Sari la conținut

Accident Valea Oltului 31.03.2018, ora 10:30


alecsutzyu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu nu il acuz de nimic, decât de lipsa de omenie! De faptul că si-a părăsit camaradul de drum, fără sa-i pese!

Iar pentru a răspunde și la întrebarea "ce vrei sa obții de pe acest forum", vă răspund că nu doresc să obțin nimic! Am vrut doar să știți, că un "motociclist" și-a părăsit camaradul și totodata, prin postarea mea, am incercat sa va raspund intrebarilor pe care vi le-ați pus prin posturile voastre!

Intrebarea mea este: sunt motociclisii solidari între ei??? Eu așa stiam ......

Nu am nevoie de scuze, nu arunc cu noroi, ce am spus, este strict ce au spus martorii, iar când eu am ajuns la fața locului, aproximativ 10-15 minute, el nu era acolo, era doar soțul meu întins pe asfalt! Oare, Nu era omenesc sa-i fie alături până la capăt????? Ca au fost camarazi de drum!

Nu caut vinovați, și nu acuz pe nimeni!

Dezamăgirea mea este ca l-a părăsit pe asfalt, fără sa-i pese!

 

 

Tocmai pentru motivele descrise mai sus ar trebui sa ne spui cine este individul, ca sa ne putem feri de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca ramane secret. Chiar era frumos daca ne spunea userul sau numele, desi am o banuiala.

Nu va rămâne secret user-ul, însă, momentan nu pot să-l dezvălui!

Promit că il voi face public cât mai repede posibil!

Citeste posturile, că mi-a spus astăzi prietena lui!

Primesc mesaje de pe un user si nu stiu cine este! Voi face niste verificări, iar apoi, am sa vă spun și user-ul!

» Post actualizat in 10 Apr 2018 15:37

 

Condoleante , Alexandra! Imi imaginez doar prin ce treci si imi dau seama ca esti puternica! Continua sa faci lucrurile care-ti aduc alinare si liniste sufletească.

Multumesc mult! E o durere inimaginabilă!

» Post actualizat in 10 Apr 2018 15:38

 

Tocmai pentru motivele descrise mai sus ar trebui sa ne spui cine este individul, ca sa ne putem feri de el.

Am sa fac public userul, cât mai curând!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@trautman: tot nu ai raspuns a cui e motocicleta aia din prima poza de pe topic, care se vede prin dreptul stergatorului de la autocar... daca tot zici ca omul "a plecat fara sa-i pese"

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@trautman: pe forum sunt destule personaje dubioase; fiind o activitate sub anonimatul internetului, lumea oricum tinde sa fie si mai dubioasa si sa isi exprime parerile mai vehement decat ar face-o in viata reala; nu pune la suflet comentariile urate :(

Pot sa te intreb ce speri sa obtii de pe forum? E greu de crezut ca exista informatii pe care sa nu le aiba deja politia de la martori...

Nu doresc să obțin nimic de pe forum! Asa cum am menționat, in urma postarii mele, au apărut și reacțiile in privat!

Va multumesc tuturor celor care mi-ati trimis informații și poze!

Am spus si o repet, eu pe acest forum am discutat strict despre lipsa de umanitate a acestui individ! De restul, se ocupă organele competente!

PS: Cati dintre voi v-ați fi părăsit camaradul de drum???

» Post actualizat in 10 Apr 2018 15:55

@trautman:

Varianta lui care este? Trebuie sa existe o declarație la politie / parchet... iar parchetul va stabili daca a facut ceva ilegal. Fiind sotia victimei banuiesc ca ai dreptul sa ceri informatii din dosar.

 

Inteleg supararea ta pentru moartea soțului. Dar din relatarea ta nu deduc ca omul ar avea vreo vina pentru accident, asa ca iti versi aceasta suparare aiurea pe el.

