Sari la conținut

Filet bujie rupta stuck in


Postări Recomandate

Domnilor, am sa fiu scurt: mi-a ramas filetul de la bujie jos in motor, ramand in fisa doar cu bujia. Adica a crapat something din structura ei. Pozele...

1. Modelul bujiei

2. Cu ce am ramas eu din bujie

3. Ce a ramas jos in motor din bujie

 

Mi-ar trebui o scula (cred) ca cea de aici http://www.prounelte.ro/scule-auto/extractoare/extractoare-suruburi/yatoyt-0590set-extractoare-suruburi-rupte-3-25mm-yato-professional.html insa nu sunt sigur daca ma ajuta. Acum, pentru ca scriu pe forum, poate este cineva binevoitor sa dea o mana de ajutor? Avem garaj, nu ne ploua :-)

 

Merci,

Alexandru (0753746842)

post-83719-0-07602300-1457102259_thumb.png

post-83719-0-51302900-1457102268_thumb.jpeg

post-83719-0-74385900-1457102280_thumb.jpeg

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca bagi bujia la loc, inainte de asta ii dai cu superglue si o desfaci iar? Nu pierzi nimic...

Nu m-am gandit la asta si da, nu pierd nimic. Acum sa vad ce superglue merge sa adere pe un astfel de material...

Merci de idee:-) mai astept mesteri:-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam nashpa...mie mi-a dat jos chiulasa....munca tata

 

Asta-i de desene animate

Naspa la tine, la mine e mai usor:-))) cred....

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am gandit la asta si da, nu pierd nimic. Acum sa vad ce superglue merge sa adere pe un astfel de material...

Merci de idee:-) mai astept mesteri:-)

Nu superglue, ala nu are volum, daca suprafetele care le lipesti nu sunt aproape una de alta, efectul de lipire e minim.

Incearca cu componente epoxidice, lipici dinala a+b cu uscare rapida la 5 minute.

Insa orice ai folosi, trebuie sa ai grija sa nu pui prea mult, sa nu curga inauntru sau pe filetul care vrei sa il desfaci.

Editat de pisoiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca ai umple cilindrul cu span care in timp ar zgaria peretii cilindului.

As cauta o garnitura de chiulasa, si asa e vremea asta ploioasa.

Nu ca as strica filetul. Nu-mi trebuie sa fac filet, trebuie sa scot de acolo filetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extractor..deja ai gaura nu-ti ramane de cat sa-l bagi in gaura cu un prelungitor ssi sa incerci sa vezi ce se intampla.

Daca nu se misca cu extractorul,atunci putin sanse sa-l scoti ,mai ales daca s-a rupt la demontare!

Asa ca posibil sa demontezi chiulasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu set de extractoare si sunt destul de scurte. Iti va trebui la extractor un fel de prelungitor, nu vei putea sa il prinzi direct in scula aia cu care il rotesti in situatia ta. Ca o prima masura, eu as da cu un strop de wd40 peste filetul ala si l-as lasa sa actioneze vreun ceas, apoi sa incerci cu extractorul. Daca tot nu merge, eventual as incalzi toata chiuloasa pana la o temperatura maricica sa se dilate tot ansamblul si apoi as baga un jet de spray dinala de inghetat doar pe filetul ala rupt sa ii provoc o contractie localizata, asta chiar inainte de a incerca din nou cu extractorul.

Oricum, grija si cu extractorul ala ca face bucati de metal care vor cadea in cilindru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uiti sa-mi spui cat te-a costat toata jmecheria.

 

Acu o intrebare...ai incercat sa scoti bujia cu motorul cald sau rece???

Eu cred ca gandim prea complicat. Inauntru nu vad ce sa fi cazut, dar nu neg ca nu ar fi ceva. Am sa-mi dau seama dupa ce scot prin extractie, cu scula de mai sus. Solutiile cu lipitul sunt funny, dar pot functiona. Nu vreau sa incerc.

Solutia este asa cum zice TNG, nu am la ce da filet sau gaura ca am si gaura, am si filet. Imi trebuie doar o scula d-aia si am sa o cumpar zilele astea ca cica in wk nu se lucreaza iar la dedeman e prea scump:-)

Daca nu si nu...nu:-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi la orice magazin de scule un extractor .. e 30 ron gen ... o rezolvi singur si usor ..eventual dai si cu un degripant ceva

avantajul e ca ai gaura deja axata si are si destula "carne" filetul ramas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

calmo

 

iese foarte usor, ai avut noroc ca nu ti s-a spart ceramica

 

pentru extractoarele din linkul pus de tine exista prelungitoare dar nu stiu daca sunt suficient de subtiri sa intre in chiulasa.

 

acum restul ramas ar trebui sa iasa foarte usor pentru ca hexagonul nu mai tine filetul in tensiune, daca ai o surubelnita care intra greu acolo as incerca asa inainte sa cumpar extractor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

calmo

 

iese foarte usor, ai avut noroc ca nu ti s-a spart ceramica

 

pentru extractoarele din linkul pus de tine exista prelungitoare dar nu stiu daca sunt suficient de subtiri sa intre in chiulasa.

 

acum restul ramas ar trebui sa iasa foarte usor pentru ca hexagonul nu mai tine filetul in tensiune, daca ai o surubelnita care intra greu acolo as incerca asa inainte sa cumpar extractor

True, dar nu am nimic care sa intre greu. Incerc inainte sa cumpar, dar vorba ta, calmo ca nu e nimic complicat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

calmo

 

iese foarte usor, ai avut noroc ca nu ti s-a spart ceramica

 

pentru extractoarele din linkul pus de tine exista prelungitoare dar nu stiu daca sunt suficient de subtiri sa intre in chiulasa.

 

acum restul ramas ar trebui sa iasa foarte usor pentru ca hexagonul nu mai tine filetul in tensiune, daca ai o surubelnita care intra greu acolo as incerca asa inainte sa cumpar extractor

Regula asta se aplica daca s-a rupt la strangere..la demotare se complica lucrurile! Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu asa ceva (bine, un centrator de baterie dus) am reusit sa-l scot facand cu o minifreza deget doua santuri dupa care am bagat u surubelnita pe marime. Acum problema e unde se duce spanul.

Totusi cred ca si superbec ca ai putea sa incerci cu o surubelnita cu "panta" mai putin abrupta apropiata de dimensiune, dar mai intai dai cu WD40.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta un extractor potrivit si totul va fi simplu. Ideile cu adezivi sunt pierdere de timp.

Care timp? ii da in seara asta cu adeziv bun, e 10-20 ron in comert ditamai cutia, il lasa noaptea la intarit si dimineata incearca. Daca merge ok,daca nu, ce are de pierdut? Cativa ml de adeziv?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu cand am rupt bujia la montare am rugat un prieten sa o scoata. A folosit un torx ("surubelnita d-aia cu in stea cu 6 colturi") care intra fortat in orificiul ramas: a fortat un pic torx-ul in filetul ramas (a ciocanit usor surubelnita) si dup-aia a desfiletat tot ansamblul. Daca ai un imbus mai lung, il poti ascuti la un capat, il fortezi un pic in filet si apoi incerci.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...