Sari la conținut

Accident grav pe A1, cu trei victime


iocapa
 Share

Postări Recomandate

Eu tot n-am inteles.

Deci au fost 2 motociclisti? Fiecare venea gorneta pe banda lui si Mertanul vrand sa il fereasca pe ala care venea calare pe el pe B2 a tras dreapta peste motociclistul de pe B1? .. pai si celalalt unde s-a tirat?

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu tot n-am inteles.

 

Deci au fost 2 motociclisti? Fiecare venea gorneta pe banda lui si Mertanul vrand sa il fereasca pe ala care venea calare pe el pe B2 a tras dreapta peste motociclistul de pe B1? .. pai si celalalt unde s-a tirat?

sunt in poze vreo doi mobristi opriti pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt in poze vreo doi mobristi opriti pe acolo

aia puteau fi altii care n-au avut treaba ajunsi ulterior.

 

m-am uita pe fb baiatului si aparent zice lumea ca au fost marlani " Vei avea niste explicatii de dat si scuze de oferit unei familii îndoliate.

Momentan, însănătoșire grabnică. Sper ca macar colegii tai sa ia aminte de fapta voastra si sa reconsidere gandul de a apa sa accelerația dincolo de limite ."

 

Si incercam sa aflu daca Moto B2 s-a tirat sau a oprit. Pe Moto B1 il paste o perioada de cercetari si posibil dosar din pacate.

 

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o secunda ca nu pricep.

adica un moto venea pe banda de viteza cu flashuri, si celalalt moto pe banda de pe margine si masina s-a repliat peste cel de pe banda 1?

offf... aiurea rau si extrem de rar cazul.

auzi sa se replieze masina de pe banda 1!!! doar daca ii spargi luneta sau il impingi fizic spre banda 2 ca altfel nu se misca de pe banda cati km are autostrada.

numai fraerii merg pe banda 1...

 

vai ce aiurea, atipic accidentul.

oricum separatorul este sub orice critica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba...sa stii ca mai dau. Ca sunt o gramada de mertane care merg pe autostrada cu 100 pe banda 2 cu banda 1 libera... Mi-am ars faza lunga intr-o zi intr-unu' d-asta. Pana la urma l-am depasit pe dreapta, ca avea probabil oglinzile astupate cu powertape.

 

DA, stiu, sunt un dobitoc, nu se depaseste pe dreapta, nu se dau fleshuri, sa-mi fie rusine, fac comunitatea de ras etc etc. Ma duc sa-mi cumpar o galeata de cenusa.

cu masina am avut cateva experiente neplacute cand am dat flashuri si in final am incercat sa depasesc pe dreapta, pentru ca s-a gandit nea Caisa sa treaca si el pe banda 1 fix atunci.

cu motocicleta, fiind mai ingusta, mi se pare mult mai sigur sa depasesti larg prin dreapta fara sa il mai freci la retina cu flashuri pe ala din fata ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa asteptam fie raportul oficial de la politie, fie filmare, ca e plina tara de dashcam-uri, fie relatarea cuiva care a vazut cu ochii lui. Deocamdata stim sigur doar ca a murit un om si ca s-a desprins glisiera. Toate "povestile" pe care le-am auzit se bat cap in cap si nu explica suficient ce-am vazut in imagini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam macane povestea cu doua motorete care goneau.

Sa imi explice careva, cum Dumnezeu poate o motoreta, lovind din spate un mercedes sa il proiecteze in parapet! Asta nu am vazut-o pana acum. Daca a lovit motoreta in lateral cand s-a repliat pe banda 1, atunci o darama, motociclistul ajungea undeva pe camp cu motoreta cu tot, dar in nici un caz motoreta aia nu ajungea cu rider cu tot pe contra-sens.

Singura explicatie viabila din punctul meu de vedere, este ca mercedesu s-a luat dupa motociclist, sa arate ce bine fuge conserva lui si a lovit motoreta din spate cand a pierdut controlul volanului! Eu chiar nu vad cum o motoreta care vine tare din spate, scoate in decor un tanc din ala! Nu se leaga!

