Sari la conținut

ce forma are dornul de nituire lant moto


Postări Recomandate

Aceasta este intrebare pt cei care au o presa de nituit sau au vazut una . Lantul meu e 525 cu za de legatura prev cu nituri. As dori sa stiu ce forma are capul dornului eventual ce unghi sau daca e sferic. Am posibilitatea sa realizez o astfel de presa dar nu stiu ce diametru si ce forma are acel dorn in capul care nituieste boltul.Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, e absolut inutil si rautacios comentariul tau. Nu am vz niciodata o astfel de presa decat in poze sau clipuri. Realizarea presei nu presupune fizica cuantica. Elementele din semnatura mea privind prelucrarile mecanice prin aschiere nu sunt asa la misto. Am un atelier dotat cu ce e necesar si priceperea necesara. Sau credeai ca doar tu te pricepi la surubarit? Ar fi culmea sa nu ai macar habar de ce vorbesc si sa fi aruncat comentariul aiurea cum banuiesc ca s.a intamplat. Colegul de dinainte mi.a dat un rasp f bun privind capul sferic . Ramane sa vad ce diametru aprox are. Nu stiu cat de critice sunt cotele dornului si asta vreau sa aflu pt a executa o piesa cat mai corecta. Simplu ca buna ziua.

Editat de Dragomir Ionut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cat de greu de inteles este pentru unii, exista alti oameni carora le place sa surubareasca. Chiar daca inseamna mai mult timp, mai mult umblat si uneori chiar mai multi bani decat varianta de cumparat, pentru ei faptul ca au facut lucrul cu mana lor este mult mai important.

De la astfel de oameni a plecat si merge inainte curentul custom adevarat.

Omul a cerut un sfat tehnic, ar avea de castigat mult mai multi daca topicurile s-ar rezuma la aspectele tehnice si mai putin la "da de ce?"-uri si "nu o sa mearga."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul privind achizitia unei prese profi nu tr neglijat. Insa avand posibilitatea reala de a face asa ceva ar fi pierdere de bani. Doar o mica indrumare am cerut. Multunesc pt raspunsuri oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

varful e de aproximativ 2.3 mm baza varfului aproximativ 3 mm , inaltimea varfului 2 mm .

Il poti face dar porobabilitatea de a se rupe e foarte mare :)) Nu cred ca o sa ii iasa tratamentul , asta daca il trateaza .

O tehnica de prelucrare . Cauti un aliaj tratat , care sa aiba compozitia necesara unui aliaj dur . Il decalesti pentru al putea prelucra . dupa il tratezi la loc si ii faci o revenire usoara (detensionare)

Bafta

Ca sa nu te mai complici cu varful de depresat , taie lantul cu flexul . si confectioneaza doar varful de nituit

 

http://dillypoint.ro/zen/images/presa%20lant%20did.jpg

Editat de Ivanica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu de mausrat aproximativ pe acolo . nu e chiar sferic. Cred ca doar unghiul e sferic . varful nittului e plat si are intre 2.3mm si 2.5mm iar baza nitului are intre 3 si 4.5 mm

Editat de Ivanica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu de mausrat aproximativ pe acolo . nu e chiar sferic. Cred ca doar unghiul e sferic . varful nittului e plat si are intre 2.3mm si 2.5mm iar baza nitului are intre 3 si 4.5 mm

 

Bag de seama ca BAC-ul se mai pica si la Matematica .....

» Post actualizat in 24 Aug 2016 07:43

varful e de aproximativ 2.3 mm baza varfului aproximativ 3 mm , inaltimea varfului 2 mm .

Il poti face dar porobabilitatea de a se rupe e foarte mare :)) Nu cred ca o sa ii iasa tratamentul , asta daca il trateaza .

O tehnica de prelucrare . Cauti un aliaj tratat , care sa aiba compozitia necesara unui aliaj dur . Il decalesti pentru al putea prelucra . dupa il tratezi la loc si ii faci o revenire usoara (detensionare)

Bafta

Ca sa nu te mai complici cu varful de depresat , taie lantul cu flexul . si confectioneaza doar varful de nituit

 

http://dillypoint.ro/zen/images/presa%20lant%20did.jpg

 

Ce simplu este sa te dai inginer....

 

Eu inteleg ce vrei tu sa spui, dar evident tu nu intelegi...

 

Mai grav este ca viitorul patriei este in mainile voastre.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florinel stiu ca tu esti vulturul forumului si mereu prezent cand e ceva de comentat . Era usor sa deduci la ce ma refeream cu "unghi" !!!! Despre aliaje nu stiu nimic . dar daca incerci pe un otel carbon procedura aia exista o sansa sa nimeresti un oarecare tratament .

