Sari la conținut

Accident Bixad (covasna).moto ca tractor. RIP


DanMotoCiuc
 Share

Postări Recomandate

Când o să vreau să merg încet pe drumuri de-astea, o să îmi iau bicicletă. Să îi fie țărâna ușoară mobristului, și eu aș fi mers la fel pe drumul ăla și probabil aș fi mierlit-o la fel de repede.

 

De tractorist iar n-am ce să zic, e și ăla pe barba lui. Vorba cuiva de mai sus, asta e România și așa va fi încă 100 de ani de acum încolo. Fără drumuri dar plină de mașini oprite pe avarie pe drum cu o bandă pe sens că acolo au oamenii treabă, tractoare și căruțe pe deneu, câini vagabonzi și bicicliști mangă. Băgăm o mie de tractoriști în pușcărie pe viață degeaba, ăia care vin după ei fac exact la fel.

 

Într-un stat normal, în care s-ar constata că ai una din cele mai mari rate de decese pe șosele din UE (top 3), cineva sănătos la cap s-ar ocupa cu șosele, bretele, giratorii, poduri, autostrăzi până nu rămâne fără cetățeni. Dar asta e România și va fi așa încă 100 de ani de acum încolo până când ultimii ei doi cetățeni se vor întâlni pe deneu fix când unul dintre ei face o stângă meseriașă peste linia continuă.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu poti generaliza.... ia si incearca schema cu depasirea din scurt la o masina cu un v6 3 litri sau ceva cu 4.2 v8 sa vezi ce fum iti da ala....

cu tdm-ul poate.

cu altceva de 150 de cai in sus... discutam...

+ ca e de evitat depasirea lipit de el, nu stii ce ii vine si vireaza putin spre stanga sa evite ceva si te-ai supt...

corect.

insa deastea fac cand vad/ stiu/ am 50 la ora in plus fata de masina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni pana acum vad ca nu gandeste si asta:

TRACTORUL , BULDOESCAVATORUL PE ROTI, FADROMA etc NU TREBUIE SA AIBE ACCES PE DRUMURILE PUBLICE!!!!!

DE CE :

NU SUNT DOTATE CU NICI UN SISTEM DE "AMORTIZARE " A IMPACTULUI!!!!!

Una este sa ai un impact cu o masina cu sisteme de absorbtie a socului si alta cu lama buldozerului, scula agricola a tractorului etc

 

inmatricularile acestor utilaje si dreptul de a circula pe drumurile publice ar trebui interzise

aaaaa poate cu antemergator sau pe platforme .... Da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si carutele, si cainii care iti sar sub roti, si gropile, si dobitocii care nu sunt in stare sa lege doo cuvinte dar au permis...


» Post actualizat in 07 Jun 2016 21:03

https://www.youtube.com/watch?v=bvLaTupw-hk&index=301&list=FLdVQciXdcggtimQ9Hj6XW7A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni pana acum vad ca nu gandeste si asta:

TRACTORUL , BULDOESCAVATORUL PE ROTI, FADROMA etc NU TREBUIE SA AIBE ACCES PE DRUMURILE PUBLICE!!!!!

DE CE :

NU SUNT DOTATE CU NICI UN SISTEM DE "AMORTIZARE " A IMPACTULUI!!!!!

Una este sa ai un impact cu o masina cu sisteme de absorbtie a socului si alta cu lama buldozerului, scula agricola a tractorului etc

 

inmatricularile acestor utilaje si dreptul de a circula pe drumurile publice ar trebui interzise

aaaaa poate cu antemergator sau pe platforme .... Da

 

 

ok, tractoru e de vina!...

 

daca are sisteme de amortizare putem sa ne infingem in el blana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca prin sistem de amortizare a impactului cu un obiect extern intelegi suprafetele exterioare deformabile, capabile sa absoarba energie de impact (cum e cazul la masini mici), te rog sa imi spui tir-urile, masinile de deszapezit, betonierele, etc, cam ce sistem de amortizare au, ca eu nu prea am vazut? Le interzicem si pe astea?

E CE :

NU SUNT DOTATE CU NICI UN SISTEM DE "AMORTIZARE " A IMPACTULUI!!!!!

Editat de pisoiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni pana acum vad ca nu gandeste si asta:

TRACTORUL , BULDOESCAVATORUL PE ROTI, FADROMA etc NU TREBUIE SA AIBE ACCES PE DRUMURILE PUBLICE!!!!!

