Sari la conținut

Accident Bixad (covasna).moto ca tractor. RIP


DanMotoCiuc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dumnezeu sa-l ierte,am pierdut un baiat care mergea excelent pe circuit,noi cei care'l cunosteam am ramas socati.

Dumnezeu sa-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit pe threadu de moto din Bv de pe FB, pe rider il chema Csaba Barabas din Miercurea Ciuc... un final de saptamana negru pentru pasionatii de 2 roti... moto2, ManTT si strada. rip.

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi s-a parut cunoscut numele si speram sa ma insel...

 

m-am uitat prin SMS uri sa vad daca mailul se potriveste cu numele.... e tipul caruia i-am vandut epava de la RSV, dupa accidentul meu..prin 2014..

 

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...

 

 

Am o intrebare si sper sa nu deranjeze: daca am facut greseala sa-i dau atunci actele in original si n-am mai apucat sa o radiez (m-am tot tinut de el sa-mi dea copie dupa buletin dar a tot uitat), cum fac sa radiez mobra, daca actele sunt la el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si din toata povestea asta oricum nu o sa invete nimeni nimic, adica ce vreau sa zic este ca motociclistul este decedat, il plange familia si aicea s-a terminat tot.
Tractoristul daca nu o fi fugit de la fata locului cu sanse de spre 100% sa fi fost baut plus fara nici un fel de carnet si asigurare o sa pateasca din parte statului fix pix.. ceva cu suspendare, o foaie peste un an jumate de la un procuror care zice ce rau a fost si sa nu mai faca..

Deci sanse sunt ca tractoristul sa faca exact aceiasi manevra peste cateva zile..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si din toata povestea asta oricum nu o sa invete nimeni nimic, adica ce vreau sa zic este ca motociclistul este decedat, il plange familia si aicea s-a terminat tot.

Tractoristul daca nu o fi fugit de la fata locului cu sanse de spre 100% sa fi fost baut plus fara nici un fel de carnet si asigurare o sa pateasca din parte statului fix pix.. ceva cu suspendare, o foaie peste un an jumate de la un procuror care zice ce rau a fost si sa nu mai faca..

 

Deci sanse sunt ca tractoristul sa faca exact aceiasi manevra peste cateva zile..

Sa zicem ca esti tu intr-un tractor si esti pe drum public. Chiar daca te uiti si vezi farul motocicletei la 200-300m in spate, o sa ti se para destul de departe acel far si vei afectua manevra dorita. Numai ca daca farul vine cu 200, surpriza (pt ambii ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe un drum liber e greu sa nu observi acel tractor care se misca cat de cat incet , din pacate viteza isi spune cuvantul si de aceasta data . R.I.P.

 

Fiecare accident e cu dinamica lui. Nu exclud viteza insa, mergand cu aprox 100-110 maxim pe un drum european (E675), vad de pe un camp dintre 2 copaci da sa iasa in sosea un....tractoras. Al naibii idiot, ca ne intalneam la mijloc daca eu nu franam (preventiv) destul de serios cu mana bagata in claxon. Idiotul se opreste pe banda de pe contrasens si sunt sigur ca nici nu oprea daca nu auzea claxonul, ca de vazut...e clar ca nu se uita. Si uite asa gandul mi-a zburat la accidentul lui taz, care se pare totusi ca avea nitica viteza, insa mi s-a confirmat un lucru pe care nu prea il credeam: se pare ca sa fii surprins de un tractor, tir, etc, care oricat de incet ar merge, e totusi capabil sa iti 'sara' in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca esti tu intr-un tractor si esti pe drum public. Chiar daca te uiti si vezi farul motocicletei la 200-300m in spate, o sa ti se para destul de departe acel far si vei afectua manevra dorita. Numai ca daca farul vine cu 200, surpriza (pt ambii ).

 

Sa zicem ca citim descrierea incidentului, si constatam ca tractorul a virat stanga peste linia continua pentru a iesi de pe DN, deci farul venea din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca citim descrierea incidentului, si constatam ca tractorul a virat stanga peste linia continua pentru a iesi de pe DN, deci farul venea din fata.

 

de parca tractoristul ar face diferenta intre un far de RR sau unul de scuter. daca esti la mai mult de 100m pentru el toate arata la fel.

diferenta tot noi trebuie s-o facem altfel iese cam ca in cazul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot aud cacatul asta cu "vai ,venea cu 200, nu il putea vedea pentru ca nu putea aproxima cu ce viteza venea spre el acel far"


pai bai nene, care-i diferenta intre un motor care vine spre tine cu 200 km/h si o masina? Va zic eu, in loc de un far, sunt doua. Atat.


Adica la o masina aproximezi mai usor viteza cu care vine spre tine decat la o motocicleta? vorbim de cazul in care ambele sunt cu fata direct la tine....

 

In afara localitatilor (si nu numai) masinile merg cu viteza mare, uneori la fel de mare ca si majoritatea motocicletelor..


Daca vine unu cu un seria 5 cu 140 km/h sau daca vine un S1000RR cu 140km/h care e diferenta?

 

Daca nu esti in stare sa aproximezi o viteza si sa-ti dai seama cand e safe sa iesi (si cand nu,adica atunci cand risti sa nu acorzi prioritate), nu ai ce cauta la volan..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un seria 5 franeaza, nu gluma, daca e ceva probema si trebuie sa opreasca. Si face asta si pe un asfalt murdarit de noroi de utilajele agro-balcanice. Ce moto face asta?

Iar un singur far te deruteaza, s au facut experimente pe tema asta, ochiul uman percepe diferit si creierul evalueaza altfel apropierea unui vehicul cu un singur far fata de un vehicul cu mai multe surse de lumina.

Iar tractoristii astia in general nu au nici o legatura cu condusul pe drumurile publice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...