Sari la conținut

Acrosaj Sibiu


meanpower
 Share

Postări Recomandate

Nu imi dau seama daca l-a si atins pe nenea cu Tico sau nu...

 

Daca nu l-a atins si doar a blocat fata si a cazut, poate sa plece cum a venit.

 

P.S. replica femeii a fost din mila, nu parea sa il invinuiasca pe motociclist...

Editat de robertofulgos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff se putea sfarsi mai prost, nu stiu cum e baiatul dar nu pare foarte grav.

Macar s-a oprit un motociclist sa vada de el, restul isi vedeau de treaba :( Oare e asa greu sa fim oameni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbesc din pct. meu de vedere, asa cum am fost invatat la scoala de soferi. ai grija de tine , fii cu ochii in 4, nu lovi si nu fii lovit.

definitiv Tico e de vina dar ...

moto vine pe banda 2( as zice lansat sau cruising, vezi vit auto oprite la semafor sau ce e acolo), se trage pe banda 1 ( cred ca a observat masina) dar nu reusesc sa imi dau seama daca franeaza sau face ceva preventiv.

intr-un final se ciocnesc.

cred ca se putea evita daca motociclistul frana si nu se hazarda pe banda 1, plus se vede clar ca trec multe auto acolo, stau la rand, putina preventie .

oricum lipsesc informatii si la rece e usor sa te dai cu parerea.

sanatate rider-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are importanta dacă l-a atins sau nu.

 

Dacă află cine e, se poate rezolva.

 

Am fost martor intr-un clinci din acesta fără "atingere" și i s-a dat dreptate motociclistului.

 

Păcat că nimeni nu a acționat.. toată lumea cu mana in san :(

 

Sănătate riderului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca afla cine este nu rezolva nimica. In Romania daca nu a existat contact intre vehicule nu faci nimica.Din ceea ce stiu eu acest gen de filmare nu se accepta ca proba in instanta.

 

Acesta este un exemplu la ce te poate ajuta ABS-ul.

 

Nu imi pare sa fi fost contact, Omul s-a dezechilibrat si a cazut. Cutiile par insa sa il fi ajutat ca nu ii cada mobra pe picioare.

 

Pentru cei mai tineri: acuma 15-20 de ani Tico era masina distribuitorilor de marfa, Majoritatea soferilor conduceau de ziceai ca sunt kamikaze, Acuma vremea lui Tico distributie a trecut. Majoritatea proprietarilor de Tico sunt oameni in varsta, si sunt in mare parte kamikaze fara voie.

 

Asadar cand vezi Tico se aprind in cap becurile rosii de atentionare.- pensionar la volan!!

 

Bine ca a scapat fara vizita la otropedie. Din ce se vede in filmare ar fi indicata o vizita la neuro, A dat bine cu mansarda de asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are importanta dacă l-a atins sau nu.

 

Dacă află cine e, se poate rezolva.

 

Am fost martor intr-un clinci din acesta fără "atingere" și i s-a dat dreptate motociclistului.

 

Păcat că nimeni nu a acționat.. toată lumea cu mana in san :(

 

Sănătate riderului!

Aceeasi chestie am patit cand faceam scoala de soferi. Mi-a taiat una calea in sensul giratoriu, am tras frana, am cazut, instructorul mai avea putin sa o bata pe aia si cei din spate ma claxonau ca nu ridicam motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu asta spun: am fost martor intr-un acest gen de accident fara atingere, si problema s-a rezolvat cu Politia si cu asigurarile, in ideea ca motociclistul a cazut din cauza faptului ca i-a fost taiata calea.

 

 

Daca afla cine este nu rezolva nimica. In Romania daca nu a existat contact intre vehicule nu faci nimica.Din ceea ce stiu eu acest gen de filmare nu se accepta ca proba in instanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai bine facea..Daca tragea de volan pe contrasens lovea poate un nevinovat.Paguba,victime,belele.Daca era pieton pe langa gard?Daca s-a dus in gard ,ala s-a dus dracului iar ea a ramas cu paguba.Daca am de ales asta voi face. ma duc in el.Am evitat odata,pt c-a iesit un bou cu masina-n calea mea dintr-o strada secundara ,instinctul iti spune sa-l feresti si asta am facut.Doar norocul a facut sa nu fie ceva pe contrasens si sa lovesc.Acum daca-i motociclist nu aplic metoda ca-i descoperit da' p-aia din masini n-am ce le face.Daca nu se poate frana la timp evident.Asta daca am sutimea de secunda sa filtrez cum trebuie.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala cu ticoul mergea spre Spitalul Municipal / urgente sau la Polisano. Nu este o strada de tranzit.

