Sari la conținut

Distante de franare - probe practice


misionaru
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 640
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

O mai dam in frane sau ramanem la 6 metrii?


» Post actualizat in 13 Apr 2018 17:55

Nenea e de "profesie" motorist, pe net are multe filmulete destul de obiective legat de mersul pe motor. E printre primii "motoristi" care "tine" cu conserva cand vine vorba de franat :))

Mie imi par destul de fair distantele masurate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cauciucurile inca, saptamana viitoare imi ajung, schimb si placutele de frana si incercam din nou :)

 

Promit ca revin cu revansa. :)

 

Un mic edit:

 

cel din filmulet a franat de la 72 km/h in 25 de metri, in conditiie optime, banuiesc, dar avand doua discuri de frana pe fata si, banuiesc, nefiind un novice?

 

Eu am franat undeva de la 93 km/h in 30 de metri, in conditii optime (sau apropiate), dar avand un singur disc de frana pe fata si, evident, fiind un novice.

 

Ceva nu se leaga, nu?

 

Si voi anunta aici data oficiala, poate acum vor veni si altii, macar cei care si-au manifestat parerea de rau pentru neparticiparea de data trecuta.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cauciucurile inca, saptamana viitoare imi ajung, schimb si placutele de frana si incercam din nou :)

pui cauciucuri, pui placute bune nu "noi" ca nu schimbi tampoanele intre ele ca fetele din Zoia,desfaci etrieru cureti si ungi pistonasele, la fel si cu pompa, faci revizie la furca , arcuri pt greutatea ta , fantastic dar si amortizorul spate conteaza ..

 

dupa toate astea o sa ai 20-30% din stopping power -ul unui SBK productie recenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Duminica asta, daca nu ploua, ma duc sa fac niste probe de franare.

 

Daca e cineva interesat, il astept cu mare drag. Mai revin eu sambata sa confirm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultrabecul vrea sa zica ca pt controversa aia cu oprit in 6 metri trebe folosit ceva cu cele mai frane puternice de pe piata, gen SBKuri.

sau ceva de genul?

post-93642-0-70182400-1525986069_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ora as zice sa ne auzim sambata tot aici pe forum. In functie de vreme, dar de principiu as zice in prima parte a zilei, adica undeva intre 11 si 12 sa fim acolo. Poate chiar de la 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepand cu 10 ma prezit

Mai ai camera pe casca? (daca nu cumva incurc eu oalele).

Ar fi foarte interesant daca ai putea cu o camera pe casca sa prinzi in cadru vitezometru, maneta de frana si ceva din drum. Adica sa prinzi pe camera momentul franarii si un reper de pe asfalt ceva. In plus as seta camera peste 100 fps. Si o alta camera (un coleg de pe margine) pentru o perspectiva de amsambul.

 

Si de data aceasta va trebui sa dau pas din pacate. Poate peste 3 saptamani, daca se mai repeta actiunea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai camera pe casca? (daca nu cumva incurc eu oalele).

Ar fi foarte interesant daca ai putea cu o camera pe casca sa prinzi in cadru vitezometru, maneta de frana si ceva din drum. Adica sa prinzi pe camera momentul franarii si un reper de pe asfalt ceva. In plus as seta camera peste 100 fps. Si o alta camera (un coleg de pe margine) pentru o perspectiva de amsambul.

 

Si de data aceasta va trebui sa dau pas din pacate. Poate peste 3 saptamani, daca se mai repeta actiunea.

N-am telemetrie, man, nu exist :)

 

Creta pe asfalt va fi suficient

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am telemetrie, man, nu exist :)

 

Creta pe asfalt va fi suficient

Nu ai nevoie de telemetrie, un datalogger e suficient.

Ma refeream in postul anterior doar la un fel de datalogger pe care oricum intentionati sa-l folositi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...