Editat de Claudiu_Lucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu: doua mobre pe B2, masina vede doar una, trece sportiv pe B1, e depasit de prima mobra, revine tot sportiv, incaseaza a doua mobra lateral fata de axul masinii - fie in roata stanga spate, fie in stopul dreapta, si, din balansul manevrei si impact, aia e. Merge si cu a doua mobra pe B1, insa imi pare ciudat sa mearga doua mobre pe doua benzi, ambele tare. Exista si varianta sa fi atins mobra, speriat si luat de volan...

 

Ne putem imagina scenarii plauzibile, insa NU STIM CE S-A INTAMPLAT... si tinand cont ca e cu victima decedata, nu cred e cazul sa aruncam cu vini, manele, conserve si alte minuni. Macar pana aflam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In scenarile spuse de tine, soferul nu s-a asigurat, iar daca era asa de speriat, reducea viteza! Nu imi spune ca la 130km/h tai mercedesu in halul ala!

Din pacate nu stim ce s-a intamplat, dar noi, motociclistii, suntem deja subiectii unor stereotipuri! S-a ajuns acolo unde vezi domn'e bagam S'u in parapeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca putem fi de acord din start ca motoarele alea nu aveau bena :) Cel mai probabil soferul pierzand controlul volanului (si aici e treaba de aflat de ce) din balans a intrat perpendicular in parapetul ala de l-a rupt in halul ala. Clar nu a glisat paralel cu el ca si cand ai ramane doar fara oglinda.

Scenarii ar fi multe, probabil vom afla ce si cum. Asta cu statul pe B2, acum nu vreau sa zic ca-l apar pe mort, da' si daca vii gorneta cu R1 ca baiatu' cam toata lumea "sta" in fata ta. Si cum pe autostrada nu te uiti ca in oras in oglinda in fiecare secunda... s-a intamplat o situatie.
Daca intr-adevar mertanul e nevinovat, sa vedem ce si-o aminti si pasagerul cand iese din spital, s-ar putea ca alde parintii soferului sa dea mult de furca celor 2 motociclisti, nu de alta dar nu mai au nimic de pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si chiar daca vi goarna cu R1, 200+, nu te lipesti de auto, reduci! Asta daca ti la viata ta!

In sfarsit, mai des m-au incomodat in trafic baietii smecheri cu bolizi, decat bikeri care treceau glont! Cei din urma, pana acum, nu s-au lipit la mai putin de 1m ca sa ii fac loc lui fiu de mare manelist! si culmea este ca unii se lipesc de tine la viteze mult peste cea legala!

Editat de Claudiu_Lucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, articolul vietii zice ca masina i-a dat-o lui Moto B1 pentru ca s-a sesizat la flash-urile lui Moto B2, deci treaba cu redusul si nelipitul pentru motoB2 nu ar avea sens aici. Acum n-am de unde sa stiu cati tin la viata lor, ca accidentele in fiecare an arata ca nu tin, fie 2 sau 4 roti.
Vedem ce zice pasagerul dupa ce ia lecitina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce poate fi dedus deocamdată din zvonuri și parțial confirmat din profilul de fb e că motociclistul accidentat n-avea permis categoria A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu masina am avut cateva experiente neplacute cand am dat flashuri si in final am incercat sa depasesc pe dreapta, pentru ca s-a gandit nea Caisa sa treaca si el pe banda 1 fix atunci.

cu motocicleta, fiind mai ingusta, mi se pare mult mai sigur sa depasesti larg prin dreapta fara sa il mai freci la retina cu flashuri pe ala din fata ta

Dupa vreo 3-4 ani de motociclit serios am renuntat la flaschuri: crosetez pe unde e loc cu ochii in patru sa nu se apuce vreunu de trecut pe banda intai fix cand vin eu si aia e. Cel mai bine mi se pare sa merg la axul dintre benzi, considerand permanent ca nici aia de pe banda unu nici aia de pe banda doi nu ma vad absolut deloc.

» Post actualizat in 02 May 2018 19:18

Ce poate fi dedus deocamdată din zvonuri și parțial confirmat din profilul de fb e că motociclistul accidentat n-avea permis categoria A.