DE CE :

NU SUNT DOTATE CU NICI UN SISTEM DE "AMORTIZARE " A IMPACTULUI!!!!!

Una este sa ai un impact cu o masina cu sisteme de absorbtie a socului si alta cu lama buldozerului, scula agricola a tractorului etc

 

inmatricularile acestor utilaje si dreptul de a circula pe drumurile publice ar trebui interzise

aaaaa poate cu antemergator sau pe platforme .... Da

1. nici platforma n-are cine stie ce sisteme de absorbtie a socului

2. chiar daca ar avea, cand te infigi cu diferenta de viteza de (sa zicem) 100km/h in orice, poti sa ai mama sistemului de absorbtie - tot chiftea te faci

 

Mergeti regulamentar si va veti da seama ca nu prea are ce sa vi se intample .

+1

chiar si asa nu poti evita tot. insa, de obicei poti povesti despre asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa par mare expert, dar in zonele astea de campie cu terenuri agricole ar fi bine sa fie respectate limitele de viteza. Merg des pe drumul ce leaga Pitesti de Slatina, combinatie de DN cu european, tractoarele, combinele si alte utilaje agricole circula in voie si trec peste continua fara jena. Nu esti mai fraier daca incetinesti putin, zic. Recent mi-a taiat calea un tractor cu semanatoare exact la fel, nici nu s-a asigurat din stanga, tigare in bot si palarie in cap + ca a umplut de noroi toata banda. (aveam viteza sub 80 si eram cu masina, am avut timp sa incetinesc)

 

Pacat de om..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne place riscul si de asta ne-am luat motociclete. Altfel am circula doar cu TAB-ul. Daca avem limita de 50, mergem cu 60. Daca este aglomerat traficul, crosetam. Oriunde poate aparea acel ceva care ne va pune in dificultate si pana la urma totul se rezuma la sansa. O patim acolo unde ne asteptam mai putin, cand ne asteptam mai putin si cand suntem ferm convinsi ca am fost vazuti sau auziti. Gropi, caini, soferi neatenti, utilaje agricole, pete de ulei sau motorina, nisip, sunt ingredientele zilnice. Trebuie sa ne ferim singuri atat cat putem si sa speram ca atunci cand uitam sa o mai facem, sa ne fereasca altii. Condoleante si bafta supravietuitorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atatea comentarii, atatia experti, bikerul nu a fost incepator,a avut ghinion maxim, se poate intampla oricui, o clipa de neatentie,alinierea astrelor,pisica neagra,vantul,soarele.....Nimeni nu e robot.Daca nu se intampla acolo, poate se intampla in alta parte sau poate nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Dar asta e România și va fi așa încă 100 de ani de acum încolo până când ultimii ei doi cetățeni se vor întâlni pe deneu fix când unul dintre ei face o stângă meseriașă peste linia continuă.

...si aia ultimii doi sa fie un tractorist si un motociclist!

 

Absolut de acord, nu ai ce lege sau legi sa respecti daca nu exista drumuri. Restul e can-can...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dimineata la stiri: un microbuz al jandarmeriei a intors in localitatea Valea lui Traian peste linia dubla continua. Si normal ca o masina care circula regulamentar (stai si te intrebi daca notiunea de regulamentar mai are vreun sens in Romania) s-a infipt in el.

Asadar nu conteaza ca esti tractorist sau jandarm, sculer matriter sau presedintele camerei deputatilor ( :) ) , cat timp ai crescut in eterna si fascinanta Romanie, linia simpla sau dubla continua va fi intotdeauna doar un element artistic, decorativ, care face sa arate strada frumos.

Dar precum ne-a luminat distinsul nostru coleg: ''o bucla dus-intors de peste 1km - sa fim seriosi, cati dintre noi aici in RO ocolim atata, aiurea in peisaj, ca sa nu calcam linia?'' Nu stiu cati, dar cu siguranta jandarmul nu a dorit sa ocoleasca ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt TRAI CIVILIZATE in care este INTERZIS sa ai permanent pe masina CUIUL DE REMORCARE!!!!!

oare de ce??????

De ce nu se mai poarta numerele de inmatriculare pe aripa de fata a motocicletei . . . . . . etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt TRAI CIVILIZATE in care este INTERZIS sa ai permanent pe masina CUIUL DE REMORCARE!!!!!

oare de ce??????

 

tu esti din alt film cu partile tale deformate si cu interzicerea cuiului de remorcare :)

 

problemele pe care ti le pui tu eu le-as pune undeva la coada.....problemelor (sau sub coada chiar :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu e una legata de drumuri sau lipsa lor desi aud si citesc asta tot timpul, ci una legata de comportamentul uman.