Ar trebui mers cu filmarea la politie.

macar sa ramana fara carnet o vreme, desi este fuga de la locul accidentului.

Nu-mi dau seama cine este riderul.

 

 

Ma bucur. O colega de la birou l-a ferit pe un bizon si a dat cu masina de gard. La Politie asta s-a spus: nu exista contact nu se poate face nimica. E drept ca sunt ceva ani de atunci. Poate s-a mai schimbat cate ceva.

si eu am mai auzit de un caz in care filmarea a ajutat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In conditiile in care i-ai retinut numarul.Daca sunt martori,filmari.Altfel sa fiti voi sanatosi cati provoaca,indirect,accidente si altii trag..

Nu stiu daca s-ar incadra la 'fuga de la locul accidentului' .Daca Politia zice asa doar..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu asta spun: am fost martor intr-un acest gen de accident fara atingere, si problema s-a rezolvat cu Politia si cu asigurarile, in ideea ca motociclistul a cazut din cauza faptului ca i-a fost taiata calea.

A aparut si la noi conceptul de autor moral? :mellow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De doua ori am facut accident cu masina pentru ca mi s-a taiat calea. Prima data a fugit autorul si n-am avut ce face, iar a doua oara mi-a zis la politie ca daca nu l-am atins nu are ce sa-i faca, vina e a mea ca am tras de volan. Tot timpul imi zoc ca daca mi se baga unul in fata intru in el, si de fiecare data incerc sa evit, cu frana sau tras de volan. Nici nu stiu cum e mai bine pe motor, sa incerci sa eviti dar sa cazi si sa ramai cu buza umflata, sau sa intri in cel care-ti taie calea si sa speri la o accidentare cat mai mica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce tara s-a intamplat asta?

saptamanile trecute am gasit masina belita in parcare; am luat inregistrarea de la asociatia de proprietari( m-am dus cu bucata in care se vedea masina si nr acesteia, precum si momentul) si am mers la politie; in baza acesteia a fost identificata masina si soferul, cu urmarile de rigoare

se poate si in Romania!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate daca avea farul aprins, ar fi fost totusi observat...
Motociclistul asta

Salut, eu sunt „norocosul”. A fost contact. Am evitat cat am putut, frânând cu ambele roti. L-am atins totuși cu geanta din dreapta. Nu aveam viteza pentru că am plecat de la trecerea de pietoni. Mi-am ridicat motocicleta singur și plecat în căutarea mașinii. I-am gasit in curte la urgente. Erau doi bătrâni de 75+, soț si sotie. Nu va mai spun continuarea, pentru că vă veți enerva cu siguranță. Important e ca sunt ok.

 

 

Motociclistul asta

L-am văzut așteptând, urma să virez la dreapta pe următoarea strada, m-am asigurat in oglinda și am schimbat banda. M-am trezit cu el în fața…

 

 

Motociclistul asta

Am găsit doi bătrâni care păreau că nu știu despre ce este vorba… Erau din Agnita, doamna trebuia sa vina zilnic la pansat. Au spus că ei nu m-au văzut și nu au simțit izbitura. Le-am arătat aripa lovita, suportul meu de bagaje rupt. Păreau surprinși, speriați dar sinceri. Nervos fiind, am hotărât să merg cu el la politie. Pe drum m-am calmat. Am realizat ce noroc am avut… I-am făcut educație rutieră de fata cu agentul de politie. Mi-a spus că circula foarte rar cu mașina, în tinerețe a fost motociclist. I-am urat sănătate, lui și doamnei…
Trebuie să mărturisesc că nici eu nu sunt prea tânăr. Nu știu dacă am procedat corect, dar mă simt impacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...