Sari la conținut

Home Cinema sau Soundbar?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Or fi mai bune si nu contest, dar o combinatie statie separata + boxe + nu stiu mai ce sare cu mult peste cei 14-1500 ron! Spuneam ca in cazul meu nu merita pentru ca eu nu ascult muzica decat atunci cand sunt in miscare cu masina, pe mobra sau bicicleta. Singurul lucru pe care il fac acasa este o vizionare de filme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Du-te la AVStore, acum e la 1469 RON la ei si poti sa-l asculti cum suna la ei in showroom/camera auditie. Iti sugerez sa asculi si Q-Acoustics M4, astia de la Wi-fi l-au scos produsul anului in 2014, 2015 si 2016. Or fi stiind ei ceva si daca e atat de smecher 500 de lei in plus se justifica cu siguranta.

 

Baietii de acolo sunt super de treaba, ii recomand cu caldura. Pentru ce iti trebuie tie intradevar un soundbar are cel mai mult sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa (mi-)am zis și eu când a pomenit cineva de devialet și ce crezi că am făcut? M-am dus și le-am incercat! In teorie "there is no replacement for displacement" dar exista chestii noi care pot surprinde. Ce poate sa strice daca le asculta back to back? Gratis si avand si alte alternative sub nas acolo.

Nu pot sa dau informații la prima mana despre Soundbar-uri pentru că nu mi-am luat niciodată din simplul motiv că nu m-au interesat. Dar acum am devenit curios și cu siguranță M4 va fi pe lista scurtă.

Editat de Altair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subwoofer integrat in bara ?! " Boxutza " de sub scoate " nu " bass ! Asa ceva chiar e penibil , parerea mea .

 

Alea se numesc "soundbase-uri". Orice producator respectabil de echipamente audio are asa ceva in portofoliu. Pt cei care vor si muzica sunt o solutie mai buna ca un soundbar + sw separat. Singurul dezavantaj (in afara de pret) e faptul ca sunt f adanci si trebuie puse pe ceva solid, nu merg montate pe perete sub TV ca soundbar-urile.

 

Penibil zici ? Asculta te rog un Naim Mu-so si apoi mai vorbim ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde atâta îndârjire bre cobi? Ia și ascultă și spune după cum a fost.

Mă gândesc că n-or fi toți săracii ăștia plătiți de q-acoustics sa le sufle in țeavă.

 

https://www.qacoustics.co.uk/q-acoustics-m4-soundbar-with-built-in-subwoofer.html

 

Mi-am luat odată un sistem 5.1 cu Blu-ray de la LG, bine peste Samsugi și tot n-am știut cum să-l dau mai repede. De la Samsugi nu voi mai cumpăra nimic în viitorul apropiat, niste hoți obosiți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contează căt sânge e in bară nu cate accesorii are.

 

Du-te și ascultă și vorbim după.

 

 

Nimic nu se compara cu un test cu materialul audio cu care ești obisnuit și back to back cu sculele avute în vizor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am testat un soundbar de la Sonos. Am considerat-o o marca no name, dar am facut in mod cert o gresala. Ceea ce m-a uimit din prima clipa a fost nivelul pana la care poate sa coboare sunetul. Ma gandesc ca suna fantastic imperecheat cu un subwoofer, dar cu siguranta e mult prea mult pentru un apartament si cu siguranta, asa cum spunea cineva mai sus, vecinii o sa bata in teava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@kalator, s.a mai discutat si aveam in calcul z906, din ce am tot citit pe ici pe colo sistemul este foarte puternic si bassul se aude foarte tare chiar la sonor incet, nu prea pretabil la apartament, este de folosit mai mult pentru gaming.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kalator, s.a mai discutat si aveam in calcul z906, din ce am tot citit pe ici pe colo sistemul este foarte puternic si bassul se aude foarte tare chiar la sonor incet, nu prea pretabil la apartament, este de folosit mai mult pentru gaming.

ma indoiesc ca nu poti regla bass-ul la z906

la stramosul z5500 te poti juca cum vrei cu nivelul bass

se presupune ca evoluam,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul sunt de moda veche . Inca folosesc un sistem Genius si cum se aude Black Hawk Down sau Transformers in 5.1 nu se va auzi nici odata in soundbar .

Salutari. La fel sunt si eu, de moda veche, am un sistem Genius de vreo 12 ani, asa ca stiu ce vorbesc si imi permit sa te intreb: cate sondbar-uri ai testat sa faci o astfel de afirmatie? Pentru a nu polua topicul putem sa discutam in privat.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. La fel sunt si eu, de moda veche, am un sistem Genius de vreo 12 ani, asa ca stiu ce vorbesc si imi permit sa te intreb: cate sondbar-uri ai testat sa faci o astfel de afirmatie? Pentru a nu polua topicul putem sa discutam in privat.

Nu am testat pt ca nu am banii , timpul si rabdarea sa fac astfel de experiente . Mie personal imi place mai mult cum se aude la Genius in comparatie cu Sony . No , amu poti sa ma certi ca mie imi place 5.1 imprastiat prin camera fata de 4.1 ingramadit sub televizor . :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te uiti la un film de actiune fara un subwoofer, mai bine te limitezi la boxele tv-ului...

Un film bun are si o muzica buna si niste efecte vizuale si sonore pe masura. Sa tai partea de audio, ii iei din farmec, parerea mea.

Si eu stau la bloc, inca, dar ma uit la filme cu sistem 5.1 si subwoofer dedicat si inca nu mi-au batut vecinii la usa. La niste ore decente ce-i drept, dar n-are nimeni treaba mea.

Cand ai copii in mod sigur se schimba treaba si nu mai poti face chiar ce vrei tu.

Eu as recomanda si subwoofer la sistemul tau, eventual ia un sound bar care poate primi si un subwoofer, daca n-o sa fii multumit de rezultat. Sa lasi cumva portita deschisa spre upgrade-uri ulterioare.


» Post actualizat in 28 Nov 2017 13:16

cineva spunea si de logitech.

eu am un logitech z5500 conectat la calculator. ai intrare optica, poti regla volumul satelitilor si al bass-ului, satelitii se pot prinde direct pe pereti daca nu vrei stative.

am vazut cateva de vanzare in bucuresti in jur de 900 lei pe olx. cred ca e o varianta mai buna decat un soundbar simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am testat pt ca nu am banii , timpul si rabdarea sa fac astfel de experiente . Mie personal imi place mai mult cum se aude la Genius in comparatie cu Sony . No , amu poti sa ma certi ca mie imi place 5.1 imprastiat prin camera fata de 4.1 ingramadit sub televizor . :peace:

Asta ai inteles tu? Ca vreau sa te cert? Nu am facut treaba asta niciodata aici pe forum si nici nu o sa o fac. Doar incercam sa aflu care-i experienta ta in materie de soundbar-uri , pentru ca ai facut o afirmatie si vroiam sa stiu cum ai ajuns la concluzia asta. Nimic mai mult. Despre ce preferinte ai,nu-mi permit sa judec. Plecasem de la ideea de calitate a sunetului si nu 5.1 sau 4.1 (cum spui tu)

 

P.S. Testul nu inseamna sa platesti, cam peste tot este gratis. Trebuie doar sa ajungi in camera de auditie si sa asculti ce poate sistemul respectiv.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...