Ups!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doi laba..i pe motoare se intreceau pe autostrada, unul dintre ei (in cazul in care zvonurile referitoare la permis se confirma) viitor puscarias. La un moment dat intalnesc un al participant la trafic care circula regulamentar pe banda doi si ii dau flashuri sa le faca loc. Omul se conformeaza si trece pe banda 1, pe unde, surpriza, viitorul puscarias incearca sa-l depaseasca. Gandindu-se ca omoara un om Mercedesul trage brusc stanga pentru a evita puscariasul, din pacate se lovesc. Manevra brusca + impulsul impactului cu mobra arunca Mercedesul catre parapet in cel mai nepotrivit loc rezultand ceva gen final destination.

 

Concluzia - baga-ti p..la in toti si fii nesimtit ca esti luat de prost si poate duce la astfel de situatii. Eu sunt de parere ca soferul Mercedesului chiar a fost de buna credinta, s-a retras pe banda 1, l-a evitat pe viitorul puscarias si voi aici il faceti K.O. ca respira acelasi aer ca si laba..ii care sunt atat autorii morali cat si conform legii?

 

Celalalt l.bar avea oare permis?

Editat de ettore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulamentar, pe banda 2 cu 1 libera, schimbat banda fara asigurare. Surprins, probabil a scapat covrigul dintre deshte. Nu ca "motosicli outlaw" nici usturoi n-a mancat si nici botul nu-i pute...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulamentar, pe banda 2 cu 1 libera, schimbat banda fara asigurare. Surprins, probabil a scapat covrigul dintre deshte. Nu ca "motosicli outlaw" nici usturoi n-a mancat si nici botul nu-i pute...

Regulamentar, pe banda 2 cu 1 liber - corect. Nu exista articol de lege care sa te oblige sa folosesti banda 1 doar pentru ca este libera.

Schimbat banda fara sa se asigure - incorect. Eu zic ca s-a uitat si nu era nimeni, iar puscariasul vrand sa-i arate pretenului cat de tare este a rupt-o pe prima banda. + e lovit in spate, nu in lateral, ceea ce in limbajul politiei, fara probe suplimentare, inseamna ca cel din spate nu a pastrat distanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai citeste prin legislatie in ce ordine se ocupa benzile de circulatie! Sau faci parte din cei improprietariti pe banda de langa axul drumului?

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulamentar, pe banda 2 cu 1 liber - corect. Nu exista articol de lege care sa te oblige sa folosesti banda 1 doar pentru ca este libera.

??

Pune frana la scris aici, ia un pic legislatia la rasfoit, apoi revino.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista articol de lege care sa te oblige sa folosesti banda 1 doar pentru ca este libera.

Habar n-ai. Stai jos. 1! Ca 2 e prea mult pentru tine.

Daca trec pe langa tine pe drum cu doua benzi eu pe 1 tu pe 2 sa stii ca nu depasesc pe dreapta, ci ai gresit tu banda (iar)!

 

Doi laba..i pe motoare se intreceau pe autostrada

Sursa?!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

??

Pune frana la scris aici, ia un pic legislatia la rasfoit, apoi revino.

Asta cu citeste tu ca mie mi-e sila (sau habar nu am daca scrie, da as cred eu) e deja fumata. Daca vrei sa-mi spui ceva concret imi dai si un citat din lege. La fel si pentru Speedy.

 

Sursa? M-ai prins, nu am o sursa concreta, m-am folosit un pic de logica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa-ti spun io, ca poate pe Thomas il bufneste rasu': exista un articol de lege care zice chestia aia cu benzile.

Care? Nu-ti spun, nu dau meditatii gratuit.

Dar ma intreb cum de ai permis si cum de iti permiti sa comentezi accidentele si mersul altora cand tu nu stii nici macar primele articole din codul rutier.

 

Cat despre logica, daca si la orele alea ai fost la fel de atent ca la alea de legislatie, in locul tau nu as fi asa categoric bazandu-ma pe ea.

 

In concluzie: coboara coada aia de pe sus, ca raia e din abundenta.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data replica: trust me, i know what i'm saying!

Nu am increde in ce spui si faptul ca nu imi poti dai citatul din lege imi intareste scepticismul, iar lipsa ta de argumente braveaza cu insulte, inca un semn de inteligenta.

Nu iti mai face tu griji pentru altii, te consumi emotional.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...