Sari la conținut

Echivalente rulmenti de jug


Postări Recomandate

Salutare !

Am tot cautat....nu intreb direct. E posibil sa existe undeva pe forum ,dar eu nu am gasit...

Stie cineva un tabel de echivalente pentru rulmentii de jug pentru a-i putea comanda de la SKF ? Motocicleta in cauza este cea din semnatura ( Honda CBF 600 SA 2005).

Sau macar codurile OE, ca sa am un punct de plecare.

Am citit pe aici ca la Honda ar fi trecute codurile OE in manualul de service , dar eu unul nu am gasit.

O saptamana usoara sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Am tot cautat....nu intreb direct. E posibil sa existe undeva pe forum ,dar eu nu am gasit...

Stie cineva un tabel de echivalente pentru rulmentii de jug pentru a-i putea comanda de la SKF ? Motocicleta in cauza este cea din semnatura ( Honda CBF 600 SA 2005).

Sau macar codurile OE, ca sa am un punct de plecare.

Am citit pe aici ca la Honda ar fi trecute codurile OE in manualul de service , dar eu unul nu am gasit.

O saptamana usoara sa aveti.

Cel mai simplu mergi cu rulmentul in mana la SKF sau la orice firma care comercializeaza rulmenti si asta este . Asta cu codurile este destul de relativa . Sau daca nu ai demontat rulmentii de pe motor , afla cumva dimensiunile in milimetrii si tot aia este . In cataloage apar pe dimensiuni si pe coduri . Marci de rulmenti sunt o puzderie . Cei mai cei sunt Koyo , SKF , FAG , etc , etc . De exemplu se poate intampla sa nu gasesti exact dimensiunea celui original . Cel mai importanta este sa fie identice dimensiunile interioare si exterioare . Daca inaltimea este mai mica sau mai mare cu un milimetru , se poate jongla . Si un lucru foarte important este sa-ti procuri si aparatorile de praf . Degeaba schimbi rulmentii daca nu - i protejezi de mediul exterior plin de mizerie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dimensiunea o afli usor, problema e daca ei exista ca si standard pe piata, si din cate stiam eu, nu. sau nu ambii pentru Honda.


» Post actualizat in 08 May 2017 18:44

L.E.

 

https://www.motomike.eu/autonet/ro/category/10200000000/vehicle/honda-cbf-600:54608/article/143943/?sr=60

 

Vezi "technical data"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri. Se pare ca cel mai simplu este sa iau tot binecunoscutii All Balls sau JMT (etc.) pentru a avea si simeringurile de praf (pachet complet). Incercam sa gasesc echivalente pentru a putea cumpara rulmenti "adevarati" , gen SKF sau FAG. Am sa ma linistesc si iau ce ofera piata de consum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri. Se pare ca cel mai simplu este sa iau tot binecunoscutii All Balls sau JMT (etc.) pentru a avea si simeringurile de praf (pachet complet). Incercam sa gasesc echivalente pentru a putea cumpara rulmenti "adevarati" , gen SKF sau FAG. Am sa ma linistesc si iau ce ofera piata de consum....

Cumpara OEM ca sa nu mai ai dilema pieselor "adevarate" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesar ...ai si tu dreptate. Dar si aia OEM sunt facuti tot de niste producatori de rulmenti. Ca nu am auzit pana acum de brand-ul asta , OEM :hug: . In fine , I got the point....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Original Equipment Manufacturer :)

La japoneze sunt probabil NTN, NSK sau Koyo.

 

Dimensiunea rulmentului superior la Honda este atipica si nu o gasesti. Si pentru o bucata nu te baga nici un magazin sau distribuitor in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un tip pe Okazii, Olx care vinde rulmenti Koyo. Orice dimensiune. Am luat eu de la el un model de care nu avea nici un "Importator".

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos, nu stiam.

 

Multumesc!

 

Javanezii venisera cu gandul sa refaca tot in fabrica aia dar cand au vazut utilajele au innebunit, le-au pastrat (acum nu stiu daca le mai au).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...