Sari la conținut

Accident Transfagarasan 31 august


mangusta
 Share

Postări Recomandate

Dracon..faci parte probabil din sistem si esti manjit de cacao pana n ochi si nu mai vezi nimic! Atat te duce mintea..nu am pretentii de la tine. " hai sictir" scrie la tine acasa! E forum! Îmi dau cu părerea fara sa jignesc pe nimeni. Pofta buna!

 

Ianachime! Ramai pozar si desfa hamacul cand vine ploaia!

» Post actualizat in 01 Sep 2017 14:30

Ianachime, ai bagat multe baliverne, dar cu hamacul si ploaia a fost dementiala! ahahahahahaha...e chiar funny. parca te vad Balaur pe motor " aoleu, vine ploaia..sa caut repede niste copaci....o stanca ceva..sa intind hamacul! :tempted:

 

ai putea sa l intinzi intr 2 motoare! :funny:

 

vezi ca inventase un destept hamac cu helium! plutesti deasupra mobrei! WAHAHHAHAHA ..bai...gata! aajunge!

 

lesin aici! te propun Seriful ghidurilor! regele turismului romanesc! :10:

Editat de ZZTOP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dracon..faci parte probabil din sistem si esti manjit de cacao pana n ochi si nu mai vezi nimic! Atat te duce mintea..nu am pretentii de la tine. " hai sictir" scrie la tine acasa! E forum! Îmi dau cu părerea fara sa jignesc pe nimeni. Pofta buna!

 

Ianachime! Ramai pozar si desfa hamacul cand vine ploaia!

» Post actualizat in 01 Sep 2017 14:30

 

Ianachime, ai bagat multe baliverne, dar cu hamacul si ploaia a fost dementiala! ahahahahahaha...e chiar funny. parca te vad Balaur pe motor " aoleu, vine ploaia..sa caut repede niste copaci....o stanca ceva..sa intind hamacul! :tempted:

 

ai putea sa l intinzi intr 2 motoare! :funny:

 

vezi ca inventase un destept hamac cu helium! plutesti deasupra mobrei! WAHAHHAHAHA ..bai...gata! aajunge!

 

lesin aici! te propun Seriful ghidurilor! regele turismului romanesc! :10:

Ti a luat ceva vreme sa ajungi la o forma finala cu ce ai vrut sa spui. Nu ti a iesit prea bine din prima sau ai scris doar asa ca sa mai pui un post si pe urma citind mandru de ineptie ti au mai venit idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dracoane, obositor esti !!! Ianachim e macar funny!...

la mine intervine si varsta... imi dau seama repede ca unii sunt o cauza pierduta si .... traim prea putin sa ne pierdem timpul cu ei

 

drept dovada asta e ultimul post ce ti l adresez.... vorba colegului ... pacat de astia tineri care pot ajunge asa !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nen'tu ZZ nu e motociclist, el doar merge cu motocicleta, diferenta mare. El nu intelege ca daca mergi pe motocicleta nu esti cu nimic mai special fata de mersul pe bicicleta sau cu masina, adica nu o ai mai mare si nici nu ai 3 cwoaie (ma rog nu ca ti ar trebui 3 dar asa e vorba)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zidu Fracturile deschise sunt mult mai pacatoase si mai periculoase decat fracturile inchise din cauza riscului major de infectare al osului. Tesutul osos are putine mecanisme de aparare in cazul unei infectii iar aceasta este foarte greu de tratat cu antibiotice din cauze ca vascularizarea tesutului osos este foarte redusa.

Asadar este foarte.important ca in cazul unei fracturi deschise sa ajungi cat mai repede la spital iar acolo primul lucru care se face il reprezinta identificarea germenului sau al germenilor cu care s-a infectat osul pentru o a se incepe cat mai rapid tratamentul corespunzator.

 

Foarte bine ca l-au luat cu elicopterul. Decizie corecta.

 

Hai sa ramanem la suruburi, piulite, pistoane etc sa sa ii lasam pe SMURD-isti sa ia deciziile corecte

 

Sanatate motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow

N-are rost, n-ai cu cine. Romanul pe langa poet, s-a nascut si mecanic, instalator si mai nou doctor coordonator in triaj la urgente.

Daca nu se face, de ce nu se face. Daca se face, de ce s-a facut asa si nu cum am vrut eu.

