Sari la conținut

Distante de franare - probe practice


misionaru
 Share

Postări Recomandate

si aici e vorba de un personaj care vorbeste muuuult peste nivelul sau , el se contrazice cu motociclisti care dau guma la capat in drum sa ia paine , si fara drama sau sa forteze.

 

roaga-l frumos pe limpta sa puna un film cu el pe amckart , poate intelegi mai bine

 

Muahahahahaha, mersi fratioru' meu pentru ca mi-ai facut seara faina!

 

Auzi la el, "ASI" care dau guma la capat pana la paine, muahahhahahahahaha, nu ma pot stapani din ras :))

 

Din cauza asta nu posteaza "ASUL", stie el care, poza cu guma spate? Ca e prea tocita pe laterale banuiesc, muahahhahaha

 

N-are boss ce film sa puna cu mine de pe Amckart, e un circuit pentru "ASI", n-am eu ce cauta pe acolo :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 679
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator goe 75

 

 

Apropo:

 

 

Si daca aveam SS si mergeam in acelasi regim de peste jumate la suta din km prin oras fara prea multe curbe, tot insemna ca un singur lucru vorbea despre stilul meu de mers, si anume guma de spate? Sunt curios, intreb doar. Nu am avut SS niciodata...

Daca nu glorifici eroismul de a merge pe strada ...si vrei ceva medalie de supravietuitor,nu prea are nimeni treaba cu ce faci tu .

 

Cand multi nu vad pe strada aia decat banalitate si normalitate dar mai apare cate unu care vede razbel ,te face curios sa vezi ce face el p-acolo.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e asa, indiferent ce motoreta ai, o vizita la circuit din cand in cand nu poate fi decat benefica. De exemplu AmcKartul are 17 curbe pe care le iei in 2 minute (aia "bazati" il fac in 1:10) deci intr-o sesiune de 10 min iei 85 de curbe...cati km trebuie sa faci, chiar si in afara bucurestiului, unde sa poti lua 85 de curbe in 10 min?....de aici vine si experienta pe curbe...cu cat iei mai multe curbe cu atat mai multa incredere pe curbe.

 

Am fost la Adancata (in vizita, nu va speriati) si m-am interesat cat ma costa si care sunt cerintele minime pentru a da un tur. Excluzand zilele in care te asteapta ambulanta pe margine, nu ca as racai eu asfaltul in spatele meu, tariful era unul modic spre mare. Important este ca am retinut o cerinta minima, si anume costum full si/sau (??) cizme cu protectii (evident casca, asta e acoperita clar :)) ). Eu nu am cizme de moto si nici costum full. Altminteri, sunt mai mult decat interseat sa testez monocilindrul meu pe un circuit de SS :)) NOT!

 

 

Daca nu glorifici eroismul de a merge pe strada ...si vrei ceva medalie de supravietuitor,nu prea are nimeni treaba cu ce faci tu .

 

Nu il glorific, nici nu il laud si nici nu imi place sa merg in oras. Din pacate, insa, e un mod de transport spre munca si un mod de relaxare in weekend-urile calde.

 

Si totusi, incep sa cred ca iti trebuie din ce in ce mai multe calitati sa poti parcurge Republica-Militari la ore de varf in timpi mai mici decat metroul, evident...altfel nu mai are rost. :))

 

Prima calitate: trebuie sa stii mai mult de 350 de injuraturi distincte. Nu e problema aici, suntem latini

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adancata este un circuit de viteza...mare...ca incepator nu prea e fun acolo...plus ca este cu tinuta obligatorie...pe AmcKart nu se cere costum...doar sa ai ghete moto, genunchiere, geaca, casca, manusi...este un circuit tehnic plin de curbe stranse care o sa te ajute pe viitor...plus ca e 20 ron intrarea de 10 min...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

sa poti parcurge Republica-Militari la ore de varf in timpi mai mici decat metroul, evident...altfel nu mai are rost. :))

 

 

Am vazut personal multa suferinta si cheltuieli cauzate de atitudine de genul asta in oras sau prostia de a pleca la munte cu termen de intoarcere din scurt, pt ca se intra in tura de noapte sau alte obligatii .

Dar asta este o dicutie pentru un alt topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca aveam SS si mergeam

e simplu ... cat timp nu ridici glasu la masa poti sa mergi ca tramvaiu pe curbe , nu deranjeaza nimeni dar nici n-o sa te ia cineva intr-un grup din care ai ceva de invatat, aici e vorba de tupeu si baieteala cu prafiprafi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ misionaru

 

Na,daca ai sters tu am sters si eu .

 

 

Am citit oricum :))

 

Offtopic este de la inceput ...nu mai detaliez ca nu are sens :P

 

 

Dar de ce nu? hai sa tinem pana la primavara topicul in flacari :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Offtopic este de la inceput ...nu mai detaliez ca nu are sens :P

Colegu,acuma pe bune ,imi faceai mustrari pe alt topic ca il tineam in viata aiurea ca dupa aia sa fii ala care nu se mai satura de popcorn. Pai la popcorn nu se ajunge fara putina munca si cateva devieri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Posted A minute ago

goe 75, on 02 Nov 2017 - 22:24, said:snapback.png

Colegu,acuma pe bune ,imi faceai mustrari pe alt topic ca il tineam in viata aiurea ca dupa aia sa fii ala care nu se mai satura de popcorn. Pai la popcorn nu se ajunge fara putina munca si cateva devieri ...

+1

+2

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

staaaaati ca am fost plecat. Abia am intrat in casa si gasesc inca 3 pagini pe topic.......

