Sari la conținut

Intrebari in legatura cu casa: pavaj si alarma/firma paza in Timisoara


dragonlord
 Share

Postări Recomandate

Domnilor,

 

Mi-ar prinde bine niste sfaturi:

 

1) de unde merita cumparat pavaj de beton (modele simple gen: patrat, dublu T sau floare) si daca stie cineva cam cat costa montajul pe m2 (acces auto deci tre sa resite in timp)?
Am vazut ca in magazinele mari de bricolaj pavajul este cam 30-35 RON/m2
Nu cred ca merita sa-mi bat capu cu fabricatul acasa ca astea din comert sunt facute cu vibratie si presupun ca sunt destul de bine tasate.

 

2) alarma - de unde merita cumparata si merita sa faci contract la o firma de paza?
Isi fac treaba baietii daca chiar suna alarma sau platesti degeaba?

p.s: caine la anu :)

 

Orice sfat e bine venit! :cheers:

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Pavaj elpreco sau elis, sau semmelrock. Nu lua simmetrica, sunt de proasta calitate. Mai poti si pe varianta de placi-dale prefabricate, patrate, de 40x40 sau mai mari. Borduri pe margini obligatoriu, plus strat suport compactat + nisip de baza + nisip de impanare. Impanarea o faci si tu , adica o sa dea mestwrii cu nisip, apoi maturat. Dar trebuie repetata procedura de 2 3,ori. Plus dat cu ierbicid, altfel in 2 luni ai iarba. Sau, mergi pe pavele goale -inierbate. La manopera se ia cam 15-30 ron /mp, nu stiu cum e in zona ta. Legat de alarma, poate fi o solutie buna. Dar verifica la firmele cu care discuti, unde au echipajul de interventie pentru zona ta. Cu cat mai aproape cu atat mai bine. Toti zic ca intervin in 5 minute, dar din locatia echipajului iti dai seama singur cand poate interveni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un studiu facut printre spargatorii de case a aratat ca : prefera casele fara ciine si alarma, urmatoarea este aceea cu alarma si ultima care are ciine. Contractul cu o firma securitate .... depinde doar de valorile existente in locatia respectiva. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai luat in calcul o astfel de parcare:

gal-88-474-440x2941.jpg

 

Da ne-am gandit si la aceasta varianta dar am zis ca bucata unde vin masinile si inca o portinue de manevre o pavam complet asa ca ramane o suprafata solida unde poti sa schimbi rotile la masina, sa mesteresti la mobra... sau cand mai creste un pic bebelusul sa se dea cu tricicleta. Plus mai ai ocazii speciale, sotia poarta tocuri si e mai stabil pavajul :)

In rest lasam iarba, evantual cu o poteca mica pavata langa casa.

Editat de dragonlord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus dat cu ierbicid, altfel in 2 luni ai iarba.

 

Eu dau periodic cu ierbicid total, dar tot creste buriana... Trebuie bibilit constant. Chiar ieri ma gandeam cum sa fac sa nu mai creasca nimic intre dale.

Oare este o idee ca nisipul care-l pui intre dale sa-l amesteci cu var praf? sau altceva care sa nu fie mediu bun pt plante...

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit cu cateva firme si pavajul iese cam asa:

- pavaj 30-40 ROn/m2

- manopera 30-40 RON/m2

- borduri : 10 - 20 RON ml

+ nisip + pietre pentru fundatie + beton pentru fixarea bordurilor... deci se ajunge destul de mult

 

stie cineva cam cat ar fi daca betonez suprafata respectiva?... nu am masurat exact si nu am decis cat sa fac.. undeva la 50-70 m2

 

ce am vazut asa pe net betonul se vinde cam la 150 RON/m3 ... daca torn un strat de 5 cm -> din 1m3 ies aprox 20 m2

totusi presupun ca si betonul are nevoie de o fundatie de pietre si nu direct pe pamant?

 

merita comandat? sau la 3 m3 mai bine fac acasa... betoniera am de unde sa fac rost.