 

Gaseste un psiholog, stati de vorbă si incearca sa depasesti momentul. Toti vrem "closure" dupa evenimente nefericite insa tararea prin noroi a colegului nu te va ajuta. Va fi totul mult mai bine daca, sa zicem, te suna si iti spune "sunt un mizerabil"? (presupunand ca ar fi cazul, totusi inca nu stim si varianta lui)

Consideri ca am târât prin noroi acest individ??? Imi pare sincer rau ca tu crezi asta! Din punctul meu de vedere, nu se poate numi motociclist! Eu stiu ca motociclistii au un simt al solidarității extrem de ridicat, mult mai ridicat decât il au conducătorii de autovehicule, tocmai pentru că nu sunt tratați ca oamenii in trafic! Nu li se respecta pasiunea, iar acum, un individ care vrea să pară motociclist, și-a părăsit camaradul!

Varianta lui???! El este cel care mi-a spus telefonic ca a plecat, că nu este lângă soțul meu, pentru că e mort și nu mai are ce-i face și totodată că se grabeste! Asta este varianta lui!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca e si el traumatizat de accident si fiecare om reactioneaza in modul lui la stress. Poate ca voia sa ajunga pe lumina si in siguranta acasa la prietena lui. Poate ca intr-adevar nu mai avea ce sa ii faca sotului tau, care din poze pare ca din pacate a decedat la impact. Poate ca nu stim totusi varianta lui spusa de el, ci varianta lui transmisa mai departe de tine. Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau insa merita amintit ca intr-un moment de stress major poti sa mai retii si eronat ce auzi din jur....

 

Tu erai cu ei sau cum de ai ajuns in 15 minute la locul accidentului? Si tot nu ai raspuns la intrebarea despre motocicleta aia care se vede in poza, trasa pe dreapta, cativa metri mai in fata de locul accidentului.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord ca poate necunoscutul cu care a fost dupa mobra l-a alergat mai tare pe sotul tau ca se grabea acasa sa ajunga la prietena / sotie ,

dar accidente se intampla , si poate omul chiar nu avea nici o vina , poate nici sotul tau nu a avut vreo vina

dar dupa cum povestesti cauti un "refugiu" in ideea ca din cauza lui a murit , chiar si pentru simplul fapt ca nu a mai stat acolo la locul accidentului sa dea declaratii sa fie martor , sa consemneze in procesul verbal

nu cred ca exista ceva mai urat decat moartea , indiferent sub ce forma s-ar produce , cel mai greu e sa gasesti o forma de impacare cu sine

Editat de angus_young
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu erai cu ei sau cum de ai ajuns in 15 minute la locul accidentului? Si tot nu ai raspuns la intrebarea despre motocicleta aia care se vede in poza, trasa pe dreapta, cativa metri mai in fata de locul accidentului.

This ^^

 

Ar fi bine sa ne povestesti firul evenimentelor, de genu cum v-ati hotarat sa mergeti acolo sa luati mobra, daca erai mai in spate cu masina sau pe 2 roti (zici ca ai ajuns la 15 min dupa), ce nivel de experienta avea sotul tau, s.a.m.d. Nu de alta, dar nimeni de pe forum n-a scris pe topic ca l-ar fi cunoscut si cum era ca motociclist (cumpatat, mergea tare, etc). Iar din relatarile tale sincer mai mult m-ai bagat in ceata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Acest "motociclist" experimentat, l-a alergat ca se grăbea să ajungă in Bucuresti, ca mai apoi,atunci când s-a produs tragedia, sa-l părăsească pe asfalt fara nicio remușcare!

Andrei, soțul meu, a avut incredere in cine nu trebuia! Nu erau prieteni, ci doar cunoștințe! Acest individ care din păcate face parte din membrii acestui forum, și-a părăsit camaradul de drum,lasandu-l in urmă, fără sa-i pese!

In primul rand condoleante! Incearca sa fii tare, dar cine nu trece prin asa ceva nu are cum sa inteleaga ce se petrece in sufletul tau.