Atata timp cat nu exista nici un pic de eticheta, bun simt si respectarea unor reguli de baza scrise sau nescrise, drame se vor intampla tot timpul.

 

daca nu era un tractor era un "dubar" cu telefonul la ureche si mapa cu lista de comenzi pe volan.

sau o blonda ce scrie pe whatsapp cu telefonul in poala

sau ...

sau ...

 

Oamenii sunt complet abrutizati si rupti de realitate - vezi asta in viata de zi cu zi absolut peste tot nu doar in Romania. Nu doar putin ci complet rupti de realitate, zombies. Ori casti ochii si incerci sa supravietuiesti ori mori. Nu exista pic de responsabilitate individuala sau empatie. Absolut DELOC!

 

Singura solutie o reprezinta pedepsele drastice si aplicate instant pentru incalcarea celei mai mici reguli. Dar suntem siguri ca vrem asta? Eu nu cred ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

tu esti din alt film cu partile tale deformate si cu interzicerea cuiului de remorcare :)

 

problemele pe care ti le pui tu eu le-as pune undeva la coada.....problemelor (sau sub coada chiar :) )

ai si tu dreptate ....

pana la urma la cati motociclisti suntem in tara asta clar numarul de tractoare si buldozere ne depaseste

oricum multi nu pot fi accidentati cu pc in poala si cu soarecul' in mana....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai si tu dreptate ....

pana la urma la cati motociclisti suntem in tara asta clar numarul de tractoare si buldozere ne depaseste

oricum multi nu pot fi accidentati cu pc in poala si cu soarecul' in mana....

 

 

cum a zis stokerel mai sus, problema e de la oameni.... ce sa ne mai cacam pe noi cu drumurile. Drumul ala arata impecabil..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu e una legata de drumuri sau lipsa lor desi aud si citesc asta tot timpul, ci una legata de comportamentul uman.

Atata timp cat nu exista nici un pic de eticheta, bun simt si respectarea unor reguli de baza scrise sau nescrise, drame se vor intampla tot timpul.

 

daca nu era un tractor era un "dubar" cu telefonul la ureche si mapa cu lista de comenzi pe volan.

sau o blonda ce scrie pe whatsapp cu telefonul in poala

sau ...

sau ...

 

Oamenii sunt complet abrutizati si rupti de realitate - vezi asta in viata de zi cu zi absolut peste tot nu doar in Romania. Nu doar putin ci complet rupti de realitate, zombies. Ori casti ochii si incerci sa supravietuiesti ori mori. Nu exista pic de responsabilitate individuala sau empatie. Absolut DELOC!

 

Singura solutie o reprezinta pedepsele drastice si aplicate instant pentru incalcarea celei mai mici reguli. Dar suntem siguri ca vrem asta? Eu nu cred ...

Pedepsele exista, un an sau doi ani de puscarie nu este o nimica, doar ca s-a inventat mizeria asta numita ''cu suspendare''.

Am mai scris candva despre faptul ca mi se pare complet stupid ca daca soferul incalca cu buna stiinta o regula de circulatie, cum ar fi incalcarea liniei continue, deci a stiut exact ceea ce face, urmarile accidentului sa fie privite de justitie ca fiind ''din culpa'' adica nu a vrut. Si atunci se dau sentinte cu suspendare pe banda rulanta si se moare nevinovat tot pe banda rulanta.

Acuma voi fi combatut ca romanul oricum nu va respecta legea, ca asa este mentalitatea lui. Eu cred ca dupa ce vor intra niste sute sau mii de soferi in puscarie, mentalitatea si comportamentul se vor schimba.

Si am un exemplu: nu mai stiu in ce an s-a introdus noul cod rutier care te lasa fara carnet daca depasesti prin refugiu de tramvai, daca si daca... Vreme de circa o saptamana, poate doua s-a circulat normal, apoi cand s-a constatat ca de fapt indiferenta Politiei a ramas aceeasi, s-a revenit la circulatia clasic romaneasca.

Asadar nu lipsa legilor sau pedepselor este problema ci lipsa aplicarii lor, sau aplicarea stramba a acestora.

 

La poporul roman nu exista grija fata de celalalt sub absolut nici o forma. Doar se clameaza la biserica cand isi fac cruci de sus pina jos. Daca ar exista asa ceva atunci nu ai vedea masini parcate pe trotuar de nu are pe unde sa treaca o mama cu copilul in carucior, nu ai vedea gunoaie aruncate pe strada, muzica pentru tot blocul si cate si mai cate.