 

pt acces auto merita sau faci direct ciment? care iese mai ieftin?

Editat de dragonlord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

pt acces auto merita sau faci direct ciment? care iese mai ieftin?

 

Betonul te-as sfatui sa-l cumperi si mai ales sa fie fosta clasa B300 (care nu cred ca-i asa de ieftin) ..... vezi ca trebuie armata placa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dau periodic cu ierbicid total, dar tot creste buriana... Trebuie bibilit constant. Chiar ieri ma gandeam cum sa fac sa nu mai creasca nimic intre dale.

Oare este o idee ca nisipul care-l pui intre dale sa-l amesteci cu var praf? sau altceva care sa nu fie mediu bun pt plante...

 

Incearca cu ROUNDUP. Este un ierbicid care da randament bun. Faci amestecul, si stropesti cu sticluta de spalat geamuri. Sau daca ai suprafata mare, cu vermorel

» Post actualizat in 11 Apr 2016 05:13

am vorbit cu cateva firme si pavajul iese cam asa:

- pavaj 30-40 ROn/m2

- manopera 30-40 RON/m2

- borduri : 10 - 20 RON ml

+ nisip + pietre pentru fundatie + beton pentru fixarea bordurilor... deci se ajunge destul de mult

 

stie cineva cam cat ar fi daca betonez suprafata respectiva?... nu am masurat exact si nu am decis cat sa fac.. undeva la 50-70 m2

 

ce am vazut asa pe net betonul se vinde cam la 150 RON/m3 ... daca torn un strat de 5 cm -> din 1m3 ies aprox 20 m2

totusi presupun ca si betonul are nevoie de o fundatie de pietre si nu direct pe pamant?

 

merita comandat? sau la 3 m3 mai bine fac acasa... betoniera am de unde sa fac rost.

 

pt acces auto merita sau faci direct ciment? care iese mai ieftin?

Dalele au un aspect mai frumos. Daca betonezi, iti trebuie si un meserias bun, sa-ti traga tot betonul frumos, neted.

Daca montezi dale, neaparat sa trecu cu placa vibratoare echipata cu covor de cauciuc si peste dalele montate

BGS-ul te costa 150 RON + T.V.A. pe luna, si ai inclus 3 interventii. Celelalte interventii se platesc. Noaptea ajung in 3 minute, ziua in 5 minute

Editat de tibor_mt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de info-uri... acu am cerut pret pt beton de la firma care face finisarile din casa ca cica aduc si beton.

 

Am cerut si pret pentru sistem de alarma. Vedem cat iese pe wireless sa nu mai trag fire pe perete ca deja sunt finisate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am montat la casă o alarmă de la ICCO. Are senzori pe exteriorul casei, inclusiv cu barieră IR, care protejează toate golurile constructive (uși, ferestre). În felul ăsta, când urlă alarma știi că e cineva prin preajma casei, pe afară, nu când cineva a intrat, deja, în casă.

Chestie de confort psihic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

incearca sa pui sub pavele geotextil sau folie :

http://www.altdepozit.ro/folie-geotextil-p-1391.html

http://www.dedeman.ro/timisoara/gradina/produse-pentru-intretinerea-plantelor/alte-produse-de-intretinere/folie-anti-buruieni-black-cover-1-5x100m.html

 

Eu dau periodic cu ierbicid total, dar tot creste buriana... Trebuie bibilit constant. Chiar ieri ma gandeam cum sa fac sa nu mai creasca nimic intre dale.

Oare este o idee ca nisipul care-l pui intre dale sa-l amesteci cu var praf? sau altceva care sa nu fie mediu bun pt plante...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beton in curte - nu as mai pune! E de minim 10cm grosime, armat, clasa 3.14zdii si tot crapa/se macina etc. Si e al doilea, primul a fost home made (si parca rezistat mai bine 11 ani decat actualul care are 4), al doilea,dupa niste lucrari si reamenajari care au necesitat spargerea primului, la "cifa". Daca as putea da timpul inapoi as pune dale 100%. Poate "elicopterizat" sa reziste mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...