In al doilea rand, acum treci printr-o stare de soc, eu ti-as sugera sa incerci sa lasi lucrurile sa se sedimenteze, sa te linistesti cumva. Lucrurile aruncate la cald nu fac bine nimanui, mai ales in cazul tau, care nici macar nu ai vazut ce s-a intamplat si povestesti totul din auzite.

In al treilea rand, motociclism incepatorii merg incet si in general oamenii isi stiu limitele, asa incat treaba cu celalalt care l-a fortat pe sotul tau sa mearga nu stiu cum nu cred ca este veridica, pentru ca nici eu nu merg decat atat cat simt ca ma tin curelele. Sotul tau era om in toata firea, nu un copil nestiutor.

 

Imi pare extrem de rau de ce s-a intamplat, eu am auzit versiunea celeilalte parti implicate si lucrurile suna altfel, daca va dori sa scrie aici eu cred ca lucrurile se limpezesc.

 

Poate ca e si el traumatizat de accident si fiecare om reactioneaza in modul lui la stress. Poate ca voia sa ajunga pe lumina si in siguranta acasa la prietena lui. Poate ca intr-adevar nu mai avea ce sa ii faca sotului tau, care din poze pare ca din pacate a decedat la impact. Poate ca nu stim totusi varianta lui spusa de el, ci varianta lui transmisa mai departe de tine. Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau insa merita amintit ca intr-un moment de stress major poti sa mai retii si eronat ce auzi din jur....

Foarte bine spus, motivatii pot fi 1000!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexandra, este greu sa stim noi ce s-a intamplat cu adevarat. Probabil ca Politia va avea cele mai multe elemente la finalul cercetarilor.

Noi doar putem sa ne dam cu presupusul prin prisma experientei noastre.

 

Accidentele nu se intampla doar dintr-o singura cauza. Exista un cumul de cauze care conduc la accident.

In cazul de fata iata cateva posibile cauze:

- covor asfaltic de proasta calitate (denivelari, gropi etc)

- soseaua plina cu nisip, noroi etc

- conditii meteo proaste, respectiv temperatura scazuta a asfaltului

- necunoastera limitelor motocicletei

- configuratia drumului

- eroare de pilotaj

si lista poate continua.

Dar intodeauna exista neadaptarea vitezei la conditiile enumerate mai sus. Iar pentru viteza doar noi suntem responsabili, cei de la ghidon.

 

Poate ca necunoscutul tragea tare de mobra sa ajunga repede acasa, poate ca mobra lui si experienta lui ii permiteau.

Dar Andrei era la comenzile motocicletei , iar deciziile i-au apartinut in intregime. Mergea cel din fata prea repede? Duca-se, putea foarte bine Andrei sa o lase mai incet.

 

Nu il judec nici pe Andrei nici pe insotitor, nu am aceasta cadere.

 

Personal nu pot sa il numesc pe cel cu care a fost Andrei ca fiind martor la accident atata timp cat el mergea in fata.

O fi auzit bubuitura, o fi vazut o fractiune de secunda izbitura, dar ma indoiesc ca poate spune ce s-a petrecut.

Cat despre reactia lui la imaginea cu Andrei mort pe jos nu putem sti cum a reactionat. Si cine spune ca isi imagineaza bate campii.

Doar cei care au avut nesansa sa treaca printr-o astfel de grozavie, sa vada intins pe jos fara viata omul cu care cu niste minute inainte stateai de vorba, ne pot spune cum au reactionat.

 

Subscriu la cele spuse de @l.u.v.

 

Inca o data condoleante si trebuie sa gasesti puterea de a trece peste aceasta teribila incercare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@trautman: tot nu ai raspuns a cui e motocicleta aia din prima poza de pe topic, care se vede prin dreptul stergatorului de la autocar... daca tot zici ca omul "a plecat fara sa-i pese"

Probabil că nu ai fost atent la ce am postat! Am scris foarte clar, că după ce l-a văzut în oglinda, a plecat, iar după 5-10 minute, aproximativ, s-a întors să facă poze!