 

Nu m-am dat nici inginer , n-am dat nici bac la mate , dar am incercat sa ii zic o parere . Buna , proasta . Poate il ajuta cu ceva . Tu in schimb doar ai comentat . De ce nu ii dai tu cotele daca esti asa superior ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragomir Ionut, sint din Bucuresti, eu am trusa completa de la Motion PRO, capul de nituire a trebuit sa-l comand separat. Costa maxim 30ron. Nu cred ca pt 30 ron te mai complici atit. Iti comand si tie un dorn Motion Pro daca doresti, dupaia poti sa-l copii si sa-l faci mai bun. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La presa mea de lant capul de nituire arata asa: e exact cel din poza.

La lanturile DID sau EK cu care am lucrat eu, boltul zalei de inchidere are o gaura careia i se umfla marginile cand o presezi cu chestia asta.

Cred ca merge orice dorn cu varf conic care sa se potriveasca pe gaura aia si sa o umfle un pic.

Chestia e ca presa are pe partea opusa o piesa care tine contra boltul exact cat sa nu iti rupa marginile boltului si sa nu impinga boltul afara.

Eu nu mi-as complica existenta, o presa de lant nu e un capat de tara, a mea a costat 35 euro parca..

 

14124337_962080950581513_610174582870881

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florinel stiu ca tu esti vulturul forumului si mereu prezent cand e ceva de comentat . Era usor sa deduci la ce ma refeream cu "unghi" !!!! Despre aliaje nu stiu nimic . dar daca incerci pe un otel carbon procedura aia exista o sansa sa nimeresti un oarecare tratament .

 

Nu m-am dat nici inginer , n-am dat nici bac la mate , dar am incercat sa ii zic o parere . Buna , proasta . Poate il ajuta cu ceva . Tu in schimb doar ai comentat . De ce nu ii dai tu cotele daca esti asa superior ?

 

Doar cand sunt postate tampenii...

 

google search:

 

http://www.r6-forum.com/forums/51-how-tos/121883-how-make-your-own-chain-rivet-tool.html

http://www.kawiforums.com/how-tos-faqs/121549-diy-chain-rivet-tool.html

http://www.sealey.co.uk/pdfs/instructions/VS779_V2.pdf?

 

poti folosi un simplu sistem de strangere (de preferat cu filet dreptughiular sau trapezoidal) cu care sa presezi un conic pe nitul lantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest stadiu se afla dornul presei conceput de mine. Voi fi atent la strangere sa nu se umfle prea tare si sa crape. Era perfect daca aveam model. Pe strungul meu pot sa fac multe dracii .

post-88828-0-70066800-1472028104_thumb.jpg

post-88828-0-80650700-1472028108_thumb.jpg

post-88828-0-87402200-1472028115_thumb.jpg

post-88828-0-21193000-1472028120_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc presa ca sa pun zaua, e o veselie intreaga sa o pui fara presa, pentru nituire si atat merge un ciocan...

Exact... cand nu ai presa te chinui sa o pui, bati intr-o parte iese in cealalta, o pui stramb, etc. Bati in mijloc indoi fateta zalei si tot asa.

Cu presa intra ambele bolturi paralel in acelasi timp si nu ai bataie de cap. (sa nu mai zic de oringuri - fara presa risti sa impingi fatzeta zalei prea mult si le turtesti de le ia dracu, apoi in timp se rup.) (ca sa nu mai zic ca de cate ori iti sare fatza zalei pe care te chinui sa o pui pe cele 2 bolturi iti cad oringurile pe jos, le pierzi, le umpli de nisip.mizerie.. intr-adevar, o mare veselie! :D - treaba care cu presa o faci intr-un minut)

 

 

La cacatu ela de bolt apoi poti sa ii futzi una si cu cuiu si ciocanu, e important sa se indoaie un pic buza si nu mai iese in veci. (de unul singur)

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest stadiu se afla dornul presei conceput de mine. Voi fi atent la strangere sa nu se umfle prea tare si sa crape. Era perfect daca aveam model. Pe strungul meu pot sa fac multe dracii .

Din ce otel este facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia doua ciocane si ai rezolvat treaba . trebuie sa fii putin indemanatic si sa te utii dupa fiecare lovitura in nituri si sa l verifici sa vezi daca mai are joc / sa nu se blocheze . Presele alea de la louis sunt de tot rahatul , s-a rupt urechea dupa cateva nituiri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...