti si sare usor peste 12 consum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat asta aici, cand mertan avea discutii in contradictoriu cu altcineva.

Sa stii ca 4,5 - 5% la SC28/33 nu e imposibil. Consumurile astea le-am scos si eu anul trecut (incepator + motorul intr-o stare care lasa de dorit). Anul acesta am mers cu un consum de aprox 7,5%. Vina e a lu` mac :rock: , mi-a dat un set de gume superbe si numa` nu reusesc sa ma duc linistit, mai ales cand dam de curbe. :bounce:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat asta aici, cand mertan avea discutii in contradictoriu cu altcineva.

Sa stii ca 4,5 - 5% la SC28/33 nu e imposibil. Consumurile astea le-am scos si eu anul trecut (incepator + motorul intr-o stare care lasa de dorit). Anul acesta am mers cu un consum de aprox 7,5%. Vina e a lu` mac :rock: , mi-a dat un set de gume superbe si numa` nu reusesc sa ma duc linistit, mai ales cand dam de curbe. :bounce:

mie imi consuma 5,5 la drum lung si mers nu tocmai incet dar nici peste 200 si mai stiu cativa cu sc28 carora le consuma la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi consuma 5,5 la drum lung si mers nu tocmai incet dar nici peste 200 si mai stiu cativa cu sc28 carora le consuma la fel

 

Mie sub 5,5 nu mi-a consumat niciodata :rock: Adevarul este ca nici nu e reglata,n-am umblat inca la filtru iar toba e aftermarket :moto: In oras nu scade sub 8 oricum as merge. Mai nou de cand i-am scurtat toba s-a marit atat cursa mansonului de acceleratie cat si consumul :bounce:

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,am si eu o mica problema la 929.

in treapta a 2....daca turez constant...ajung cam pe la 7000 de ture...toba suna foarte tare...zici ca e trompeta ( un akrapovic)..trec de 7000...ajung in 8000 de ture,..moment in care motorul incepe sa se ingatuie...parca intrerupe...ceva de genu ori prea multa benzina...ori prea putina.

daca trec repede de la 5000 de ture la 8000..9000 de ture nu mai face nimic,merge rotund.

ce sa aiba?

are vre o treaba filtrul de aer care ar cam trebuii schimbat?

sau nu se deschide cum trebuie exup ul? si l cam ineaca, sau ceva de genu?

 

care aveti mai multa experienta?

pls hellpp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4,25% fi serios... am si eu si am avut 919 si cu carburile stok si mers lin abia daca scoteam sub 10 mai ales ca la 919 poti face multe modificari usoare la motor..pentru mai multi caluti si sare usor peste 12 consum..

 

sunt foarte serios in privinta acelor 4.25%, daca faci un drum pe autostrada si pe la munte si nu mergi ca un animal schimband-o numai la rosu, motorul consuma normal. Si pe mine...cel putin la cate kg am nu ma simte motoru garantat. :bounce:

Se poate sa mai fi avut in rez 1 max 2 litrii dar oricum peste 4,5% nu sare la drum dc mergi cu ea a 4000 - 4500 ture const in a 6a

Si mie imi lua in oras mereu 10%, dar vad ca acum si-a mai revenit imi ia intre 7 si 8 %(cu f.aer nou)

 

4,25% fi serios... am si eu si am avut 919 si cu carburile stok si mers lin abia daca scoteam sub 10 mai ales ca la 919 poti face multe modificari usoare la motor..pentru mai multi caluti si sare usor peste 12 consum..

 

sunt foarte serios in privinta acelor 4.25%, daca faci un drum pe autostrada si pe la munte si nu mergi ca un animal schimband-o numai la rosu, motorul consuma normal. Si pe mine...cel putin la cate kg am nu ma simte motoru garantat. :rock:

Se poate sa mai fi avut in rez 1 max 2 litri dar oricum peste 4,5% nu sare la drum dc mergi cu ea a 4000 - 4500 ture const in a 6a

Si mie imi lua in oras mereu 10%, dar vad ca acum si-a mai revenit imi ia intre 7 si 8 %(cu f.aer nou)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt foarte serios in privinta acelor 4.25%, daca faci un drum pe autostrada si pe la munte si nu mergi ca un animal schimband-o numai la rosu, motorul consuma normal. Si pe mine...cel putin la cate kg am nu ma simte motoru garantat. :moto:

Se poate sa mai fi avut in rez 1 max 2 litrii dar oricum peste 4,5% nu sare la drum dc mergi cu ea a 4000 - 4500 ture const in a 6a

Si mie imi lua in oras mereu 10%, dar vad ca acum si-a mai revenit imi ia intre 7 si 8 %(cu f.aer nou)

 

Sa-mi bag pixul, tre sa slabesc, ca motorul meu mai mult ca sigur simte cele 100 de kg + echipamentul !!! :lol:

 

I don't know about 4,XX%, stiu doar ca eu am scos odata 6% :rock: , hai sa fim seriosi, mai bine stateam acasa !!!!!!!!!!!!!!!

Sa mergi pe vitezana, si sa schimbi vitezele la 3-4000 RPM ? Mai trece cate o caruta plina cu romi pe langa tine !!!

 

Eu am alta strategie, cand merg la vale opresc motorul, si nu folosesc nici franele, sa merga cat mai departe, si cand merg la munte inping motorul :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi bag pixul, tre sa slabesc, ca motorul meu mai mult ca sigur simte cele 100 de kg + echipamentul !!! :rock:

 

sa nu slabesti borosz ca dupa aia nu se mai uita blondele dupa tine :moto: , o sa treci neobservat

 

sa nu exageram la faza cu mersu la vale :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine acol`! :bounce:

:rock:

 

Oo da,pacat de cauciucul meu spate tocit inegal :moto: Traiasca Bucarest City

 

man, da un semn daca ai chef sa mai vina un Blade cu tine la circuit :D

 

Man asta a fost a doua oara ever cand am pus guma pe amkart. Nu prea a fost treaba planificata :lol: Cand mai merg/mergem dau un semn...

 

Inca 4

post-11570-1247837152_thumb.jpg

post-11570-1247837174_thumb.jpg

post-11570-1247837197_thumb.jpg

post-11570-1247837219_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...