Așadar, am spus de la început! Stiu ce vorbesc, chiar dacă inima mea sangereaza!

» Post actualizat in 10 Apr 2018 18:03

 

Poate nu a vrut sa vada pe cineva intins pe jos. A fost strict alegerea lui pe moment. "Camarad"?? ai zis ca "Nu erau prieteni, ci doar cunoștințe!" deci despre ce vorbim?

Camarazi de drum, Nu așa va numiti voi între voi???? Voi, motociclistii????

» Post actualizat in 10 Apr 2018 18:09

In primul rand condoleante! Incearca sa fii tare, dar cine nu trece prin asa ceva nu are cum sa inteleaga ce se petrece in sufletul tau.

In al doilea rand, acum treci printr-o stare de soc, eu ti-as sugera sa incerci sa lasi lucrurile sa se sedimenteze, sa te linistesti cumva. Lucrurile aruncate la cald nu fac bine nimanui, mai ales in cazul tau, care nici macar nu ai vazut ce s-a intamplat si povestesti totul din auzite.

In al treilea rand, motociclism incepatorii merg incet si in general oamenii isi stiu limitele, asa incat treaba cu celalalt care l-a fortat pe sotul tau sa mearga nu stiu cum nu cred ca este veridica, pentru ca nici eu nu merg decat atat cat simt ca ma tin curelele. Sotul tau era om in toata firea, nu un copil nestiutor.

 

Imi pare extrem de rau de ce s-a intamplat, eu am auzit versiunea celeilalte parti implicate si lucrurile suna altfel, daca va dori sa scrie aici eu cred ca lucrurile se limpezesc.

 

 

Foarte bine spus, motivatii pot fi 1000!

Nu contest ca e si el afectat, înțelegeți că eu sunt supărată pe el ca nu a rămas lângă Andrei???? De altceva, nu-l acuz! As fi vrut să rămână lângă el, macar pana la sosirea mea! Sunt convinsă că sunt motive 1000 pentru care nu a rămas, însă, au plecat împreună la drum, trebuiau să se întoarcă împreună! Asa e omenesc! Alte acuzații, nu-i aduc!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest topic are un potential urias de a se transforma intr-o balacareala unilateral alimentata.

 

Eu propun inchiderea lui. Mai departe nu facem altceva decat sa ne scufundam intr-un glod cauzat e dezinformare si durere orbitoare.

 

Luigi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest topic are un potential urias de a se transforma intr-o balacareala unilateral alimentata.

 

Eu propun inchiderea lui. Mai departe nu facem altceva decat sa ne scufundam intr-un glod cauzat e dezinformare si durere orbitoare.

 

Luigi?

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu am inteles , a plecat de la locul accidentului inainte sa apara primul echipaj de politie sau salvarea? Daca raspunsul este afirmativ este pur si simplu inuman sau stare de soc ...de genul destul de extrem ca nu prea este caracteristica unui barbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Acest topic are un potential urias de a se transforma intr-o balacareala unilateral alimentata.

 

Eu propun inchiderea lui. Mai departe nu facem altceva decat sa ne scufundam intr-un glod cauzat e dezinformare si durere orbitoare.

 

Luigi?

Pai colegul care a fost acolo dece nu vine sa-si spuna varianta lui? Daca face asta nu mai este nimic unilateral si poate se clarifica treaba .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Acest topic are un potential urias de a se transforma intr-o balacareala unilateral alimentata.

 

Eu propun inchiderea lui. Mai departe nu facem altceva decat sa ne scufundam intr-un glod cauzat e dezinformare si durere orbitoare.

 

Luigi?

Si eu am aceeasi parere, fiind parte implicata si avand in vedere ca barbateste este sa-si spuna versiunea si sa-si apere onoarea, asteptam sa-si formuleze un punct de vedere si il redeschidem. Pana atunci nu are sens, ramane inchis.

 

Multumesc tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...