 

Misionare.

uite un exemplu fara lauda sau modestie. strict tehnic :)

Ai ratat maxim apexul :alcy: !!!

Se stie ca pe circuit scaritele din fabrica cam haraie :rusinica: ! Daca vrei sa nu haraie trebuie d-alea aftermarket, cocotate

 

post-72918-0-95708600-1509656499_thumb.jpg

Editat de ettore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Muahahahahaha, mersi fratioru' meu pentru ca mi-ai facut seara faina!

 

 

 

N-are boss ce film sa puna cu mine de pe Amckart, e un circuit pentru "ASI", n-am eu ce cauta pe acolo :))

 

Boss, mai distractiv este ca intelegi numai pe langa...Nu a cerut boss nimeni nici un film cu tine .

» Post actualizat in 02 Nov 2017 21:28

Daca nu plec in vreo tura ceva weekend-ul asta imi fac timp pentru un test de franare si revin cu filmarea aferenta. Nu de alta, dar "ASII" vor abia la vara, ori eu nu am atata rabdare.

 

Adica aia care nu au timp sa se joace cu tine atunci cand vrei tu nu ai nici o valoare , sau mai exista si alta traducere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic

dar tot legat de frana. Cum poate sa franeze "omu" asta. Parca in fiecare frana "pierde" fata, zici ca o duce taras. Iar pe la minutul 1:40 cu ea aplecata, destul de mult, pare ca o duce taras pe frana si tot nu cade pe low side.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap. omu e zeu. La ei e ceva normal chatter ala pe fata la franare. De obicei cauta sa seteze motoreta incat sa tot intarzie pragul la care apare fenomenul ala. Abia cand franezi de genul ala (si nu toti o fac fix asa) simti chestii in guma fata si devii familiar cu comportamentul gumei. Cand ti se intampla prima oara, te cam sperii, apoi inveti cam pe unde intra chatter-ul ala la doza de franare. Dpmdv (dar eu sunt nimeni si foarte netalentat, in general noi in Ro ne jucam cu puta-n nisip :D ) e destul de neproductiv chatterul ala pt ca te intarzie. Trebuie sa inveti sa franezi cat mai lin si cat mai nebruscat daca se poate zice asa, ca sa nu pierzi milisecunde incercand sa redresezi din chatter. Dar ma rog, cum ziceam, Marquez e zeu. El e rapid si cu mersul asta al lui `all over the place`.

Apropo de scarite, aveam scarite racing. e de fapt sliderul de magneziu de la cizma care s-a auzit. Ma jucam in videoul ala ca sa ma zgarii in coate. Pe AMC nu ma dau la timp pt ca scot acelasi 1:10 de 10 ani. Am si eu limitele mele :) Dar chestia asta e valabila doar pe curbele super stranse si mici de genul alora. AMC-ul desi e mic e unul din locurile unde poti sa inclini moto crazy angles fara sa cazi. Pe circuitele de viteza nu ai unghiurile alea. All in all e ca un espresso de dimineata. Ieftin, aproape, `to-go`, bagi 2 sesiuni scoti rugina, fara sa te iei prea mult in serios. Mi se pare cel mai solicitant loc. Devii imun la cardioul de tipul asta. Daca mergi tare acolo o sa mergi tare destul repede si pe circuitele mai mari, e doar o chestie de adaptare. Ah, ca ai dat 3 ture pe Kartodrom si vrei sa devii campion, eh alea-s vise si vorbim de alte costuri :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

Boss, cum mentionam si mai devreme, multa vorbarie, prea putina actiune din partea "ASILOR". De ce? Asteptati vara si temperaturile de 30 de grade? Va este frica, e ok, inteleg, mie insa nu imi este.

 

Nu totul se invarte insa in jurul vostru, topicul e deschis de un om care a fost si a facut ceva exercitii. Daca stiam ca se organizeaza asa ceva imi faceam timp sa ajung.

 

Ce nu vrei sa intelegi este faptul ca nu fac acest lucru pentru tine, pentru X ori Y ci pentru pura mea placere. Am vazut ca baiatul asta de a deschis topicul a postat ceva rezultate, sunt curios ce reusesc la randul meu cu tamburii din dotare. Si da, n-am rabdare pana la anu' cand, poate, daca se aliniaza planetele si daca cotizam corespunzator, vedem ce poate si un "AS" sa faca. De fapt ce zic eu aici, am inteles ca tociti pneurile pana ajungeti la magazinul din colt sa luati paine, muhahahahahahahaha :)))))

 

Hai, va las cu ale voastre, am pierdut suficient timp :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Da boss dar umblam cu rezerve la noi

 


» Post actualizat in 02 Nov 2017 22:22

Boss ,daca esti asa nerabdator eu sunt disponibil weekendul asta .Sunt in Bleskensgraf NL.Doar iesi din Buc catre vest si inainte de Rotterdam cu 30km te astept pe dreapta.


» Post actualizat in 03 Nov 2017 09:27

Boss, cum mentionam si mai devreme, multa vorbarie, prea putina actiune din partea "ASILOR". De ce? Asteptati vara si temperaturile de 30 de grade? Va este frica, e ok, inteleg, mie insa nu imi este.


Boss ,eu cred ca incepi sa te retragi pentru ca ti-au mai cazut cateva fise si ai inceput sa realizezi ca vorbesti mult si prost.

Inainte sa dispari de tot ,poate ne lamuresti macar cu ce altceva mai esti superior asilor pe langa curajul deosebit de a circula si in conditii de temperaturi joase.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...