 

Cum ai spus: nu vrem sa existe legi drastice aplicate instant. Si stii de ce? Pentru ca primul lucru la care se gandeste romanul nu este ce se intampla cu cel sau cei de linga el, sau cu comunitatea, il doare in pix, pe roman il interseaza strict ce se intampla cu propria persoana si se gandeste ''dar daca fac eu greseala, nu mai bine scap cu o spaga, cu o suspendare?''. Romanul nu gandeste ca daca este bine in comunitate ii va fi si lui bine, el doreste ca lui sa ii fie bine si pentru asta calca in picioare orice ba chiar omoara (Hexifarma?), in rest potopul.

 

Iar noi stam cuminti ca oile si mai behaim un pic pe forum......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''o bucla dus-intors de peste 1km - sa fim seriosi, cati dintre noi aici in RO ocolim atata, aiurea in peisaj, ca sa nu calcam linia?'' Nu stiu cati, dar cu siguranta jandarmul nu a dorit sa ocoleasca ....

Eu. Si inca vreo 2. Chiar daca sa zicem ca nu e chestia de respect in mod special fata de colegii de trafic, imi respect pielea. Problema e si bucla aia, cum urci si dupa intri pe sensul pt. C-ta, ai cedeaza. P.la cati crezi ca il respecta si pe ala? :-L

» Post actualizat in 08 Jun 2016 10:32

La poporul roman nu exista grija fata de celalalt sub absolut nici o forma. Doar se clameaza la biserica cand isi fac cruci de sus pina jos. Daca ar exista asa ceva atunci nu ai vedea masini parcate pe trotuar de nu are pe unde sa treaca o mama cu copilul in carucior, nu ai vedea gunoaie aruncate pe strada, muzica pentru tot blocul si cate si mai cate.

Crunt de adavarat. Asta si cu lipsa de gandire gen: "ba, nu respect legea/fac stanga/intorc aici, ma loveste naibii unul de ma imprastie pe sosea" - cum de atatea ori se intampla si cu trecerile de cale ferata cu bariere.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa inteleg.

ok, incalci legea, avand in vedere cat ne incalca pe noi legea nu prea putem acuza oamenii de rand ca fac acest lucru.

dar la draqu, daca tot tai linia, uita-te bine, casca ochii...

este prea mult sa ceri asa ceva?
poate cand intorci pe continua trece echipajul si ai pus-o...

da nu... nici nu merg legal, nici nu ma uit... si asa apar tragedii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa inteleg.

ok, incalci legea, avand in vedere cat ne incalca pe noi legea nu prea putem acuza oamenii de rand ca fac acest lucru.

dar la draqu, daca tot tai linia, uita-te bine, casca ochii...

este prea mult sa ceri asa ceva?

poate cand intorci pe continua trece echipajul si ai pus-o...

da nu... nici nu merg legal, nici nu ma uit... si asa apar tragedii.

Exact asta nu trebuie sa faci. Daca este linie continua nu o tai si punct.

Pentru ca o tai azi , o tai maine si tot asa intr-o zi treaba asta iti intra in sange si vei taia linia fara si mai casti ochii.

Legea nu este facuta ca sa iti spuna ce este interzis sa faci si cand te decizi sa o incalci sa ai atentie sporita. Asta este varianta romanesca de interpretare.

Tu nu intelegi de ce ala care incalca legea nu este macar atent, eu nu pot sa inteleg cum poti sa incalci o lege, si apoi sa te si justifici ca tu incalci legea pentru ca ea te incalca pe tine .....

Cum poti sa gandesti ca daca nu mergi legal sa mergi macar atent? Atunci inlocuim legea circulatiei cu legea atentiei.

De ce nu intrebi daca este prea mult sa ceri sa se respecte regulile de circulatie?

Au ce invata tinerii motociclisti: incalcati legea dar cu atentie, si mai ales atentie la echipaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce te mira, pana si la cursurile de "safety" cu instructori "autorizati" te invata ca in curba la dreapta e bine sa mergi pe contrasens peste banda continua, ca oricum te descurci daca vine ceva din fata...

Asta e mentalitatea romanului, regulile sint pentru ceilalti, eu le incalc, dar cu atentie. Si daca dau de dracu, incerc sa ma invart cu o spaga ceva, cu o poveste frumoasa cu nevasta gravida, ploaie, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...