 

S-a spus mai sus: unii dintre noi au capatat prin educatie sau datorita mediului in care au crescut un grav complex de inferioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand zici interlop, te referi la copilul ala cazut in fantana din TR, transportat de urgenta cu elicopterul la Buc? Sau de turistii inecati azinoapte in delta, tot cautati pe timp de noapte cu elicopterul?

Sau de interlopii ramasi blocati in telecabina la paltinis, scosi cu elicopterul? Plus zeci de turisti (tot interlopi), scosi de pe munte cu fracturi... tot de elicopter?

Ba, nu va mai faceti bine niciodata.

Va hraniti cu trolling.

La Sabina, daca apelantul stia sa puna problema corect, categoric venea elicopterul.

 

Cat despre intelopul asta neamt, cu fractura deschisa, cam in cat timo estimati voi, ca putea parcurge o ambulanta de la Sibiu sau Arges, traseul pana la Balea Lac?!

Sa nu mai vorbim de fracturi deschise si transport pe cel mai curbat drum din Ro.

 

Daca nu venea elicopterul, ziceati ca de ce nu a venit...

Am vazut ceva accidente la viata mea, am sunat si de cateva zeci de ori la 112 si am si ceva pregatire sa stiu ce sa spun.Cu toate astea, am avut un eveniment acum doua saptamani pe Lepsa, in prima faza zero semnalla telefon (panica,parea grav) apoi reusim sa gasim semnal, sun, vorbesc 5 minute, ma transfera la salvare,inca 3-4 minute, si la ce am turuit eu acolo apare salavarea in...60minute.Deci?

Editat de R3Kin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O salvare dotata ok era la fel de buna acolo, avand in vedere ca exista primul ajutor la fata locului. Sper sa nu auziti raspunsul ca elicopterul transporta picioare rupte in timp ce aveti nevoie de el pentru chestii mai grave.

 

Identificarea bacteriilor care contaminaza ceva dureaza ore multe (mediu de cultura, etc). De obicei astia pe la urgente baga antibiotic cu spectru larg pentru inceput si apoi vad ce se intampla, daca apar infectii, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la o fractura deschisa se poate pierde usor piciorul daca nu ajungi la timp la spital si e lezat un vas important, de exemplu. "oprirea hemoragiei" poate insemna bine-mersi ca i-au pus un garou sa nu mai tasneasca sangele, nu avem detalii despre ce a fost acolo. in afara de asta, mai putea avea si alte traumatisme ascunse. vezi cazul Sabinei :(

combinat cu ce am scris mai sus, sa luam in calcul cat face o ambulanta pana la Balea Lac pe serpentine (eventual cu circulatia oprita din cauza accidentului) si inapoi, fata de cat face un elicopter.

si punctul 3 - pentru ce vrei sa foloseasca elicopterul? ca eu la asta ma gandesc ca e bun, sa care pacienti gravi (victima de accident moto e considerata politrauma daca exista cel mai mic dubiu legat de leziuni, iar politarumele sunt cazuri grave) atunci cand ambulanta ajunge cu mult mai greu la locul unde se gaseste pacientul.

 

P.S. la accidentul meu de acum din vara am ajuns cu salvarea la Brasov dar de acolo, a doua zi, am mers cu elicopterul la Bucuresti. la modul asta au evitat sa ma zdruncine prin toate curbele si gropile de pe DN 1, avand in vedere fracturile naspa si pneumotoraxul pe care il aveam....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apelu initial ca apelu initial dar salvareae ajunsa putea sa se prinda ca nu ajunge nicaieri la timp si sa ceara interventie de la elicopter

In cazul de mai sus - o fractura deschisa la un membru inferior, tinuta sub control, nu e chiar mortala

Banuiesc ca cei de la salvamont care s-au ocupat initial au chemat elicopterul si probabil au fost intrebati daca e chiar necesar sau nu....

.............

Problema poate nu era neaparat de deces... dar sa-ti pierzi un picior doar pentru ca cineva a decis ca nu e cazul de elicopter?

Daca erai tu acolo probabil insistai si tipai "- nu domle'!!! Pe mine ma duceti cu salvarea ca nu vreau elicopter, lasati elicopterul sa salveze alte vieti!!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...